Forum Mapy Fotoradarów

Świdnica - Fotoradar przenośny

piotreg - 22 Luty 2009, 17:43
Temat postu: Fotoradar przenośny
Małe miasteczko, a dzieje się na ulicach...

SM ma do swojej dyspozycji Multanovę - pasmo Ka 34.3 GHz

Urządzenie wygląda tak:



Wykazują sie b. dużą aktywnością. Przewozą ją zieloną - oznakowaną - Vectrą B, nr rej. DSW 88WV.

Cytat:
- ul. Armii Krajowej, w bramie wjazdowej na teren hurtownii
- ul. Głowackiego
- ul. Kopernika, między wiaduktem, a rondem, jadąc w kierunku centrum, ogr. 50 km/h
- ul. Łukasińskiego, wylot z miasta, jadąc w kierunku Żarowa, zaraz za salonem VW
- ul. Łukasińskiego, na wysokości cmentarza, jadąc w kierunku Żarowa, ogr. 40 km/h
- al. Niepodległości, na wysokości Banku Zach. lub kawałek dalej, przy muzeum broni, jadąc w kierunku Dzierżoniowa / Wrocławia, ogr. 40 km/h
- ul. Pionierów, na wysokości szkoły
- ul. Sikorskiego, wylot z miasta, jadąc w kierunku Strzegomia, na wysokości pętli autobusowej lub kawałek dalej, ogr. 50 km/h
- ul. Sikorskiego, wlot do miasta, jadąc od strony Strzegomia
- ul. Wałbrzyska, wylot z miasta, jadąc w kierunku Wałbrzycha, a także obok poczty i cechu
- ul. Wałbrzyska, na wysokości szkoły, ogr. 40 km/h
- ul. Wodna, na wysokości szkoły, w obie strony, ogr. 40 km/h
- ul. Wodna, zaraz za mostem na rzecze Bystrzyca, jadąc w kierunku Jagodnika
- ul. Wrocławska, w pobliżu stacji CPN lub kawałek dalej, na wysokości przystanku autob., jadąc w kierunku ul. Zamenhofa
- ul. Zamenhofa, wlot do miasta, jadąc od strony Wałbrzycha, na wysokości stacji Shell
- ul. Zamenhofa, na wysokości stacji Orlen, jadąc w kierunku Wrocławia
- ul. Zamenhofa, wylot z miasta, jadąc w kierunku Wrocławia


Swój sprzęt ma także Policja - czeski AD9.
Ten zazwyczaj urzęduje poza miastem.



Z pewnością często będzie jeździł na drogę K-5, gdzie właśnie GDDKiA ustawiła kilkanaście masztów.

KaroleK - 20 Maj 2009, 21:26

Zeszłotygodniowa wizyta w Świdnicy, ul. Jodłowa, przy szkole. Limit +16.


KaroleK - 8 Czerwiec 2009, 21:17

Czwartkowe występy w Świdnicy :)
ul. Towarowa, kierunek Dzierżoniów
Ograniczenie 50km/h, limit (+20)

Pozdrowienia dla miłych Panów Strażników :)

piotreg - 8 Czerwiec 2009, 22:08

Solidna sesja. Patrzeć, podziwiać i uczyć się!
kalex - 9 Czerwiec 2009, 00:40

No to fajnie, że miłych. Piotrek wie najlepiej o czym mowa.
Mateusz - 10 Czerwiec 2009, 07:30

Fajna sesyjka. Tak się składa, że dziś będę w Świdnicy (trza coś zawieźć komuś w drodze do Katowic).
garny - 2 Lipiec 2009, 14:18

12:30-13:30 między cmentarzami (przed rondem na Żarów) byli rozstawieni, ale jak dojechałem to się składali. Dojeżdżając prawie umarłem - bo V1 milczał 10 m od FR. :) Potem zobaczyłem, że niekompletny. :)
KaroleK - 22 Lipiec 2009, 21:12

Dziś Multa kosiła na wlocie do Świdnicy, stała miejscówka na górce przy Orlenie.

Fotek brak, bo nie zabrałem aparatu. :evil:

garny - 18 Sierpień 2009, 21:24

Sianokosy dziś vis-a-vis Orlenu i tu pytanie z jakiej odległości powinien w standardowym miejscu odezwać się Valenty? Bo mi dziś dał ok 280 m. i nie wiem, czy już panikować, czy jeszcze dać luz.
piotreg - 18 Sierpień 2009, 22:19

Mało Ci? 280m to b. dobry wynik!

