Forum Mapy Fotoradarów

Radary, fotoradary, lidary i videorejestratory ogólnie - Cb Radio

tomi76 - 13 Maj 2009, 03:59
Temat postu: Cb Radio
Mam pytanko. Orientujecie się może koledzy gdzie w Bochni, lub okolicach można dobrze dostroić cb radio i antenę ? Dzięki z góry za informację.
kalex - 13 Maj 2009, 09:15

Jest forum CB, tam na pewno wiedzą.
tomi76 - 13 Maj 2009, 09:54

Ok. Dzięki.
jakub - 17 Maj 2009, 17:00

Małe odświeżenie tematu.

Zostałem dzisiaj ranny, ustrzelili mnie w Strzelinie ze zwykłej suszarki, 78/50. Byli tak mili, że oprócz 4 punktów nieubłaganie dostałem mandat z góry widełek więc 200zł :(

Teraz pytanie do chłopaków z Wrocławia. Założyłem kiedyś, że jak dostanę pierwszy mandat, to wtedy przemyślę sprawę jakiejś ochrony przed mandatami i chyba nadszedł ten czas.

Gdzie kupowaliście i montowaliście CB Radio, gdzie mi dobrze doradzą i żeby byli to profesjonaliści, a nie jakieś papraki :D ? Najlepiej żeby był to Wasz sprawdzony punkt, wiem że są fora o CB, ale jest nas dużo z okolic Wrocławia, więc pewnie macie rozeznanie, a Wasze zdanie więcej znaczy niż nie wiadomo kogo gdzieś z jakiegoś forum. Chodzi o to, żeby w aucie nie było śladów niedbałego montażu, bo wiadomo jak to w polskich firmach, choć i tak jak coś to będę im patrzył na ręce plus oczywiście żeby byli zorientowani i kompetentni.

tomi76 - 17 Maj 2009, 17:45

Forum CB

Dużo informacji tam uzyskasz. :wink:

wksek - 17 Maj 2009, 21:50

Możesz przecież sam zamontować CB bez znaku na aucie (Piotreg widział jak to wygląda u mnie), po kablach ani śladu. Radyjko zamontowane jest na stałe przy konsoli środkowej, podpięte pod radio, a antena przeciągnięta do bagażnika pod wykładziną bez śladu. Co do radia to się nie wypowiadam, bo mnie (tu znów) Piotreg zlinczuje za moje :lol:

Co do strojenia i samego typu tych zabaw to polecam zakładzik na Jedności Narodowej (tam, gdzie sprzedają radia samochodowe i montują)

jakub - 17 Maj 2009, 22:01

Dzięki za info, tą Jedności pewnie odwiedzę niebawem.

Mam swoje pewne wytyczne - otóż chciałbym podpiąć radio pod zapłon i oprócz tego tak, żeby jak coś dało się je też łatwo wyjąć. Antena magnetyczna, bo nie chce żadnego wiercenia, tylko do jakiej prędkości magnetyczna wytrzyma. Moje auto Focus 2003rok sedan i dałbym ją może na klapę bagażnika, tak żeby nie wystawała poza obrys dachu. Mieszkam na osiedlu domków wolnostojących, więc nie musiałbym ściągać na noc. Tylko do jakiej prędkości magnes wytrzyma?? Jeżdzę czasem po autostradach, więc tak naprawdę 200 musiało by wytrzymać, licząc pewien margines.

Oprócz tego, dalej pytanie, co jeszcze we Wrocku oprócz Jedności Narodowej??

garny - 17 Maj 2009, 22:04

Dokładnie tak jak powyżej.
Nie wiem jaką opcję chcesz wybrać co do montażu anteny (mages, uchwyt, dziura w dachu) ale zdecydowanie proponuję Ci samodzielną kombinację. Jeżeli udasz się do serwisu to skroją Cię trochę, a może i bardziej. Fakt, że dostaniesz usługę kompleksową, ale pewnie radyjko będziesz musiał kupić u tego właśnie sprzedawcy, a tu cena może być zdecydowanie wyższa :(

Więc rozważ zakup via serwis aukcyjny, powinno być zdecydowanie taniej. Może uda się odbiór osobisty we Wrocku :)
Co do sprzętu to polecam Presidenta (bo sam mam) lub jego tańszą odmianę tj. Unidena. Antenka to np. ML 145 lub odpowiednik, ale jakiejś dobrej firmy np. Sirio, Midland, lub inna 5/8 fali (nie ma sensu /moim zdaniem/ kupowanie krótkich antenek, bo słabo słychać nas i innych).
Sensownym pomysłem na montaż jest uchwyt np. na klapę - widziałem gdzieś takie rozwiązanie, że uchwyt ten nie niszczy lakieru (znajdę fotę to zapodam).

W razie pytań służę pomocą :)

P.S. Strojenie anteny też da się zrobić :)

garny - 17 Maj 2009, 22:07

jakub napisał/a:
Dzięki za info, tą Jedności pewnie odwiedzę niebawem.

Mam swoje pewne wytyczne - otóż chciałbym podpiąć radio pod zapłon i oprócz tego tak, żeby jak coś dało się je też łatwo wyjąć. Antena magnetyczna, bo nie chce żadnego wiercenia, tylko do jakiej prędkości magnetyczna wytrzyma. Moje auto Focus 2003rok sedan i dałbym ją może na klapę bagażnika, tak żeby nie wystawała poza obrys dachu. Mieszkam na osiedlu domków wolnostojących, więc nie musiałbym ściągać na noc. Tylko do jakiej prędkości magnes wytrzyma?? Jeżdzę czasem po autostradach, więc tak naprawdę 200 musiało by wytrzymać licząc pewien margines.

Oprócz tego dalej pytanie co jeszcze we Wrocku oprócz Jedności Narodowej??


Jest Meteor na Al. Pracy, jakiś serwis na Żegiestowskiej i na Wyścigowej (tuż obok tego nowego osiedla).

Co do magnesu to mam 160mm na Fabii i 170-180 wytrzymuje na autostradzie właśnie.

jakub - 17 Maj 2009, 22:07

Garny, w jednym czasie pisaliśmy nasze posty, niemniej trochę wywnioskowałem z Twojej wypowiedzi :)
garny - 17 Maj 2009, 22:08

Dokładnie tak :)
phonemaniac - 17 Maj 2009, 22:26

Ja jak mialem Focusa, ale '99 rocznik (jest ten sam co '03), radyjko podpiałem pod gniazdo zapalniczki, ale nie poprzez wtyczkę, ale od strony kabli. Radyjko umieściłem pod kierownicą obok skrzynki bezpieczników, wg. mnie bardzo dobre miejsce, bo nie przeszkadza przy wsiadaniu, a i później nie ma problemu z obsługą (trochę tylko między nogami sobie będziesz grzebał ;) )

Co do antenki, to fajnie przewód się prowadzi progami od strony kierowcy aż do samego bagażnika, a stamtąd już łatwo można było antenką manewrować po dachu :D

W tej chwili mam Megankę i podobnie zoorganizowałem przewód antenowy, jednakże samo radio zamocowalem w kieszeni pod radiem (zasilanie radyjka podłączone pod zasilanie zestawu głośnomówiącego)

Jak coś to mogę fotki dać.

jakub - 17 Maj 2009, 23:03

Phonemaniac, moje auto to Focus jedynka po liftingu, czyli praktycznie taki jak Twój. Radio chce właśnie dać jak Ty, w okolicach półki pod kierownicą, kabel lewą stroną żeby wyszedł w bagażniku i na klapę antena. Patent z zapalniczką od "wewnątrz" całkiem niezły, tylko czy jak podłączę tak radio i jednocześnie będę chciał korzystać z nawigacji biorąc prąd z zapalniczki, tylko już klasycznie na wtyczkę, to czy się nie pogryzą i nie będzie jakiś dodatkowych problemów?
garny - 17 Maj 2009, 23:38

:)
No to jakoś się tu zebraliśmy, miłośnicy Focusów :) Bo drugie autko to Foczka kombi właśnie.
CB mam przykręcone z lewej strony obudowy dźwigni biegów (jest pod ręką) podłączone do dodatkowego gniazda zapalniczki wyprowadzonego z bezpieczników.
Antena z lewej strony na relingu.

BTW: Znacie jakiegoś sensownego lakiernika we Wrocławiu lub okolicach -ruda mi się na drzwi rzuciła, i potrzebuję wsparcia w tym temacie :(

BluesWings - 18 Maj 2009, 07:04

Jakub!

Potrzebujesz radyjko?
Dawaj na priva...dostaniesz kompleksową usługę, a z ceną to się dogadamy :)
Jeśli kupisz coś na allegro to po znajomości zestroję ci zestaw za free :)

piotreg - 18 Maj 2009, 08:53

jakub napisał/a:
Oprócz tego, dalej pytanie, co jeszcze we Wrocku oprócz Jedności Narodowej??

Meteor - Al. Pracy - drogo, najwyższe ceny we Wrocławiu, ale fachowcy chyba najwięksi.

Not - ul. Piłsudskiego. Solidne ceny, zakład montażowy na Krzemienieckiej...w zasadzie pseudo zakład...Pan, który to montuje ma brudne ręce i nie przejmuje się brudem, który pozostawia na tapicerce. Ale co do samego montażu...działa wszystko.

CB, ul. Wyścigowa - nie polecam! W mojej ML'ce odlutował się kabelek, a mądry "fachowiec" po rozkręceniu anteny stwierdził, że nie da się jej naprawić, i polecił zakup nowej anteny. Sam sobie w domu przylutowałem (uwierzysz Ojciec?) i antena chula do dzisiaj.

Jakub, antena na klapie nie da Ci tyle, co antena na dachu!
Latałem do tej pory z trzema antenami i myślę, że roczniki aut nie miały tutaj większego znaczenia :-)

Ale tak:

- Leciałem Golfem 2001 z Hustlerem na dachu z V 190km/h na A4 i nie spadł.
- Leciałem Octavią 2006 z Hustlerem i Ml'ką 145 z V 190km/h na A4 i nie spadły
- Leciałem Octavią 2009 z Mini Magiem z V 130km/h i nie spadła
- Leciałem Octavią 2009 z Ml'ką 145 z V 130km/h i nie spadła

Jest jedna króka antena godna uwagi. Mini Mag! Polecam!
Solidna praca. Spytajcie KarolKa. Ja na Podwalu z Mini Magiem na dachu, on na Kozanowskiej (wszystko Wrocław) i swobodnie gadaliśmy!!!

Antena z dachu raczej sama nie spadnie. Niebezpieczne są tylko mijanki - Ty walisz np. 190km/h, a w przeciwną stronę leci Tir ok. 100km/h i wtedy może się stać bubu.

mussawir - 18 Maj 2009, 09:54

Tak jak koledzy mówią, w normalnych sklepach ceny są zaporowe w porównaniu do allegro. Ja chcąc kupić alana 109 znalazłem go na allegro w zestawie ze znośnym hustlerem ic100 za 189 zł, u mnie w sklepie samo radio 249zł, więc przebicie niezłe. Zestawik jest całkiem całkiem, żaden szałowy, ale do jazdy od czasu do czasu daje rade jak najbardziej, nie łapie za dużo szumów i syfów, więc jak na budżetowy zestaw jak najbardziej bym polecał! Jedyna jego wada - dzięki małym wymiarom zewnętrznym ma dość słaby wbudowany głośnik, ale rozwiązałem ten problem przez montaż dodatkowego ;) Zamontowany za pomocą taśmy rzepowej, abym mógł ocalić szybę i radio. Z powodu braku czasu niezestrojony jeszcze (nie bijcie), więc uśmiechał bym się Blusa :P
phonemaniac - 18 Maj 2009, 09:59

jakub napisał/a:
Phonemaniac, moje auto to Focus jedynka po liftingu, czyli praktycznie taki jak Twój. Radio chce właśnie dać jak Ty, w okolicach półki pod kierownicą, kabel lewą stroną żeby wyszedł w bagażniku i na klapę antena. Patent z zapalniczką od "wewnątrz" całkiem niezły, tylko czy jak podłączę tak radio i jednocześnie będę chciał korzystać z nawigacji biorąc prąd z zapalniczki, tylko już klasycznie na wtyczkę, to czy się nie pogryzą i nie będzie jakiś dodatkowych problemów?

Hmm, w foczce jak korzystałem z radyjka i navi jednocześnie to poprzez zasilanie przenosiły mi się jakieś trzaski do radia i musiałem je troche skręcić (squelch), a w megi jest niestety to samo, a zasilanie z innego miejsca ciągnięte jest :( Jeżeli chodzi o wytrzymałość prądowa, to bez problemu navi i radyjko pojda na jednym gnieździe :)

Jeżeli chodzi o antene, w foczce miałem antenę przykręcana do relingu, ale zrezygnowałem z niej, bo brzydko to wyglądało i trochę krótka była. Postawiłem później ML-145 na dużym magnesie i przetestowałem ją do 180 na autobahnie w Niemczech. Nie było najmniejszego problemu. 150 na normalnej drodze + tir z naprzeciwka, też problemu nie robi :)

Ja ze swej strony polecam TTI-770 - spoko radyjko, a z anteną ML145 to przetestowany zasięg to 16km :) W dużym mieście to masakra (chodzi mi np. o Wawe), ale na trase jak znalazł :)

jakub - 18 Maj 2009, 10:18

Wielkie dzięki za pomoc wszystkim, Bluesowi również za ofertę strojenia :D

Zrobię chyba tak, że spiszę sobie na kartkę wszystkie modele, o których mówicie, pojeżdżę po tych sklepach, podadzą mi swoje ceny oraz propozycje i odniosę to do allegro, wtedy zdecyduje jak to kupię i założę.

Piotreq - co do rocznika to miałem na myśli naturalnie podłączenie, a nie upadek anteny :mrgreen:

Jeżeli jest duża różnica między klapą a dachem, to jak już krótka antenka. Nie chce wielkiego badyla, bo raz, że pewnie będzie świstał przy szybszej jeździe, a dwa i co ważniejsze jak wjeżdżam pod dom przez bramę to jakieś 65-70cm nad dachem mam najniższą gałązkę drzewa iglastego i za każdym razem igiełki byłyby na dachu, a ściągałbym antenę tylko na obcym terenie jak go na dłużej zostawiam.

BluesWings - 18 Maj 2009, 10:24

mussawir napisał/a:
Z powodu braku czasu niezestrojony jeszcze (nie bijcie)

Ciężko będzie...
Ja się strasznie nerwowy robię jak mi nagle ktoś piszczy, bo **** ruszyć nie może, żeby antenę zestroić...:)
A tak jeszcze:
Radio jak radio, ale antenę to porządną kup, bo często taniego badziewia chociażby się siódme poty wyciskało to i tak dobrze zestroić po prostu się nie da.

mussawir - 18 Maj 2009, 11:02

Oj spokojnie (głaszcze bluesa) :P
Zazwyczaj w domu jestem w godzinach kiedy serwis cb nie pracuje, więc po prostu nie zgrywam sie czasowo w Wieluniu ;)

piotreg - 18 Maj 2009, 11:41

jakub napisał/a:
Jeżeli jest duża różnica między klapą a dachem, to jak już krótka antenka. Nie chce wielkiego badyla, bo raz, że pewnie będzie świstał przy szybszej jeździe, a dwa i co ważniejsze jak wjeżdżam pod dom przez bramę to jakieś 65-70cm nad dachem mam najniższą gałązkę drzewa iglastego i za każdym razem igiełki byłyby na dachu, a ściągałbym antenę tylko na obcym terenie jak go na dłużej zostawiam.

Bierz Mini Maga!
Broń Boże Floridę!
Mini Mag!

Jeśli chodzi o krótkie anteny jest Mini Mag i długo długo nikt...

OJCIEC - 18 Maj 2009, 11:43

piotreg napisał/a:
... Sam sobie w domu przylutowałem (uwierzysz Ojciec?)


Świat stanął na krawędzi!

;)

Polak. - 18 Maj 2009, 17:28

Jeśli chodzi o prędkość to Hustler wytrzymał 210 km/h, President Georgia 250 km/h, President ML 145 240 :P

Nie wiem Piotreg po co tak chwalisz tego Mini Maga. Wcale nie ma tak dobrych osiągów, Georgia bije na łeb Mini Maga.

piotreg - 18 Maj 2009, 17:56

W tej cenie nie ma lepszej krótkiej anteny!
Max50 - 18 Maj 2009, 18:54

Cytat:
Nie wiem Piotreg po co tak chwalisz tego Mini Maga. Wcale nie ma tak dobrych osiągów, Georgia bije na łeb Mini Maga.

Mini mag , brzmi...jak mni magik :D
I czy dobrze ją "przetrzepałeś" co do użytku, zanim polecisz /chyba nie jest to żółty wynalzek niby Italia/, a osobiście mam smaka na krótszą antenę /co by wchodziła do garażu/
Jakieś odległości łączności?
A może zapuscić temat na Forum CB , tylko kto, żeby nie wyśmiali :wink:

A...używam Hustlera.

BlackHawk - 18 Maj 2009, 18:54

piotreg napisał/a:
W tej cenie nie ma lepszej krótkiej anteny!

Z tym się niestety muszę zgodzić :)
Lecz na magnes to chyba ML-145 bije resztę na głowę 8)

Polak. - 18 Maj 2009, 20:04

piotreg napisał/a:
W tej cenie nie ma lepszej krótkiej anteny!

