Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Sid 64dd38cb637b9cc37d0a0ca45356c626 Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Radary, fotoradary, lidary i videorejestratory ogólnie - Multaradar CD - nowość w Polsce
Autor Wiadomość
maro 
Dziędobry!

Dołączył: 14 Paź 2010
Posty: 19
Skąd: malbork
Wysłany: 20 Sierpień 2013, 18:02   

Pisałem z kolegą z Holandii i przekazałem mu swoje przypuszczenia.

Odpisał, potwierdził i podał link priv (chyba nie potrzeba tłumaczyć) :wink:

Cytat:
Thank you for the answers. Yes, I know what you write about the MRCD and You're right. The only good detector that detects it at this time is the Stinger VIP (and Stinger DSI if you turn the antenna for better polarisation). I get about 50-250 meters before passing the MRCD (they all measure from behind here). It depends very much about the reflections you have! 1 out of 50 times I get 500 meters detection with the VIP (multi polarity antenna). When you are in the MRCD radar beam you will see 3 different frequencies as you can see in 1 of my videos:


Fajnie pokazuje ten stinger :shock:

Wydaje mi się, że skanowanie jest płynne, a kilka prążków jest efektem skanowania częstotliwościowego stingera (efekt stroboskopowy). Może w ten weekend pojadę do Tuchomia z analizatorem widma HP do 26GHz z ups (i obstawą damską) i coś zarejestruje. :twisted: :good:
 
 
Transport

Wysłany:    https://grupadbk.com/



 
 
OJCIEC
Wio Łysa!


Dołączył: 20 Mar 2007
Pochwał: 233
Posty: 6674
Skąd: zasadniczo, z Węgorzeskiej
Wysłany: 20 Sierpień 2013, 18:29   

:good:
 
 
piotreg 
Administratore banitore
piotreg


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1546
Posty: 31888
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 21 Sierpień 2013, 11:50   

maro napisał/a:
Może w ten weekend pojadę do Tuchomia z analizatorem widma HP do 26GHz z ups (i obstawą damską) i coś zarejestruje. :twisted: :good:

To przy okazji zrób fotki masztu do mapy :D
 
 
maro 
Dziędobry!

Dołączył: 14 Paź 2010
Posty: 19
Skąd: malbork
Wysłany: 21 Sierpień 2013, 18:34   

Przecież macie foty - TUCHOM koło Gdyni pomorskie jak ktoś by się pytał. :grin:
Widzę, że jakaś dobra niewidzialna ręka wstawiła link do filmu jako ekranik, jak to się robi? :oops: Ale zablokowali ten film :cry: Afera!
 
 
maro 
Dziędobry!

Dołączył: 14 Paź 2010
Posty: 19
Skąd: malbork
Wysłany: 24 Listopad 2013, 00:49   

Nie miałem czasu pisać i widzę też, że temat się trochę "zborsuczył". Trochę zrobiłem w tym temacie. :twisted: Jeździłem kilka razy do fotoradarów typu Multaradar i robiłem pomiary. Byłem w wakacje w kilku regionach Polski i mierzyłem co się dało, wyposażyłem się w przyzwoity wykrywacz i przerobiłem go tak, aby był podsłuch modulacji na pośredniej. Wnioski są trochę dziwne. :grin: :o

Tak naprawdę to wcale nie jestem pewien czy wszystkie puszki kupione przez ITD to fotoradar Multaradar CD, a może inna wersja MRCD, tańsza? W większości sygnał nie był zmodulowany częstotliwościowo. :mrgreen: Taki sygnał był bez problemu wykrywany ze 100m, a nawet więcej. W dwóch przypadkach sygnał był modulowany i wówczas zasięg spadał do 10-15m, a więc jak byłem w wiązce. Najbliżej mam do miejscowości Tuchom koło Gdyni i tam byłem wiele razy.