Pamiętaj o jednym - dzisiaj masz 280m
Jutro postawią go metr dalej i będziesz miał 534m
A za dwa dni będzie zupełnie inna pogoda i będziesz miał 195m

garny - 19 Sierpień 2009, 21:30

No to jestem usatysfakcjonowany :) To było moje pierwsze starcie ze świdnickim sprzętem gdy był włączony :)
BluesWings - 31 Sierpień 2009, 21:54

Oj, dziś się działo :)
ul. Armii Krajowej - Świdnica
200 m od Wałbrzyskiej w kier. centrum.

phonemaniac - 31 Sierpień 2009, 22:14

Czyżby stał przed żółtym znakiem? Tylko kabel trójnoga widać ;)
wksek - 31 Sierpień 2009, 23:23

W oknie po lewej na drugim piętrze :lol:

A na poważnie znając Ciebie Blues to gdzieś w krzakach :wink:

Ewentualnie za drugim znakiem po prawej. Dobranoc 8)

BluesWings - 1 Wrzesień 2009, 07:08

Tak wksek, wsadzili go do betonowego śmietnika i podłączyli zasilanie pod lampę drogową - mają zasilanie i lampę w jednym.

Multa stoi na widoku. Może troszkę jest przesunięta w bok żeby jej piesi nie kopali no i żeby była widoczna dla strażników.

Tolerancję dali dużą jak na to miejsce (+15)
Rekordzista nie popisał się - jedynie 69km/h.

lukaszr - 1 Wrzesień 2009, 07:46

Blusisko, a co można wygrać w tym konkursie? :D


BluesWings - 1 Wrzesień 2009, 07:50

Markową nalewkę "Arizona"
Odbiór osobisty we Wrocławiu.

Ale będziesz musiał jednym duszkiem ją wypić :P

lukaszr - 1 Wrzesień 2009, 09:20

Wino marki wino? W sumie czemu nie - tanie wino jest dobre, bo jest dobre i tanie :wink:
Jednym duszkiem to nie wypiję, bo takie "mamroty" są niebezpieczne :D

BluesWings - 1 Wrzesień 2009, 23:16

Foto:
BluesWings - 1 Wrzesień 2009, 23:26

No i potwierdzam, że chłopaki są w porządku.
phonemaniac - 12 Marzec 2010, 07:55

Wczoraj ok. 17.30 na skrzyżowaniu Szarych Szeregów i Komunalnej (wlot od Wrocławia) niedaleko salonu Opla, ustawiona była Multa. Próg wyzwolenia (to co podali mi panowie z SM) był ustawiony na +18, oraz mają przykaz od swojego szefostwa na robienie zdjęć tylko i wyłącznie na najazd (żeby było widać twarz).
piotreg - 12 Marzec 2010, 10:44

Super sesja! :-)

Pewnie mieli problemy z egzekwowaniem mandatów od kierowców walniętych od tyłu...

BluesW. - 12 Marzec 2010, 11:37

phonemaniac napisał/a:
(...) mają przykaz od swojego szefostwa na robienie zdjęc tylko i wyłącznie na najazd (żeby było widać twarz)

Sprawa jest jawna już od dawna i była o tym tutaj mowa :)

delpiero - 9 Kwiecień 2010, 18:34

Dzisiaj przenośny ustawiony na końcu ulicy Bystrzyckiej, przy skręcie na Jakubów.
kalex - 9 Kwiecień 2010, 18:46

A ta szmata to żeby w nogi nie zmarzł.
tqmeh - 10 Kwiecień 2010, 11:06

Ładna prosta...

KLIK

piotreg - 10 Kwiecień 2010, 11:17

Można tutaj rzeczywiście się rozwinąć, ale po zimie nie ma po czym...
Ryzyko uszkodzenia zawieszenia!

delpiero, a co ty tak nieśmiało?

delpiero - 10 Kwiecień 2010, 11:27

Fotki są autorstwa kolegi vskedzior, którego jeszcze nie ma na forum.
piotreg - 10 Kwiecień 2010, 11:42

Zapraszamy zatem!
LordNosferatu - 18 Kwiecień 2010, 09:31

Na zdjęciu widać dwa autka: SM + R :)
A jak rozmawiałem z kolegą ze SM to i tak byli tacy co mają tam zdjęcie, mimo, że "wszystko" było widać jak na tacy!

Pozdrowienia dla mało spostrzegawczych.

piotreg - 18 Kwiecień 2010, 10:25

Multa na trzech nogach jest mała, niepozorna i jeśli ktoś nie widuje jej na codzień (nie oswoi się z jej obecnością) to wchodzi jak w masełko... jeśli Bóg da to może flash mobil dostrzeże...
piotreg - 7 Maj 2010, 20:03

Ok. 14:00 stali przy ul. Przemysłowej - kier. Wrocław. Niestety zawinęli mi się sprzed samego nosa...