To tak jakby powiedzieć, że nie ma lepszej antenty od Hustlera IC-100 w TEJ cenie. A ta cena to teraz jakieś 30 zł :D A wszyscy wiemy, że nie ma chyba nic gorszego niż Hustlerki.

BlackHawk - 18 Maj 2009, 21:13

Mini Mag, a raczej jego odpowiednik Sunker jest używany przez mojego kolegę tylko do skanera, ja natomiast do skanera używam 18-244 i muszę przyznać, że na moim Midlandzie zaczęła pojawiać się "ruda", a na kumpla sunkerze nic nie ma :)
Ogólnie nie jestem zwolennikiem krótkich anten typu 18-244, P. New-York,
jedyna godna uwagi to Florida, bo ma solidne wykonanie 8)
Co do np. 18-244 to jest to sprawnościowo dobra antena, lecz prędkość z jaką to rdzewieje i się psuje jest zaskakująco szybka :(
Hustler to jest taki znowu półśrodek wizualnie podobny do Wilson Will lecz w Hustlerze sztywna gorąca żyła w kablu deklasuje tą antenkę.

Do godnych polecenia na magnes zaliczam:
- ML-145
- AS-100
- Wilson Litte Will
- Florida

Osobiście marzy mi się antenka z USA - taka typowo truckerska, tylko problem jak to zamontować na stałe w osobówce :(

garny - 18 Maj 2009, 21:35

Hmm, no to mnie zaskakujecie, bo nie przypuszczałem że Mini Mag może być dobrą anteną - rozumiem, że chodzi o to:

KLIK

Ja mam obecnie Alan 9PLUS i na drugim P. New Alaska - obie dają radę :) Wcześniej był MAGNUM AT-71, ale mi jakiś cymbał w bagażniku połamał cewkę ant.

Co do serwisów to ten na Wyścigowej to istotnie lipa. Kiedyś korzystałem z tego serwisu KLIK

bicker5 - 18 Maj 2009, 21:42

Jeśli idzie o anteny: KLIK
garny - 18 Maj 2009, 22:16

jakub napisał/a:
Jeżeli jest duża różnica między klapą a dachem, to jak już krótka antenka. Nie chce wielkiego badyla, bo raz, że pewnie będzie świstał przy szybszej jeździe, a dwa i co ważniejsze jak wjeżdżam pod dom przez bramę to jakieś 65-70cm nad dachem mam najniższą gałązkę drzewa iglastego i za każdym razem igiełki byłyby na dachu, a ściągałbym antenę tylko na obcym terenie jak go na dłużej zostawiam.

Badyl 150cm nie świszcze, tak bardzo jakby się wydawało :)
Jeżeli rozważysz montaż na klapie to będzie niżej i iglak nie ucierpi. Co do osiągów to wydaje mi się, że magnes na dachu vs. uchwyt na klapie to zdecydowanie lepsze będą w 2. przypadku, bo wtedy antena ma lepszą masę - sprawdziłem osiągi na tzw. własnej skórze :)
Montaż na klapie można przeprowadzić dość elegancko. Fotka pokazuje koncepcję, ale jej wykonawca za mało się postarał :) Mój kolega zrobił to tak, że pod wkręty mocujące dał podkładki aby nie orać lakieru, natomiast masę poprowadził osobnym przewodem jak na tym zdjęciu. Zastrzegam, że przy odrobinie dobrej woli wygląda to zdecydowanie lepiej niż tu.

KLIK

A tak z innej beczki - czy Miśki mają CB służbowe, czy to ich inicjatywa prywatna?

piotreg - 19 Maj 2009, 12:35

garny napisał/a:
Hmm, no to mnie zaskakujecie, bo nie przypuszczałem że Mini Mag może być dobrą anteną

Dokładnie o tą chodzi. Jeździłem z nią. To ja naprawdę solidna antena. Dlaczego jest tak dobra? Cewka wysoko.
Jedyny minus - jak wyrwiesz kabel, to nie przylutujesz, a to prędzej czy później jest nieuniknione, dlatego przeprosiłem się z ML-ką :-) A Mini Mag na pamiątkę został w piwnicy.

BlackHawk napisał/a:
...jedyna godna uwagi to Florida, bo ma solidne wykonanie 8)

W życiu się z Tobą nie zgodzę. Ile ona kosztuje? Jest sens tyle płacić? Wyrwiesz kabel i po antenie, bo jej nie rozkręcisz.

Max50 - 19 Maj 2009, 15:40

Cytat:
A Mini Mag na pamiątkę został w piwnicy.

Czy to ma być odpowiedź na nasze wątpliwości ? :shock:
Jakie odleglości łapłeś na tym Mini magu? A może twoje radio /wiem - fajne/ nadrabiało :lol:

garny - 19 Maj 2009, 21:44

Mam jeszcze w zapasie Mike z wzmocnieniem i echem (daje radę), ale tylko przy antenie dobrze zmasowanej, bo przy magnesie lipaaaa) i wzmacniacz +35W, ale nie podłączałem dawno, więc nie wiem jak to by się sprawowało :D Stasiu by się zaskoczył :) Może choć trochę :)
BluesWings - 19 Maj 2009, 21:58

:)
Ja bym proponował zakończyć temat z takim morałem:

Pany nie kupujcie badziewia, bo mnie szlag trafia jak muszę (a było to wczoraj) stroić antenę husky 60cm (koszt 25 zł), a w komplecie Ultra III...

Dodam, że na starcie miał z każdej stony 4 SWR :)
Czas strojenia prawie 1 godz. (mój życiowy rekord, którego chyba już nie pobiję)

Przy dobrym sprzęcie kasa wam się zwóci, przy złym narażacie się na kolejne straty. Przy dobrym sprzęcie miło będzie się jeździć, a przy złym złość będzie ogarniać w czasie słuchania szumów!!!

A jaki to dobry sprzęt to wszystko zależy od upodobań przyszłego nabywcy.

garny - 19 Maj 2009, 22:03

Popieram, moja pierwsza antena strojona była 30min, bo chińskie rączki pomyliły cewkę i promiennik był za długi :)
piotreg - 19 Maj 2009, 23:05

Max50 napisał/a:
Jakie odleglości łapłeś na tym Mini magu?

W mieście...dobrych 8. km w godz. szczytu!!!
W trasie...grubo ponad 10.

Blues mądrze pisze!

Polak. - 20 Maj 2009, 16:04

Skąd Ty takie bajki bierzesz panie, przecież to się aż drobne w kieszeniach nie zgadzają.
OJCIEC - 20 Maj 2009, 16:25

Załóż się z piotregiem o te drobne, umów na testy, rusz zad i sam się przekonaj.
Max50 - 20 Maj 2009, 16:44

O właśnie, dobrze napisał Tata. Konfrontacja w stylu MMA - wchodzi dwóch wychodzi jeden :lol: 8 km w szczycie, a poza szczytem? :wink:

Zawsze myślałem, że strojenie głównie polega na skracaniu anteny /ale dobrze, że się nie znam 8) /
Bo jakby Blues stroił przez 1godzinę 60cm to, wystrugałby może na koniec ze 2cm :lol:

BluesWings - 20 Maj 2009, 17:49

Wiesz, niektórych anten nie da się w ogóle zestroić, chociażbyś zmasował ją kablami energetycznymi i ciął do upadłego...

Tak już mają anteny z dolnej pułki, że są niestarannie wykonane i nadają się tylko na wystawę sklepową i nic więcej.

phonemaniac - 20 Maj 2009, 18:59

A tak z innej beczki, jaki kabel proponujecie na połączenie radyjka z anteną? Ja mam linkę jako przewód główny i mi już z 3. raz się urywa, zresztą po 1,5 roku używania ruda mi na antene wychodzi :(
Chyba trzeba zmienić na jakiegoś Midlanda...

kalex - 20 Maj 2009, 19:58

Piotrek, nie przesadzaj z tymi odległościami w mieście. Pamiętasz, jak gadaliśmy - Ty na Zapolskiej, a ja u siebie na wale musiałem stanąć żebyśmy pogadali. Ja mam ML145 i Walkera.
piotreg - 21 Maj 2009, 09:55

Polak. napisał/a:
Skąd Ty takie bajki bierzesz panie, przecież to się aż drobne w kieszeniach nie zgadzają.

KaroleK, jak było? :-)

kalex napisał/a:
Piotrek, nie przesadzaj z tymi odległościami w mieście. Pamiętasz, jak gadaliśmy - Ty na Zapolskiej, a ja u siebie na wale musiałem stanąć żebyśmy pogadali. Ja mam ML145 i Walkera.

I Ty brutusie przeciwko mnie? Noż...toż pół miasta nas dzieliło, a ja na Zapolskiej stałem między budynkami!

phonemaniac napisał/a:
Chyba trzeba zmienić na jakiegoś Midlanda...

Tylko ML 145!

garny - 21 Maj 2009, 19:03

A tak w kwestii antenowej - orientujecie się może na jakie pasmo są takie antenki - bardzo podobne do ML145, ale pręt bardzo krótki ok. 30 cm? Jechałem dziś za takim koleżką, chciałem dopytać, ale nie odzywał się - stąd wnioskuję, że to może nie być 27Mhz.
Polak. - 21 Maj 2009, 19:08

Ale co jak było? Chłopie, Ty możesz i zrobić 20 km po mieście i dalej się bedziecie słyszeć z tym, że zasięg liczy sie w linii prostej. Praktycznie każdą antenę jaką miałem sprawdzałem w ten sposób. Ja, kolega i dawaj po prostej w dwie strony - wtedy można mówić o zasięgach, ale o 8 kilometrowym zasięgu na mieście w godzinach szczytu przy 60 centrymetrach to nie ma co marzyć. Proponuje szczerą lekture: Forum CB. Poza tym przerobilem już conajmniej 8 odbiorników CB, anten, kolejne dwa razy tyle i wiem co mówię, więc nie ze mną te numery bruner. Tym bardziej, jeśli mowa o antenie za 60 zł :lol:
wksek - 15 Czerwiec 2009, 18:06

CB-Radio dla łowcy?

Tak właśnie, prawdziwy łowca taki jak ja :D potrzebuje porządne CB. Niosę się z zamiarem wymiany mojego Alan-ka 101 na coś porządniejszego...

Czytałem cb. forum itp, ale tam jest tyle informacji, że ciężko to ogarnąć, a na Unidenach, Presidentach i innych wynalazkach pojęcia nie mam zupełnego!!

Sprawa wygląda tak, że raczej antena zostanie taka jaka jest (Hustler IC-100), raz bo mam fajnie go podciągniętego, dwa mieści się w bagżniku trzy jakoś nie jest ani za długa, ani za mała.

Szukam jakiegoś wynalazku do 400-500 zł. Jakieś propozycje?
Cel działania to głównie trasy - tak żeby nie waliło mi jak w alanie hukami i szumami (oczywiście jest opcja niby wyciszenia, ale wtedy zasięg spada tak, że nie słychać nic na Kromera jak ktoś gada koło korony), w mieście raczej niezbyt, bo i potrzeby takiej nie mam - jeżeli już to sporadycznie. :wink:

phonemaniac - 15 Czerwiec 2009, 18:45

No to więc ja ci powiem jaki ja zestaw mam:

1. TTI TCB-770
2. Midland ML145 (swieżo kupiony i przetestowany w trasie - zasięg ok. 15 - 20 km)

Ja jeszcze ze swej strony mogę ci polecić Alana 48 plus

Wg. mnie to dobre radyjka (ALAN 48 jak i TTI) nie szumią (przy tej antenie) i dają dość dobre osciągi. Ja jak wjeżdżam do Wawy to radyjko tne dość mocno, bo w samochodzie robi się jazgot.

lukaszr - 15 Czerwiec 2009, 18:54

wksek, jeżeli chcesz dobre radio w dobrej cenie to polecam to: KLIK

Klasyk sam w sobie, godny następca rewelacyjnych Alan 18 czy Alan 28: KLIK

Jest bardzo selektywne, z bardzo dobrym odbiornikiem i sekcją nadawczą.

Ja mam President Jackson, ale to duże pudło z SSB - nie do przebicia na drodze i nie tylko, bo czasami ludzie myślą, że rozmawiam ze stacjonarki.

Poza tym do tego dokupiłbyś taki mikrofon: KLIK
i masz bardzo dobry zestawik na długie lata (nie pamiętam jaką wtyczkę ma Alan 48BC, ale to zawsze można przerobić bez problemu).

BluesWings - 15 Czerwiec 2009, 19:28

Że też tego wątku jeszcze nikt nie zamknął :)
Macie na necie nadmiar informacji, a wy jeszcze się wypytujecie...
WKSek znowu ciebie leń ogarnął, weź poczytaj sobie na forum elektrody...tam masz wszystko.

wksek - 15 Czerwiec 2009, 23:32

Dziękuję za małe nakierunkowanie :)

Rzeczywiście poczytałem o tych modelach i w obu wypadkach wszyscy oceniają je na super radyjka w przyzwoitej cenie. Zbadam jeszcze sytuacje dokładniej. Możecie jeszcze powiedzieć czy Hustler nadaje się do tych radyjek? Może jednak zmienić na coś lepszego? (chociaż tak jak pisałem - leży mi ta antenka)

mexyk - 16 Czerwiec 2009, 01:08

Masz tu ranking anten wg. uzytkowników forum cb-radio.pl

1 - President Texas, Colorado 1200, WA27 (wysoki SWR)
Lemm Turbo 2001, Magnum Superstar
Sirtel Santiago 1200
Sirio Megawatt 4000, Performer/Turbo 5000 - około 2,0 m

2 - Sirio Megawatt 3000 - około 1,8 m
Sirio SG CB-1400

2,5 - Lemm AT 1000 - około 1,65 m

3 - President Alabama(Dakota) , New Alaska, Indiana , Oklahoma (superior performance)
Lemm Colt , AT 1700
Sirtel Santiago 600 - około 1,5 - 1,8 m
rózne firmy: ML/MS -145
Alan PC-8
Sirio DV 27 , Gamma 90 ( odbiór niskoszumny, zasieg odbioru - 1 miejsce )

4 - President Maryland , Oregon
Lemm AT 1500, AT 71 Magnum, AT 72 Magnum - około 1,5 m
Sirtel Linea
Alan PC-6
Sirio Super Carbonium

4,5 - Sirio SG CB 1000 - około 1 m

5 - Lemm AT 1200 , AT 550 Winchester - około 1,3 m
Wilson Mini
Alan PC-4
Sirio AS-100

6 - President Iowa , Washington - około 0,85 - 1,0 m
Sirio Snake 27, Omega 27 , Carbonium
Sirtel S-90 , Force 27

7 - President kentucky ,Mississippi ,Hawaii ,
Lemm AT 900 , AT 106 - około 0,75 m
Valor & Hustler magnet. (100cm)

8 - President Florida, Ohio ,Missouri, Michigan (Florida najskuteczniejsza)
Alan 18-244 , Mini Mobile - około 0,65 m
Sirio Mini Mag 27
Sirtel S-60

9 - President Carolina , Georgia - około 0,4 m
Alan Supermini

10 - President New York - około 0,3 m

Wszystkie anteny mocowane w ten sam sposób , tak aby był jeden niezmienny punkt odniesienia.


Ja osobiście używałem Colorado 1200, rewelacyjna antena, jedyny minus to długość - 2m :lol:

garny - 12 Wrzesień 2009, 10:55

Trochę odświeżę wątek. Ostatnio miałem okazję stroić antenę f-my Presenter (imitacja Presidenta Missouri). Trochę się trzeba było napocić z przycinaniem bo inaczej SWR ok. 4 jak nic, a po operacji 1.1 :) Ale od 19tki w dół, bo w górę rośnie do 1.5.
Sprawdzenie praktyczne dość dobre Borowska k. AM - Komandorska z bardzo dobrym efektem. Więc jak ktoś nie ma za dużo kasy na oryginał to z powodzeniem za 60 zł może takie coś sobie sprawić, i będzie lepiej hulać niż sunkerowy odpowiednik MINIMAGa.

BluesWings - 12 Wrzesień 2009, 11:02

Cytat:
Trochę się trzeba było napocić z przycinaniem bo inaczej SWR ok. 4 jak nic

A próbowałeś przed przycięćiem użyć dodatkowej masy?
Sprawdzałeś kabel? Mnie się zdarzyło kiedyś, że gość przyjechał z jakąś dziwną anteną i źle zalutowanym wtykikem (antena podobno nówka)
słyszałem też, że kiedyś wyszły partie pewnej firmy z produkcją w chinach z kablem innym niż 50 Ohm.

Wydaje mi się że przycinka to tylko ostateczność :)

garny - 12 Wrzesień 2009, 12:15

Nie próbowałem, bo to magnes i nie chciało mi się cudować, ale jak będzie następnym razem to założę jego antenę na reling do swojego auta i zobaczymy jak będzie.
Póki co user zadowolony :)
A co do samej anteny to jak zaliczy mocny deszcz i całkiem zejdzie napis Presenter to będzie trudna do odróżnienia od Presidenta, no może inna podstawa, ale reszta niemal identyczna.

piotreg - 12 Wrzesień 2009, 12:27

Szukam krótkiej antenty (coś w stylu MiniMaga), którą można rozkręcić i naprawić. Może ktoś coś polecić?
wksek - 12 Wrzesień 2009, 12:36

piotreg napisał/a:
Szukam krótkiej antenty (coś w stylu MiniMaga), którą można rozkręcić i naprawić. Może ktoś coś polecić?

