Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Sid fc87b89e21cd5d3c1b3e2caa265fdddf Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Wałbrzych - Red light na przejazdach kolejowych
Autor Wiadomość
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1526
Posty: 31765
Skąd: DWR
Wysłany: 2 Marzec 2022, 16:37   Red light na przejazdach kolejowych

Cytat:
Nie ma policji, jest mandat. Kierowcy płacą po 2 tys. złotych

W Wałbrzychu kierowca może zapłacić mandat w wysokości aż 2 tys. zł w miejscu, gdzie nie ma fotoradaru, a policjantów nie ma w zasięgu wzroku. Od początku 2022 r. działa tam nowy system rejestrowania wykroczeń.
Przejeżdżanie przez tory w czasie, gdy opuszczane są rogatki lub wyświetlane jest czerwone światło to niezwykle niebezpieczne wykroczenie, bo samochód w kolizji z pociągiem nie ma żadnych szans. Problem w tym, że wcale nie jest to zjawisko rzadkie. Równie często kierowcy wjeżdżają na tory, nawet jeśli nie ma możliwości opuszczenia ich po drugiej stronie przejazdu ze względu na korek. W Wałbrzychu takie postępki automatycznie spotykają się z karą. I to dosłownie.

Jak informuje tamtejsza policja, od początku 2022 roku na przejeździe kolejowo-drogowym z ulicą Żeromskiego przez 24 godziny na dobę działa system monitoringu. Kamery rejestrują obraz, a jeśli nagrane zostanie wykroczenie, zapis trafia prosto w ręce policjantów z miejscowej komendy. Choć luty jeszcze się nie skończył, mundurowi otrzymali już około 400 nagrań. Aktualnie wałbrzyska policja w związku z nimi prowadzi 250 spraw o wykroczenia, 30 już zakończyło się nałożeniem mandatu, a w 10 przypadkach sporządzono wniosek o ukaranie sprawców przez sąd.

Warto pamiętać, że w związku ze zmianą taryfikatora mandatów osoba łamiąca przepisy na przejeździe kolejowo-drogowym musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. W przypadku każdego wykroczenia w takim miejscu kara wynosi 2000 zł. Co więcej, nie tyczy się to wyłącznie kierowców. Tyle samo zapłaci rowerzysta, a nawet pieszy ignorujący przepisy.

Policja przypomina, że prawo zakazuje wjazdu czy wejścia za sygnalizator, który na przejeździe kolejowo-drogowym nadaje czerwone światło. Nie wolno również wjeżdżać czy wchodzić na przejazd, gdy opuszczanie zapór zostało rozpoczęte, a także omijać opuszczonych półzapór. Nie wolno również wjeżdżać na przejazd, jeśli nie ma możliwości opuszczenia go. Zabronione jest również omijanie pojazdu czekającego na otwarcie ruchu na przejeździe, jeśli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla poruszających się w przeciwnym kierunku. Przy dojeżdżaniu do przejazdów bez zapór należy zastosować się do znaku "STOP".

Wałbrzychowi udało się wyprzedzić Generalną Inspekcję Transportu Drogowego. Ta ma w planach umieszczenie przy drogach fotoradarów rejestrujących wykroczenia na przejazdach kolejowo-drogowych i wyznaczyła pięć miejsc, w których staną pierwsze urządzenia, ale do ich montażu upłynie jeszcze przynajmniej kilka miesięcy.

Link
 
 
Automobil

Wysłany:    A może to Cię zainteresuje 
 
SpeedControl 
Się wciągnął

Dołączył: 28 Wrz 2010
Pochwał: 34
Posty: 275
Skąd: South Bavaria
Wysłany: 2 Marzec 2022, 19:07   

Też mi nowość. Praktycznie na każdym przejeździe automatycznym, zamykanym przez dróżnika jest monitoring. Prędzej jakoś policja nie była zbyt zainteresowana wykroczeniami, nawet jak kierowcy wyłamywali rogatki, etc...
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1526
Posty: 31765
Skąd: DWR
Wysłany: 13 Listopad 2022, 09:30   

Teraz już wiemy o co tam chodzi. PLK na przejeździe kolejowym zainstalowało swój system, który rejestruje wykroczenia. Następnie PLK o zarejestrowanych wykroczeniach informują Policję.

