Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Sid e60a6d7c5fc0a87cac17d63fa983c8f5 Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Świdnica - Fotoradar przenośny
Autor Wiadomość
delpiero 
Administratore banitore


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 3666
Posty: 9577
Skąd: Gang Albanii
Wysłany: 8 Listopad 2010, 17:45   

Cytat:
Fotoradar wraca na ulice

Kierowco noga z gazu! Na świdnickie ulice wraca fotoradar straży miejskiej. Urządzenie przez prawie dwa tygodnie było uszkodzone. Po naprawie i legalizacji od kilku dni znów pomaga w karaniu kierowców łamiących przepisy drogowe.

Urządzenie wycofano z eksploatacji w połowie października. – Pękła obudowa urządzenia – tłumaczy Stanisław Rybak, komendant Straży Miejskiej w Świdnicy. – Nie chcieliśmy, żeby kierowcy podważali wiarygodność pomiarów, a ponieważ awaria zbiegła się w czasie z coroczną legalizacją, jaką przejść musi fotoradar, urządzenie zostało wycofane z eksploatacji do czasu zakończenia naprawy i przejścia legalizacji – tłumaczy Rybak.

Strażnicy oczywiście nie nagłaśniali sprawy. Ich zdaniem taka informacja mogłaby wpłynąć na wzrost zagrożenia na drogach. W sumie fotoradar nie był używany przez niespełna dwa tygodnie. Od kilku dni urządzenie znów jednak pomaga strażnikom w karaniu piratów drogowych. Pracy, jak pokazują statystyki nie brakuje. Tylko od 1 stycznia do końca października tego roku na podstawie zdjęć wykonanych przez fotoradar straż miejska nałożyła 1875 mandatów na kwotę 223 tysięcy 930 złotych.
LINK

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
Migawka

Wysłany:    Fotografia profesjonalna Foto-Art



 
 
wksek 
Forum Lider


Dołączył: 26 Lut 2009
Pochwał: 284
Posty: 2543
Skąd: Wrocław
Wysłany: 8 Listopad 2010, 17:58   

2 tygodnie w naprawie? Szkoda, że piotreg 3. listopada wrzucił fotki z Esperantystów... która pewnie była wykonana między 1-3 listopada.
 
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 8 Listopad 2010, 19:03   

Fotki robiłem 3. listopada.
 
 
BluesW.
[Usunięty]

Ostrzeżeń: 22/5
Wysłany: 8 Listopad 2010, 21:21   

Ja przed świętami jeździłem przez jakiś czas do Świdnicy prawie codziennie i faktycznie ani widu, ani słychu o nich...
Może pisak zapił ostro i późno dał do druku.
 
 
delpiero 
Administratore banitore


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 3666
Posty: 9577
Skąd: Gang Albanii
Wysłany: 12 Styczeń 2011, 16:56   

Cytat:
Straż Miejska oddaje mandaty!

Janusz Banasiewicz z Marciszowa koło Kamiennej Góry przecierał oczy ze zdumienia, gdy kilka dni temu sprawdził stan swojego konta. Było na nim 200 złotych, przysłane przez świdnicką Straż Miejską. I tu nie chodzi o żaden niespodziewany prezent. Straż Miejska odesłała panu Januszowi zapłacony pod koniec 2010 roku mandat za przekroczenie prędkości. – Nie chcą pieniędzy? – pyta zdumiony kierowca.

Cała historia zaczęła się 17 października 2010, gdy mieszkaniec Marciszowa zbyt szybko jechał przez Świdnicę i ten fakt zarejestrował fotoradar. Straż Miejska wysłała kierowcy zdjęcie, informację o popełnionym wykroczeniu i pytanie, czy przyjmuje mandat w wysokości 200 złotych. Pan Janusz uderzył się w pierś, przyznał do winy i odpisał, że oczywiście mandat przyjmuje. Przyszło kolejne pismo z mandatem i numerem konta, na który należy wpłacić pieniądze. I pieniądze zostały wpłacone. Tyle że kilka dni po terminie. – Akurat nie miałem wolnych środków – rozkłada ręce kierowca. Wysłałem najszybciej jak mogłem. A tu proszę, pieniądze wracają, a do mnie trafia kolejna informacja, że sprawa została skierowana do Sądu Rejonowego! Przecież się nie uchylam, przyznałem się do winy, zapłaciłem? O co chodzi?