I najciekawsze. :grin:

Sygnał tam był niezmodulowany, aż pewnego razu we wrześniu włączyli modulację, jak byłem po tygodniu - był dalej zmodulowany, ale po dwóch tygodniach znów wyłączono modulację i tak zostało do dzisiaj. :grin: :cool: Oczywiście modulacja zmniejszyła zasięg ze 150m do 10m. :grin: Na początku tego postu też ktoś pisał, że robił testy - najpierw sygnał był silny, a jak pogrzebali w foto to stał się niewidzialny. :lol: Pewnie włączyli modulację. :lol:

Modulacja jest potrzebna do rozpoznawania pasa, a więc jak na drodze jednopasmowej modulacja jest niepotrzebna :???:
 
 
andrzej59
Forum Lider


Dołączył: 22 Mar 2009
Pochwał: 314
Posty: 1488
Skąd: Kielce
Wysłany: 24 Listopad 2013, 09:40   

maro napisał/a:
Tak naprawdę to wcale nie jestem pewien czy wszystkie puszki kupione przez ITD to fotoradar Multaradar CD, a może inna wersja MRCD, tańsza?

Raczej CD bo jak wytłumaczyć różne wyniki na jednej puszce.

maro napisał/a:
Sygnał tam był niezmodulowany, aż pewnego razu we wrześniu włączyli modulację, jak byłem po tygodniu - był dalej zmodulowany, ale po dwóch tygodniach znów wyłączono modulację i tak zostało do dzisiaj. :grin: :cool:

I ta teoria pokrywa się w praktyce. Też tak miałem, że albo z 200m, albo w wiązce, albo wcale (czyli był wyłączony?). Nasuwa się pytanie - jeśli wyłączona jest modulacja, to dlaczego widać go dopiero z 200m, a nie z o wiele większej odległości.
 
 
piotreg 
Administratore banitore
piotreg


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1546
Posty: 31888
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 24 Listopad 2013, 09:49   

andrzej59 napisał/a:
Nasuwa się pytanie - jeśli wyłączona jest modulacja, to dlaczego widać go dopiero z 200m, a nie z o wiele większej odległości.

Może dlatego, że wiązka nie jest tak szeroka jak w przypadku sprzętu firmy Zurad. Ponadto swoje też zapewne dokłada niska częstotliwość.
 
 
andrzej59
Forum Lider


Dołączył: 22 Mar 2009
Pochwał: 314
Posty: 1488
Skąd: Kielce
Wysłany: 24 Listopad 2013, 11:40   

Niska częstotliwość nie ma znaczenia (wszystkie Multy CD z jakimi miałem styczność były w zakresie 24.045 - 24.095). Niektóre drzwi były na mniejszej częstotliwości, a wykrywalność o wiele większa. Chyba raczej będzie chodziło o siłę sygnału i szerokość wiązki.
 
 
maro 
Dziędobry!

Dołączył: 14 Paź 2010
Posty: 19
Skąd: malbork
Wysłany: 24 Listopad 2013, 12:06   

Tak jak pisałem w MRCD są trzy powody niskiej wykrywalności. :evil:

1. Antena planarna o bardzo wąskiej wiązce i bardzo niskim poziomie listków bocznych. ok 3. stopnie w płaszczyźnie poziomej

2. Moc na poziomie 0,1-0,15mW

3. Modulacja FM częstotliwości wiązki - niezbędna do rozpoznawania pasa ruchu.

Moc 100mW EIRP MRCD (0.1mW x30dB(1000)) jest pozornie duża, ale to iloczyn wzmocnienia anteny i mocy. Zurad ma 400-500mW EIRP (5mW x 20dB(100)) i kilkakrotnie szerszą wiązkę (12 stopni) i 100 (20dB) razy większy poziom listków bocznych promieniowania anteny. Zurad ma prymitywną antenę tubową.

