Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Sid 68b150aa05c473da58af9beade61b247 Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Radary, fotoradary, lidary i videorejestratory ogólnie - Multaradar CD - nowość w Polsce
Autor Wiadomość
maro 
Dziędobry!

Dołączył: 14 Paź 2010
Posty: 19
Skąd: malbork
Wysłany: 13 Lipiec 2013, 18:03   

Oczywiście macie rację. :grin: To zdjęcie przedstawia anteną planarną na trzy pasma - to te trzy grupy prostokątów o rożnych wymiarach oraz układy diplekserów częstotliwości do tych anten - drabinki. Dzięki za informację. :good: Może mówimy o dwóch różnych rzeczach? Dajcie jakiś link to pooglądam :wink:
Ja nie interesuje się specjalnie wykrywaczami, jeden kolega pisał mi w e-mailu że to Conq... Generalnie wydaje mi się, że taka płaska antena jest mało praktyczna w wykrywaczu, no może w rozdzielnym tak to chyba przeważyło? Zalety anten płaskich są takie, jak podałem idealne do fotoradaru, w wykrywaczu? Anteny takie są kosztowne i wymagają wielkiej precyzji wykonania.
 
 
Ciągnik

Wysłany:    https://truckcare.pl/flota/ciagniki-siodlowe/



 
 
OJCIEC
Wio Łysa!


Dołączył: 20 Mar 2007
Pochwał: 233
Posty: 6674
Skąd: zasadniczo, z Węgorzeskiej
Wysłany: 13 Lipiec 2013, 18:34   

maro napisał/a:
Dajcie jakiś link to pooglądam :wink:

http://www.stinger.com/

maro napisał/a:
Anteny takie są kosztowne i wymagają wielkiej precyzji wykonania.

Zgadza się. Podobno próbowali najwięksi, jak dotąd skutecznie udało się tylko Holendrom.
 
 
maro 
Dziędobry!

Dołączył: 14 Paź 2010
Posty: 19
Skąd: malbork
Wysłany: 13 Lipiec 2013, 20:25   

Dzięki za link. :roll: Opracowanie takiej anteny nie jest obecnie bardzo trudne, natomiast kosztowne. Chyba dla tego główni producenci wykrywaczy nigdy jej nie zastosują. :???:
Robiłem podobną antenę na projekt i to też na 24GHz, sam laminat mikrofalowy 100x120mm kosztował 100zł, a całe koszty (też złocenie) przekroczyły 300zł (cena taniego wykrywacza). :razz: A więc w tanich wykrywaczach chyba nie będzie takich anten. Przy dużym koszcie rozdzielnego RD może?

Wielkość trzech anten Stingera oceniam z waszego zdjęcia na 70x140, jak wiecie to poprawcie. :twisted:

Jedna prawie całą ćwiartkę zajmuje antena na pasmo K - średnie kwadraciki. A więc jest to antena o dużym zysku. W wykrywaczu, który mam antena tubowa ma 1,2 x 3cm =3,6cm kwadratowych, powierzchnia anteny Stingera to ok. 24cm kwadratowych.
Zysk mocy jest więc około 7 razy większy niż w w starym wykrywaczu. Można to odnieść do innych wykrywaczy. Błąd porównywania zysku na podstawie powierzchni anteny nie przekracza 20% i wynika z ich sprawności - strat. Zysk jest zawsze proporcjonalny do powierzchni zbierającej anteny. Nieważne czy tuba, parabola czy panel różnią się tylko sprawnością, stratami. Pole em ma zdefiniowaną moc w watach/m kwadratowe.
Wniosek jest taki, że Stinger ma kilkakrotnie większy zysk anteny niż typowe nawet dobre wykrywacze. To o tyle poprawia jego czułość.