Ok. 17:00 poprawili przy ul. Niepodległości, na wysokości muzeum broni, jadąc w kierunku Dzierżoniowa, ogr. (40) - i tutaj już ich dopadłem. W obstawie znana już nam dobrze zielona Vectra... jedyna zmiana jest taka, że na dachu pojawiła się dłuuuuga antena... :D

Fotki niebawem... "miszczowie" kamuflarzu! :-)

piotreg - 7 Maj 2010, 20:13

Najeżdżający nie mieli szans dostrzec jej szybciej niż w momencie przecięcia wiązki...




garny - 7 Maj 2010, 21:54

CB? Mieli w poprzednim sezonie :)
piotreg - 8 Maj 2010, 09:57

To czego nic nie mówisz? :twisted:

A tak swoją drogą... wystarczy, że tylko Multę gdzieś postawią na CB robi się piękny młyn w tej sprawie...

piotreg - 30 Czerwiec 2010, 07:58

Fotki te KaroleK zrobił dobre 2 miesiące temu...
Wrzucam je sam, bo on zrobiłby to nie wcześniej niż przed 2012r. :-)

ul. Sikorskiego, wlot od str. Strzegomia.








lukaszr - 30 Czerwiec 2010, 10:22

Ładniutka ta prosta - pewnie wchodzili jak w masło :wink:
piotreg - 30 Czerwiec 2010, 11:54

Świdnica jeździ wolno - frycowe już zapłacili. Płacą tylko nieświadomi niebezpieczeństwa przybysze zza Bóga, którzy nie mają CB :-)
piotreg - 1 Lipiec 2010, 07:49

Jeszcze KarolKowe ujęcie bolida, którego obecność na poboczu jest równoznaczna z problemami...





Ciekaw jestem, czy CB to ich własna inicjatywa, czy podatnika?

piotreg - 14 Październik 2010, 13:33

Wczoraj stali na Esperantystów na wysokości stacji Orlen, ale KaroleK jak zwykle zapomniał aparatu :-)
piotreg - 3 Listopad 2010, 19:51

Karolek, od dwóch miesięcy przesyłasz mi na mila fotkę z ul. Esperantystów.

Już dziękuję :!: Sam sobie zapewniłem fotki z tej miejscówki /stała miejscówka na wysokości stacji Orlen, jadąc w kierunku Wrocławia, ogr. (50) /

Sympatyczna załoga ustawiła się w tym miejscu ok. południa... tolerancja +21. Wcześniej byli na Sikorskiego i czekali na tych, co za szybko w kierunku Świdnicy podążali...

Pan zapytał, kiedy będzie mógł sobie obejrzeć zdjęcia, a Pani czy na pewno nie będzie widocznej jej twarzy.

Słowa dotrzymałem i fotki opublikowałem zgodnie z obietnicą, a Pani mogę napisać tylko tyle, że żałuję, że nie pozowała przy urządzeniu.

Acha, ta długa antenta na radiowozie to nie CB tylko ich bazówka :-) Jak się tylko dowiedzieli, że reprezentuje antyradary.phi.pl to od razu zaczęli prostować nasze posty. :-)

Fotki ku przestrodze...

SpeedControl - 3 Listopad 2010, 20:24

No i ładnie. Radarek zdaje się na widoku :wink: Szkoda, że nie ma fotki z dalszej odległości od przodu, ale nie narzekam.
OJCIEC - 3 Listopad 2010, 22:00

piotreg napisał/a:
Jak się tylko dowiedzieli, że reprezentuje antyradary.phi.pl to od razu zaczęli prostować nasze posty. :-)

No to zapraszamy :!: :smile: U nas jak u mamy :grin:

wksek - 3 Listopad 2010, 22:19

W końcu się dowiedziałem, gdzie jest ta słynna ulica Esperantystów :D Jakoś jak ja jechałem w tym roku tamtędy z 5 razy to nie było ich :twisted: <FR>

Swoją drogą zawsze jest tam korek od Orlenu do świateł w dół, a w drugą pod górkę także prędkości pewnie gorsze :)

piotreg - 3 Listopad 2010, 22:31

Wyobraź sobie, że czasem łapią także w drugą stronę...
delpiero - 8 Listopad 2010, 17:45

Cytat:
Fotoradar wraca na ulice

Kierowco noga z gazu! Na świdnickie ulice wraca fotoradar straży miejskiej. Urządzenie przez prawie dwa tygodnie było uszkodzone. Po naprawie i legalizacji od kilku dni znów pomaga w karaniu kierowców łamiących przepisy drogowe.

Urządzenie wycofano z eksploatacji w połowie października. – Pękła obudowa urządzenia – tłumaczy Stanisław Rybak, komendant Straży Miejskiej w Świdnicy. – Nie chcieliśmy, żeby kierowcy podważali wiarygodność pomiarów, a ponieważ awaria zbiegła się w czasie z coroczną legalizacją, jaką przejść musi fotoradar, urządzenie zostało wycofane z eksploatacji do czasu zakończenia naprawy i przejścia legalizacji – tłumaczy Rybak.

