Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Sid e6154f19c36dc48e9e6b7cd6a0112e18 Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Dura lex sed lex - Aktualny taryfikator punktów karnych
Autor Wiadomość
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 17 Lipiec 2015, 08:43   

michu napisał/a:
Czy można zostać ukaranym, za przejechanie po miejscu dla osób niepełnosprawnych? :o

Opowiadaj co się wydarzyło...
 
 
Trucker

Wysłany:    https://gielda.grupadbk.com/przyczepy-i-naczepy/



 
 
michu 
Forum Lider


Dołączył: 23 Kwi 2010
Pochwał: 135
Posty: 744
Skąd: DSR
Wysłany: 18 Lipiec 2015, 00:15   

piotreg, nic się nie wydarzyło. :wink: Takie pytanie urodziło się, po lekturze tego artykułu:

Cytat:
Koniec fałszywych niepełnosprawnych na parkingach? We Wrocławiu z 12 tys. inwalidów, zostały 2 tys!



Czy we Wrocławiu wreszcie rozwiąże się problem fałszywych niepełnosprawnych, którzy zajmują miejsca prawdziwym inwalidom? Jest taka szansa. Obowiązują już nowe, zaostrzone przepisy dotyczące wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Do tej pory zgłosiło się po nie zaledwie 2 tys. osób we Wrocławiu i powiecie, a stare identyfikatory miało aż 12 tysięcy kierowców. Można spokojnie założyć, grubo ponad połowa rzekomych inwalidów, nie zgłosi się już po identyfikator na nowych, zaostrzonych zasadach. Tym samym specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe będą zajmowały osoby, które rzeczywiście tego potrzebują. Inni zapłacą nawet 1000 złotych (koszt mandatu i odwiezienia auta na lawecie).


Od 1 lipca 2015 r. obowiązują nowe karty dla osób niepełnosprawnych. Uprawniają one do parkowania samochodów w wyznaczonych miejscach we Wrocławiu. 30 czerwca minęła ważność starych kart parkingowych. Zastąpiły je nowe, zabezpieczone przed podrobieniem dokumenty. Karty te nie będą dostępne dla wszystkich niepełnosprawnych – otrzymać je mogą ludzie o stopniu niepełnosprawności znacznym lub umiarkowanym, jeśli mają duże trudności w samodzielnym poruszaniu się.

Co więcej, będą ważne tylko przez 5 lat, później znowu potrzebna będzie weryfikacja.

- Nie było centralnej ewidencji starych kart, szacujemy, że w Polsce funkcjonowało ich ok. 900 tysięcy – informuje poseł Sławomir Piechota z Platformy Obywatelskiej. - Teraz po zmianie, na dzień 1 lipca wydanych kart jest czterokrotnie mniej, około 210 tysięcy w skali kraju. W skali Wrocławia liczba wydanych kart zmniejszyła się z 12 do 2 tysięcy!

Celem nowelizacji ustawy jest zmniejszenie ilości osób parkujących bez uprawnień na miejscach dla niepełnosprawnych oraz umożliwienie inwalidom dotarcia do wyznaczonego celu.

Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych zostały zamalowane na niebiesko. Dlaczego niebieski? Aby były bardziej widoczne. Jak stwierdził Sławomir Piechota, jest to kolor dopuszczalny, ale nie obligatoryjny.

Nowa regulacja niesie za sobą jednak też pewne minusy: - Ludzie na nowo muszą przejść drogę proceduralną. Wymaga to stawienia się w urzędzie, co może być kłopotliwe – mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych.

Gdzie dostać taką kartę?

- Trzeba zgłosić się do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. We Wrocławiu znajduje się on przy ul. Strzegomskiej 6. Właśnie tam przyjmowane są wnioski. Jeśli ktoś ma stare orzeczenie, to musi przejść przez nowy tryb orzekania o niepełnosprawności. Potem trzeba poczekać, aż się uprawomocni. Koszt wyrobienia karty wynosi 21 zł. - tłumaczy Bartłomiej Skrzyński.

A co z karami za nadużycia przez osoby w pełni sprawne?

