Antyradary dla każdego!banner prawy

strona główna              kontakt               dostawa
Główna  |  Kontakt  |  Dostawa


 RECENZJA ANTYRADARU WHISTLER PRO 78SE

antyradar Whistler Pro 78SE

Antyradar Whistler Pro 78SE to obecnie najlepiej znany w Europie model z topowej linii amerykańskiego producenta z Arkansas. Swoją popularność zyskał dzięki dobrym właściwościom detekcji, bogatemu wyposażeniu, ciekawym funkcjom i bardzo atrakcyjnej w stosunku do konkurencji cenie.

Obudowa Pro 78SE wygląda na nieco większą niż w antyradarach innych firm, ale po dokładnych pomiarach okazuje się, że różnice nie są wcale tak duże, a za "obszerny" wygląd odpowiada głównie kanciasty design. Poprzednik - Pro 78, dzięki zaokrągląnym kształtom wyglądał na mniejszy i smuklejszy, ale wymiary zewnętrzne są dokładnie takie same.

Na same pochwały zasługuje natomiast niebieski wyświetlacz Whistlera. Jest duży, ma automatyczną regulację jasności, a dzięki zewnętrznej osłonie o profilu lekkiej soczewki, czytelny praktycznie pod dowolnym kątem. Zresztą nie tylko jakość tego wyświetlacza jest doskonała, ale i funkcje, które za jego pomocą są oferowane użytkownikowi. Pro 78SE jest pierwszym wykrywaczem, który informuje o częstotliwości impulsów wykrytego lasera - PPS. Dzięki temu, przy odrobinie doświadczenia, kierowca jest w stanie praktycznie w 100% odróżnić fałszywy alarm laserowy od sygnału z prawdziwego lasera. Nie dość tego - funkcja jest również związana z możliwośią blokowania konkretnych PPS kiedy już uznamy, że to fałszywy alarm. W przyszłości detekcja takiego sygnału jest oznajmiana tylko pojedynczym sygnałem dźwiękowym i odpowiednią informacją na wyświetlaczu. Blokadę takiej częstotliwości można oczywiście w przyszłości wyłączyć.

78SE otrzymał też kolejną, innowacyjną dla Whistlera opcję związaną z prezentacją informacji w trakcie alarmu - RSID, czyli identyfikację zakresów częstotliwości pasma Ka. Nie są to wprawdzie dokładne wskazania, jak u Escorta, ale informacja o tym, że wykryty sygnał znajduje się w zasięgu pracy radarów policyjnych, czyli 33,8; 34,0; 34,3; 34,7 i 35,5 +/- 0,1 GHz. Alarm wygląda wtedy np. tak: Ka34,0 (i jego siła). Kiedy wykryty w paśmie Ka sygnał nie należy do żadnego z wymienionych zakresów, prawdopodobnie nie pochodzi od radaru policyjnego i prezentowany jest tylko jako Ka (i jego siła).

Jednak najważniejszą innowacją wprowadzoną do Pro 78SE jest tryb Ka Max. Funkcja ta jest software'owym wspomaganiem czułości pasma Ka i jest o tyle ważna w naszych warunkach, że europejskie fotoradary pracujące w tym paśmie są wyjątkowo niskiej mocy. Jej załączenie daje wyraźną poprawę detekcji i należy ją w naszych warunkach traktować jako obowiązkową. Podobnie zresztą jak funkję POP, która w antyradarach Whistler polepsza zdolności do wykrywania radarów Iskra.