Strażnicy oczywiście nie nagłaśniali sprawy. Ich zdaniem taka informacja mogłaby wpłynąć na wzrost zagrożenia na drogach. W sumie fotoradar nie był używany przez niespełna dwa tygodnie. Od kilku dni urządzenie znów jednak pomaga strażnikom w karaniu piratów drogowych. Pracy, jak pokazują statystyki nie brakuje. Tylko od 1 stycznia do końca października tego roku na podstawie zdjęć wykonanych przez fotoradar straż miejska nałożyła 1875 mandatów na kwotę 223 tysięcy 930 złotych.
LINK
wksek - 8 Listopad 2010, 17:58

2 tygodnie w naprawie? Szkoda, że piotreg 3. listopada wrzucił fotki z Esperantystów... która pewnie była wykonana między 1-3 listopada.
piotreg - 8 Listopad 2010, 19:03

Fotki robiłem 3. listopada.
BluesW. - 8 Listopad 2010, 21:21

Ja przed świętami jeździłem przez jakiś czas do Świdnicy prawie codziennie i faktycznie ani widu, ani słychu o nich...
Może pisak zapił ostro i późno dał do druku.

delpiero - 12 Styczeń 2011, 16:56

Cytat:
Straż Miejska oddaje mandaty!

Janusz Banasiewicz z Marciszowa koło Kamiennej Góry przecierał oczy ze zdumienia, gdy kilka dni temu sprawdził stan swojego konta. Było na nim 200 złotych, przysłane przez świdnicką Straż Miejską. I tu nie chodzi o żaden niespodziewany prezent. Straż Miejska odesłała panu Januszowi zapłacony pod koniec 2010 roku mandat za przekroczenie prędkości. – Nie chcą pieniędzy? – pyta zdumiony kierowca.

Cała historia zaczęła się 17 października 2010, gdy mieszkaniec Marciszowa zbyt szybko jechał przez Świdnicę i ten fakt zarejestrował fotoradar. Straż Miejska wysłała kierowcy zdjęcie, informację o popełnionym wykroczeniu i pytanie, czy przyjmuje mandat w wysokości 200 złotych. Pan Janusz uderzył się w pierś, przyznał do winy i odpisał, że oczywiście mandat przyjmuje. Przyszło kolejne pismo z mandatem i numerem konta, na który należy wpłacić pieniądze. I pieniądze zostały wpłacone. Tyle że kilka dni po terminie. – Akurat nie miałem wolnych środków – rozkłada ręce kierowca. Wysłałem najszybciej jak mogłem. A tu proszę, pieniądze wracają, a do mnie trafia kolejna informacja, że sprawa została skierowana do Sądu Rejonowego! Przecież się nie uchylam, przyznałem się do winy, zapłaciłem? O co chodzi?

- Bardzo nam przykro, naprawdę! – zapewnia Stanisław Rybak, komendant świdnickiej Straży Miejskiej. – Rzeczywiście historia wygląda absurdalnie, ale musieliśmy odesłać pieniądze. I ten pan nie jest jedyną osobą, którą to spotyka, takich spraw mamy dziesiątki. W skali całego kraju pewnie są ich tysiące. Takie po prostu jest prawo i nic na to nie poradzimy.

Kwestię sposobu i terminów opłacenia mandatów reguluje artykuł 98 Kodeksu Postępowania o Wykroczeniach. W przypadku kredytowych sprawa jest prosta – jest 7 dni na zapłacenie od daty przyjęcia, a jeśli ukarany tego nie zrobi, pieniądze ściąga komornik. Inaczej jest przy mandatach zaocznych, czyli takich, jaki otrzymał kierowca z Marciszowa. Tutaj termin biegnie od daty wystawienia, a jeśli zostanie przekroczony, sprawa trafia do Sądu Rejonowego. Nieważne, czy poczta się spóźni z dostarczeniem, czy delikwent jest akurat za granicą czy na urlopie. Liczy się data wystawienia!

- Nawet jeśli pieniądze wpłyną 8 dnia, musimy je odesłać, bo nie mamy podstawy prawnej do ich przyjęcia – wyjaśnia Stanisław Rybak. – Informacja o 7-dniowym terminie od wystawienia jest nie tylko piśmie powiadamiającym o wykroczeniu, a potem na odwrocie mandatu. Dołączamy osobną kartkę z wytłuszczoną i podkreśloną informacją o tym fakcie, jak również o tym, że w przeciwnym razie będziemy zmuszeni skierować wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego. W bardzo wielu przypadkach albo nikt tego nie czyta, albo lekceważy.

Przepis utrudnia życie nie tylko kierowcom. – Straż Miejska ma mnóstwo dodatkowej, papierkowej roboty – dodaje komendant Rybak. – Wysłuchujemy też przykrych słów od zdenerwowanych ludzi, którzy przecież nie migają się od odpowiedzialności, a będą odpowiadać przed sądem. Dura lex, sed lex.

Jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy. „Mandaty z fotoradaru” zasilają budżet miasta. Tylko w ubiegłym roku było to ponad 300 tysięcy złotych. Jeśli sprawa trafia do sądu i ten wymierza grzywnę, pieniądze trafiają do budżetu państwa i miasto w ewidentny sposób traci.

Wystarczyłoby zmienić przepis o mandatach zaocznych tak, by brzmiał identycznie jak w przepisie o mandatach kredytowych. Zaoszczędziłoby to nerwów i niepotrzebnej pracy wszystkim. – No ale to apel do ustawodawcy, nie do nas – odpowiada Stanisław Rybak.