Hustler IC - 100 :lol: Mam jak chcesz, HAHA

piotreg - 12 Wrzesień 2009, 13:15

Jedyny plus tej anteny - nie chcą jej kraść. U mnie pod blokiem już dobry rok sąsiad nie chowa na noc Hustlera...
lukaszr - 12 Wrzesień 2009, 14:07

piotreg napisał/a:
Jedyny plus tej anteny - nie chcą jej kraść. U mnie pod blokiem już dobry rok sąsiad nie chowa na noc Hustlera...

Ta antena to badziewie, które często trzeba wymieniać, bo się potrafi łamać.

BluesWings - 12 Wrzesień 2009, 14:42

Cytat:
Nie próbowałem, bo to magnes i nie chciało mi się cudować

Tym bardziej :)
Magnesówki można najłatwiej zmasować :P
Przyjedziesz kiedyś z płytą to ci pokaże mały myk :)
Szczena ci opadnie jak zobaczysz w czym tkwi magia :D

garny - 12 Wrzesień 2009, 20:25

Spoko :) jakoś się ustawimy - to i może usprawnię swojego Alana 9+ i będzie hulał z mikrofonem ze wzmocnieniem :) Bez pisków.
piotreg - 12 Wrzesień 2009, 20:26

lukaszr napisał/a:
Ta antena to badziewie, które często trzeba wymieniać, bo się potrafi łamać.

"Fachowcy" na temtat Hustlera mówią tak:
Cytat:
Nieźle to pracuje dopóki woda nie dostanie się do środka

garny napisał/a:
Z płytą? :)

No... płytą. To Ty nie wiesz, że Blues ma całą szoferkę płytami CD obłożoną... to ponoć najlepszy AR na lasery :-) :P :P:P:P:P:P

BluesWings - 12 Wrzesień 2009, 20:40

Hustler to dobra antena za małą kasę, ale brakuje jej dużo :)

wksek coś może powiedzieć jak mu kiedyś ją zestroili :)

Jak stawialiśmy nową na dachu to sprawdziliśmy jak ten Hustler ma się do fali odbitej :D

Wksek! Ile tam było?
Chyba miernika zabrakło, jakieś 4,5 swr.
Na nowej chyba nie ma porównania.

Dodam, że dobrze zestrojony hustler to naprawdę niezła antena dla przeciętnego Kowalskiego za przystępną kasę, ale już dla kogoś wymagającego to będzie o 200% za mało :D

garny napisał/a:

Z płytą?

piotreg napisał/a:
No... płytą. To Ty nie wiesz, że Blues ma całą szoferkę płytami CD obłożoną... to ponoć najlepszy AR na lasery

A jak :D
Bo najważniejszy jest komfort i pewność siebie podczas szybkiej jazdy :P

garny - 12 Wrzesień 2009, 21:14

Poprawiłem się, bo wiem o jaką płytę chodzi :)
wksek - 12 Wrzesień 2009, 22:38

No było było, jakieś 4-5 swr o ile nawet miernik nie wystrzelił wskaźnika :lol:

Chociaż szczerze mówiąc śmigałem z tą antenką dobre 2 lata i NIGDY nie miałem problemów, nigdy nic się nie zgięło, złamało czy wybuchło ;)

tomciog - 14 Wrzesień 2009, 11:47

W sumie też z Hustlerem śmigam jakieś 2 lata i oprócz tego rdzewienia nic sie nie dzieje, a inni kierowcy mówią, że słychać mnie dobrze i dość daleko... no ale nie porównywałem z konkretną firmówką.
piotreg - 27 Listopad 2009, 14:30

Czy może ktoś polecić krótką antenę, którą w razie czego da się rozkręcić i naprawić.
BluesWings - 27 Listopad 2009, 14:38

Sirio Omega 27
Wersja mag najlepsza z większym magnesem.
Wersja montażowa - ...
:)

Duży plus dla tej anteny:

- 100 cm długości, a osiągi porównywalne do Sirio ML-145
- rozbieralna
- łamana
- SWR nie schodzi powyżej 1,2
- zabezpieczenie prze kradzieżą zamiast motylka

phonemaniac - 27 Listopad 2009, 15:07

No to ciągnąc temat ;) Jakie polecacie radyjko w miare rozsądnej cenie (co by domowy "NIK" nie zarzucał, że koszty za duże). W tej chwili mam TTI 770 + antenę Midland ML145. Może bym coś zmienił na święta ;)

Trochę mnie wq... rza, że szumi mi potencjometr głośności podczas ściszania i podgłaszania jak ktoś gada w tym samym czasie.

garny - 27 Listopad 2009, 15:44

piotreg napisał/a:
Czy może ktoś polecić krótką antenę, którą w razie czego da się rozkręcić i naprawić.

Sirio Turbo 800 (odpowiednik Presidenta Missouri lub zamiennika firmy Presenter - działa nadspodziewanie dobrze jak na 1/5 ceny oryginału) :)
Lub inne tego producenta.

piotreg - 27 Listopad 2009, 15:45

BluesWings napisał/a:
Sirio Omega 27
Wersja mag najlepsza z większym magnesem.

A możesz polecić coś w okolicach długości Floridy?

garny - 27 Listopad 2009, 15:49

CB Pirat - antena helikalna, podobno całkiem całkiem, jedyny minus jest taki, że bardzo ją słychać jak się jedzie :)
BluesWings - 27 Listopad 2009, 15:59

piotreg napisał/a:
BluesWings napisał/a:
Sirio Omega 27
Wersja mag najlepsza z większym magnesem.

A możesz polecić coś w okolicach długości Floridy?

Sprawdzałem ostatnio Florydę i Misuri.
Lipa straszna, dlatego przestałem sprawdzać już anteny któtsze nić 75 cm.

Pamiętaj, że im dłuższa antena tym lepiej.
Możesz sobie ją postawić na klapie i lekko odchylić do tyłu żeby bagażnik otwierać nie udeżając anteną o szybę.
Jeśli nie to możesz ją dać na tylniej części klapy (magnes pionowo) i antenę złożyć w pion.
12 cm mages przy takiej antenie powoduje, że trzyma się ona jakby byłą na stałe.

Zawsze jest lepiej zamontować niżej aby zostawić dłuższą antenę.

piotreg - 27 Listopad 2009, 16:44

garny napisał/a:
CB Pirat - antena helikalna, podobno całkiem całkiem, jedyny minus jest taki, że bardzo ją słychać jak się jedzie :)

A da się ją rozkręcić i zlutować w razie w?

BluesWings - 27 Listopad 2009, 16:56

piotreg napisał/a:
A da się ją rozkręcić i zlutować w razie w?

Dopiero po użyciu gumówki :)
Jak już ją przetniesz na pół, to jasne, że da radę :)

wksek - 27 Listopad 2009, 17:14

phonemaniac napisał/a:
No to ciągnąc temat ;) Jakie polecacie radyjko w miare rozsądnej cenie (co by domowy "NIK" nie zarzucał, że koszty za duże). W tej chwili mam TTI 770 + antenę Midland ML145. Może bym coś zmienił na święta ;)

Trochę mnie wq... rza, że szumi mi potencjometr głośności podczas ściszania i podgłaszania jak ktoś gada w tym samym czasie.

Ja tam polecam Unidena 520 XL, inni będą ganić...

Castellano - 27 Listopad 2009, 19:19

A za co mają ganić (bo podróba?) Oficjalnie kupować się go nie da (bo nie można go sprzedawać ), ale na giełdzie lub od osoby prywatnej da się kupić. W sklepach sami go polecają, bo to bardzo dobra podróbka Presidenta Harryego II. Osobiście posiadam President Valery (i jestem z tego powodu b. zadowolony), ale znam, widziałem i słyszałem u kilku osób jak działa Uniden i mogę go polecić
matek001 - 27 Listopad 2009, 20:48

Ja posiadam osobiście radio Presidenta Johnny II + antenę Florida i szczerze powiem, że jak na moje potrzeby jako "dupochron" przed miśkami w zupełności wystarcza. Jestem w stanie się dowiedzieć co wokół mnie się dzieje. Antenka może ma trochę słabsze osiągi, ale do garażu mi wchodzi z autkiem bez potrzeby zdejmowania.
piotreg - 27 Listopad 2009, 21:54

Żaden Uniden nie przebije Presidenta :-)

Niech ktoś się jeszcze wypowie na temat krótkich anten, które można rozkręcić. Ta, którą polecił mi Blues jak dla mnie za długa! Chce mieć coś w stylu Mini-Maga. Szkoda, że Mini-Mag jest nie do naprawienia. Dla mnie to najlepsza antena!!!

garny - 27 Listopad 2009, 23:07

Ja mam Johnego II + Alaskę na relingu + Mike ze wzm. i echem oraz w drugim wariancie to samo radio + Presenter (podróba Misuori).
W obu konfiguracjach się sprawdza - oczywiście pierwsza lepsza :)

Bardzo mi się podoba ASC choć wiem, że sporo osób narzeka, że to sh... t
Aby osiągnąć tą samą ciszę od zakłóceń, którą mam przy załączonym ASC muszę dać squelch na 60-80% i RF na 50%, ale wtedy czasem wycina nie tylko zakłócenia :)

Jeżeli chodzi o antenę to jest ona do bólu podobna do pierwowzoru. Nie rozkręcałem ani jednej ani drugiej, ale bardzo mnie zastanawia skoro wizualnie obie są identyczne - w czym (oprócz marketingu) lepszy jest oryginał?

KLIK

BluesWings - 27 Listopad 2009, 23:15

A ja już miałem kilka razy do czynienia z Presenterem...
I kilka modlitw zmówiłem, aby więcej nikt do mnie ze strojeniem takiej anteny nie przyjechał :D

wksek - 27 Listopad 2009, 23:26

Castellano napisał/a:
A za co mają ganić (bo podróba?) Oficjalnie kupować się go nie da (bo nie można go sprzedawać ), ale na giełdzie lub od osoby prywatnej da się kupić. W sklepach sami go polecają, bo to bardzo dobra podróbka Presidenta Harryego II. Osobiście posiadam President Valery (i jestem z tego powodu b. zadowolony), ale znam, widziałem i słyszałem u kilku osób jak działa Uniden i mogę go polecić :)

Nie da się go sprzedawać (a jednak), ale jest lepszy od Johnnego II, który jest radiem na tych samych bebechach, a kosztuje 2 razy tyle, także dla mnie Uniden 520XL to PODSTAWA!!!!!! Bo bije Johnnego i jest na równe z Harrym II, tyle że nie ma homologacji na sprzedaż - nie słucham "znawców" co mówią, że to szumofon = kompletna bzdura!!!!!!!!

BluesWings - 27 Listopad 2009, 23:36

Haha.

Dodam jeszcze, że jest sporo partii Johnego II z bardzo spier... nym autoSQ.
Powstał błąd na etapie produkcyjnym (co nie zostało należycie sprawdzone przed wyjściem radia z fabryki).
Jedynym rozwiązaniem, aby się cieszyć z zakupu za prawie 500zł, to wysłać radyjko do Częstochowy na regulacje autoSQ.
Oczywiście, każdy ma nadzieję, że ma sprawne i dobrze funkcjonujące radyjko warte tyle kasy, ile za nie dał :)
Niestety... :D
W Harrym czy Unidenach takiej kategorii błędów nie wypatrzyłem, a w dodatku o nich nie słyszałem.

garny - 28 Listopad 2009, 10:19

BluesWings napisał/a:
A ja już miałem kilka razy do czynienia z Presenterem...
I kilka modlitw zmówiłem, aby więcej nikt do mnie ze strojeniem takiej anteny nie przyjechał :D

Przyznaję rację - strojenie to wyzwanie, o czym zresztą tu pisałem :)

OJCIEC - 28 Listopad 2009, 11:30

BluesWings napisał/a:
Dodam jeszcze, że jest sporo partii Johnego II z bardzo spier... nym autoSQ.
Powstał błąd na etapie produkcyjnym (co nie zostało należycie sprawdzone przed wyjściem radia z fabryki).
Jedynym rozwiązaniem, aby się cieszyć z zakupu za prawie 500zł, to wysłać radyjko do Częstochowy na regulacje autoSQ.

Tę "regulację" ASQ wykonałem sobie w ciągu 45 sekund. Licząc razem z rozkręcaniem obudowy :)

BluesWings - 28 Listopad 2009, 11:34

:)
Wiesz O, ja zawsze wiedziałem, że ty jesteś zdolny :)
Ale pamiętaj, że niektórzy nawet młotka nie potrafią właściwie używać...

kalex - 28 Listopad 2009, 12:09

Ale tam poszła jakaś partia, i to chyba w 2007 roku. Presidenty od połowy 2008 są wolne od wady ASQ z tego co się dowiadywałem.
OJCIEC - 28 Listopad 2009, 14:31

Ja miałem egzemplarz z serii "z wadą". Ale wada to dużo powiedziane - po prostu ASQ był niedbale kalibrowany - a to wycinał za dużo, a to zostawiał za dużo szumów. Bierze się kawałek śrobokręta, rozkręca obudowę, wyszukuje potek oznaczony ASQ, drugim kawałkiem śrubokręta dobiera poziom ASQ, który ci pasuje i po robocie :)
Wysyłanie w tym celu radyja do Częstochowy, to doprawdy desperacja ;)))

BluesWings - 28 Listopad 2009, 14:34

Haha, powiedz to takiemu jednemu, co przyjeżdża żeby zwykły kabelek przylutować :)
OJCIEC - 28 Listopad 2009, 14:41

Lutownica w dzisiejszych czasach, to w narodzie dobro rzadkie ;)
piotreg - 28 Listopad 2009, 14:46

Się rozkręcili... a mnie nadal interesuje krótka antena... ktoś coś może doradzić?
Castellano - 29 Listopad 2009, 10:41

Lemm ma krótkie fajne anteny. Teść ma Lemma metrówkę i zbiera naprawdę bardzo fajnie
Hugo - 29 Listopad 2009, 12:28

Ja natomiast będę stał na stanowisku, że długa antena to jest to, od kiedy mam 2 metry jest cudnie :) Wcześniej miałem metrową :)
phonemaniac - 29 Listopad 2009, 16:52

Wiesz, długa antena jest dobra na trasę żeby z daleka słyszeć co mówią ;) Ale jak chcesz antenę przetestować to zapraszam do Wawy ;) Wtedy zobaczysz czy długa antena to jest to ;) Przy moim ML-145 w Wawie jest masakra, jeden wielki jazgot, trzeba strasznie squelsh-em kroić, a później zapominam w trasie przywrócić ustawienia i jest problem. Bo się dziwię czemu taki słaby odbiór mam ;)
Hugo - 29 Listopad 2009, 17:08

Nie no to masz rację, w Poznaniu też muszę skręcać :)
tqmeh - 29 Listopad 2009, 17:52

Dlatego zakłada się antenę z możliwie jak najlepszym zyskiem i radio z RF gain, jeśli oczywiście oczekuje się od takiego zestawu w miarę dobrej jakości. Jeśli to ma być zasięg 2km to Biedronka ma takie zestawy :wink:

Pozdr.

piotreg - 29 Listopad 2009, 18:40

Castellano napisał/a:
Lemm ma krótkie fajne anteny. Teść ma Lemma metrówkę i zbiera naprawdę bardzo fajnie :)

A w razie czego da się ją rozkręcić i przylutować urwany kabelek?

Rybuś - 29 Listopad 2009, 22:33

A co sądzicie o antence 30cm?
Bo tak w przyszłym roku planuję sobie kupić CB radyjko, głównie na miasto.

I zastanawiam się jaka antenka byłaby dobra. Najważniejsze tania, gdyż nie mam zamiaru jej zdejmować z auta, więc w razie kradzieży nie byłbym stratny. Po drugie nieduża, 1m to już max. Myślałem nad Hustlerem z allegro za 50zł, ewentualnie Cobra 1m, ale nie wiem czy to nie za długie jak na moje potrzeby.

Czy taka 30-tka coś odbiera?

wksek - 29 Listopad 2009, 22:49

Na miasto taka 30-stka na pewno będzie zbierać mniej syfu niż 2-metrówka :) A czy jest dobra to nie miałem styczności :) Co do Hustlera to śmigałem z nim 1,5 roku i nie narzekałem - chociaż podkreślam, że w mieście rzadko kiedy używam CB 8)
Hugo - 30 Listopad 2009, 01:16

Na miasto najlepsza jest 1 metrowa wg mnie :) Zbiera nieźle mniejsze szumy i pogadać sobie można normalnie :)
piotreg - 30 Listopad 2009, 08:31

Rybuś napisał/a:
A co sądzicie o antence 30cm?
Bo tak w przyszłym roku planuję sobie kupić CB radyjko, głównie na miasto.

Właśnie czegoś takiego szukam. Jeśli nie będziesz jej ściągał to bierz Mini-Maga. To doskonała antena! Jedyny minus - nie jest rozbieralna, ale jeśli będzie cały czas stała na dachu, to ryzyko wyrwania kabla jest zdecydowanie mniejsze!

Rybuś napisał/a:
Myślałem nad Hustlerem z allegro za 50zł (...)