Bardzo ciekawym zabiegiem jest rozdzielenie trybów filtracji od trybów czułości dla jazdy w mieście. Tryby FILTER, FILTER 1 i FILTER 2 są w uproszczeniu czasem, jaki pozwalamy detektorowi przeznaczać na analizę sygnału. Fabryczne ustawienie FILTER to najszybsza analiza i najpewniejsza detekcja nawet najkrótszych impulsów, ale i większa ilość fałszywych wzbudzeń. Tryby FILTER 1 i 2 to kolejne stopnie obróbki sygnału, mniej fałszywych alarmów, ale i możliwość pominięcie najkrótszych impulsów, np. pochodzących od radarów Iskra. Natomiast tryby CITY, CITY 1 i 2 to opcje znakomicie sprawdzające się w warunkach miejskich. Tryb CITY jest tylko opcją prezentacji alarmów dźwiękowych poprzez pojedyncze beep (resztę informacji możemy śledzić na wyświetlaczu), ale już CITY 1 obniżeniem czułości pasma X o około 9-12dB, a CITY 2 całkowitym wyłączniem pasma X. W trakcie jazd testowych po mieście znakomicie sprawdzało się ustawienie CITY 1 - doskonale eliminuje pojawiające się od czasu do czasu fałszywe alarmy X, wciąż dając bezproblemową ochronę przed mogącymi się przytrafić w tym zakresie radarami ręcznymi.

Detektor włącza się wciskając znajdujące się z boku obudowy pokrętło głośności. Tak na prawdę nie jest to pokrętło, a rodzaj joysticka, który można przesuwać w przód lub w tył. Ponadto na górze obudowy znajdują się cztery przyciski do ustawiania jasności wyświetlacza, wyciszania alarmów, ustawień trybów CITY i wejścia do menu.

Programowanie Whistlera Pro 78SE, pomimo dużej ilości opcji nie jest trudne. Wejście do menu następuje po naciśnięciu jednego klawisza, tekstowy wyświetlacz podaje jednoznaczne informacje, a zmiana ustawień jest prosta i szybka.

Oprócz opisanych już funkcji, w trybie programowania mamy jeszcze do dyspozycji wybór spośród trzech zestawów dźwięków dla alarmów i sposób wykorzystania alarmowych diód peryskopowych, możliwość wyłączenia każdego z pasm, a także możliwość aktywacji funkcji oszczędzającej akumulator, która może być przydatna w przypadku korzystania z gniazda zapalniczki z zasilaniem niezależnym od stacyjki. Ciekawą funkcją aktywowaną już poza menu jest Stay Alert, czyli stymulacja czujności kierowcy. Dzięki niej, w nieregularnych odstępach czasu detektor włącza dźwięk, który trzeba wyłączać wciskając jeden z przycisków. Jeśli tego nie zrobimy, dźwięk Stay Alert będzie powtarzany do skutku.

Pro 78SE to jednak nie tylko festiwal opcji, ale przede wszystkim dobry detektor. Daje pewne zabezpieczenie w każdym z pasm, w testach porónawczych potrafiąc zaskoczyć nawet wiele droższe antyradary innych firm. Jego wyniki nie są może tak stabilne jak bardziej uznanych konkurentów i raz są dalsze, raz bliższe, ale nie zdarzyło się, aby odległości detekcji sprawiły kierowcy kłopot. W porównaniu do poprzednika - Pro 78 - model Pro 78SE to znaczny postęp, zwłaszcza w paśmie Ka. Już po pierwszych próbach okazało się, że funkcja Ka Max jest ruchem producenta w słusznym kierunku. Detekcja fotoradarów pracujących w tym zakresie potrafiła wynosić nawet powyżej 250m, co jest wynikiem bardzo dobrym i znacznie przewyższającym możliwości większości antyradarów nie przygotowywanych specjalnie do pracy w warunkach europejskich. Detekcja Iskry, zwłaszcza przy załączonej opcji POP, jest również więcej niż dobra. Filtracja zaskakująco skuteczna, a ilość i jakość funkcji dodatkowych przekona nawet najbardziej wybrednych użytkowników.

Whistler Pro 78SE jest doskonałym wyborem, zwłaszcza dla kierowców bez nadmiernych aspiracji sportowych, którzy nie potrzebując rekordowych odległości detekcji za każdym razem, docenią bogate wyposażenie i wysoką jakość urządzenia przy bardzo korzystnej cenie.

Tu kupisz w dobrej cenie antyradar Whistler Pro 78SE »

[2011-03-06] © antyradary.phi.pl 

« Antyradary - powrót do Strony Głównej

   Created by ® NeoM