- Przepis jest kuriozalny – przyznaje poseł Marzena Machałek z Prawa i Sprawiedliwości. - Dlaczego uczciwy obywatel ma być ciągany po sądach, jeśli nie uchyla się od odpowiedzialności? Na pewno sprawą zainteresuję swój klub i posłów z innych ugrupowań. To nie może tak zostać!
LINK
OJCIEC - 12 Styczeń 2011, 17:51

Trochę to głupie. Nawet nie trochę :???:
piotreg - 12 Styczeń 2011, 21:28

A ja tam już zdążyłem się przyzwyczaić do absurdalnych przepisów... po prostu Gabon :!:
garny - 12 Styczeń 2011, 22:10

Hm, a co z magicznymi zasadami:
- Nie można 2 razy karać za to samo wykroczenie - kara wymierzona i wykonana...
- Nieświadomość prawa szkodzi - to powinien być problem karzących, a nie karanych, kasę mogą oddać, ale z tym kierowaniem do sądu to bym się zastanowił

delpiero - 30 Sierpień 2011, 16:22

Cytat:
Fotoradar wraca do pracy

O tym, że takie urządzenie w Świdnicy w ogóle jest, wielu kierowców już zapomniało. Tymczasem fotoradar wykorzystywany przez świdnicką Straż Miejską wraca do pracy.

Nowe rozporządzenie w sprawie sytuowania fotoradarów pojawiło się już w lipcu. Do 15 września przepisy powinny wejść w życie. – Nowe przepisy dotyczą organizacji ruchu drogowego. Do 15 września w miejscach ustawienia fotoradaru musimy postawić znaki informacyjne – wyjaśnia komendant świdnickiej Straży Miejskiej Stanisław Rybak.

Takie znaki staną na dwudziestu jeden świdnickich ulicach, głównie w miejscach, gdzie fotoradar był widywany do tej pory, a więc m.in. przy ulicy Łukasińskiego, Wrocławskiej, Westerplatte, Armii Krajowej, czy Śląskiej.

LINK
Fear - 13 Wrzesień 2011, 01:00

Już wrócił :smile:

Cytat:
Fotoradar wrócił do pracy

Po prawie rocznej przerwie fotoradar świdnickiej Straży Miejskiej dzisiaj po raz pierwszy kontrolował prędkość samochodów na ulicach miasta. A konkretnie na dwóch – Kazimierza Wielkiego i Towarowej. Efekt to 40 zdjęć pojazdów które przekroczyły dozwoloną prędkość. – Jestem zaskoczony takim wynikiem – przyznaje komendant Stanisław Rybak. – Kierowcy chyba zapomnieli, że mogą być kontrolowani przez fotoradar.

Będą jednak musieli sobie przypomnieć, bo urządzenie na mocy nowych przepisów, które obowiązują od 1 lipca, znów może pracować. Zmieniły się jednak zasady. Fotoradar może być ustawiony wyłącznie na ulicach ze specjalnym oznakowaniem. Miejsca zostały wytypowane m.in. po konsultacjach z policją. W Świdnicy jest ich 21 – na ulicach Armii Krajowej, Bystrzyckiej (2 miejsca), Przemysłowej, Towarowej, Jodłowej, Kopernika, Kraszowickiej, Waleriana Łukasińskiego, Kazimierza Odnowiciela, Wałbrzyskiej, Wodnej, Wrocławskiej, Władysława Sikorskiego, Kazimierza Wielkiego, Westerplatte, Śląskiej, Słowiańskiej, Esperantystów (2 miejsca) i alei Niepodległości.

Miejsca są oznaczane sukcesywnie.

LINK

BluesW. - 16 Wrzesień 2011, 07:35

Fakt, trochę ulic mają już oznakowane, ja dopatrzyłem się co najmniej cztery.
Ale o dziwo np. na ul. Strzegomskiej takich znaków nie ma, a tam przecież kosili ostro.

piotreg - 16 Wrzesień 2011, 13:44

Bo to droga wojewódzka - muszą więc wystąpić z odpowiednim wnioskiem do zarządcy. Najłatwiej zawsze jest oznakować drogi, którymi zarządza gmina :-)
piotreg - 20 Wrzesień 2011, 07:20

Na razie oznakowane są tylko ulice gminne.
BluesW. - 5 Październik 2011, 20:38

Byłem dziś w Świdnicy i widziałem akcję na Westerplatte :D
Mogę dodać, że jeśli ktoś tam dostał działę od <SM> to śmiało może się odwoływać, z dużym powodzeniem... :D
Szczegółów nie podam chyba, że ktoś przyjdzie z biletem do mnie na priv albo osobiście :D :D

Taka mała tajemnica :D

Micell - 5 Październik 2011, 20:57

Mnie to nie grozi, uważnie jechałem. :grin:
piotreg - 7 Październik 2011, 18:05

BluesW. napisał/a:
Byłem dziś w Świdnicy i widziałem akcję na Westerplatte :D
Mogę dodać, że jeśli ktoś tam dostał działę od <SM> to śmiało może się odwoływać, z dużym powodzeniem... :D
Szczegółów nie podam chyba, że ktoś przyjdzie z biletem do mnie na priv albo osobiście :D :D

Taka mała tajemnica :D

A jaka to tajemnica :?: :o Tym bardziej powinieneś upublicznić informację.