Większy zysk przekłada się bezpośrednio na wielkość wiązki - większy zysk, wąska wiązka (mniej fałszywek z pobocza). Z rysunku widać, że prostokąciki są symetrycznie zasilane z jednej strony, a więc antena Stingera ma polaryzacje liniową.
Dodatkowo widać wyraźnie, że prostokąciki są pochylone o 45', a więc wybrali metodę odbioru jednocześnie dwu polaryzacji ze stratą 3dB dla każdej. Mają duży zysk anteny to mogą, są uniwersalni.

Jutro pojadę do MRCD i spróbuję sprawdzić polaryzację i zrobić jakiś test. Przypuszczam, że jest to polaryzacja pozioma, bo trudniejsza dla RD, jeżeli antena skanuje w poziomie to wygodniejsza jest polaryzacja pozioma, to wynika z topologii takich anten. :?:
 
 
OJCIEC
Wio Łysa!


Dołączył: 20 Mar 2007
Pochwał: 233
Posty: 6674
Skąd: zasadniczo, z Węgorzeskiej
Wysłany: 13 Lipiec 2013, 22:28   

Jak już wspomniałem, skuteczność antyradaru to nie tylko zysk anteny. 90% z nich ma tuby praktycznie tych samych rozmiarów :grin: Idąc tym tropem Cobra 7000 powinna być tak samo dobra, jak V1. Userzy Valentego, jak jest? :lol:
 
 
maro 
Dziędobry!

Dołączył: 14 Paź 2010
Posty: 19
Skąd: malbork
Wysłany: 14 Lipiec 2013, 00:18   

Ojciec, nie przesadzaj przy sobocie :wink: 90% wykrywaczy to ma dużo... dużo mniejsze anteny niż Stinger smartfon. Oczywiście, że parametry nie zależą tylko od anteny, inaczej sprzedawano by tylko anteny i kryształek galleny, jak w pierwszych radiach kryształkowych :grin:

Przykładem Sti, najmniejsze anteny, ale przed mieszaczami są wzmacniacze niskoszumne hittie, najdroższe elementy w tym RD, ale dobra czułość i nie promieniuje oscylator.
Pierwsze foto jak działa Sti.

Pozostałe foto ulubione zabawki, V1 w dwu wersjach... mam ze 30 zdjęć, ale nie chce zapychać servera i musiałbym zmniejszać do 500k. Tuby tu mają od 3 do 6cm kwadratowych powierzchni, a Stinger 20cm kwadratowych. Czterokrotny wzrost czułości to 6dB, a to dwukrotnie większy zasięg wykrywania tego samego sygnału. :twisted: A fałszywki spadają, bo to zawęża wiązkę, szumy nie wzrastają, bo nie ma wzmacniacza, odbiera się po prostu więcej mocy.

sti.gif
Plik ściągnięto 379 raz(y) 211,21 KB

9500i6kk1.jpg
Plik ściągnięto 335 raz(y) 123,75 KB

9500i1zf1.jpg
Plik ściągnięto 344 raz(y) 98,49 KB

retrievea8mt.jpg
Plik ściągnięto 343 raz(y) 42,92 KB

dsc000426ja.jpg
Plik ściągnięto 358 raz(y) 72,19 KB

 
 
OJCIEC
Wio Łysa!


Dołączył: 20 Mar 2007
Pochwał: 233
Posty: 6674
Skąd: zasadniczo, z Węgorzeskiej
Wysłany: 14 Lipiec 2013, 09:47   

maro napisał/a:
90% wykrywaczy to ma dużo... dużo mniejsze anteny niż Stinger smartfon.

OJCIEC napisał/a:
90% z nich ma tuby praktycznie tych samych rozmiarów

Jak już ustaliliśmy Stinger nie ma tuby, zatem ta część mojej wypowiedzi odnosi się do tych detektorów, które ją mają. A wśród nich będzie i V1, i Cobra. Oba są na przeciwległych biegunach pomimo podobnych wymiarów anten. Również i elektronika, sposób pracy LO, jakość wzmacniaczy, to nie wszystko. Zmieniając tylko jeden parametr firmware'u można sprawić, że ten sam model będzie wykrywał z 2-krotnie mniejszej/większej odległości.

maro napisał/a:
Czterokrotny wzrost czułości to 6dB, a to dwukrotnie większy zasięg wykrywania tego samego sygnału.