Dlatego Zurad jest tak łatwo wykrywalny. :grin:
 
 
piotreg 
Administratore banitore
piotreg


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1546
Posty: 31888
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 24 Listopad 2013, 12:58   

Tak to jest jak ma się na pokładzie inżynierów, których "myśl techniczna" zbliżona jest do "myśli" miłych Panów z Polskiego Związku Działkowców.
 
 
kalex
Jajcarz

Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 127
Posty: 1222
Skąd: Wrocław
Wysłany: 24 Listopad 2013, 22:42   

Z tego co zauważyłem wpływ na detekcję ma ilość pojazdów w danym momencie. Jak jedzie w obie strony full aut to wykrycie jest o 150 metrów lepsze, o ile nie przysłoni go jakiś tir.
 
 
maro 
Dziędobry!

Dołączył: 14 Paź 2010
Posty: 19
Skąd: malbork
Wysłany: 26 Listopad 2013, 12:41   

Jest możliwe, że radar zmienia moc w zależności od sytuacji - tak, jak Iskra wydłuża czas pomiaru przy słabym sygnale. Jednak wydaje mi się, że jak jest więcej aut to jest też więcej odbić wielokrotnych i dyfrakcji. Wiązka jest rozproszona i przez to łatwiej widoczna przez RD. 100mW EIRP to jednak dość silny sygnał jak jest rozproszony. :twisted:

Co do dobrych inżynierów to na pokładzie jest pewnie dużo, ale w Zuradzie mało. :grin: Taki fotoradar jak Zurad to może zrobić student na pracę licencjacką. A puszkę pospawa mu wujek kowal.

Wystarczy wziąć czujkę ruchu - drzwiową (wersja rozpoznająca kierunek ruchu). Dorobić do niej z blachy tubę anteny. Dwa sygnały Dopplera (200Hz-10kHz), doprowadzić do karty dźwiękowej kompa z kamerą internetową i fotoradar gotowy. Programy są proste i gotowe np. liczenie widma za pomocą transformacji Fouriera. Wcale nie przesadzam. :grin: Przynajmniej kilkanaście firm w Polsce mogłoby robić fotoradar lepszy od Zurada, nawet na 47GHz. Dlaczego tak jest? Jest słowo na "K" i wystarczy obejrzeć raz wiadomości o 19.30. :mrgreen: Ale to lepiej - mniej mandatów się płaci. :razz:
 
 
maro 
Dziędobry!

Dołączył: 14 Paź 2010
Posty: 19
Skąd: malbork
Wysłany: 26 Listopad 2013, 19:18   

andrzej59 napisał/a:
(...) wszystkie Multy CD z jakimi miałem styczność były w zakresie 24.045 - 24.095).

Z tego co wiem Multa CD ma zawsze równo 24.100GHz i jak jest modulacja to jest to modulacja FM o obwiedni trójkąta +/- ok. 15MHz, symetrycznie wokół 24.100GHz.
Mierniki w wykrywaczach są uproszczone i może dlatego te różnice. :o
 
 
maro 
Dziędobry!

Dołączył: 14 Paź 2010
Posty: 19
Skąd: malbork
Wysłany: 23 Marzec 2014, 21:10   

Ta co jest w Polsce to nie jest Multaradar CD. :twisted: Pisałem do Jenoptik (konkretnie żona germanistka). CD to wersja w furgonie SR590.

Lifor, który to lansuje kłamie jak najęty. :evil: Wprowadza swoje nazwy aby zaciemniać rynek.
Są różne zainstalowane, SR580 i 590, ale w nowych pudłach.

SR590 są trudno wykrywalne z powodu modulacji. :facepalm:
 
 
Cherix
Dziędobry!

Dołączył: 21 Sie 2009
Pochwał: 5
Posty: 42
Skąd: PL
Wysłany: 28 Marzec 2014, 11:26   

maro napisał/a:
Ta co jest w Polsce to nie jest Multaradar CD. :twisted: Pisałem do Jenoptik (konkretnie żona germanistka). CD to wersja w furgonie SR590.

SR590 (SPEED + REDLIGHT) działa tylko z anteną 3D - śledzącą i tylko stacjonarnie.
MultaRadar CD w PL działa tylko z anteną liniową 2D i tylko z taką jest zatwierdzony w wersji przenośnej i stacjonarnej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Radary, fotoradary, lidary i videorejestratory ogólnie - Multaradar CD - nowość w Polsce | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group