Fear - 8 Październik 2011, 22:50

Cytat:
Fotoradarowe oczko

Przy ul. Armii Krajowej, Bystrzyckiej, Przemysłowej, Wrocławskiej czy Kraszowickiej... Dokładnie w 21 miejscach w Świdnicy będą prowadzone regularne kontrole prędkości za pomocą fotoradaru.




Większość już stoi


Miejsca te wytypowała Straż Miejska w Świdnicy i to właśnie jej przedstawiciele za pomocą przenośnego urządzenia, będą polować na kierowców z zza ciężką nogą. Większość z 21 miejsc została już oznakowana niebieską tabliczką informującą o kontroli prędkości na wskazanym odcinku drogi. Znaki nie są gwarancją, że na pewno spotkamy strażników przepisów ruchu drogowego, ale spełniają rolę straszaka dla amatorów szybkiej jazdy. – Tylko w oznaczonych miejscach możemy przeprowadzać pomiary prędkości. W większości wytypowanych przez nas miejsc, gdzie najczęściej łamane są przepisy ruchu drogowego i da się zmierzyć prędkość z jaką porusza się pojazd, już stoją tabliczki informujące o możliwości obecności fotoradaru – mówi Stanisław Rybak, komendant straży miejskiej w Świdnicy.


Kwestia czasu


Reszta brakujących oznaczeń pojawi się przy drogach w najbliższym czasie. – Czekamy jeszcze tylko na akceptację oznakowania dróg wojewódzkich i krajowych przebiegających przez nasze miasto przez ich zarządców – tłumaczy Stanisław Rybak. Obecność tablic przysłuży się eliminacji sytuacji, w których strażnicy bywali dla kierowców niewidoczni, na jakie często uskarżali się karani mandatami kierowcy. Daje to także możliwość zwolnienia w odpowiedniej chwili. W rezultacie będzie bezpieczniej, a ilość wlepianych mandatów z założenia zmniejszy się. Obok strażników miejskich tradycyjnie pomiarami prędkości zajmować się będzie policja.

Najdroższe zdjęcie w życiu

Do końca tego roku na Dolnym Śląsku ponad dwukrotnie ma zwiększyć się liczba fotoradarów stałych. Jednak kierowcy będą mieli pewność, że to rzeczywiście urządzenia robiące zdjęcia, a nie atrapy. Te aktywne będą koloru żółtego, co pomoże uniknąć najdroższego zdjęcia w życiu. Na Dolnym Śląsku mamy 77 masztów z fotoradarami. Tylko 11 z nich faktycznie działa. Zgodnie z nową ustawą o fotoradarach, wszystkie atrapy mają być zlikwidowane do czerwca 2014 roku. Fotoradary teoretycznie mogą być przenoszone, jednak inspekcja transportu drogowego zapewnia, że tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdyby na przykład okazało się, że na innym odcinku drogi wzrosła gwałtownie liczba wypadków.

Kontroli przenośnym fotoradarem, jakim dysponuje Straż Miejska już można się spodziewać przy ulicach:

- Armii Krajowej

- Bystrzyckiej

- Przemysłowej

- Jodłowej

- Kopernika

- Kraszowickiej

- Waleriana Łukasińskiego

- Kazimierza Odnowiciela

- Kazimierza Wielkiego

- Generała Władysława Sikorskiego

- Westerplatte

- Alei Niepodległości

- Śląskiej

- Wałbrzyskiej

- Wodnej

- Wrocławskiej

- Słowiańskiej

- Towarowej

LINK

piotreg - 22 Październik 2011, 19:42

W ciągu drogi K-35 (ul. Esperantystów) ustawione są już znaki D-51, tam koło stacji Orlen.
LordNosferatu - 21 Maj 2012, 16:55

FEAR napisał/a:
Do końca tego roku na Dolnym Śląsku ponad dwukrotnie ma zwiększyć się liczba fotoradarów stałych. Jednak kierowcy będą mieli pewność, że to rzeczywiście urządzenia robiące zdjęcia, a nie atrapy. Te aktywne będą koloru żółtego, co pomoże uniknąć najdroższego zdjęcia w życiu. Na Dolnym Śląsku mamy 77 masztów z fotoradarami. Tylko 11 z nich faktycznie działa. Zgodnie z nową ustawą o fotoradarach, wszystkie atrapy mają być zlikwidowane do czerwca 2014 roku.