Fizyka nie kłamie, ale to tylko teoria. Robiłem i tuby o zysku 6-9dB i odległości wykrywania nigdy nie pokrywały się z matematyką. Doskonałość (jest taki parametr dla szybowców, ale tu też pasuje) detektora to nie tylko czułość statyczna. :grin: Równie ważna (w europejskich warunkach może i ważniejsza) jest reaktywność. Najlepiej kiedy bardzo czuły detektor jest jak najbardziej reaktywny. Niestety ilość fałszywek rośnie drastycznie. Tu wkraczają kolesie z pomysłami na ich redukcję i wszystko psują :grin: Mamy więc minimum trzy zmienne, marne szanse na poznanie jednej z nich, żadnych szans na poznanie kolejnej, a w dodatku kompletnie żadnej możliwości zmiany ich obu poza fabryką.

maro napisał/a:
A fałszywki spadają, bo to zawęża wiązkę.

To też tylko teoria, bo mikrofale za cholerę nie chcą się trzymać osi - odbijają się, błądzą, ulegają dyspersji w bardzo dziwnych materiałach, dyfrakcji w jeszcze innych i to wszystko jak na złość wpada do naszej mega czułej tuby. Jak żyć? :grin:

(...) aha, V1 już nie robi takich anten o wykładniczych powierzchniach jak na ostatnim zdjęciu (lata '90). Szkoda, bo po pomyśle na zintegrowanie dwóch przeciwstawnych anten, to jeden z ciekawszych patentów Valentine'a. Tam w środku są jeszcze kolejne, bardzo ciekawe układy powierzchni korygujących fazę: Link. Niestety po paru latach produkcji przyszedł księgowy i powiedział "Mike, ty się k... nie wygłupiaj", no i przestali. :grin:

EDIT: Swoją drogą, czy my za bardzo nie odchodzimy od tematu tego wątku? Jest tu jakiś moderator? :grin:
 
 
maro 
Dziędobry!

Dołączył: 14 Paź 2010
Posty: 19
Skąd: malbork
Wysłany: 14 Lipiec 2013, 11:44   

Wracając do wątku o CD :roll: Rewanżuje się zdjęciem - zdjęcie z labu, gdzie testuje się i projektuje MRCD. Komora bezechowa jest za ścianą na wprost, tam jest antena MRCD, taka jak trzymana w ręku przez młodszego. Przyrząd na środku to generator sztucznego echa radiolokacyjnego, na jego cyferblacie magiczna częstotliwość 24.1GHz (lepiej widać na wersji 3M zdjęcia). Ten generator otoczony gąbką tłumiącą fale spełnia role pojazdu odbijającego echo radaru i przez ścianę i falowód daje sygnał do komory.

Na lewym monitorze w rogu góra/lewy, typowa obwiednia sygnału - jago moc jak samochód przecina wiązkę. Niżej widmo odbitego sygnału. Te sygnały zapisane w realu na PC sterują generator echa, a generator echa symuluje przejazd samochodu przed radarem.

Na prawym monitorze sygnały z radaru MRCD, dwa górne wykresy to fazy Q i I - dolny moduł. Na koniec zdjęcie generatora sztucznego echa pojazdu, warto w sieci zobaczyć jego możliwości.

Sprawdzałem polaryzację MRCD - jest pozioma. Jednak wieszanie RD pionowo niewiele pomoże gdyż z pustego i Salomon nie naleje. :grin:

Sygnał poza wiązką ekstremalnie szybko maleje, a odbicia i tak skręcają polaryzację. :sad:

ff.jpg
Plik ściągnięto 364 raz(y) 489,8 KB

ATG_Large.JPG
Plik ściągnięto 340 raz(y) 496,81 KB

 
 
OJCIEC
Wio Łysa!