Kiedyś zapytałem o Hustlera fachowca... powiedział, że nieźle to pracuje, ale jak się do środka dostanie wilgoć to po antenie. A... stojąc cały czas na dachu będzie miała na to dużą szansę!

garny - 30 Listopad 2009, 09:20

piotreg napisał/a:
Castellano napisał/a:
Lemm ma krótkie fajne anteny. Teść ma Lemma metrówkę i zbiera naprawdę bardzo fajnie :)

A w razie czego da się ją rozkręcić i przylutować urwany kabelek?

Z tego co kojarzę zarówno Lemm jak i Sirio Turbo 800 są montowane na "główce", więc nie powinno być problemu z ew. wymianą kabla.

tomciog - 30 Listopad 2009, 17:24

piotreg, mam już drugiego Hustlera i nie narzekam. Faktycznie, jak wciąż jest na deszczu to dość szybko rdzewieje. Ale działa.
Tyle, że w poprzednim uciachałem drzwiami kabel (jak sie ciągle drzwi otwiera i zamyka to niestety tak jest). A można tu zdemontować sam bat, bo jest odkręcalny (jak u nas pod wiaduktem przejeżdżam to zawsze lekko haczę i potrafi się poluzować, ale to od razu słychać).

piotreg - 1 Styczeń 2010, 14:32

Jedno pytanie... jak to zrobić żeby w momencie, kiedy ktoś gada na #19 automatycznie wyciszało mi się radio?
lukaszr - 1 Styczeń 2010, 14:44

piotreg napisał/a:
Jedno pytanie... jak to zrobić żeby w momencie, kiedy ktoś gada na #19 automatycznie wyciszało mi się radio?

Za dużo zabawy, ale myślę, że dałoby radę - prosty układzik elektroniczny, który po załączeniu się głośnika w CB przełącza malutki przekaźnik lub w jakikolwiek inny sposób podaje na zewnątrz masę, którą podłączasz pod przewód wyciszenia radia w aucie.

garny - 1 Styczeń 2010, 14:50

BluesWings napisał/a:
A ja już miałem kilka razy do czynienia z Presenterem...
I kilka modlitw zmówiłem, aby więcej nikt do mnie ze strojeniem takiej anteny nie przyjechał :D


Mała niespodzianka - dostałem w swoje ręce do instalacji Presentera (zamiennik Missuori) ale srebrny a nie czarny (mają w ofercie dwa kolory, z różnej wielkości podstawami magnetycznymi) - SWR bez żadnego dotykania :) 1.1 na całej "40" :)

piotreg - 1 Styczeń 2010, 14:51

Kabelków dotykał nie będę... duże koszty, gdybym chciał to zlecić jakiejś firmie?
garny - 1 Styczeń 2010, 14:53

lukaszr napisał/a:
piotreg napisał/a:
Jedno pytanie... jak to zrobić żeby w momencie, kiedy ktoś gada na #19 automatycznie wyciszało mi się radio?

Za dużo zabawy, ale myślę, że dałoby radę - prosty układzik elektroniczny, który po załączeniu się głośnika w CB przełącza malutki przekaźnik lub w jakikolwiek inny sposób podaje na zewnątrz masę, którą podłączasz pod przewód wyciszenia radia w aucie.


Może to być fajna sprawa, tylko radio będzie wyciszane przy każdym odezwaniu się, nie zawsze będzie to coś istotnego np. radiooperator Stasiu :)

piotreg - 1 Styczeń 2010, 14:54

We Wrocławiu nie używam CB. Tylko trasa.
Nie jestem masochistą :-)

piotreg - 1 Styczeń 2010, 15:05

A propos Wrocławia...
kalex, ponoć Twój kolega z Różanki dostał w ryja. Takie głosy słyszałem we środę na #19. Mówili, że nieprędko przemówi...

kalex - 1 Styczeń 2010, 15:07

Jak coś to nie ja.
tomciog - 4 Styczeń 2010, 15:44

piotreg napisał/a:
A propos Wrocławia...
kalex, ponoć Twój kolega z Różanki dostał w ryja. Takie głosy słyszałem we środę na #19. Mówili, że nieprędko przemówi...

Czyżby wszechobecna mysiapysia? ;)
W Rumi jakiś kretyn tak nawija z bloków koło Pomorskiej.

piotreg - 4 Styczeń 2010, 18:35

O Stary! U nas jest kilku takich co siedzą pół dnia na #19 poruszając wiele problemów egzystencjalnych :-)
piotreg - 29 Marzec 2010, 07:59

Swojego czasu męczyłem znawców prosząc o polecenie dobrej krótkiej anteny.

Zainstalowałem sobie na stałe taki zestawik:







To Triflex. Wygląda jak zwykła FM, więc nie rzuca się w oczy. Kabel po budzie już mi się nie wala. A i zasięg jest naprawdę przyzwoity. KaroleK ustawił się na Kozanowie przy pętli, ja ruszyłem w kierunku A4. Pierwsze trzaski i gorszy odbiór pojawił się w okolicach BP przy Grabiszyńskiej. Od tego miejsca słyszeliśmy się coraz gorzej. Mniej więcej na wysokości Carrefoura mieliśmy już problemy z dogadaniem się. Przestaliśmy się słyszeć, jak skręciłem w prawo w ul. Gajowicką. Polecam.

tqmeh - 29 Marzec 2010, 08:19

Więc jak już była taka zabawa, trzeba było zamontować dłuższą, około 90cm pod skosem. "Nie widać" tej długości, a działa znacznie lepiej (są wersje czarne, lub zabawa z koszulką termokurczliwą). Jeśli to nie tajemnica... dlaczego ją tak chować? Dla porządku w aucie jak mniemam.

Pozdr.

piotreg - 29 Marzec 2010, 08:47

Zamontuj dłuższą, dwie noce i po antenie. Chcesz mieć spokój, załóż antenę, która nie rzuca się w oczy i nikt nie wpadnie na to, że jest to bat od CB.
tqmeh - 29 Marzec 2010, 08:52

To i tak długo :wink: Kolega zaparkował przed sąsiednią klatką, zabrał zakupy do mieszkania, wraca za 5min i mija 2 kolesi z ML145 na magnesie + 1m kabla... :idea: I za nimi, po 50m odzyskał antenę... 8)

Pozdr.

piotreg - 29 Marzec 2010, 09:45

Teraz już wiesz dlaczego mam taką krótką...?
Zemin - 29 Marzec 2010, 10:18

Mi również zwinęli ML145, **** jest ściąganie i wyciąganie ML145 co wieczór i co rano.
Ile kosztowała cię instalacja takiej antenki?

piotreg - 29 Marzec 2010, 11:33

Tajemnica handlowa :-) Bo robił mi to KaroleK, a nie zakład usługowy.
tqmeh - 29 Marzec 2010, 12:41

Zemin napisał/a:
Mi również zwinęli ML145, **** jest ściąganie i wyciąganie ML145 co wieczór i co rano.

Również przypadło mi w udziale codzienne zakręcanie i odkręcanie anteny. Mam już dość tego, ale co zrobić (ale dlatego, że nie wejdzie do garażu) :wink:

piotreg - 29 Marzec 2010, 20:15

Jest na to sposób - patrz moje fotki :-)
wksek - 29 Marzec 2010, 20:42

A tam... ja też mam na magnesie Sirio 145 i jakoś mieszczę w małym coupe do tego nie zabiera miejsca, bo jest na tyle elastyczna żeby się wygiąć (zmieścić przy samej krawędzi bagażnika) i nie mieć później odkształceń :)

Swoją drogą wygląda to ładnie, ale ciekawe jakie ma przełożenie w warunkach polowych na odległości (testy poza miastem pokażą, bo w mieście wystarczy jeden duży budynek linia napięcia itp i po pomiarach żeby za 200 metrów znów słyszeć doskonale), bo wiadomo na krajówkach problemu nie będzie, ale na wojewódzkich powiedzmy te 7-8km (nie sądzę żeby dalej sięgała) może braknąć. Ja na Sirio wyciskam ok. 10km, ale w wyśmienitych warunkach, a jednak długość ma pierwszorzędne znaczenie.

piotreg - 29 Marzec 2010, 20:44

Podjedź któregoś dnia do mnie... zrobimy mały teścik :-)
wksek - 29 Marzec 2010, 20:48

Połączyłbym to z jakimś kino-kręceniem i poranną herbatą :lol:
piotreg - 29 Marzec 2010, 20:49

Skoro w zeszłym tygodniu AD9 T jeździł na drugiej zmianie cały czas, to wnioskować można, że w tym tygodniu obsługa ma na pierwszą zmianą. Można jutro rano coś zapolować.
wksek - 29 Marzec 2010, 20:56

Jak pod nosem to czemu nie :)
kalex - 29 Marzec 2010, 21:56

Ja zapodłem sobie do terenówki obecnie antenkę WA-27, ale się nie skupciałem z wrażenia choć miałem taką nadzieję. Do mojego pościgowca walnę Santiago 1200 na reling, bo ponoć jest ok., zobaczymy. Moja Midland ML-145 naprawdę była super, ale ożeniłem razem z radyjkiem kumplowi. Na testy łączności się piszę - do zobaczenia na górnej wstędze :P
piotreg - 29 Marzec 2010, 22:06

wksek napisał/a:
Jak pod nosem to czemu nie :)

Tego nie wie nikt. Zadzwonię rano, jak coś wywącham :-)

kalex napisał/a:
Ja zapodłem sobie do terenówki obecnie antenkę WA-27, ale się nie skupciałem z wrażenia choć miałem taką nadzieję. Do mojego pościgowca walnę Santiago 1200 na reling, bo ponoć jest ok., zobaczymy. Moja Midland ML-145 naprawdę była super, ale ożeniłem razem z radyjkiem kumplowi. Na testy łączności się piszę - do zobaczenia na górnej wstędze :P

Czwartek-Piątek - przed świętami powinien być luz w robocie - wtedy proponuję testy anten.

Z Triflexem pojeździłem niecały tydzień. W życiu nie kupię innej anteny. Mnie tam odpowiada pod każdym względem. Na miasto idealna, bo zbiera mniej tego syfu, a w trasie na pewno też się dogadam. Na odludziu w razie w pośladki uratuje mi "inny instrument" :-)

garny - 29 Marzec 2010, 22:39

Ja mam obecnie Pres. New Alaska na relingu i na magnesie w drugim aucie imitację Pres. Missouri. Prawdopodobne jest, że będę wtedy po Wro śmigał więc jak usłyszę to dam znać :) #19 czy jakiś inny kanał :)
piotreg - 30 Marzec 2010, 07:32

#19 to na pewno nie będzie :-)
tqmeh - 30 Marzec 2010, 08:34

piotreg napisał/a:
Jest na to sposób - patrz moje fotki :-)


Masz 100% racji, można też zakręcić niższą antenę, ale... zysk w obie strony spada, a nic tak nie cieszy jak zrobienie dalekiej łączności...

Pozdr.

garny - 30 Marzec 2010, 10:04

No to dajcie znać na jakim kanale Was słuchać :)

BTW nawet taka niepozorna antenka przy odpowiednim założeniu (o co spokojnie można posądzić kol. Instalatora) może działać bardzo dobrze, czego nie zawsze można spodziewać się po magnesówkach zbliżonej długości.

piotreg - 30 Marzec 2010, 11:11

tqmeh napisał/a:
Masz 100% racji, można też zakręcić niższą antenę, ale... zysk w obie strony spada, a nic tak nie cieszy jak zrobienie dalekiej łączności...

Jeździłeś w dzień powszedni po Wrocławiu z CB? :P

garny napisał/a:
No to dajcie znać na jakim kanale Was słuchać :)

BTW nawet taka niepozorna antenka przy odpowiednim założeniu (o co spokojnie można posądzić kol. Instalatora) może działać bardzo dobrze, czego nie zawsze można spodziewać się po magnesówkach zbliżonej długości.

Ostatnio bawimy się na #39.
Inspektor daje radę :-)

kalex - 30 Marzec 2010, 15:58

Tak dla informacji mam Missuri, w trasie antena jest głucha.
garny - 30 Marzec 2010, 18:46

Ja mam wspominanego już tu Presentera i odpukać w trasie działa :)
kalex - 30 Marzec 2010, 18:57

To zależy o czym mówimy, słychać owszem stacje do 5 km, a to dla mnie za mało.
piotreg - 30 Marzec 2010, 19:01

Ja tam zawsze pytam tych, z którymi się akurat mijam - mnie to wystarczy.
garny - 30 Marzec 2010, 19:16

To dobra metoda. Ale czasem gdy się wybitnie spieszę to większy zasięg jest wskazany dlatego, że wiem nieco więcej i szybciej niż inni, więc i łatwiej mi się dostosować :)
piotreg - 30 Marzec 2010, 19:28

Cenniejsza jest chyba cisza w aucie - przynajmniej dla mnie.
tqmeh - 30 Marzec 2010, 19:29

piotreg napisał/a:
Ja tam zawsze pytam tych, z którymi się akurat mijam - mnie to wystarczy.

Nie inaczej, w moim przypadku jednak robię czasem łączności na kilkanaście km., a wtedy dobry zysk anteny się przydaje, co do śmietnika na #19 nie trzeba jechać do Wrocławia, w Legnicy jest wystarczający, czasem nawet samo podjechanie do A4 na kilka km wystarczy :wink:

garny napisał/a:
BTW nawet taka niepozorna antenka przy odpowiednim założeniu (o co spokojnie można posądzić kol. Instalatora) może działać bardzo dobrze, czego nie zawsze można spodziewać się po magnesówkach zbliżonej długości.

Zależy o czym mówisz, o zestrojeniu anteny czy o jej zysku, jeśli obie są zestrojone z SWR 1 na #19 to dłuższa zawsze pracuje lepiej.

piotreg napisał/a:
Ostatnio bawimy się na #39.

Proponuję sprawdzić SWR nie powinno być dramatu, ale można położyć radio jak bedzie za duży, moja antenka lepiej chodzi w górnej części podstawowej 40-tki.

Tak już bywa, że jak się człowiek chce coś dowiedzieć to nie ma jak, bo rozmowy są o wszystkim i o niczym, i odwrotnie, masz tylko włączone radio żeby na wszelki wypadek być na bieżąco, trafi się 2 amatorów sezonu ogórkowego i kłapią dziobami... a jeszcze im powiedz, że #19 nie jest od tego... to ich "prywatny" kanał, bo przecież to "zawodowi" kierowcy...

Pozdr.

kalex - 31 Marzec 2010, 13:22

No w mieście będzie trochę spokoju. "Obudziłem się kur w... mobilki". Z Obornickiej zawinięty. UKE + Policja + Prokurator, zostało jeszcze dwóch.
piotreg - 31 Marzec 2010, 14:08

Masz na to jakieś dowody?
OJCIEC - 31 Marzec 2010, 14:33

Stasia zawinęli?! Buuuuu :(
Dla mnie był już nieodłącznym folklorem Wrocławia RF :)

BluesW. - 31 Marzec 2010, 14:37

Taka mała ciekawostka:
"Stasieńko" czyli Jacek orał z Nowego Dworu, z Obornickiej marudził Krzyś...

:)

Też nic nie słyszałem o zmasowanej akcji przeciw RO :)

OJCIEC - 31 Marzec 2010, 15:14

:)


kalex - 31 Marzec 2010, 16:34

Żaden Krzyś. Jaro (zawinięty), drugi to Maniek - ostatno odpuścił, no i numer jeden antykomuch Janek z Szewskiej. Protoplasta Stasiu już dawno zlikwidowany, w taki sam sposób co dzisiaj Jaro.
BluesW. - 31 Marzec 2010, 21:37

Aaj, masz rację, moja wina :lol:
To był Jarek.

piotreg - 1 Kwiecień 2010, 08:03

Ale skąd Wy macie te informacje? Na #19 usłyszeliście?
BluesW. - 1 Kwiecień 2010, 08:09

W TV ich wczoraj pokazywali.
W faktach wieczornych był artykuł...
Podobno to nie tylko rozgłośnia radiowa była, ale okazało się, że także zorganizowana grupa przestępcza.
Haracze, wymuszenia, pobicia, gwałty na zlecenie i nie tylko, itd...

piotreg - 1 Kwiecień 2010, 08:11

Masz do tego jakiś link?
BluesW. - 1 Kwiecień 2010, 08:18

TV wrocławska zawsze emisję Faktów wrzuca na neta o godz. 11 następnego dnia. :)
Więc 3 godz. poczekaj i będzie.

piotreg - 1 Kwiecień 2010, 08:21

Super. Czekam.
OJCIEC - 1 Kwiecień 2010, 09:37

A ja dzisiaj słyszałem w Radiu Wroclaw, że oni bili się nawzajem, który będzie gwałcił na zlecenie i wymuszali między sobą haracze za wolny termin na kanale #19. Mówili też, że podsłuchiwali przez CB nawet jak nie miałeś włączonej gruchy i lokalizowali radyjka z ruskiego satelity. W ogóle to była zorganizowana grupa emerytowanych funkcjonariuszy drogówki i zagłuszali #19-kę żeby ułatwić zadanie ich pracującym kolegom, którzy w tym czasie badali tym nowoczesnym alkomatem z kilometra i mierzyli laserem z trzech.
BluesW. - 1 Kwiecień 2010, 09:55

Coś namieszałeś, ojciec...
Satelita był, ale "ichtejszej" konstrukcji, a trzeźwość to oni mierzyli po przez jakość fali odbitej uzyskanej poprzez przesył pasmem FM z anten mobilów do ich odbiorników.

