Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Sid e2d700334ea2279a92d547b963d9f47e Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Dura lex sed lex - 30 dni na zarejestrowanie kupionego samochodu! Później kara
Autor Wiadomość
jojo
Forum Lider

Dołączył: 22 Mar 2010
Pochwał: 64
Posty: 807
Skąd: ES / ETM
Wysłany: 15 Grudzień 2019, 17:13   

Zaj007, próbuję się dowiedzieć jak najwięcej na temat owego obowiązku zawiadomienia o nabyciu/zbyciu pojazdu i tak:

Znajomy prawnik napisał mi w swej opinii m.in., że zgłoszenie nabycia składa się na odpowiednim druku, którym jest wniosek o rejestrację - stąd jego konkluzja, że zawiadomienie będzie równoznaczne z zarejestrowaniem. Dla mnie to rozumowanie jednak nie trzyma się całości.

Znalazłem na stronie Starostwa Powiatowego Piotrkowa Tryb. taki formularz Zawiadomienie o zbyciu (sprzedaży) nabyciu pojazdu, który wydaje się być idealny, tylko jeszcze mógłby przy każdym z pól zawierać gwiazdkę, oznaczającą *niepotrzebne skreślić. ;)

Ciekawe opracowania znalazłem na stronie: TU.

Cytat:
Na czym polega obowiązek zgłoszenia nabycia lub zbycia z art. 78 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym?

Zgodnie z art. 78 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym, właściciel pojazdu już zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu oraz zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym. Nie należy mylić tego obowiązku z powinnością z art. 71 ust. 7 Prawa o ruchu drogowym, polegającą na konieczności zarejestrowania auta w ciągu 30 dni od jego sprowadzenia. Są to dwie, niezależne od siebie czynności. No i jak wyjaśniliśmy powyżej – zgłoszenie sprzedaży/nabycia pojazdu stanowi jedynie zgłoszenie zmiany właściciela pojazdu który jest już wcześniej w trybie art. 72 PRD zarejestrowany, a więc jest już w rejestrze. Nie powoduje ono jednak zmiany w rejestrze! W CEPiK dalej będzie figurował poprzedni właściciel. Nie dostaniemy też nowego dowodu rejestracyjnego i tablic (powinniśmy natomiast dostać wpis w karcie pojazdu, ale to już... inna historia). Sprowadza się to więc tylko do poinformowania organu o zmianie właściciela i na tym właściwie koniec. Po co jest instytucja z art. 78 ust. 2 PRD? Nie bardzo w sumie wiadomo. Na pewno jest ona pomocna sprzedającym auta już zarejestrowane w sytuacji kiedy nowy właściciel dokona naruszeń prawa "na tablicach" poprzedniego właściciela. Niemniej instytucja ta jest problematyczna nawet dla niektórych starostów, którzy utożsamiają ją właśnie z "przerejestrowaniem" pojazdu, a więc ubierają takie zawiadomienie we wniosek o rejestrację na nowego właściciela w trybie art. 72 PRD i w trybie KPA wzywają do uzupełnienia wniosku o niezbędne dokumenty i opłaty. Instytucja zgłoszenia nabycia/zbycia z art. 78 ust. 2 PRD jest na tyle osobliwa, że poświęcimy jej kiedyś osobny artykuł.


Najciekawsze w sumie tutaj, trudno się chyba nie zgodzić:

Cytat:
Co z "przerejestrowaniem" auta – czy będzie ono obowiązkowe a jego brak karalny?

Tu również musimy zaprzeczyć różnym medialnym doniesieniom. "Przerejestrowanie" auta na siebie, czyli złożenie w trybie art. 72 PRD wniosku o jego zarejestrowanie na nowego właściciela po pierwsze nie jest obowiązkiem, a po drugie – tym bardziej – nie jest obwarowane karą. Nie uchybia to oczywiście obowiązkowi powiadomienia o zmianie właściciela w trybie art. 78 ust. 2. Informacje medialne z których wynika co innego wynikają z nieporozumienia – projekt początkowo zakładał taki obowiązek ale na etapie prac legislacyjnych redakcja przepisu zmieniła się tak znacznie, że finalnie nie został on wprowadzony.

I jeszcze jedno:

Cytat:
Kogo dotyczy obowiązek z art. 78 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym?

Na wstępie zaznaczamy – przepis jest źle zredagowany. Obowiązek z art. 78 ust. 2 ciąży na "właścicielu pojazdu". Właścicielem w rozumieniu ustawy będzie osoba, której przysługuje prawo własności w chwili upływu 30-dniowego okresu przeznaczonego na dokonanie czynności. Czyli siłą rzeczy nie będzie nim zbywca auta, bo ten w 30 dniu nie jest już właścicielem. Niemniej to zbywca ma głównie interes w poinformowaniu organu o fakcie zbycia, ponieważ może mu to pomóc w uniknięciu negatywnych konsekwencji które mogą powstać wskutek użytkowania samochodu przez nabywcę "na jego tablicach".

Spotkałem się też gdzieś z informacją, że zgłaszanie nabycia ma być możliwe po wprowadzeniu dodatkowych przepisów w styczniu (a dokładnie chodzi o wzór formularza) - podobno trwają jakieś prace w tym kierunku. :o
 
 
Automobil

Wysłany:    A może to Cię zainteresuje



 
 
 
Zaj007 
Forum Lider


Dołączył: 04 Maj 2012
Pochwał: 76
Posty: 596
Skąd: MI6
Wysłany: 18 Grudzień 2019, 00:47   

Moim zdaniem zawiadomienie o zbyciu/nabyciu nie jest tożsame z rejestracją pojazdu.
Prosty przykład: jak kupisz auto do remontu bez ważnego badania technicznego to nie da się go zarejestrować. Zawiadamiasz starostę o nabyciu pojazdu i nic więcej nie da się zrobić do czasu uzyskania pozytywnego wyniku z SKP. W mojej ocenie zawiadomić można i teraz. Złożyć pismo do właściwego WK i poprosić o wpływówkę na kopii. Nie mam wiedzy aby w ogóle był obowiązek składania pism do WK na urzędowych formularzach.

Teraz wszyscy s r a j ą żarem, a obecnie jest to wykroczenie z art. 97 K.W. w zw. z art. 78 ust. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym zagrożone karą do 3.000 zł. I jakoś nikt z tym problemu nie ma. :grin:
 
 
Zaj007 
Forum Lider


Dołączył: 04 Maj 2012
Pochwał: 76
Posty: 596
Skąd: MI6
Wysłany: 22 Grudzień 2019, 23:42   

Pojawiły się przepisy wykonawcze do omawianej ustawy. Kary administracyjne nie będą dotyczyć pojazdów nabytych/zbytych i sprowadzonych przed 01.01.2020 roku.

Info z FB. Osobiście rozporządzenia nie czytałem.
 
 
czapla
Świeżak w kasku


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 108
Posty: 1430
Skąd: Żary
Wysłany: 30 Grudzień 2019, 15:53   

Czyli jutro jeszcze mogę kupić i zarejestrować za pół roku? :)
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 31 Grudzień 2019, 11:52   

czapla napisał/a:
Czyli jutro jeszcze mogę kupić i zarejestrować za pół roku? :)

Tak. Prawo nie działa wstecz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dura lex sed lex - 30 dni na zarejestrowanie kupionego samochodu! Później kara | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group