Ja tak odnośnie atrap bym się zbytnio nie cieszył, bo już rok temu czytałem w wywiadzie jakiegoś oficerka z KGP, że atrapą nie jest maszt w którym może być zainstalowany fotoradar tzn. maszt przystosowany do pracy fotoradaru.
Z tego co wiem, maszty w ciągu drogi K-5 na terenie pow. świdnickiego (czyli od Dobromierza aż po maszt na wysokości Mielęcina) pracowały z fotoradarem, więc ich raczej nam nie zlikwidują /niestety/.

LordNosferatu - 21 Maj 2012, 17:06

Na str. nr 4 piotreg napisał odnośnie ul. Strzegomskiej:

Cytat:
Bo to droga wojewódzka - muszą więc wystąpić z odpowiednim wnioskiem do zarządcy. Najłatwiej zawsze jest oznakować drogi, którymi zarządza gmina.

Ale wcześniej wymieniane ul. tj. Esperantystów to krajowa 35, Westerplatte to wojewódzka nr 382, więc gmina nimi nie zarządza.

A w gwoli ścisłości koledzy, widział ktoś z was fotoradar na ul. Strzegomskiej? :) Gratuluje :lol: :) Strzegomska to ta ulica na tyłach Shella i Media Experta z wjazdem na Tesco.

Foto zawsze stało na ul. Sikorskiego czyli wojewódzkiej nr 382.

LordNosferatu - 10 Styczeń 2013, 18:52

10 stycznia przed południem na ul. Przemysłowej Straż Miejska pracowała z fotoradarem na ograniczeniu do (40) , vis a vis Biedronki. Na drodze K-35 w Mirosławicach koło lotniska i w Mokrzeszowie przedpołudniem GITD oznakowanymi pojazdami pracował z fotoradarami.
piotreg - 11 Styczeń 2013, 11:49

LordNosferatu napisał/a:
Na drodze K-35 w Mirosławicach koło lotniska i w Mokrzeszowie przedpołudniem GITD oznakowanymi pojazdami pracował z fotoradarami.

Żółtkiem wyjechali :?: :o

LordNosferatu - 11 Styczeń 2013, 18:07

Osobiście ich nie widziałem z foto, mijałem się z autkiem z kogutem na dachu GITD w Marcinowicach, a chwile później wszyscy trąbili na CB, że oznakowany stoi z fotoradarem.
delpiero - 13 Sierpień 2013, 09:47



Źródło: www.youtube.com

delpiero - 15 Lipiec 2014, 14:15

Cytat:
Ukryty łowca?

Uskarżają się, że stoi za drzewem, pod nieodpowiednim kątem, jest niewidoczny, a zdjęcia robi... Mowa o fotoradarze, na którego dają się złapać świdniczanie.

Do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy miasta, którzy sugerują, że działalność strażników miejskich nagina prawo.

- Chodzi o fotoradar, który rozstawiany jest przy ul. Westerplatte za drzewem, pod nieodpowiednim kątem, w taki sposób, że jest on niewidoczny do momentu, w jakim się go omija - wyjaśniają problem. - Poza tym samochód strażników stoi tak schowany, żeby z daleka nikt go nie zobaczył. Czy to zgodne z prawem? - zastanawiają się panowie.

Podobnie, zza drzewa zdjęcia robi urządzenie stacjonarne w Marcinowicach. Jednak żadne przepisy prawa nie stanowią o tym, że radar ma być widoczny jak na dłoni. Liczy się znak informujący o możliwości jego obecności na danym odcinku. Tak też działa radar straży miejskiej, który bywa ustawiany na przykład pomiędzy zaparkowanymi autami, czy za pagórkiem.

- Wszystkie miejsca, w których przeprowadzamy kontrole, są oznakowane zgodnie z wymogami. Radar nie musi być widoczny z dużej odległości, tak samo jak wóz strażników nie musi stać zaparkowany przy urządzeniu pomiarowym - wyjaśnia Stanisław Rybak, komendant straży miejskiej w Świdnicy. - Fotoradar może stać na skraju pobocza, ale nie może być ustawiony na jezdni, zatem nie popełniamy żadnych uchybień, za to niektórzy kierowcy przekraczając prędkość już tak - dodaje.

Musimy pamiętać, że jeśli nie zgadzamy się z przyznaniem mandatu, zawsze przysługuje nam prawo do jego nieprzyjmowania. Choć najczęściej takie praktyki kończą się przegraną kierowcy i pokryciem z jego kieszeni kosztów sądowych.

Sprawdziliśmy, czy na na ul. Westerplatte wykonywanych jest więcej zdjęć, niż na pozostałych ulicach.

Statystyki prezentują się następująco:

od 1.01.2014 na tej ulicy wykonano 62 zdjęcia
na ul. Wrocławskiej 42 zdjęcia
na ul. Wałbrzyskiej 49 zdjęć
na ul. Jodłowej 53 zdjęcia
na ul. Łukasińskiego 78 zdjęć




Źródło: www.dsw.doba.pl

autogaz1984 - 3 Listopad 2015, 20:05

Cytat:
Straż miejska bez fotoradaru i zastępcy komendanta

Straż Miejska w Świdnicy zyskała nowego komendanta i już wkrótce nową siedzibę. Straciła natomiast fotoradar i zastępcę komendanta.