Dołączył: 20 Mar 2007
Pochwał: 233
Posty: 6674
Skąd: zasadniczo, z Węgorzeskiej
Wysłany: 15 Lipiec 2013, 21:15   

Zdaje się, że Stefan mógłby coś powiedzieć n/t MRCD. Ale zdaje się również, że nie bardzo może :grin:
 
 
maro 
Dziędobry!

Dołączył: 14 Paź 2010
Posty: 19
Skąd: malbork
Wysłany: 17 Lipiec 2013, 21:57   

Link

Podaje link instrukcji Multy C. :mrgreen: Stara, ale lepsze to niż nic :cry: Antena ta sama?

Potwierdza ona ekstremalnie wąską wiązkę tego radaru.
Nie wiem tylko czy podana w instrukcji wiązka dotyczy spadku mocy o połowę czy wielkość wiązki, w której możliwy jest pomiar? :idea: O polaryzacji nie przeczytałem, chyba nie ma? Chwilowo nie mam czasu na dokładną lekturę. :neutral: Jak to już gdzieś jest na forum to skasujcie. :grin:
 
 
Qbek 
Forum Lider


Dołączył: 28 Paź 2009
Pochwał: 137
Posty: 1384
Skąd: znienacka
Wysłany: 17 Lipiec 2013, 22:08   

MRC to bułka z masłem dla AR'ów.
 
 
maro 
Dziędobry!

Dołączył: 14 Paź 2010
Posty: 19
Skąd: malbork
Wysłany: 17 Lipiec 2013, 23:12   

Tak, zdecydowanie łatwiej go wykryć niż CD, właśnie przeglądałem filmiki. :wink:
Antena wygląda na tą samą co w CD. Jak widać dla AR największym utrudnieniem jest modulacja sygnału. Jak już się doczytałem w tym manualu C nie ma żadnej modulacji. :cool:
 
 
OJCIEC
Wio Łysa!


Dołączył: 20 Mar 2007
Pochwał: 233
Posty: 6674
Skąd: zasadniczo, z Węgorzeskiej
Wysłany: 18 Lipiec 2013, 18:36   

Wiązka MRC i MRCD jest lekko spolaryzowana horyzontalnie. ARy postawione na sztorc widzą je nieco lepiej.
[Dla nieobeznanych - AR-y mają anteny o polaryzacji wertykalnej (pomimo większego wymiaru poziomego anteny). Wyjątkiem jest Stinger, którego antena nie ma polaryzacji, tzn. ma chyba 45°, czyli wszystko jej jedno czy jest poziomo, czy pionowo].
 
 
Tomecek
Dziędobry!

Dołączył: 19 Lut 2013
Pochwał: 3
Posty: 40
Skąd: Śląsk
Wysłany: 19 Lipiec 2013, 11:25   

Jest jakiś CD na Śląsku? Chętnie sprawdzę mojego V1.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31855
Skąd: DWR
Wysłany: 19 Lipiec 2013, 11:27   

Pawłowice koło Żor - droga K-81.
 
 
Tomecek
Dziędobry!

Dołączył: 19 Lut 2013
Pochwał: 3
Posty: 40
Skąd: Śląsk
Wysłany: 19 Lipiec 2013, 11:45   

Kurcze, jechałem parę dni temu! Nie pamiętam dokładnie, ale na trasie Kobiór - Czechowice są chyba 2. żółte skrzynki. Obie aktywne zdaje się w paśmie K. Wykrycie z najazdu miałem bezproblemowe - 150, może 200 metrów.
Dzięki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Radary, fotoradary, lidary i videorejestratory ogólnie - Multaradar CD - nowość w Polsce | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group