OJCIEC - 1 Kwiecień 2010, 10:15

Może być... ja dzisiaj jestem trochę przygłuchy, bo ktoś rano Trabantem na Opolskiej przekraczał barierę dźwięku i fala uderzeniowa mi uszy przytkała.
kalex - 1 Kwiecień 2010, 10:43

Cytat:
W dniu 26 marca 2010 roku Minister Infrastruktury wydał rozporządzenie (Dz.U. Nr 1609, poz. 174) zmieniające rozporządzenie w sprawie urządzen radiowych nadawczych lub nadawczo - odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia. Rozporządzenie to nakłada na użytkowników CB-radio pracującego w paśmie 26,96 - 27,41 MHz, typu PUBLIC-RADIO - PR 27, które spełniają wymagania normy PN-ETS 300 135, pracujących z modulacją częstotliwości (FM) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W, lub pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W dla SSB. W przypadku posiadania radia spełniającego ww. wymagania, w trakcie kontroli drogowej, użytkownik powinien okazać Świadectwo Homologacji oraz zezwolenie na użytkowanie radia. W przypadku braku Świadectwa Homologacji, użytkownik musi posiadać i okazać Deklarację Zgodności, z której będzie wynikała jedna, dwie lub trzy informacje, a mianowicie:

* o zakresie częstotliwości (26,96 - 27,41 MHz),
* o mocy wyjściowej (do 4 W),
* o zgodności z normą PN-ETS 300 135

Wszystkie urządzenia nadawcze lub nadawczo-odbiorcze należy zarejestrować i zaplombować w odpowiednim oddziale UKE najpóźniej do dnia 1 maja 2010. Niedopełnienie tego obowiązku jest przestępstwem.

Pytanie teraz, kto ma Unidena :D

BluesW. - 1 Kwiecień 2010, 10:55

Ale pełny tekst mówi o wszystkich urządzeniach, więc każdy posiadacz CB musi pofatygować się i założyć czipa na swoje urządzenie :)
piotreg - 1 Kwiecień 2010, 11:12

kalex napisał/a:
Pytanie teraz, kto ma Unidena :D

Czyli co? Jak mam Presidenta to nic nie muszę robić?
Dobrze, że mam antenkę wyglądającą jak zwykła FM-ka :-)

OJCIEC - 1 Kwiecień 2010, 11:21

A masz plombowanego? :twisted:
piotreg - 1 Kwiecień 2010, 11:23

Plombę mam TYLKO na zębach!
OJCIEC - 1 Kwiecień 2010, 11:28

No to bladziocha!
kalex - 1 Kwiecień 2010, 11:53

Ale nie martwcie się, ja też to łyknąłem jak młody pelikan. :D :D :D
tqmeh - 1 Kwiecień 2010, 12:28

Nie wydał czasem tego z dzisiejszą datą? :wink:
OJCIEC - 1 Kwiecień 2010, 17:25

No ale jakby co, to ja plombuję dzisiaj radyjka za browca. Mogą nawet gruchy plombować i magnesy od podstawek, nie ma problemu
garny - 2 Kwiecień 2010, 06:50

piotreg napisał/a:
Super. Czekam.

Nie widziałem video - tj. nie mogę znaleźć. Natomiast dziś rano w esce 104,9 wspomnieli o RO :)

A tu jest info o szczegółach akcji :) Podoba mi się fragment o rodzinie w srebrnych czepkach :) :):)

Cytat:
Wrocław: Zatrzymano mężczyznę, który zagłuszał CB Radio

20-letni mieszkanie Karłowic od kilku tygodni zagłuszał kanał 19 CB radia. To tzw. kanał miejski - pasmo, na którym kierowcy wymieniają się ważnymi informacjami na temat wypadków

Karłowiczanin uniemożliwiał rozmowy, włączając się do nich z wyzwiskami, albo włączając muzykę.
Poważnie utrudniał działanie CB Radia w całym mieście.

Bardzo silny nadajnik zamontował na dachu swojego domu. Jego moc kilkanaście razy przekraczała ustawowy poziom 4 wat (z taką mocą można skontaktować się przez radio na odległość do 15 km).

20-latek zakłócał odbiór na kilka razy większym terenie. Mężczyzna wpadł w czwartek. Namierzyli go pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Będzie tłumaczył się prokuratorowi. Grożą mu dwa lata więzienia.

- Niestety, z takimi przypadkami spotykamy się dość często. We Wrocławiu czasami to wręcz plaga - przyznaje Michał Kamieniec, naczelnik dolnośląskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W październiku ubiegłego roku wpadł też mieszkaniec Nowego Dworu. Dla szaleńców w eterze był prawdziwym guru. Od wielu lat zakłócał kanał 19. Podobnie, jak mężczyzna z Karłowic, wyzywał innych użytkowników i puszczał muzykę. Nie dało się go wyciszyć.

- Ten z Karłowic ewidentnie naśladował swojego poprzednika. Starał się choćby podobnie wypowiadać przekleństwa - opowiada Kamieniec.

W namierzeniu zakłócacza pomógł specjalistom z UKE supernowoczesny samochód naszpikowany elektroniką. Można nim choćby namierzać pojazdy w ruchu. - NASA by się go nie powstydziła - mówi z dumą Kamieniec.

Gdy inspektorzy dowiedzieli się, gdzie mężczyzna mieszka, do akcji - przez okno - wkroczyła policja.

Kanał 19 jest dostępny dla zwykłych ludzi od 2004 roku. Wcześniej trzeba było mieć specjalne pozwolenie, aby z niego korzystać. Teraz urządzenia - kosztujące kilkaset złotych - służą kierowcom nie tylko do przekazywania sobie informacji o utrudnieniach na drogach. W trasie przydają się tym, którzy ostrzegają się nawzajem o policyjnych patrolach i fotoradarach. W odróżnieniu od stosowania tzw. antyradarów, przekazywanie takich informacji nie jest zabronione.

Inspektorzy UKE zajmują się nie tylko namierzaniem osób zakłócających eter. Muszą również reagować na prośby mieszkańców dotyczące np. fal radiowych. Interweniowali np. u rodziny, która skarżyła się, że w ich mieszkaniu występują niebezpieczne fale.

Cała rodzina, w tym małe dzieci, chodziła w czepkach ze sreberek. Miały ich chronić przed rzekomym niebezpieczeństwem. Okazało się, że żadnego niebezpieczeństwa nie ma. Niedawno urzędnicy przypadkiem odkryli też, że w jednym z mieszkań w centrum, w listwie komputera, założony jest podsłuch. Sprawą zajęła się policja.

LINK

piotreg - 2 Kwiecień 2010, 07:30

Ilu jeszcze oszołomów we Wrocławiu zostało?
wksek - 2 Kwiecień 2010, 09:02

Ilu zostało, to jedno, a ilu będzie chciało naśladować poprzednich to drugie - walka z wiatrakami?
garny - 2 Kwiecień 2010, 09:14

Myślę, że towarzystwo stasieńkopodobne trochę odpuści, bo się będzie bało najazdu :)
Zastanawiam się jak ten ich kosmiczny namierzacz działa? Gdy antena jest na budynku wielorodzinnym i kabel jest dyskretnie schowany, mają trochę trudniej.

I druga perełka, która mi niesamowicie poprawia humor, bo wiem że jestem człowiekiem niezwykłym, jako że używałem #19 przed 2004 rokiem... "Kanał 19 jest dostępny dla zwykłych ludzi od 2004 roku. "

piotreg - 2 Kwiecień 2010, 10:41

Kolo z Karłowic nadaje. Chwali się, że ma teraz radyjko o mniejszej mocy i że mu teraz mogą...
kalex - 2 Kwiecień 2010, 11:16

Teraz nadaje Maniek. Ale jak miałem baze w 1993 roku, to wtedy wszyscy bali się PAR'u (obecnie UKE) jak diabeł święconej wody. Sprzęt mają, niebój nic, jak będą chcieli to namierzą. Tylko problem w tym, że im się nie chce, mają inne "ważniejsze" sprawy jak np. kontrolowanie podmiotów sprzedających CB, czy nie mają na stanie Unidenów 520. A czy wiecie, że Wrocław jako chyba jedyne miasto w Polsce nie ma kanału ratowniczego 9 Jak myślicie dlaczego, właśnie przez nich. Dlatego prowadzone są działania aby przywrócić #9, trzeba tylko wyrwać chwasty.
garny - 2 Kwiecień 2010, 11:23

#9 popieram w 100%! Zastanawiam się jedynie czy w innych miastach to działa?
tqmeh - 2 Kwiecień 2010, 12:16

Co do #9 to w ogólne jest ktoś na nasłuchu? Wątpie i nie chodzi mi tylko o Wrocław, parę lat temu owszem, ale teraz przy dostępności do GSM jest to wg mnie martwy temat.

Takich delikwentów trzeba i należy tępić, a UKE jest właśnie od tego. Jest wyrażnie napisane co można, a co nie w paśmie amatorskim, trzeba tylko sprawie nadać oficjalny = papierowy bieg, inaczej z urzędnikami jest różnie.

garny - 2 Kwiecień 2010, 19:32

#9 ma rację bytu (IMO) nieco inną niż kiedyś. Teraz jest do doskonała alternatywa dla nie zawsze działających hotline'ów między służbami, lub niezgranymi radiami na innych częstotliwościach. Powinno być tak, i gdzieniegdzie jest, że 998 ma radio, którym się może wbić na częstotliwość 998 i 999, w razie potrzeby skomunikowania się. Ponieważ 999 ma najgorszy sprzęt radiowy, więc często ten schemat zawodzi, pozostaje telefon lub sztywne łącze, ale tych albo nie ma, albo się nie można dodzwonić, więc wtedy #9 jest jak znalazł.
garny - 5 Kwiecień 2010, 22:19

STASIU strikes again :) KLIK

Cytat:
CB-radiowy pirat zatrzymany we Wrocławiu, lecz nadaje nadal...

W piątek, Dziennik Polska Gazeta Wrocławska poinformował swoich czytelników o zatrzymaniu dwudziestoletniego mężczyzny, mieszkańca wrocławskich Karłowic, blokującego od dłuższego czasu radiowe pasmo CB we Wrocławiu i okolicach. Został on zatrzymany przez policję, która dostała się do jego mieszkania przez okno.

CB radio (ang. Citizen Band - pasmo obywatelskie), to radiowe urządzenie odbiorczo-nadawcze, które montuje się w samochodzie (urządzenie przenośne, mobilne) lub w domu (urządzenie stacjonarne, bazowe). Pasmo CB podzielone jest na 40 podstawowych kanałów, z których od 2004 roku, bez żadnych koncesji i pozwoleń może korzystać każdy, kto ma na to ochotę. Ustawodawca wymaga, aby urządzenie posiadało odpowiednią homologację dopuszczającą radio do użytkowania na terenie Polski, w szczególności dotyczącą mocy nadawczej, z jaką odbiornik będzie pracował. Nie może ona przekraczać 4W.

Odkąd zniesiono koncesję, CB radio stało się popularne, zwłaszcza wśród kierowców, którzy na kanale 19, tzw. ogólnym lub drogowym, informują się wzajemnie o tym, co dzieje się na drodze. Obecnie nie ma chyba żadnego kierowcy TIR-a, który wyobraża sobie pracę bez tego urządzenia. Na kanale 19 można spytać innego użytkownika jak dojechać pod interesujący nas adres, znaleźć firmę, dowiedzieć się, jakie są warunki drogowe, można ostrzec innych kierowców o niebezpieczeństwie, korku lub objeździe z powodu wypadku.

Kierowcy informują się również o patrolach straży miejskiej, granicznej lub policji z fotoradarem. Można też po prostu porozmawiać z innym kierowcą, który jedzie w tym samym kierunku, co my. Urządzenia montowane w samochodach, mają raczej lokalny zasięg, dobrą jakość rozmowy można uzyskać, gdy samochody są oddalone od siebie do kilku kilometrów. Przy dobrze zainstalowanej antenie, dystans ten wynosi około 15 km. Stacje bazowe, których anteny są dłuższe i umieszczone wyżej niż mobilne (posiadają lepszy zysk energetyczny), osiągają dużo większe zasięgi.

Prawie każdy wrocławski lub przejezdny kierowca posiadający CB radio słyszał mężczyznę, uprzykrzającego im życie. Włącza się w rozmowę z dużo mocniejszą modulacją (głośnością), skutecznie uniemożliwiając porozumiewanie się użytkownikom potrzebującym informacji. Często używa niecenzuralnych słów, puszcza muzykę lub elektronicznie wygenerowane sygnały. Wśród rozzłoszczonych kierowców są i tacy, którzy próbują zlokalizować miejsce nadawania Stasieńka (to jego ksywa, jakiej używa w eterze).

W piątek, czytelnicy Polski Gazety Wrocławskiej przeczytali informację o zatrzymaniu mężczyzny. Gazeta pisała o akcji Urzędu Komunikacji Elektronicznej we Wrocławiu. Inspektorzy, używając supernowoczesnego wozu naszpikowanego specjalistycznym sprzętem, namierzyli miejsce, z którego nadaje radiowy zagłuszasz. Gdy dowiedzieli się gdzie mieszka, do akcji wkroczyła policja, wchodząc przez okno do jego mieszkania.

Kierowcy, po przeczytaniu informacji o czwartkowym zatrzymaniu Stasieńka, odetchnęli z ulgą, lecz już w piątek, znowu było go słychać we Wrocławiu, tyle, że z nieco mniejszą mocą.

Postanowiliśmy zbadać sprawę i przeprowadzić dziennikarskie śledztwo. Znamy stanowisko prokuratury, która grozi mężczyźnie karą dwóch lat pozbawienia wolności. Chcieliśmy poznać również zdanie bohatera medialnych doniesień. Udało nam się do niego dotrzeć i porozmawiać z nim.

Naprawdę ma na imię Jarek. Jest bardzo ostrożny, niechętnie rozmawia o swojej CB radiowej pasji z nieznajomymi. Jarek, to młody, dwudziestoletni chłopak, który łącznością radiową interesuje się od dawna. Trzeba przyznać, że doskonale zna się na sprzęcie, potrafi go sam naprawić i udoskonalić. Pracował nawet kiedyś w serwisie CB radia na terenie Portu Miejskiego we Wrocławiu, ale źle wspomina te czasy, gdyż jak twierdzi, został oszukany przez swojego pracodawcę. Pomaga znajomym radioamatorom, którzy serwisują u niego sprzęt. Nie o wszystkich tajemnicach chce mówić.

Pytany o kulisy zatrzymania wyjaśnił nam, że informacja o wtargnięciu do jego mieszkania policji przez okno jest albo policyjną, albo dziennikarską fantazją. W miniony czwartek, rzeczywiście miał odwiedziny policji, która zarekwirowała mu kilka sztuk radioodbiorników, mikrofonów oraz innego sprzętu związanego z CB, ale weszli do mieszkania normalnie, przez drzwi, nie przez okno. Zapytany, czy zostały mu przedstawione zarzuty odparł, że nie.

Przyznał również, że mocno przesadzona jest informacja, jaką podała Polska Gazeta Wrocławska o kilkunastokrotnie przekroczonej mocy nadawczej jego CB radia.
-Cała tajemnica dobrej słyszalności nie polega na zwiększaniu mocy nadawczej w nieskończoność, lecz na odpowiednim doborze anteny nadawczej oraz wzmocnieniu modulacji w mikrofonie, a to nie jest zabronione. Można nadawać również z legalną mocą 4 W i być dużo lepiej słyszalnym niż inni. Inspektorzy zabrali sprzęt do badań, aby dowiedzieć się, z jaką mocą rzeczywiście nadawałem - wyjaśnia Jarek.

Jarek na razie nie ma więc swojego sprzętu nadawczego, lecz nadaje nadal, korzystając z gościny kolegi, który wysokiej klasy sprzęt nadawczy ma zainstalowany w swoim samochodzie. Treść rozmów nie odbiega od tych, do których Stasieniek przyzwyczaił swoich mimowolnych słuchaczy. Oprócz niego, we Wrocławiu są również inni zakłócający pasmo obywatelskie w podobny sposób.

Mamy nadzieję, że nagłośniona akcja wrocławskiego UKE, nie była jedynie akcją pokazową, która miała na celu pochwalenie się przez wrocławskich inspektorów swoim nowym nabytkiem w postaci supernowoczesnego sprzętu. Mamy podstawę tak twierdzić, gdyż posiadamy informację o tym, że mężczyzna, jak i jego adres skąd nadaje, już od dłuższego czasu był znany urzędnikom UKE we Wrocławiu, więc nie było wcale konieczności używania specjalnych technik przed czwartkowym zatrzymaniem. Jarek twierdzi, że już wcześniej kontaktowali się z nim urzędnicy, badając jego sprawę.

Użytkownicy CB radia, którzy w sposób normalny, kulturalny chcą korzystać z tego typu łączności liczą na to, że w końcu uda się skutecznie rozwiązać problem, gdyż na razie przypomina to walkę z wiatrakami.

piotreg - 6 Kwiecień 2010, 07:59

Stasia to zatrzymanie chyba rzeczywiście skutecznie wyłączyło, gdyż był taki czas, że tylko Jarka można było usłyszeć oraz kilku jego kolegów-naśladowców (amatorów).
OJCIEC - 6 Kwiecień 2010, 11:38

Amatorszczyzny nie cierpię! ;)
piotreg - 23 Maj 2010, 11:37

Ciekawy montaż magnesówki zarejestrowała Nokią E52 małżonka...