- Bardzo nam przykro, naprawdę! – zapewnia Stanisław Rybak, komendant świdnickiej Straży Miejskiej. – Rzeczywiście historia wygląda absurdalnie, ale musieliśmy odesłać pieniądze. I ten pan nie jest jedyną osobą, którą to spotyka, takich spraw mamy dziesiątki. W skali całego kraju pewnie są ich tysiące. Takie po prostu jest prawo i nic na to nie poradzimy.

Kwestię sposobu i terminów opłacenia mandatów reguluje artykuł 98 Kodeksu Postępowania o Wykroczeniach. W przypadku kredytowych sprawa jest prosta – jest 7 dni na zapłacenie od daty przyjęcia, a jeśli ukarany tego nie zrobi, pieniądze ściąga komornik. Inaczej jest przy mandatach zaocznych, czyli takich, jaki otrzymał kierowca z Marciszowa. Tutaj termin biegnie od daty wystawienia, a jeśli zostanie przekroczony, sprawa trafia do Sądu Rejonowego. Nieważne, czy poczta się spóźni z dostarczeniem, czy delikwent jest akurat za granicą czy na urlopie. Liczy się data wystawienia!

- Nawet jeśli pieniądze wpłyną 8 dnia, musimy je odesłać, bo nie mamy podstawy prawnej do ich przyjęcia – wyjaśnia Stanisław Rybak. – Informacja o 7-dniowym terminie od wystawienia jest nie tylko piśmie powiadamiającym o wykroczeniu, a potem na odwrocie mandatu. Dołączamy osobną kartkę z wytłuszczoną i podkreśloną informacją o tym fakcie, jak również o tym, że w przeciwnym razie będziemy zmuszeni skierować wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego. W bardzo wielu przypadkach albo nikt tego nie czyta, albo lekceważy.

Przepis utrudnia życie nie tylko kierowcom. – Straż Miejska ma mnóstwo dodatkowej, papierkowej roboty – dodaje komendant Rybak. – Wysłuchujemy też przykrych słów od zdenerwowanych ludzi, którzy przecież nie migają się od odpowiedzialności, a będą odpowiadać przed sądem. Dura lex, sed lex.

Jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy. „Mandaty z fotoradaru” zasilają budżet miasta. Tylko w ubiegłym roku było to ponad 300 tysięcy złotych. Jeśli sprawa trafia do sądu i ten wymierza grzywnę, pieniądze trafiają do budżetu państwa i miasto w ewidentny sposób traci.

Wystarczyłoby zmienić przepis o mandatach zaocznych tak, by brzmiał identycznie jak w przepisie o mandatach kredytowych. Zaoszczędziłoby to nerwów i niepotrzebnej pracy wszystkim. – No ale to apel do ustawodawcy, nie do nas – odpowiada Stanisław Rybak.

- Przepis jest kuriozalny – przyznaje poseł Marzena Machałek z Prawa i Sprawiedliwości. - Dlaczego uczciwy obywatel ma być ciągany po sądach, jeśli nie uchyla się od odpowiedzialności? Na pewno sprawą zainteresuję swój klub i posłów z innych ugrupowań. To nie może tak zostać!
LINK
 
 
OJCIEC
Wio Łysa!


Dołączył: 20 Mar 2007
Pochwał: 233
Posty: 6674
Skąd: zasadniczo, z Węgorzeskiej
Wysłany: 12 Styczeń 2011, 17:51   

Trochę to głupie. Nawet nie trochę :???:
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 12 Styczeń 2011, 21:28   

A ja tam już zdążyłem się przyzwyczaić do absurdalnych przepisów... po prostu Gabon :!:
 
 
garny 
Forum Lider

Dołączył: 08 Lis 2008
Pochwał: 128
Posty: 1543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12 Styczeń 2011, 22:10   

Hm, a co z magicznymi zasadami:
- Nie można 2 razy karać za to samo wykroczenie - kara wymierzona i wykonana...
- Nieświadomość prawa szkodzi - to powinien być problem karzących, a nie karanych, kasę mogą oddać, ale z tym kierowaniem do sądu to bym się zastanowił
 
 
delpiero 
Administratore banitore


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 3666
Posty: 9577
Skąd: Gang Albanii
Wysłany: 30 Sierpień 2011, 15:22   

Cytat:
Fotoradar wraca do pracy

O tym, że takie urządzenie w Świdnicy w ogóle jest, wielu kierowców już zapomniało. Tymczasem fotoradar wykorzystywany przez świdnicką Straż Miejską wraca do pracy.

