Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Sid 5caa6faeb73f66b03b0c5d3618532fae Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Dura lex sed lex - Nowe przestępstwo - ucieczka przed pościgiem policji
Autor Wiadomość
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 18 Lipiec 2016, 08:40   Nowe przestępstwo - ucieczka przed pościgiem policji

Cytat:
Minister Ziobro grzmi: ostrzejsze kary dla kierowców i będzie nowe przestępstwo, ucieczka przed policją



Zmiany w prawie umożliwiające skuteczniejsze ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych zapowiedział w minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Pojawi się m.in. nowe przestępstwo: ucieczka przed policyjnym pościgiem.


- To oczywiście nie wyeliminuje patologii, bo prawo wyłącznie pomaga ograniczać zjawiska patologiczne i zachowania ludzi nieodpowiedzialnych, ale jestem przekonany, że tego rodzaju zdarzeń będzie mniej, a reakcja państwa na nie będzie skuteczniejsza i będzie zniechęcać do takich zjawisk, jak zachowania nieokrzesanych kierowców - powiedział Ziobro na konferencji prasowej.

Według planów zmian w przepisach kierowca, który zmusi policję do pościgu i nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych z radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do pięciu lat więzienia. Łączyć się to będzie z obligatoryjnym zakazem prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat.

- Dziś nawet najbardziej brawurowa ucieczka stwarzająca ogromne zagrożenie na drodze traktowana jest jak wykroczenie karane zaledwie grzywną lub pozbawieniem wolności do 30 dni - wskazało MS.

Ponadto pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego lub powodującego ciężkie obrażenia wypadku trafiałby do więzienia na co najmniej dwa lata, a kara ta nie mogłaby być zawieszona. Obecnie - jak przypomniał resort - dolna granica kary w takim przestępstwie wynosi dziewięć miesięcy, a wyrok do roku pozbawienia wolności można zawiesić.

Złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów będzie zagrożone karą do 5 lat więzienia, a nie jak obecnie - do trzech.

W przypadku wykroczeń drogowych wydłużeniu ulegnie termin ich przedawnień. - Policja, prokuratura i sądy dostaną wystarczający czas, by skutecznie wymierzyć sprawiedliwość sprawcy wykroczeń drogowych - podkreśla ministerstwo.

Planowany pakiet tych i innych zmian ma objąć przepisy kodeksów: karnego, postępowania karnego i wykroczeń.

Link
 
 
Automobil

Wysłany:    A może to Cię zainteresuje



 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 18 Lipiec 2016, 09:14   

Pozostałe zmiany!











 
 
tqmeh 
Forum Lider


Dołączył: 26 Mar 2009
Pochwał: 620
Posty: 3707
Skąd: DZL
Wysłany: 31 Styczeń 2017, 12:51   

Cytat:
Rząd przyjął we wtorek nowelę kodeksów: karnego i postępowania w sprawach o wykroczenia. Chodzi o zaostrzenie kar dla kierowców, którzy łamią prawo



Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na minimum dwa lata. Kara nie będzie mogła być zawieszona. Dziś dolna granica kary wynosi dziewięć miesięcy pozbawienia wolności, co sprawia, że często zawieszane jest jej wykonanie.

Dłużej trzeba będzie czekać na przedawnienie wykroczenia. Po zmianie w sprawach, w których wszczęto postępowanie, będą się one przedawniać dopiero po trzech latach od momentu popełnienia czynu. Dziś przedawnienie następuje już po dwóch latach. Dla tych, którzy będą kierować samochodem, mimo że zabrano im prawo jazdy (decyzją administracyjną), przewidziano karę do dwóch lat więzienia. Obowiązkowo będzie też orzekany wobec nich przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, zostanie skazany nawet na pięć lat więzienia. Dziś – do trzech lat.

Surowsze będę też kary za ucieczkę przed policyjną kontrolą. Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i nie zatrzyma się mimo sygnałów z radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do pięciu lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu też prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. Dziś najbardziej brawurowa ucieczka traktowana jest jak wykroczenie, za co grozi grzywna lub kara aresztu do 30 dni.

Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz o tym, czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat od policyjnej drogówki (mandaty, punkty karne itp.) i z centralnej ewidencji kierowców. Dziś nie ma takiego obowiązku, a to sprzyja wydawaniu łagodnych wyroków wobec notorycznych piratów drogowych.

W prawie o ruchu drogowym znajdzie się też wyraźna podstawa do poddawania kierujących pojazdami rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy. Dziś uprawnienie do prewencyjnego badania trzeźwości kierowców wynika jedynie z wykładni unormowań kompetencyjnych zawartych w prawie o ruchu drogowym. Proponowane rozwiązania powinny się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa na drogach i spadku liczby wypadków.

Klik

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 1 Luty 2017, 09:37   

Mnie się te zmiany bardzo podobają.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 31 Maj 2017, 17:21   

Jutro wchodzi w życie art. 178b k.k.