Najbardziej urzekły mnie te przyssawki :-)

tqmeh - 23 Maj 2010, 16:59

:lol: :lol:
Widać, że to stała instalacja, jak wygląda tak nadaje :wink:

piotreg - 23 Maj 2010, 21:22

A tego akurat nie sprawdzałem...

Ale... cała ta konstrukcja wygląda przynajmniej solidnie :-)

garny - 24 Maj 2010, 20:53

Zastrzegam, że mogę się mylić, ale ten user nie wygląda mi na nadawacza, raczej na odbieracza wieści drogowych :)
spit - 24 Maj 2010, 22:18

Posiadam takowe autko i uwieżcie mi że to trudny model do instalki anteny. Jak już niechcący trafi się magnes to tylko dach lub właśnie (ostatecznie) błotnik. Widać kolo chciał jak najmniej uwidocznić kabla (opory powietrza, świsty i takie tam). Ja w sedanie przyłapałem się do tylnej klapy rynienkowo (4 wkrętki). Ale co by nie było powyższej opcji z magnesem chyba bym nie przerabiał :D
tqmeh - 25 Maj 2010, 06:22

garny napisał/a:
Zastrzegam, że mogę się mylić, ale ten user nie wygląda mi na nadawacza, raczej na odbieracza wieści drogowych :)

Na to wygląda :wink: I nie wiem czy nie jest w większości... :?

piotreg - 25 Maj 2010, 07:42

spit napisał/a:
Posiadam takowe autko i uwieżcie mi że to trudny model do instalki anteny. Jak już niechcący trafi się magnes to tylko dach lub właśnie (ostatecznie) błotnik. Widać kolo chciał jak najmniej uwidocznić kabla (opory powietrza, świsty i takie tam). Ja w sedanie przyłapałem się do tylnej klapy rynienkowo (4 wkrętki). Ale co by nie było powyższej opcji z magnesem chyba bym nie przerabiał :D

Stawiasz na dachu i puszczasz kabel drzwiami...

garny - 16 Czerwiec 2010, 22:11

piotreg, możesz się podzielić wrażeniami z dłuższego użytkowania Triflexa?
piotreg - 17 Czerwiec 2010, 07:31

W mieście w końcu można normalnie jeździć, bo nie zbiera mi syfu z drugiej części miasta, na trasie również nie ma żadnych problemów. Jednym słowem... dla mnie to idealne rozwiązanie.
garny - 11 Wrzesień 2010, 22:03

Możesz określić jaki masz zasięg w trasie (nadawanie / odbiór) - mocno myślę nad tą anteną :)
piotreg - 11 Wrzesień 2010, 23:15

Nie wiem, bo nie pytam "jak i gdzie mnie słychać" :D

Nie mam żadnych problemów, kiedy chce się czegoś dowiedzieć, i w mieście, i w trasie...

garny - 12 Wrzesień 2010, 14:56

Też nie pytam, ale mam obecnie jakiś szajs na magnesie niby zamiennik Missuori, ale strasznie kiepsko, a że przymierzam się do zmiany fury to i o nowej antenie myślę, tylko nie chciałbym mieć Floridy :)
piotreg - 12 Wrzesień 2010, 19:08

Bierz ją - będzie Pan zadowolony :D
kalex - 12 Wrzesień 2010, 21:19

Tak, tak. Żeśmy się mijali w Brzegu Dolnym kiedyś, co mnie zagadywałeś z (pod.pier.duchy) z Karolkiem. Za 2 kilometry cię nie słyszałem. A mój sprzęt wali DX'y na drugi koniec świata.
garny - 12 Wrzesień 2010, 21:41

No to jest dylemat :) :idea:
piotreg - 12 Wrzesień 2010, 22:15

kalex napisał/a:
Tak, tak. Żeśmy się mijali w Brzegu Dolnym kiedyś, co mnie zagadywałeś z (pod.pier.duchy) z Karolkiem. Za 2 kilometry cię nie słyszałem. A mój sprzęt wali DX'y na drugi koniec świata.

To Cię zasmucę - jechaliśmy wtedy bolidem Karolka, który ma na dachu bata długiego do nieba :lol:

kalex - 12 Wrzesień 2010, 22:23

Ja się nie smucę bo - używam sprzętu bezkompromisowego. Pejotrze, ależ ja nie osądzam twej multimedialnej anteny. Przecież na telefonie też da radę obejrzeć Gwiezdne Wojny. :grin:
lukaszr - 12 Wrzesień 2010, 22:25

kalex napisał/a:
A mój sprzęt wali DX'y na drugi koniec świata.

O faaak, to niezła musi być wtedy propagacja... wręcz niespotykana i z kosmosu :twisted: :twisted: :twisted:

garny - 12 Wrzesień 2010, 22:34

Bo to idzie via SAT :)
kalex - 13 Wrzesień 2010, 07:04

Od czego ma się hak w aucie:


OJCIEC - 13 Wrzesień 2010, 07:40

Hehe, "mobilki, mobilki, jak dróżka mleczna?" :mrgreen:
piotreg - 13 Wrzesień 2010, 17:02

Bardziej "sprawdzam radio, jak mnie słychać" :?: :lol:
OJCIEC - 13 Wrzesień 2010, 18:08

- Na Marsie dobrze :mrgreen:
phonemaniac - 13 Wrzesień 2010, 18:10

Albo taki tekst: ;)

Jak teściową, głośno i niepotrzebnie :P

BluesW. - 13 Wrzesień 2010, 18:14



"Ja grab... Kalex, jak mnie słyszysz?"

lukaszr - 13 Wrzesień 2010, 18:51

Blues, do cholery... podobno w Chinach zakłócasz TV tym swoim sprzętem, a urządzenia sterujące rakietami ziemia-powietrze skierowanymi w USA nieźle wariują :twisted: :twisted: :twisted:
KaroleK - 14 Wrzesień 2010, 12:47

kalex napisał/a:
Tak, tak. Żeśmy się mijali w Brzegu Dolnym kiedyś, co mnie zagadywałeś z (pod.pier.duchy) z Karolkiem. Za 2 kilometry cię nie słyszałem. A mój sprzęt wali DX'y na drugi koniec świata.

Tośmy się chyba nie mogli dostroić, bo chyba nie powiesz, że Jackson + Santiago 1200 + Densei Turbo to jakiś lipny sprzęt :)

kalex - 14 Wrzesień 2010, 20:13

No to ja podobnie, z tym że Santiago zamieniło się na 9 plus i nie pamiętam jaka wtedy była. :twisted: Masz herzmiare założoną?
piotreg - 15 Wrzesień 2010, 06:23

Garny, podjąłeś decyzję co do nowej antenki :?:
garny - 15 Wrzesień 2010, 07:03

No waham się między Triflexem, a Sirio Turbo 1000.
Temat rozbija się o szczegóły instalacyjne.

KaroleK - 15 Wrzesień 2010, 07:25

kalex napisał/a:
Masz herzmiare założoną?

No niestety, to jest to czego mi brakuje, ale może wkrótce się to zmieni, bo czaję się na Rangera :)

piotreg - 15 Wrzesień 2010, 07:35

garny napisał/a:
No waham się między Triflexem, a Sirio Turbo 1000.
Temat rozbija się o szczegóły instalacyjne.

Wrocław ma jednego fachowca od spraw instalacyjnych. Może się tutaj ujawni :-)

garny - 15 Wrzesień 2010, 08:01

Chyba kojarzę :)
piotreg - 15 Wrzesień 2010, 10:20

No... teraz tylko przekonaj gościa i możesz jechać po antenę... i dużego flakona :-)
Maciexas - 15 Wrzesień 2010, 12:36

Turbo 1000 zdecydowanie polecam, miałem już kilka sztuk tej anteny, każda rewelacyjnie się stroiła, zasięg był nadzwyczaj dobry, także jej łatwość demontażu sprawia, że jak będę musiał kupić następną antenkę to wybiorę turbo 1000. Turbo 800 raczej odradzam - cena wyższa, zasięg gorszy, bardziej toporna antena.
garny - 15 Wrzesień 2010, 18:04

piotreg napisał/a:
No... teraz tylko przekonaj gościa i możesz jechać po antenę... i dużego flakona :-)

Najpierw muszę furę "sfinalizować" wtedy zrobię wizję lokalną i kupię... co tam będzie trzeba :)

Z Sirio 1000 to generalnie samodzielnie powinienem temat ogarnąć, ten Triflex to wyzwanie :)

Stanęło na Sirio 1000 - demontaż oryginalnej anteny i pakowanie tam triflexa to nie łatwa sprawa, tym bardziej, że sprzedawca samochodu odradzał ingerencje w instalację radiową (nie wiem czemu, ale tak mówił).
Po montażu trochę zaskoczony jestem SWRem 1.5... do tej pory takiego nie miałem, to jest wynik tzw. optymalny.
Zgodnie z prawidłami strojenia powinienem wydłużyć antenę... ale bardziej się nie da. Zastanawiam się czy kreatywny sprzedawca ożenił mi już za bardzo przyciętej antenki :/ Mam gdzieś stary promiennik, więc będę testował.

phonemaniac - 7 Styczeń 2011, 11:17

Trochę odświeżę temat. Co sądzicie o takim zestawie: President TOMMY III ASC + Midland ML-145? Właśnie się przymierzam do zmiany radyjka, bo żonka narzeka, że strasznie szumi i skrzeczy stare radyjko.
wksek - 7 Styczeń 2011, 11:35

Antena jak najbardziej, a radio nie mam pojęcia :P
OJCIEC - 7 Styczeń 2011, 11:53

phonemaniac napisał/a:
Trochę odświeżę temat. Co sądzicie o takim zestawie: President TOMMY III ASC + Midland ML-145? Właśnie się przymierzam do zmiany radyjka, bo żonka narzeka, że strasznie szumi i skrzeczy stare radyjko.

Hmm, zamiast tego Tommy'ego wolałbym już Johnego II. Chyba, że bardzo Ci zależy na pomarańczowym wyświetlaczu :grin:

phonemaniac - 7 Styczeń 2011, 11:54

OJCIEC napisał/a:
Chyba, że bardzo Ci zależy na pomarańczowym wyświetlaczu

Niekoniecznie ;) Teraz mam niebieski, bardziej mi zależy na spokoju w czasie jazdy ;)

piotreg - 7 Styczeń 2011, 12:09

phonemaniac napisał/a:
(...) bardziej mi zależy na spokoju w czasie jazdy ;)

To nie kupuj tak długiej anteny :D Polecam Sirio Mini Mag.

małymobil - 7 Styczeń 2011, 14:19

A co panowie powiecie o Mteh Legend 2 na płycie od Uniden 520xl + antena delta 875s, bo się nad tym radiem zastanawiam. Antena jak dla mnie dobra.
OJCIEC - 7 Styczeń 2011, 14:45

Uniden 520 to właściwie Johny II, a to moim zdaniem całkiem sympatyczne radyjko :smile:
kalex - 7 Styczeń 2011, 14:56

Tomiego sobie daruj. Antena ML jak najbardziej. A co do Mtecha to się nie wypowiem, ale miałem Unidena - nie powalił mnie na kolana, co do anteny absolutnie odradzam.

Piotrek, powinieneś dostać dużego kopa w d... za te twoje polecanki cacanki - poprzednią, która Ci zdechła też polecałeś. Ja polecam szprychę od roweru, u mnie działa i słyszę auto przed i za mną.

Antena, która ma mniej niż 150 cm jest głucha jak pień - ale niektórzy lubią się pytać po 10 razy. A to że jest śmietnik to po to jest RF gain, a nie krótka antena - Piotrze.

Maciexas - 7 Styczeń 2011, 16:39

ML - spoko, najlepsza firmy Sirio. Nic z "tanich" Presidentów nie polecam, przeciwnie - odradzam, miałem z nimi styczność i są to straszne szumofony. Legend jest to dokładnie to co President Johnny II, ale zupełnie co innego (przynajmniej w odbiorze) niż Uniden 520, który jest bardzo dobrym radiem. Dobry odbiór ma Omega, ale jest bardzo niewygodna w obsłudze. Radio za rozsądne pieniądze, które mogę polecić to Albrecht AE4200MC.
wksek - 7 Styczeń 2011, 17:29

Ja tam mam Unidena 520XL od 1,5 roku + ML-145 i nie narzekam, na tyle ile jeżdżę starcza w zupełności. W mieście nie używam, bo szkoda nerwów.
piotreg - 8 Styczeń 2011, 10:12

kalex napisał/a:
Piotrek, powinieneś dostać dużego kopa w d... za te twoje polecanki cacanki - poprzednią, która Ci zdechła też polecałeś. Ja polecam szprychę od roweru, u mnie działa i słyszę auto przed i za mną.

Antena, która ma mniej niż 150 cm jest głucha jak pień - ale niektórzy lubią się pytać po 10 razy. A to że jest śmietnik to po to jest RF gain, a nie krótka antena - Piotrze.

KaroleK, powiedz Panu co potrafi Mini Mag :?: Ta antena ma tylko jedną wadę - ja wyrwiesz kabel, to nie przylutujesz.

PieTrzaK - 8 Styczeń 2011, 10:46

Też mam od prawie 2 lat zestaw U520XL i Ml-145, daje toto radę. I nawet działa nie licząc awarii na moje własne życzenie. Dobry zestaw w rozsądnej cenie :)
tqmeh - 8 Styczeń 2011, 15:17

kalex napisał/a:
Antena, która ma mniej niż 150 cm jest głucha jak pień - ale niektórzy lubią się pytać po 10 razy. A to że jest śmietnik to po to jest RF gain, a nie krótka antena - Piotrze.

Wreszcie zostało to powiedziane głośno :smile: Ideałem byłaby 1/4 fali, ale na tym paśmie nie każdy może sobie pozwolić na taki bat na mobilu.

Dodam od siebie, że zabieram się do wymiany tego szumofonu, który mam obecnie w aucie (Alan 78). Miałem ostatnio na próbę 48 Multi i powiem Wam, że jestem miło zaskoczony, chociaż to jeszcze nie to. Trzeba poszukać po znajomych lub w necie prawdziwego radia sprzed kilkunastu lat i to będzie to, bez zbędnych procesorów elektroniki i wodotrysków z prawdziwą końcówką mocy na grubym radiatorze...

Przy takim zestawie tzn.:

-radio pracujące z mocną i czystą modulacją z 4W (w starszych modelach fabryka dawała coś extra)
-antena 1/4 fali, nikt nie będzie na drodze cwaniakował, moc sygnału słychać i widać na s-metrze

Pozdr.

piotreg - 8 Styczeń 2011, 17:17

tqmeh napisał/a:
Wreszcie zostało to powiedziane głośno. :smile:

Rzec można, że przełamaliśmy pewne tabu :lol:

kalex - 9 Styczeń 2011, 08:48

Ja po prostu przestałem "rozmawiać" z userami co nadają z patyka. Drugą sprawą jest to, że może jeden na dziesięć jest w częstotliwości, więc jak chce mieć spokój biorę mojego super wąskiego Jacksona i słyszę co piątego patałacha (i jeszcze się dowiaduję, że mam coś nie tak z radiem). :facepalm:
OJCIEC - 9 Styczeń 2011, 09:32

kalex napisał/a:
(...) i jeszcze się dowiaduję że mam coś nie tak z radiem. :facepalm:

:facepalm: :grin:
Samo życie :mrgreen:

tqmeh - 9 Styczeń 2011, 09:51

piotreg napisał/a:
tqmeh napisał/a:
Wreszcie zostało to powiedziane głośno. :smile:

Rzec można, że przełamaliśmy pewne tabu :lol:

Taaa :razz: Więc ci, którzy rozumieją tematy antenowe nie poruszali czegoś co dla nich jest oczywiste, pozostali mogli (gdyby mieli taką potrzebę) dokonać innego wyboru, posiadając tą informację...

kalex napisał/a:
Ja po prostu przestałem "rozmawiać" z userami co nadają z patyka.

Jakie mają ksywy :lol:

OJCIEC - 9 Styczeń 2011, 10:05

Jeśli chodzi o antenę, obowiązuje zasada oczywistej oczywistości: fizyki nie oszukasz. Niestety nie da się na mobilu wozić anteny o długości fali, ba, nawet połówki. Ćwierć fali to też ciągle prawie 3 metry. Trzeba się bawić w kompromis, czyli ósemki. Półtora metra bata na dachu to jednak wciąż dla wielu za dużo :grin:

Wybierając antenę najpierw patrzymy na długość bata. Taka jest prawda. W drugiej kolejności patrzymy na markę i opinie, a tzw. jakość odnosi się bardziej do jakości wykonania, połączeń, odporności mechanicznej i na warunki zewnętrzne (woda!). O ile antena nie będzie wadliwie wykonana, 1,5 metra Presidenta będzie równie dobre jak 1,5 metra no-name z dolnego kantonu. Oczywiście może być też tak, że 1,5 metra no-name przestanie działać i jeszcze spali końcówkę mocy przy pierwszym deszczu :grin:

tqmeh - 9 Styczeń 2011, 10:22

:good: Samo sedno :!:

Właśnie o to mi chodziło, osoba niezorientowana ma pełny obraz. Ludzie kupują w biedronce zestawy - antena 30cm i coś co przypomina radio :facepalm: Całość nie działa od początku, po takim zakupie zaczynają się historie jakie to CB jest drętwe, nic nie słychać i zaczynają się :grr:

OJCIEC napisał/a:
Wybierając antenę najpierw patrzymy na długość bata. Taka jest prawda.