Nowe rozporządzenie w sprawie sytuowania fotoradarów pojawiło się już w lipcu. Do 15 września przepisy powinny wejść w życie. – Nowe przepisy dotyczą organizacji ruchu drogowego. Do 15 września w miejscach ustawienia fotoradaru musimy postawić znaki informacyjne – wyjaśnia komendant świdnickiej Straży Miejskiej Stanisław Rybak.

Takie znaki staną na dwudziestu jeden świdnickich ulicach, głównie w miejscach, gdzie fotoradar był widywany do tej pory, a więc m.in. przy ulicy Łukasińskiego, Wrocławskiej, Westerplatte, Armii Krajowej, czy Śląskiej.

LINK

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
Fear
Szwagier


Dołączył: 08 Lut 2010
Pochwał: 424
Posty: 957
Skąd: Lubin
Wysłany: 13 Wrzesień 2011, 00:00   

Już wrócił :smile:

Cytat:
Fotoradar wrócił do pracy

Po prawie rocznej przerwie fotoradar świdnickiej Straży Miejskiej dzisiaj po raz pierwszy kontrolował prędkość samochodów na ulicach miasta. A konkretnie na dwóch – Kazimierza Wielkiego i Towarowej. Efekt to 40 zdjęć pojazdów które przekroczyły dozwoloną prędkość. – Jestem zaskoczony takim wynikiem – przyznaje komendant Stanisław Rybak. – Kierowcy chyba zapomnieli, że mogą być kontrolowani przez fotoradar.

Będą jednak musieli sobie przypomnieć, bo urządzenie na mocy nowych przepisów, które obowiązują od 1 lipca, znów może pracować. Zmieniły się jednak zasady. Fotoradar może być ustawiony wyłącznie na ulicach ze specjalnym oznakowaniem. Miejsca zostały wytypowane m.in. po konsultacjach z policją. W Świdnicy jest ich 21 – na ulicach Armii Krajowej, Bystrzyckiej (2 miejsca), Przemysłowej, Towarowej, Jodłowej, Kopernika, Kraszowickiej, Waleriana Łukasińskiego, Kazimierza Odnowiciela, Wałbrzyskiej, Wodnej, Wrocławskiej, Władysława Sikorskiego, Kazimierza Wielkiego, Westerplatte, Śląskiej, Słowiańskiej, Esperantystów (2 miejsca) i alei Niepodległości.

Miejsca są oznaczane sukcesywnie.

LINK

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
BluesW.
[Usunięty]

Ostrzeżeń: 22/5
Wysłany: 16 Wrzesień 2011, 06:35   

Fakt, trochę ulic mają już oznakowane, ja dopatrzyłem się co najmniej cztery.
Ale o dziwo np. na ul. Strzegomskiej takich znaków nie ma, a tam przecież kosili ostro.

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 16 Wrzesień 2011, 12:44   

Bo to droga wojewódzka - muszą więc wystąpić z odpowiednim wnioskiem do zarządcy. Najłatwiej zawsze jest oznakować drogi, którymi zarządza gmina :-)
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 20 Wrzesień 2011, 06:20   

Na razie oznakowane są tylko ulice gminne.
 
 
BluesW.
[Usunięty]

Ostrzeżeń: 22/5
Wysłany: 5 Październik 2011, 19:38   

Byłem dziś w Świdnicy i widziałem akcję na Westerplatte :D
Mogę dodać, że jeśli ktoś tam dostał działę od <SM> to śmiało może się odwoływać, z dużym powodzeniem... :D
Szczegółów nie podam chyba, że ktoś przyjdzie z biletem do mnie na priv albo osobiście :D :D

Taka mała tajemnica :D
 
 
Micell 
Forum Lider


Dołączył: 11 Lut 2010
Pochwał: 349
Posty: 1234
Skąd: Długołęka
Wysłany: 5 Październik 2011, 19:57   

Mnie to nie grozi, uważnie jechałem. :grin:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Świdnica - Fotoradar przenośny | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group