Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Sid e36b5fa0a1e64c12aba2360e8583ba28 Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Dura lex sed lex - Pakiet zmian w przepisach
Autor Wiadomość
tqmeh 
Forum Lider


Dołączył: 26 Mar 2009
Pochwał: 620
Posty: 3707
Skąd: DZL
Wysłany: 7 Styczeń 2021, 15:58   

kalex napisał/a:
Mnie to wali. Nie posiadam polskiego prawa jazdy.

To nie znaczy, że nie możesz dostać zakazu jazdy po PL.

Co do pieszych - szkoda, że nikt nie widzi tego, że piesi są niewidoczni po zmroku. Pewnie dlatego ich... nikt tego nie widzi. Elementy odblaskowe dla pieszych powinny zawsze być obowiązkowe po zmierzchu.
 
 
Transport

Wysłany:    https://grupadbk.com/



 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31855
Skąd: DWR
Wysłany: 7 Styczeń 2021, 16:01   

tqmeh napisał/a:
Co do pieszych - szkoda, że nikt nie widzi tego, że piesi są niewidoczni po zmroku. Pewnie dlatego ich... nikt tego nie widzi. Elementy odblaskowe dla pieszych powinny zawsze być obowiązkowe po zmierzchu.

Odblaski są obowiązkowe, ale tylko w <KZAB> .
 
 
tqmeh 
Forum Lider


Dołączył: 26 Mar 2009
Pochwał: 620
Posty: 3707
Skąd: DZL
Wysłany: 7 Styczeń 2021, 16:04   

Wiem o tym i do tego nawiązuje. Nawet ci po za zabudowanym mają to w d... e. Co z pozostałymi pieszymi? Ustawodawca ma to gdzieś.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31855
Skąd: DWR
Wysłany: 7 Styczeń 2021, 16:09   

W <ZAB> większość przejść jest oświetlona.
 
 
jojo
Forum Lider

Dołączył: 22 Mar 2010
Pochwał: 64
Posty: 807
Skąd: ES / ETM
Wysłany: 7 Styczeń 2021, 16:37   

tqmeh napisał/a:
Wiem o tym i do tego nawiązuje. Nawet ci po za zabudowanym mają to w d... e. Co z pozostałymi pieszymi? Ustawodawca ma to gdzieś.

Od wprowadzenia ustawy nikt jeszcze nie zmądrzał. ;)
 
 
 
tqmeh 
Forum Lider


Dołączył: 26 Mar 2009
Pochwał: 620
Posty: 3707
Skąd: DZL
Wysłany: 7 Styczeń 2021, 16:41   

Taaa z tej oświetlonej większości pieszy na większości jest niewidoczny, ponieważ to, co nazywasz oświetleniem to nadużycie tego terminu. Do tego dochodzą zaparkowane przy przejściu auta i pozostała infrastruktura plus drzewa. Auta z światłami mijania ustawionymi na pałę, jadące z przeciwnego pasa to już wisienka na torcie.

Ten klient jest dobry, widoczny był na maxa dzięki lasce i kapturowi:



YT
 
 
kalex
Jajcarz

Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 127
Posty: 1222
Skąd: Wrocław
Wysłany: 15 Styczeń 2021, 22:07   

tqmeh napisał/a:
To nie znaczy, że nie możesz dostać zakazu jazdy po PL.

To znaczy, że starosta nie cofnie mi uprawnień na 3 miesiące, bo nie on je nadał.
 
 
tqmeh 
Forum Lider


Dołączył: 26 Mar 2009
Pochwał: 620
Posty: 3707
Skąd: DZL
Wysłany: 17 Styczeń 2021, 21:14   

kalex, sytuacja w DE jest taka, że mogą i to robią, zakazać jazdy po Niemczech. Pytanie, czy w PL jest taki przepis, uprawnienia sobie trzymaj. :cool: Jak w DE zatrzymają polskie PJ, w PL starosta je oddaje, co dalej jest wiadomo.
 