Kierowcy, którzy pomimo zakazu nadal będą parkować w miejscach dla niepełnosprawnych, muszą liczyć się z kosztowną karą. Rozważmy dwie sytuacje: jeśli właściciel nie znajduje się w pobliżu pojazdu a zaparkował na miejscu dla osoby niepełnosprawnej, samochód zostaje usunięty na jego koszt – kwota wynosi co najmniej 473 zł. W dodatku kierowca ten otrzymuje mandat w wysokości 500 zł.

Druga sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeśli właściciel zaparkuje w kopercie przeznaczonej dla osoby niepełnosprawej, a pokazuje podrabiany lub przeterminowany identyfikator, otrzymuje mandat w wysokości 800 zł. W jednym i drugim przypadku do tych kosztów dochodzi jeszcze 5 punktów karnych. - Oczywiście mandatu można nie przyjmować. Wtedy sprawa trafia do sądu. Górna granica grzywny sięga 5000 zł. - dodaje wrocławska straż miejska.

Link

Co do samych zmian, to osobiście uważam, że są jak najbardziej na plus. Moim zdaniem takie karty, powinny otrzymywać wyłącznie osoby, które mają problemy z poruszaniem się i do tego też dąży, obecna zmiana przepisów. Mimo tych zmian, nadal widuję niepełnosprawnych parkujących na "kopertach", mimo że nie mają widocznych problemów z poruszaniem się.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 18 Lipiec 2015, 07:59   

michu napisał/a:
Co do samych zmian, to osobiście uważam, że są jak najbardziej na plus. Moim zdaniem takie karty, powinny otrzymywać wyłącznie osoby, które mają problemy z poruszaniem się i do tego też dąży, obecna zmiana przepisów. Mimo tych zmian, nadal widuję niepełnosprawnych parkujących na "kopertach", mimo że nie mają widocznych problemów z poruszaniem się.

Moja Mama ma nową kartę, wydaną zgodnie z nowymi, zaostrzonymi, przepisami. Na pierwszy rzut oka, Kobieta jest zdrowa i nie ma problemów z poruszaniem się, choć w rzeczywistości jest wrakiem człowieka. I wczoraj właśnie pod Marketem, ludzie patrzyli na nas spod byka...
 
 
michu 
Forum Lider


Dołączył: 23 Kwi 2010
Pochwał: 135
Posty: 744
Skąd: DSR
Wysłany: 18 Lipiec 2015, 16:49   

Jak to mówią, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. :wink:
 
 
pawelstolik
Dziędobry!

Dołączył: 16 Lip 2015
Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 21 Lipiec 2015, 12:59   

Nie powinniśmy zajmować miejsc parkingowych osób niepełnosprawnych. Sami postawmy się w ich sytuacji. Jak pisano wyżej, czasami na pierwszy rzut oka wydaje się, że dana osoba jest całkiem sprawna, ale tak naprawdę ma problemy zdrowotne.
 
 
kacperq 
Dziędobry!

Dołączył: 16 Sie 2015
Posty: 1
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 18 Sierpień 2015, 03:57   

O, super! :D Tego potrzebowałem, dzięki. :)
 
 
patrex44
Dziędobry!

Dołączył: 18 Sie 2015
Pochwał: 1
Posty: 4
Skąd: Opalenica
Wysłany: 18 Sierpień 2015, 21:54   

Z racji, że to mój pierwszy post to witam wszystkich.

Może znacie odpowiedź na dwa pytania:

1) Czy w terenie zabudowanym, gdzie nie ma znaku informującego o możliwej kontroli fotoradarowej, mimo wszystkie taka kontrola może nastąpić ze strony policji? Btw. Czy na stanie naszych nowotomyskich smutnych panów są takie urządzenia?

2) Pytanie odnośnie nieoznakowanej Insigni na naszym terenie, czy ona posiada wbudowany rejestrator prędkości, który pozwala jej mierzyć prędkość będąc w postoju? Jeśli tak to czy zasadne jest oczekiwanie na list z takim zdjęciem, jeśli przy samym ewentualnym przekroczeniu prędkości nie zostałem zatrzymany? :cool:
 
 
Zaj007 
Forum Lider


Dołączył: 04 Maj 2012
Pochwał: 76
Posty: 596
Skąd: MI6
Wysłany: 18 Sierpień 2015, 22:10   

Witamy niezwykle serdecznie chlebem, solą, smalcem, wódką i ogórkiem. Pytanie trochę w złym dziale, najwyżej mod/admin przeniesie.