Ok., jeśli to ma być głównie odsłuch, ale jeśli ma być to sprzęt działający w 2. strony to już nie tędy droga. Codziennie zakładam Sirio 145, coś za coś.

Co do anten b. często cena jest odwrotnie proporcjonalna do jakości.

Pozdr.

garny - 15 Luty 2011, 22:26

Z racji niskich temp. tymczasowo założyłem Sirio Turbo 1000 na magnes 16 cm. Spore zaskoczenie bo:
- zestroiła się idealnie
- zasięg przyzwoity (w mieście)
- mało szumów - jednak coś w tym jest, że ant. z cewkami typu zwartego (chyba tak to się nazywa) lepiej filtrują

Tym bardziej zagadką dla mnie jest dlaczego przy montażu na uchwycie klapowym (gdzie teoretycznie masa powinna być lepsza) nie dało się jej zestroić.

tqmeh - 15 Luty 2011, 22:44

Cytat:
Tym bardziej zagadką dla mnie jest dlaczego przy montażu na uchwycie klapowym (gdzie teoretycznie masa powinna być lepsza) nie dało się jej zestroić.

Mówisz o czymś takim?


garny - 15 Luty 2011, 23:23

Sprawdzałem taki właśnie oraz inox - w obydwu przypadkach efekt był mizerny, wywalało SWR dużo pow. 3 :(
DarioG - 16 Luty 2011, 07:05

garny, ponieważ niektóre anteny są tak zaprojektowane, że lepiej działają na podstawie magnesowej, niż na uchwycie stałym. Dla szybkiego porównania moją Presidentke Missouri na magnesie wystroiłem na SWR 1.0 max., skrajnie 1.1, a na uchwycie SWR ponad 2.0.

Sirio Turbo 1000 i President Missouri to praktycznie te same anteny.

tqmeh - 16 Luty 2011, 07:47

"Gadasz" farmazony... "masa" anteny to nie minus radia - auta, to przeciwwaga dla promiennika, innymi słowy "odbicie" dla wypromieniowywanej energii, im dalej lub mniejsza tzw. "masa" jest, tym gorzej stroi się antena - lub wcale :!:

Antena CB jest anteną GP w tym szczególnym przypadku zainstalowaną na aucie.
W przypadku zainstalowania anteny GP na maszcie jej przeciwwagi - "masa" wygląda tak:



Więc jeśli ich nie ma = są za daleko, przez co są nieskuteczne, antena się nie zestroi i nie pomoże tu strzyżenie bata czy kabla.
Montując antenę na takim właśnie uchwycie bywa różnie...
Zamocowanie na magnesie powoduje, że jest ona blisko dachu = dużej metalowej płaszczyzny, dzięki temu w większości przypadków strojenie to formalność, mało tego, zainstalowanie tej samej anteny na innym aucie = dachu powoduje, że pracuje ona bez większych problemów (SWR jest OK.)
Od strony poprawności i jakości pracy lepiej jest posadowić antenę centralnie na środku dachu, żeby promieniowała symetrycznie i była daleko od metalowych relingów.

garny - 16 Luty 2011, 09:20

tqmeh napisał/a:
"Gadasz" farmazony...

Nie przeczę :) I dzięki za doświetlenie tematu - podejrzewam, że winien jest wybór miejsca montażu tj. na klapie hatchback-a, gdzie metalowe części są w mniejszości. Zapewne montaż na "pełniejszej powierzchni" dałby lepszy rezultat.

tqmeh - 16 Luty 2011, 10:46

garny napisał/a:
Nie przeczę I dzięki za doświetlenie tematu (...)

Nie ma sprawy :wink: Ale chodziło mi o to:
DarioG napisał/a:
(...) ponieważ niektóre anteny są tak zaprojektowane, że lepiej działają na podstawie magnesowej, niż na uchwycie stałym

garny - 16 Luty 2011, 21:25

No cóż, będę jeździł z magnesem póki co :) Sprawdzę jeszcze jak się będzie zachowywał Mike ze wzmocnieniem, bo przy innych magnesach to niespecjalnie to funkcjonowało :/
phonemaniac - 20 Czerwiec 2011, 22:41

Hejka :)

Odświeżę temat trochę. Co myślicie o radyjku Superstar Lord? Na forum o radyjkach, bardziej go polecają niż President Tommy ASC. Miał ktoś może z nim do czynienia? Właśnie się szykuje do zakupu nowego CB, ale żonka tnie budżet ;)

Elite - 21 Czerwiec 2011, 12:35

Mój znajomy takowe posiada i bardzo chwali :twisted:
phonemaniac - 21 Czerwiec 2011, 12:37

Po konsultacjach u sprzedawców, chyba będzie Stabo XM 3003e.
Elite - 17 Lipiec 2011, 21:58

Mam do was prośbę. Mój kolega chce kupić antenkę CB (jeździ Passatem sedanem, dach ma twardy, nie miękki) proponując mu kupno antenki ML 145 powiedział, że taka antena silnie pracuje na dachu i może go ("wyłamać, uszkodzić" - coś takiego powiedział). Jakimi argumentami mogę mu to wybić ze łba, bo ja nie jestem w stanie mu tego wytłumaczyć. :mad: Chodzi o antenki tylko na magnesie :D

PS. Koledzy z pracy mu powiedzieli, że na antence Titanium 3000 (32 cm) mają zasięg 10 km na osobówce :!: :lol: :lol: :lol: :lol:

BluesW. - 17 Lipiec 2011, 22:38

Poślij go do księdza :D
Wksek też chwalił swojego Hustelara ze średnią 4 SWR :D
Aż nie założył Ml'ki ze zmianą radia :twisted:

piotreg - 17 Lipiec 2011, 22:54

Elite napisał/a:
Jakimi argumentami mogę mu to wybić ze łba, bo ja nie jestem w stanie mu tego wytłumaczyć.

Nie wyprowadzaj go z błędu :!: :D

tqmeh - 17 Lipiec 2011, 23:24

:facepalm:

Sam widzisz jak ciężko komuś coś wytłumaczyć jak on "wie swoje".
Który rok tej padaczki, że się tak o nią trzęsie? Albo b. stary albo b. młody :lol:
8 lat mam ML145 na magnesie fi 120 w tym samym miejscu, bywało 240km/h i jakoś dach się nie pozawijał. Może nie potrzebuje robić DX-ów, niech zamontuje Floryde (o ile można to nazwać anteną) - na parę km wystarczy.

Pozdr.

Micell - 17 Lipiec 2011, 23:40

:good:
dvd - 18 Lipiec 2011, 00:01

Mam Sirio 145 i antena na magnesie stoi w miejscu, sama końcówka pracuje. To nie wiem czego gościu ma problem...

Na końcówce niech jeździ będzie miał zasięg w całym samochodzie.

Elite - 18 Lipiec 2011, 08:29

tqmeh napisał/a:
Który rok tej padaczki, że się tak o nią trzęsie?
2007 :smile:
Dzisiaj do niego jadę, więc mu pokaże, która antenka lepsza, bo załatwiłem takie: ML 145, Titanium 3000, Florydę.

tqmeh - 18 Lipiec 2011, 09:12

Właśnie miałem Ci pisać żebyś zrobił mu z 2-3 testy, o ile masz na to jeszcze siłę.
Stańcie od siebie na kilka km, jemu daj np. ML145 a u siebie zmieniaj co tam masz do dyspozycji (pójdzie Ci pewnie szybciej), naucz go jak obserwować S-metr i jak słuchać jakości.

Powodzenia

Elite - 18 Lipiec 2011, 09:27

Ok. Właśnie do niego jadę. Ciekawe czy przekonam :lol:
Elite - 29 Lipiec 2011, 10:41

Przekonałem kolegę oraz zakupiłem sobie taką samą antenkę :D SIRIO ML 145


dvd - 29 Lipiec 2011, 11:38

Ja daję znów gwarancję że na środku dachu przy prędkości 180 km/h nie spada.
piotreg - 29 Lipiec 2011, 12:14

A ja tam wolę krótkiego bata - mniej syfu mi ściąga taka antena w dużych miastach.
phonemaniac - 29 Lipiec 2011, 14:11

piotreg napisał/a:
A ja tam wolę krótkiego bata - mniej syfu mi ściąga taka antena w dużych miastach.

A od czego jest funkcja LOCAL :P

piotreg - 29 Lipiec 2011, 18:56

A co to takiego :?: :lol:
Micell - 29 Lipiec 2011, 19:47

Funkcja LOCAL - pozwala na automatyczne ustawianie czułości odbiornika oraz zmniejszenie mocy nadajnika w lokalnych łącznościach.
PieTrzaK - 29 Lipiec 2011, 22:06

A tam, ja sobie trochę gałeczką pokręcę i w mieście jest też spoko - U520XL i ML145 :) Poza tym fajnie się bat dynda, w krótkich nie ma takiego efektu :D
piotreg - 30 Lipiec 2011, 09:05

Micell napisał/a:
Funkcja LOCAL - pozwala na automatyczne ustawianie czułości odbiornika oraz zmniejszenie mocy nadajnika w lokalnych łącznościach.

Aaaa... czyli trzecie pokrętło w moim radiu :D

PieTrzaK napisał/a:
A tam, ja sobie trochę gałeczką pokręcę i w mieście jest też spoko - U520XL i ML145 :) Poza tym fajnie się bat dynda, w krótkich nie ma takiego efektu :D

Wrocław to niestety busz - tutaj nie da się jeździć z CB. Ostatnio miałem przyjemność pojeździć w innych dużych miastach z batem na dachu - istny raj na ziemi. Np. takie Kielce - aż chce się jeździć po mieście z batem.

A najfajniej dynda chyba hustler.

Elite - 30 Lipiec 2011, 09:16

Te antenki około dwóch metrów to dopiero dyndają :D
piotreg - 30 Lipiec 2011, 09:16

Zwłaszcza na A4, kiedy jedzie biały, oklejony, bolid z PH na pokładzie :lol:
Elite - 30 Lipiec 2011, 09:20

Dokładnie, ale z takimi grabiami na dachu to ja bym nie chciał jechać :D
Micell - 30 Lipiec 2011, 15:12

Oj tam, oj tam - długie grabie są najlepsze. :mrgreen:
tqmeh - 30 Lipiec 2011, 15:51

Siedzi jeden pajac z drugim i wymyśla :facepalm: Efekty poniżej:

Cytat:
Administracja Niemiec zwraca uwagę na stosowanie przez polskich użytkowników CB radio niewłaściwych częstotliwości nośnych tzw. "0" (od 26,960 MHz do 27,400 MHz), przesuniętych o 5 kHz w stosunku do obowiązującej siatki częstotliwości, co powoduje wystąpienie zakłóceń łączności, informując równocześnie stronę polską, że w przypadku wykrycia faktu używania nieprawidłowych częstotliwości, użytkownikowi CB radio na terenie Niemiec grożą sankcje w wysokości do 950 euro oraz konfiskata urządzenia.
UKE przypomina również, iż zgodnie z przytoczonymi normami, na terenie Niemiec używane mogą być urządzenia FM pracujące z mocą 4 W (emisja F3E/G3E) oraz urządzenia AM z mocą 1 W (emisja A3E) lub z mocą 4 W (emisja J3E).

KLIK

tu_tek - 1 Sierpień 2011, 15:22

To niestety efekt tego, że u nas zawsze musi być inaczej niż wszędzie i wymyślili sobie "0" zamiast "5" tak, jak w większości krajów europy.
kalex - 2 Sierpień 2011, 11:41

Ciekawe czy te niemieckie sprzęty tak stoją w częstotliwości.
bzyq_74 - 2 Sierpień 2011, 14:56

Kiedyś przesadziłem i kupiłem ST 5000 (2m) na magnesie składaną i mi odpadła przy 180 :oops:
Założyłem triflexa i jest super :grin: Zasięg wystarczający 3-4km (miasto i trasa) i nie szuram już po niskich wiaduktach i garażach, a i zje*kę można zapodać będąc niezauważonym :grin:

piotreg - 2 Sierpień 2011, 19:09

bzyq_74 napisał/a:
Założyłem triflexa i jest super :grin: Zasięg wystarczający 3-4km (miasto i trasa) i nie szuram już po niskich wiaduktach i garażach, a i zje*kę można zapodać będąc niezauważonym :grin:

Tak samo sobie chwalę tą antenę i nawet nie myślę o innej...

PieTrzaK - 2 Sierpień 2011, 19:24

Oj tam, oj tam :P Co kto lubi.
Ja bym chętnie ST5000 kupił, ale ML-ka to max co mi w poprzek do bagażnika włazi ;)

bzyq_74 - 2 Sierpień 2011, 19:49

ST też wchodzi do bagażnika :mrgreen: Ale trzeba zagiąć.
Dobra antena na trasę - łapie na 20km, ale (-) to ściąga dużo śmieci z miasta no i powyżej 150 to już strach, że odpadnie :evil:

tqmeh - 3 Sierpień 2011, 07:38

bzyq_74 napisał/a:
(...) ale (-) to ściąga dużo śmieci z miasta no i powyżej 150 to już strach, że odpadnie :evil:

To nie minus anteny tylko cymbał-radia, które otwiera się przy byle trzaskach, na magnesie fi120 Sirio 145 do 240km/h trzyma się bez problemów (przynajmniej na mojej padaczce), więc szerokiej drogi.

bzyq_74 - 3 Sierpień 2011, 08:11

tqmeh, tyko ST ma potężną cewkę i środek ciężkości jest wyżej niż w ML + dochodzi też ostre bujanie :grin:
Radio sobie chwalę, bo to poczciwy, prosty, mały Uniden 510 - mam go 5 lat i jestem mega zadowolony. Może w przyszłości sobie Prezia sprawię z kilkoma wodotryskami :smile:

piotreg - 3 Sierpień 2011, 12:00

To jest naprawdę fajne radyjko:


Micell - 3 Sierpień 2011, 14:35

Właśnie, a funkcja ASC pomaga coś czy to taki zbędny gadżet w radiu CB. :?!:
BlackHawk - 3 Sierpień 2011, 15:31

Czasem pomaga, a czasem po prostu wqrwia niemiłosiernie, mam w Harry II i Walkerze i wszystko zależy od anteny itd.
Micell - 3 Sierpień 2011, 20:18

Dzięki BlackHawk za odp. :cool:
OJCIEC - 7 Sierpień 2011, 10:34

ASC jest cool, tylko czasem wymaga zdjęcia obudowy i ręcznego dostrojenia jej czułości, co też piszący te słowa uczynił w swoim egzemplarzu już na drugi dzień po kupnie radyja :grin:
Elite - 20 Sierpień 2011, 17:45

Witam :)

Mam okazje kupić Unidena Pro 520xl. Brać czy omijać szerokim łukiem :?: :grin:

bicker5 - 20 Sierpień 2011, 20:31

Jak "Made In China" to omijać :shock:
małymobil - 20 Sierpień 2011, 21:26

Ja bym brał.
DarioG - 20 Sierpień 2011, 21:31

bicker5, bzdura. Sam posiadam takiego made im china i niczym się nie różni od tego produkcji Filipińskiej, robiłem porównania ze znajomym i żadnych znacznych różnic w wyglądzie oraz działaniu nie zaobserwowaliśmy.

Z tym radyjkiem mam President Missouri, wystrojoną na na 1,20 i 40# na SWR 1.0-1.1 SQ skręcone do minimum, a RF GAIN na max i nawet nie omieszkam ich ruszać.

Ja również Tobie polecam go brać, nawet jeżeli masz dobrą cenę to teraz jest to produkt deficytowy na rynku i za jakiś czas możesz ładnie za niego dostać $$$.

PieTrzaK - 20 Sierpień 2011, 23:26

Jak się nie zdecydujesz i jest w dobrej cenie to ja bym może był chętny ;)

Bo mój chyba wyzionął ducha.

bicker5 - 21 Sierpień 2011, 09:11

DarioG napisał/a:
bicker5, bzdura. Sam posiadam takiego made im china i niczym się nie różni od tego produkcji Filipińskiej, robiłem porównania ze znajomym i żadnych znacznych różnic w wyglądzie oraz działaniu nie zaobserwowaliśmy.
.
To rozkręć te dwa "identyczne" radia i wtedy pogadamy.

Made in Filipiny:



Made in China:


DarioG - 21 Sierpień 2011, 09:36

bicker5, sorry - nie dopisałem, w wyglądzie zew., mimo że wew. się różnią, zasada działania jest taka sama, co do jakości nadawania/odbioru nie było słyszalnych różnic w moim przypadku, sam od kiedy dostałem pierwszy portret, uzbroiłem się w Unidena 520XL, bo zbierał najlepsze opinie w stosunku jakość/cena. Do tej pory minęły 4. lata, dalej go używam i jestem mega zadowolony z tego radia.
wksek - 21 Sierpień 2011, 13:28

Ja tam też mam 520 XL i działa jak trzeba. Tym bardziej, że kosztował mnie niecałe dwie stówki (2. lata temu), to jestem podwójnie zadowolony.

Polecam.