Cytat:
Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
 
 
tqmeh 
Forum Lider


Dołączył: 26 Mar 2009
Pochwał: 620
Posty: 3707
Skąd: DZL
Wysłany: 31 Maj 2017, 21:11   

Teraz przydałaby się jeszcze definicja:

Cytat:
wydania (...) polecenia zatrzymania pojazdu

Jedzie za mną miśkowóz na bombach - daje mi sygnał czy nie?
 
 
czapla
Świeżak w kasku


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 108
Posty: 1430
Skąd: Żary
Wysłany: 31 Maj 2017, 21:25   

piotreg napisał/a:
Mnie się te zmiany bardzo podobają.

A mnie nie. :(
 
 
małymobil 
Moderatore

Dołączył: 10 Lis 2010
Pochwał: 1099
Posty: 3312
Skąd: TST/ WWL
Wysłany: 1 Czerwiec 2017, 10:19   

Całość ustawy tutaj.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 1 Czerwiec 2017, 16:43   

tqmeh napisał/a:
Jedzie za mną miśkowóz na bombach - daje mi sygnał czy nie?

Za dużo filozofii z Twojej strony.
 
 
tqmeh 
Forum Lider


Dołączył: 26 Mar 2009
Pochwał: 620
Posty: 3707
Skąd: DZL
Wysłany: 1 Czerwiec 2017, 19:43   

piotreg, nie wydaje mi się, miałem taką właśnie sytuację, po której smutny pan stwierdził, że zrobi mi sprawę w sądzie, ponieważ jechał za mną z dyskoteką i to oznacza STOP. :facepalm: Szkoda tylko, że zapomniał jak wygląda prawidłowa procedura wydania polecenia do zatrzymania. Nowy przepis to przegięcie z jednej strony w drugą, przypomnijcie sobie jak w UP wygląda 3/4 zatrzymań - siadanie na d u p i e i miganie długimi.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 2 Czerwiec 2017, 08:10   

Ten przepis był bardzo potrzebny! Ucieczka = sprawa karna + obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów. Co w tym kontrowersyjnego?

Wg Twojego oświadczenia, jedzie za Tobą oznakowany radiowóz z włączonymi lampami i dźwiękami, a Ty jedziesz dalej? :shock: Dlaczego nie zjechałeś na bok? Wówczas byś zobaczył, co robi radiowóz! Pojechali dalej = nic od Ciebie nie chcieli, stanęli = chcieli Cię zatrzymać. Być może niektórzy funkcjonariusze niestarannie podają sygnał do zatrzymania się, ale w 99% wszystko jest jasne i czytelne!
 
 
zoltar
Dziędobry!

Dołączył: 01 Lut 2017
Posty: 2
Skąd: zewsząd :)
Wysłany: 2 Czerwiec 2017, 09:19   

A skąd mam wiedzieć, że nieoznakowanym nie jadą przebierańcy?
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 2 Czerwiec 2017, 14:40   

Nie chce mi się dyskutować z filozofami!
 
 
tqmeh 
Forum Lider


Dołączył: 26 Mar 2009
Pochwał: 620
Posty: 3707
Skąd: DZL
Wysłany: 4 Czerwiec 2017, 10:39   

piotreg napisał/a:
Dlaczego nie zjechałeś na bok?

Droga 2. pasy w każdą stronę, ja na prawym, bezpiecznego miejsca do zatrzymania brak + skrzyżowanie.

Stajesz w miejscu jak masz coś na bombach za sobą? Nie sądzę. Po jakichś 500 m zatrzymałem się w dogodnym dla mnie miejscu.

piotreg napisał/a:
Być może niektórzy funkcjonariusze niestarannie podają sygnał do zatrzymania się, ale w 99% wszystko jest jasne i czytelne!

Jak powyżej, koguty to nie jest sygnał do zatrzymania...

piotreg napisał/a:
Nie chce mi się dyskutować z filozofami!

Przedstawiam fakty do rozmowy. :razz: Zawsze zostaje ten Twój 1%. Uważam, że podział jest lekko inny - 80 do 20%.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 4 Czerwiec 2017, 17:39   

tqmeh napisał/a:
Droga 2. pasy w każdą stronę, ja na prawym, bezpiecznego miejsca do zatrzymania brak + skrzyżowanie.

Myślałem, że miejsce do zatrzymania wybiera policjant, nie kierujący!

tqmeh napisał/a:
Stajesz w miejscu jak masz coś na bombach za sobą? Nie sądzę.

Zjeżdżam do boku, aby ułatwić przejazd.

tqmeh napisał/a:
Po jakichś 500 m zatrzymałem się w dogodnym dla mnie miejscu.

Błąd! Za Twoje bezpieczeństwo w czasie kontroli odpowiada policjant i to on wybiera miejsce do zatrzymania się!

tqmeh napisał/a:
Jak powyżej, koguty to nie jest sygnał do zatrzymania...

A co?!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dura lex sed lex - Nowe przestępstwo - ucieczka przed pościgiem policji | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group