Cytat:
Kamery mają pojawić się na kolejnych przejazdach kolejowych. Będą rejestrować wykroczeniaPKP Polskie Linie Kolejowe planuje zainstalować monitoring na kilku przejazdach kolejowych na terenie powiatu świdnickiego. Wcześniejsze zapowiedzi mówiły o dwóch przejazdach w Świdnicy. Teraz kolejowa spółka chce, aby również w Piotrowicach Świdnickich oraz Mrowinach pojawiły się kamery rejestrujące wykroczenia popełniane przez kierowców i umożliwiające ukaranie sprawców poprzez przekazanie wykonanych nagrań policji.


W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiła zamówienie na zaprojektowanie i wykonanie robót związanych z modernizacją stacji Świdnica Miasto, zakładającą m.in. budowę nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym. – Głównym celem zadania "Modernizacja stacji Świdnica Miasto" w ramach projektu "Digitalizacja infrastruktury kolejowej poprzez zabudowę nowoczesnych urządzeń i systemów etap 3" jest zwiększenie możliwości obsługi pociągów na stacji Świdnica Miasto i lepsze dostosowanie do przejazdów na linii Wrocław – Świdnica Miasto oraz na przygotowywanej linii Świdnica Kraszowice – Jedlina Zdrój. Dzięki wykonanym pracom przejazdy będą sprawniejsze i wyeliminowane będą ograniczenia, które mogą wpływać na rozkład jazdy – tłumaczy Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy spółki PKP PLK.

W ramach inwestycji PKP PLK przewidziało również budowę systemu monitoringu na przejazdach kolejowych na ulicach Komunardów oraz Wałbrzyskiej. – W zakresie zadania uwzględniono na przejazdach kolejowo-drogowych monitoring, który posiada wykrywanie wykroczeń drogowych. Z takiego rozwiązania PLK korzystają już na kilku przejazdach w okolicy Wałbrzycha m.in. przy stacji Wałbrzych Miasto – potwierdza Siemieniec.

Kamery mają zapewnić dyżurnemu ruchu podgląd na bieżącą sytuację na przejazdach, natomiast sam system monitoringu ma posiadać funkcję automatycznego wykrywania wykroczeń w postaci wjazdu na strefę przejazdu kolejowego przy włączonych sygnalizatorach, opuszczonych rogatkach lub też w trakcie ich zamykania. Zbierane dane, które później będą mogły zostać przekazane policji, mają zawierać datę i godzinę zdarzenia, nagranie samego wykroczenia, a także ogólne zdjęcie przejazdu i zbliżenie na tablicę rejestracyjną pojazdu.

Wiadomo już, że pod nadzorem kamer znajdą się nie tylko dwa przejazdy w Świdnicy. Na początku listopada PKP PLK rozpoczęło poszukiwania firm, które zajęłyby się budową systemu monitoringu na linii kolejowej nr 274 Wrocław – Zgorzelec. Kamery umożliwiające automatyczne wykrywanie wykroczeń mają pojawić się na dwóch przejazdach w Piotrowicach Świdnickich, a także na przejazdach w Mrowinach oraz Kątach Wrocławskich. W każdej z lokalizacji przewidziano montaż co najmniej 4 kamer. Jak wskazano w dokumentacji przetargowej, zalecaną funkcją jest "generowanie raz na dobę automatycznego zgłoszenia na policję, zawierającego dane pojazdu i godzinę wykroczenia".

Przewiduje się, że prace związane z modernizacją stacji Świdnica Miasto zostaną zrealizowane w ciągu 25 miesięcy od dnia podpisania umowy. Kamery na pozostałych wymienionych przejazdach miałyby pojawić się do 23 grudnia 2022 roku.

Link
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Wałbrzych - Red light na przejazdach kolejowych | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group