 
Zaj007 
Forum Lider


Dołączył: 04 Maj 2012
Pochwał: 76
Posty: 596
Skąd: MI6
Wysłany: 8 Marzec 2021, 15:09   

Mr President podpisał nowelizację. Miałem nadzieję, że przepadła w czeluściach komisji sejmowych. Zakaz używania "rozpraszaczy" na przejściach - spoko, minimalne odstępy - spoko, ale pierwszeństwo pieszych... :o

Cytat:
Prezydent podpisał nowelizację o pierwszeństwie pieszych. Od 1 czerwca czeka nas sporo zmian



Pierwszeństwo pieszych podczas wchodzenia na przejście, zakaz korzystania z komórki na pasach czy ujednolicenie prędkości w mieście niezależnie od pory. Prezydent Andrzej Duda podpisał już nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Na jakie jeszcze zmiany powinni się szykować piesi i kierowcy od 1 czerwca 2021 r.?

Nowelizacja szykuje sporo zmian zarówno dla kierowców, jak i pieszych

Jak informuje PAP, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która może przyczynić się do rewolucji na polskich drogach. Nowe przepisy były od dawna zapowiadane i szeroko konsultowane oraz komentowane. Jakie dokładnie zmiany wchodzą w życie?

Nowe prawa, ale i obowiązki pieszego

Zgodnie z ustawą: "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącego na to przejście". Do tej pory piesi mieli pierwszeństwo tylko wtedy, kiedy już znajdowali się na przejściu.

Zdaniem niektórych nowe przepisy przyniosą odwrotny skutek do zamierzonego. Trzeba też zaznaczyć, że podczas wchodzenia na pasy, pieszy będzie miał pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami poza tramwajem. Poza tym przywilejem, na pieszych zostanie nałożony też nowy obowiązek podczas wchodzenia na przejście oraz na samych pasach nie będą mogli korzystać z urządzeń elektronicznych "ograniczających możliwość obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych".

Koniec z 60 km/h nocą w terenie zabudowanym i siedzeniem na zderzaku

Kolejną zmianą dla kierowców jest ujednolicenie prędkości w obszarze zabudowanym. Do tej pory w godzinach 23-5 dopuszczalną prędkością w obszarze zabudowanym było 60 km/h. Po zmianach, o ile znaki nie będą mówiły inaczej, ograniczenie prędkości będzie wynosiło 50 km/h przez całą dobę.

Uregulowane zostały także przepisy o minimalnym odstępie między pojazdami na drogach szybkiego ruchu. Zgodnie z ustawą na drodze ekspresowej i autostradzie minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu powinien wynosić co najmniej połowę prędkości, z jaką porusza się dany samochód.

Przykładowo: przy 120 km/h odległość powinna więc wynosić 60 m, natomiast przy 140 km/h – 70 m. Pomocne przy określaniu odległości mogą być przydrożne słupki pikietażowe, rozmieszczone co 100 m, lub tzw. zasada 3 sekund.

Źródło: wp.pl
 
 
jojo
Forum Lider

Dołączył: 22 Mar 2010
Pochwał: 64
Posty: 807
Skąd: ES / ETM
Wysłany: 8 Marzec 2021, 22:22   

Cytat:
"(...) ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącego na to przejście". Do tej pory piesi mieli pierwszeństwo tylko wtedy, kiedy już znajdowali się na przejściu.

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że ten zapis niewiele zmienia, bo piesi nadal nie otrzymują pierwszeństwa bezwzględnego. Jeśli miałoby tak być, skrócono by treść do czegoś w stylu "kierujący pojazdem ustępuje pierwszeństwa pieszym [kropka]", albo "na przejściu dla pieszych, piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami [kropka]". No i usunięto by zapis o tym, że pieszy nie może wchodzić bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd, a z tego co pamiętam to ta poprawka tego nie robi.