1300 zdjęć kierowcom przekraczającym prędkość w terenie zabudowanym, tylko w ubiegłym roku wykonał fotoradar mobilny ustawiany przez świdnicką straż miejską. Od października straż miejska nie prowadzi już kontroli z użyciem tego urządzenia mobilnego.

Wokół użycia fotoradarów pojawiło się wiele kontrowersji. Jak ujawnił Urząd Komunikacji Elektronicznej - wiele straży w Polsce używając fotoradaru korzystało z niewłaściwych częstotliwości zarezerwowanych dla wojska. Ponadto zarzucano wielu jednostkom przeprowadzanie kontroli nie w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim w celu pozyskiwania pieniędzy do gminnej.

Straż Miejska w Świdnicy nie prowadzi kontroli z wykorzystaniem tego urządzenia od 1 października. Kwestie użycia fotoradaru ureguluje uchwała sejmu, którą już we wrześniu podpisał prezydent RP. Według nowych założeń urządzeń mobilnych będzie mogła używać tylko policja, natomiast fotoradarami stacjonarnymi będzie dysponowała wyłącznie Inspekcja Transportu Drogowego. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w całym kraju z początkiem roku 2016.

Fotoradar świdnickiej SM został zabezpieczony w magazynie straży. W związku z tym prezydent Świdnicy zwróciła się do policji z prośbą o wzmocnienie kontroli w miejscach o szczególnie dużym natężeniu ruchu, m.in. w okolicach świdnickich szkół.

Tutejsza jednostka została pozbawiona zastępcy komendanta. Jan Łętowski, który od dwóch lat pełnił tę funckję, teraz sprawdzi się jako szef.

Wraz z nowym komendantem nie wybrano jego zastępcy. Jak informuje urząd miejski aktualnie w straży miejskiej nie będzie funkcji zastępcy komendanta.

Link

delpiero - 1 Kwiecień 2016, 09:33

Cytat:
Fotoradar wraca do służby



W tych samych przepisach, które odebrały Straży Miejskiej prawo do karania kierowców na podstawie zdjęć z fotoradaru, prawnicy świdnickiego magistratu znaleźli lukę, która pozwoli kontynuować walkę z drogowymi piratami z użyciem fotoradaru.

Latem ubiegłego roku parlament przyjął ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych. Ustawa powstała na bazie projektów poselskich a celem nowelizacji było pozbawienie straży gminnych i miejskich prawa do przeprowadzania kontroli fotoradarowej. Ujawnianie za pomocą fotoradarów naruszeń przepisów ruchu drogowego od 1 stycznia 2016 należy do wyłącznej kompetencji policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego.

- Dokładna analiza noweli pokazała, że nie zmieniła ona treści par. 22 ust. 3 art. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi, że straże gminne celem zapewnienia ładu, porządku publicznego i bezpieczeństwa powszechnego mogą stosować środki techniczne, których posiadanie nie wymaga odrębnych zezwoleń czy koncesji – wyjaśnia Jarosław Wasyliszyn, szef zespołu radców prawnych UM w Świdnicy.

Rada Miejska podjęła decyzje o zakupie nowego fotoradaru, który już w maju wróci na ulice Świdnicy.

To nie koniec planów związanych z eliminacją negatywnych zachowań na drodze. Na wczorajszej sesji Rady Miasta Świdnicy podjęto uchwałę o zmianie budżetu. Zarezerwowano w nim 150 tysięcy złotych na zakup specjalistycznego samochodu do odholowywania nieprawidłowo zaparkowanych samochodów.

- To zawsze był duży problem – dowiedzieliśmy się w magistracie – źle parkujące samochody, zwłaszcza na ciasnych skrzyżowaniach starówki uniemożliwiały często przejazd samochodom ratowniczym, ewakuację na wypadek masowego zagrożenia. Stąd konieczność zakupu takiego samochodu, zorganizowania parkingu i unormowania tej działalności w odpowiednich statutach i regulaminach.

Jak się dowiedzieliśmy, planuje się, że parking dla odholowanych samochodów ma zostać urządzony na terenie Pszenna lub Bystrzycy Dolnej. W tej sprawie trwają już rozmowy z Urzędem Gminy Świdnica. Nie wiadomo jeszcze, ile kierowcy będą musieli zapłacić za odzyskanie pojazdu.

Źródło: www.swidnica24.pl

piotreg - 1 Kwiecień 2016, 11:22

Prima aprilis!
piotreg - 21 Wrzesień 2016, 19:59

Znaki D-51 z tabliczką "Na odcinku... m/km" w dalszym ciągu straszą świdniczan oraz jadących tranzytem przez miasto. Tylko po co?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group