Elite - 21 Sierpień 2011, 14:32

Uniden Pro 510xl + Sirio ML 145

Akurat podczas testów mojego zestawu natrafiłem na ciekawą rozmowę o teściowej :mrgreen: :evil:


Elite - 17 Wrzesień 2011, 14:44

Ciekawe połączenie - magnesik od Hustlera, a bacik od Presidenta Georgia :grin:
tqmeh - 18 Wrzesień 2011, 13:26

Witam, zakupiłem nowy sprzęt i teraz po 2. tyg. testów mogę coś o nim powiedzieć. Jest to President Jackson 1 + Siro 145 na magnesie. Całość chodzi dobrze - głównie dzięki radiu. Z wad jakie zaobserwowałem, to zatykanie radia przy rozmowie ze stacją znajdującą się zbyt blisko. RF-g nie pomaga i gabaryty klamota. Cała reszta jest OK.

Co do zdjęcia, moim skromnym zdaniem każda poniżej metra to strata czasu i kasy.

DarioG - 18 Wrzesień 2011, 16:03

tqmeh napisał/a:
Co do zdjęcia, moim skromnym zdaniem każda poniżej metra to strata czasu i kasy.

Za to antena metr pięćdziesiąt na średniej klasie hatchbacku, czy kombi, wygląda co najmniej śmiesznie i nie ma gdzie jej schować. Jak widzę takie auto przypominają mi się czasy dzieciństwa i auta RC (Radio Control) - nieproporcjonalna antena do bryły auta.

wksek - 18 Wrzesień 2011, 16:38

Tylko teraz pytanie, czy antena ma wyglądać czy ma służyć? Bo można mieć bata 50 cm i zasięg kilometr, ale co to daje?

Sam latam z Sirio 145 w autku coupe i bez problemu mieszczę ją w bagażniku. Antena jest na tyle giętka, że mieści się na szerokość nie przeszkadzając zupełnie w załadunku czego tam by nie wsadzać :)

tqmeh - 18 Wrzesień 2011, 16:50

Antena ma to do siebie, że albo działa dobrze albo nie i bezpośrednio wynika to z jej długości falowej (oczywiście SWR i reszta jest OK), więc pytanie: czy cały zestaw ma pracować z zadowalającymi wynikami, czy ładnie wyglądać i jeszcze przy okazji piękniej szumieć (wiadomo co szumi)?

Dlaczego te auta miały takie anteny? ?Bo miały być w pełni sterowne, nie tylko w odległości 2m od pilota posiadającego b. małą moc.

Nie widzę w tym nic śmiesznego, równie dobrze można powiedzieć, że w samochodzie wystarczą opony 135/80/13, a wszystkie większe to pomyłka, bo są droższe, zajmują więcej miejsca, powodują większe zużycie paliwa i zapas jest duży, co ogranicza miejsce w bagażniku.

Ja i wszyscy ci, którzy znają zalety sprawdzonych rozwiązań nie mają z tym problemów. Są miejsca gdzie kompromis jest do akceptacji i takie gdzie po jego zastosowaniu cały temat przestaje być sensowny.

Czasem zakładam drugą antenę na UKF, reakcje ludzi na drodze są przeważnie dwie: taka jak Twoja, przekazywane przez osoby nie w temacie i przekazywane przez innych z tym samym hobby. :good:

Po co ją chować, nie mam takiej potrzeby.

dvd - 18 Wrzesień 2011, 17:12

Moim zdaniem zakładając, że antena np. 20cm ma zasięg 2km przy prędkości np. 100 -> to taki odcinek raz dwa przejedziemy pewnie i nawet nikt nam nie zdąży odpowiedzieć = wtopa.

Nie powiem, ma to swoje zalety - ja muszę ściągać przed wjazdem do garażu. Jakbym miał 1-metrówkę to lekko by się zgięła, na klapie w ogóle.

DarioG - 18 Wrzesień 2011, 19:52

W żadnym wypadku nie neguję Twojego wyboru. Bardzo dużo dobrych opinii słyszałem na temat ML 145. Sam zastanawiałem się nad nią, ale jednak dla mnie wygląd to jedno, działanie to drugie, a szybkość i łatwość postawienia na dachu to trzecie. Dlatego wybrałem President Missouri - taki kompromis.

tqmeh napisał/a:
(...) przekazywane przez osoby nie w temacie (...)

Za mocnych słów używasz w dyskusji, z osobą o której praktycznie nic nie wiesz, jeżeli ma to być kulturalna dyskusja, to proszę trzymaj poziom.

Przeczytałeś moją opinię, która jak widać Cię zabolała.

Nie wspominam już tutaj o "pimpkach" pokroju Georgia i innych z jej przedziału wysokości, które na trasie osiągają raptem 3 km czy Triflex, bo jeżeli coś jest do wszystkiego, tzn. że jest do niczego. Osobiście wiem jak one działają, bo jeżdżę do pracy z kumplem, który miał na pokładzie te dwie anteny i z żadnej nie był zadowolony.

wksek - 18 Wrzesień 2011, 20:04

Po tym poście widzę jak wpada tu piotreg i wałkujemy dalej temat o Triflexie :D
DarioG - 18 Wrzesień 2011, 20:09

wksek, temat rzeka, to tak jak co jest lepsze, diesel, benzyna czy podtlenek azotu?

Nikogo nie neguję, każdy oczekuje czegoś innego od sprzętu, który kupił. Obcowałem z tymi antenami i wyraziłem swoje zdanie. :good:

tqmeh - 18 Wrzesień 2011, 20:10

Nie rozmawiałem z Tobą na UKF czy KF-e, więc z góry założyłem, że ten temat jest Ci obcy, mam nadzieję, że się mylę :cool:

DarioG napisał/a:
Za to antena metr pięćdziesiąt na średniej klasie hatchbacku, czy kombi, wygląda co najmniej śmiesznie

Dzięki za ocenę mojego autka.

DarioG napisał/a:
Za mocnych słów używasz w dyskusji, z osobą o której praktycznie nic nie wiesz (...)

wksek - 18 Wrzesień 2011, 20:24

DarioG, w pełni rozumiem :) Wybór indywidualny każdego z nas. :good:
kalex - 18 Wrzesień 2011, 20:59

Jakby był ktoś chętny na Jacksona I 6 band to mogę jednego odsprzedać.
piotreg - 18 Wrzesień 2011, 20:59

wksek napisał/a:
Po tym poście widzę jak wpada tu piotreg i wałkujemy dalej temat o Triflexie :D

A czy ja Ci każę zakładać Triflexa. Mnie tam ona wystarczy - po Wrocławiu da się jeździć, na trasie wszystkiego też się dowiem i żadnych kabli w kabinie.

wksek - 18 Wrzesień 2011, 21:02

:grin: Wiedziałem. Ot, tak wcześniej wyjaśniono już :) Piotrek bez nerwa, Śląsk wygrał, świętuj!

Cytat:
DarioG, w pełni rozumiem :) Wybór indywidualny każdego z nas. :good:

tqmeh - 18 Wrzesień 2011, 21:04

kalex napisał/a:
Jakby był ktoś chętny na Jacksona I 6 band to mogę jednego odsprzedać.

Teraz mówisz :wink: Masz jakieś fotki? W jakim jest stanie?

piotreg - 18 Wrzesień 2011, 21:06

wksek napisał/a:
Śląsk wygrał, świętuj!

Patałachy :!: A Izolator Boguchwała jak :?: :lol:

dvd - 18 Wrzesień 2011, 21:13

Oj tam, oj tam. Prawda jest taka - jak ktoś powiedział, że każdy kupuje według własnego uznania i budżetu.

Każdy posiadacz radia też wie, że wiele jest ludzi co posiadają radio dla szpanu i nie używają go w ogóle.

Znam osobiście osoby co mają antenki 20cm i te takie po 3 metry i tylko dla wyglądu, a jak coś trzeba to cisza choć by była pustynia.

Elite - 13 Listopad 2011, 22:51

Którą antenkę polecalibyście, wziąć Presidenta Missouri czy Floridę? Mogę wybrać tylko z tych dwóch, ponieważ dostane jedną za darmo. :D
phonemaniac - 14 Listopad 2011, 07:24

Wg parametrów wybrałbym Missouri.
kalex - 14 Listopad 2011, 10:10

Missouri jest głucha! W stosunku do swojej ceny.
Elite - 10 Grudzień 2011, 13:06

Ukradli mi antenkę śp. ML 145 :cry:
piotreg - 10 Grudzień 2011, 14:10

Anten, do których można dolutować kabel nie zostawia się na dachu...
wksek - 10 Grudzień 2011, 16:58

A do której nie można? :D No chyba, że urwiesz przy samym końcu nierozbieralnej to po zabawie.

Odkręcili i zostawili magnes czy poszła z magnesem + kawałek kabla? Ja swojego ML bez względu na ile zostawiam auto chowam do bagażnika, 5 sekund i ten bat bez magnesu można zdjąć :cry:

Elite - 10 Grudzień 2011, 18:33

wksek napisał/a:
(...) poszła z magnesem.

:(

wksek - 10 Grudzień 2011, 19:26

:sad: Nic już się nie poradzi :( Pozostaje tylko uważać na przyszłość.
OJCIEC - 19 Grudzień 2011, 20:54

wksek napisał/a:
Pozostaje tylko uważać na przyszłość.

I przejrzeć zdjęcia ofert "używanych" na allezło. Jak mają poobcinane kabelki, to...

garny - 23 Grudzień 2011, 20:56

Ja mam Sirio Turbo 1000 i nie narzekam - ważne, że jest na magnesie, bo przy strojeniu w wariancie montażu na stałe jest grymaśna.
Elite - 8 Marzec 2012, 20:23

Ma ktoś może z was bazę CB w domu :?:
tqmeh - 9 Marzec 2012, 07:13

Witam

Zachęcam do pracy na KF-ie, dlaczego? Więcej satysfakcji, większy zasięg, więcej osób na paśmie. Co do pytania, jest kilka stacji bazowych w mojej okolicy, ale z racji specyfiki tego pasma i rodzaju modulacji ich zasięg jest mały - lokalny.

Pozdrawiam

Elite - 9 Marzec 2012, 15:24

Właśnie się zastanawiam nad zrobieniem bazy CB w domu :D
tqmeh - 10 Marzec 2012, 08:54

OK, sprawdź wieczorem jaka jest aktywność stacji bazowych w Twojej okolicy, poszukaj po kanałach np. 30. Zobacz, może ktoś walczy na USB. Sam ocenisz czy jest warto. Pozdr.
Kaśka - 10 Marzec 2012, 13:38

We Wrocławiu jakiś baran nadaje cały dzień z bazówki "sygnał wzorcowy". Na radiu nic nie można się dowiedzieć, nawet o jakąś np. ulicę. :roll:
piotreg - 11 Marzec 2012, 08:51

Kaśka napisał/a:
We Wrocławiu jakiś baran nadaje cały dzień z bazówki "sygnał wzorcowy".

Zapewne niejaki Stasiu. :twisted:

Micell - 11 Marzec 2012, 09:21



Stare nagranie.

Fear - 29 Marzec 2012, 22:51

Panowie, szybka piłka - mam do wydania 500zł na CB i antenę.

Co tam polecacie, liczę że pomożecie, bo ja zielony jestem w tych sprawach :grin:

Elite - 29 Marzec 2012, 23:00

Jako antenkę polecam Ci Sirio turbo 1000 :)
małymobil - 29 Marzec 2012, 23:06

Chwale sobie radio Mtech Legend 2 na allegrot około 200pln, a antena zależy od tego jaki chcesz zasięg - długi czy krótki.
Fear - 29 Marzec 2012, 23:18

małymobil, zależy mi na większym zasięgu :smile:

Tylko antena na 1,5 m odpada, nie chcę wyglądać jak stacja nasa :grin:

małymobil - 29 Marzec 2012, 23:26

Moim skromnym zdaniem brał bym metrówkę Hustlera 100. Koszt takiej to koło 50pln. Zasięg około 10km i z dachu nie spadnie.
piotreg - 30 Marzec 2012, 06:26

A do Hustlera radio Johnny II i będziesz miał zestaw jak ta lala.
PieTrzaK - 30 Marzec 2012, 07:03

E tam, 1,5 metrowa ML'ka na klapie u mnie wygląda całkiem normalnie. Z Sirio turbo 5000 na dachu faktycznie wyglądałem jak stacja NASA :grin:
phonemaniac - 30 Marzec 2012, 07:26

A radyjko jak coś to polecam Lafayette Zeus Pro - dość dobra selektywność, dobrze działające ASC. Jedna wada - w mikrofonie jest wkładka dynamiczna, ale dość prosto się przerabia na wkładkę pojemnościową, gdyż do gruszki doprowadzone jest napięcie. Serwis też dość fajnie współpracuje i podpowiada, jak taką przeróbkę zrobić. Jak coś to dysponuje schematami tego radyjka :) A cena tego radyjka to ok. 350 zl. Do tego właśnie ML-145 i zestaw jak ta lala :)
wksek - 30 Marzec 2012, 12:47

Antena to zdecydowanie ML 145, dobrze się stroi i wysokość robi swoje - do tego w razie czego, da się ją rozebrać i zreperować czego z hustlerem niestety już się nie uczyni. Do tego cena/jakość super, a radio to już sprawa indywidualnych wymagań.
Fear - 30 Marzec 2012, 13:02

Jako antenę pod uwagę biorę Sirio Turbo 1000 lub ML-145 :wink:

Teraz poczytam o tych radyjkach, które polecacie :smile:

kalex - 30 Marzec 2012, 21:24

Dobrą anteną jest Midland 9 PLUS - i nie wzbudza zainteresowania złodziejaszków.

Jeżeli chodzi o radio to polecam takie które nie świeci jak choinka, nie ma 1000 przycisków, zwłaszcza zmiany kanałów w gruszce. A ma za to porządne filtry i nie posiada "szumów własnych". Takim radiem może być np. Alan 18.

Fear, jesteś z Lubina, podjedź sobie na Statoil w Prochowicach do Andrzeja i pogadaj. Zapytaj dlaczego w rezultacie wymagający User CB powraca do konstrukcji z lat 80/90.

sibista - 24 Kwiecień 2012, 17:03

Alan 49 Classic (nie mylić z BS), pełnoletni sprzęt, gruszka Densei EC2002 i anteny CTE 1700 i Sirio DV 27. Z nowego sprzętu CB Omega.
phonemaniac - 24 Kwiecień 2012, 17:07

Fear, co wybrałeś?
DarioG - 24 Kwiecień 2012, 19:31

A ja po raz kolejny polecę Unidena 520 XL + President Missouri.

Zmieniłem podłączenie zasilania pod stacyjkę, antena przeszła modyfikację zmiany folii pod magnesem i na nowo strojenie, od dłuższego czasu jeżdżę na rozkręconych filtrach na max i sporadycznie mi w mieście zaszumi, dosłownie rewelacja, a miałem antenę zmieniać. Fakt jest jeden, kusi złodzieja, ale że jej gabaryty są małe to, myk myk i schowana do bagażnika. :good:

sibista - 24 Kwiecień 2012, 22:07

Uniden nie każdym autku da sobie rade z zakłóceniami od silnika. Omega ma bardzo dobre filtry.



Tutaj jest bardzo dobry opis Missouri (skoro sprzedawca tak chwali to coś musi w tym być) :twisted:

kalex - 24 Kwiecień 2012, 22:16

Dario, musisz sobie kupić antenę. :twisted: Ja też się skusiłem na Missouri przed wyjazdem na wakacje, żeby była mała i nie spadła przy 300 km/h na autostradach. No i koniecznie droga, bo pewnie dobra. Zapłaciłem za nią wtedy 300zł. Nie spadła, choć jechałem tylko 180, bo bałem się mandatów w Austrii, ale łączność miałem co najmniej 5 km ze znajomymi, co jechali na (notabene) moim sprzęcie (520xl i as100). Więc chciałem powiedzieć, że jedyne co warte w Missouri uwagi to kabel, co ma ze 100 metrów. Bo końcówka oryginalna (wtyk do radia) na ten przykład już nie pasowała do Jacksona - była za krótka. :facepalm:
DarioG - 25 Kwiecień 2012, 04:36

kalex, łączność na odcinku to temat rzeka. Najbardziej cieszy mnie to że, nie szumi mi jak Husler, jest poręczna i na moje potrzeby zupełnie wystarcza. :good:
kalex - 25 Kwiecień 2012, 08:39

kalex napisał/a:
(...) ale łączność miałem co najmniej 5 km.

Co najwyżej miało być.

Fear - 25 Kwiecień 2012, 15:09

phonemaniac napisał/a:
Fear, co wybrałeś?

Co do radia posłuchałem Kalexa - poczytałem o nim dużo na necie i większość je zachwala. Radio może nie najnowsze, ale ma to co potrzeba. Właśnie licytuje :grin:

A antena to Sirio Turbo 1000.

sibista - 26 Kwiecień 2012, 19:10

Jeśli to ten Klik, to poprosiłbym o zdjęcie tyłu radia. O ile dobrze widzę, jest tam trąbka, czyli niemiecki znak homologacji (1 W w AM) o czym sprzedający nie raczył wspomnieć.
Fear - 5 Listopad 2012, 19:03

Brat ma możliwość kupna takiego z sprzętu: President Johnny II ASC + President Missouri Export za 350zł. Brać? :o
SQBI - 5 Listopad 2012, 19:35

Radyjko tak, ale anteny President'a są niestety słabe jakościowo. Ludzie myślą, że jak radyjka dobre, to i anteny też będą, ale tak nie jest...
Polecam produkty Sirio i Sirtel'a.

Fear - 5 Listopad 2012, 19:38

Niestety, komplet albo nic.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group