Pieszy "wchodzący" to pieszy, który już wchodzi, czyli pierwszeństwo nabywa krok wcześniej, niż to było do tej pory. ;) W odróżnieniu od pieszego, który stoi i rozgląda się, czy tym bardziej - porusza się chodnikiem w stronę przejścia. Nie ma zapisu mówiącego wprost, że kierowca pojazdu ma ustąpić pieszemu "oczekującemu na wejście", czy pieszemu "zbliżającemu się do przejścia".
 
 
 
Zaj007 
Forum Lider


Dołączył: 04 Maj 2012
Pochwał: 76
Posty: 596
Skąd: MI6
Wysłany: 9 Marzec 2021, 15:18   

Faktycznie nie ma mowy o pieszym, który ma zamiar wejścia (tj. stoi przed pasami), ale o pieszym wchodzącym na przejście. Na moje chodzi o pieszego, który właśnie stawia nogę na pasach. Jak zwykle zależy od interpretacji.

Trochę szkoda tych (60) w <ZAB> ale trudno...
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31855
Skąd: DWR
Wysłany: 11 Marzec 2021, 10:34   

Zaj007 napisał/a:
Trochę szkoda tych (60) w <ZAB> ale trudno...

Dokładnie. W nocy można było bezpiecznie latać do (110) , a teraz trzeba będzie poniżej (100) . :grin:

Zaj007 napisał/a:
Zakaz używania "rozpraszaczy" na przejściach - spoko, minimalne odstępy - spoko, ale pierwszeństwo pieszych... :o

Przy polskiej kulturze jazdy, takie zmiany wywołają szok na polskich drogach! Zginie wielu pieszych, którzy wezmą sobie za bardzo do serca słowa, że to oni mają pierwszeństwo. Wszak, należy pamiętać, że niejeden lokator cmentarza również miał pierwszeństwo. Już widzę, jak rzesza naszych Przyjaciół zza wschodniej granicy, którzy oczywiście w swoim kraju zdali egzamin państwowy na prawo jazdy, zacznie respektować te przepisy. "Co ja naruszył", będzie krzyczał prosto w twarz polskiemu funkcjonariuszowi!
 
 
Zaj007 
Forum Lider


Dołączył: 04 Maj 2012
Pochwał: 76
Posty: 596
Skąd: MI6
Wysłany: 18 Marzec 2021, 09:36   

Powieli się efekt "wściekłych rowerzystów". Niejednokrotnie zauważyć idzie, że niektórzy nie rozumieją, iż kierowca zajęty manewrem np. skręcania w lewo z obowiązkiem ustąpienia pierwszeństwa zwyczajnie może nie zauważyć kolarza pędzącego po przejeździe.
 
 
czapla
Świeżak w kasku


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 108
Posty: 1430
Skąd: Żary
Wysłany: 18 Marzec 2021, 10:08   

piotreg napisał/a:
Zaj007 napisał/a:
Trochę szkoda tych (60) w <ZAB> ale trudno...

Dokładnie. W nocy można było bezpiecznie latać do (110) , a teraz trzeba będzie poniżej (100) . :grin:

Zaj007 napisał/a:
Zakaz używania "rozpraszaczy" na przejściach - spoko, minimalne odstępy - spoko, ale pierwszeństwo pieszych... :o

Przy polskiej kulturze jazdy, takie zmiany wywołają szok na polskich drogach! Zginie wielu pieszych, którzy wezmą sobie za bardzo do serca słowa, że to oni mają pierwszeństwo. Wszak, należy pamiętać, że niejeden lokator cmentarza również miał pierwszeństwo. Już widzę, jak rzesza naszych Przyjaciół zza wschodniej granicy, którzy oczywiście w swoim kraju zdali egzamin państwowy na prawo jazdy, zacznie respektować te przepisy. "Co ja naruszył", będzie krzyczał prosto w twarz polskiemu funkcjonariuszowi!

No i tu muszę Ci przyznać rację, a rzadko ją masz. :razz:
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31855
Skąd: DWR
Wysłany: 18 Marzec 2021, 13:12   

Po latach poczułem robotę. :evil:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dura lex sed lex - Pakiet zmian w przepisach | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group