Ad 1. Na terenie RP Policja w ogóle nie prowadzi kontroli fotoradarowej. Jedyne służby uprawnione do kontroli fotoradarowej to Inspekcja Transportu Drogowego i Straż Miejska/Gminna (najprawdopodobniej Straże już niedługo stracą uprawnienia do jakiejkolwiek kontroli ruch).

Ad 2. Nie napisałeś dokładnie o jakiego Opla chodzi. Niemniej jest niemal 100% prawdopodobieństwo, że ta Insignia, o której mówisz ma możliwość pomiaru prędkości na postoju. Jednak, tak jak wyżej napisałem, Policja nie robi zdjęć i za razem nie wysyła wezwań do wskazania kierującego. Czynności zmierzające do ukarania obwinionego podejmowane są na miejscu, po zatrzymaniu. Tak więc oczekiwanie na list nie jest zasadne. Inaczej mówiąc tym razem Ci się upiekło. :lol:
 
 
michu 
Forum Lider


Dołączył: 23 Kwi 2010
Pochwał: 135
Posty: 744
Skąd: DSR
Wysłany: 18 Sierpień 2015, 22:13   

Słyszałeś żeby Policja fotki trzaskała? Bo ja nie. :grin:
 
 
patrex44
Dziędobry!

Dołączył: 18 Sie 2015
Pochwał: 1
Posty: 4
Skąd: Opalenica
Wysłany: 18 Sierpień 2015, 22:22   

Wiecie Panowie, dla mnie też to było oczywiste do momentu kiedy kolega nie zacytował mi przepisu z prawa o korzystaniu z mierników prędkości. Gdy nie istnieje możliwość złapania kierowcy na miejscu, bada się materiał, tablice rejestracyjne, a następnie osobę która kierowała pojazdem. Tylko nie wydaje mi się, żeby chcieli się w to bawić. :o :grin:
 
 
michu 
Forum Lider


Dołączył: 23 Kwi 2010
Pochwał: 135
Posty: 744
Skąd: DSR
Wysłany: 18 Sierpień 2015, 22:29   

patrex44 napisał/a:
Tylko nie wydaje mi się, żeby chcieli się w to bawić.

Masz odpowiedź. :grin:
 
 
patrex44
Dziędobry!

Dołączył: 18 Sie 2015
Pochwał: 1
Posty: 4
Skąd: Opalenica
Wysłany: 18 Sierpień 2015, 22:34   

Trzymam za słowo. :grin:
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 19 Sierpień 2015, 10:07   

patrex44 napisał/a:
Z racji, że to mój pierwszy post to witam wszystkich.

My również witamy. Jeśli mogę coś zasugerować - jeśli poruszasz tematykę ściśle związaną z jakiś tematem (np. Insignia KPP Nowy Tomyśl), to zachęcam byś swoje pytania lub wątpliwości zawarł we właściwym temacie - w tym przypadku w tym temacie.

patrex44 napisał/a:
Czy w terenie zabudowanym, gdzie nie ma znaku informującego o możliwej kontroli fotoradarowej, mimo wszystkie taka kontrola może nastąpić ze strony policji? Btw. Czy na stanie naszych nowotomyskich smutnych panów są takie urządzenia?

Policja ma takie uprawnienia, ale nie ma urządzeń. Teraz media szumnie zapowiadają, że po 1 stycznia 2016 r. urządzenia gminne przejmie Policja. Na mój nos nie sądzę, chyba że lasery, które będą wykorzystywane jako suszarki.

patrex44 napisał/a:
Pytanie odnośnie nieoznakowanej Insigni na naszym terenie, czy ona posiada wbudowany rejestrator prędkości, który pozwala jej mierzyć prędkość będąc w postoju? Jeśli tak to czy zasadne jest oczekiwanie na list z takim zdjęciem, jeśli przy samym ewentualnym przekroczeniu prędkości nie zostałem zatrzymany? :cool:

Insignia KPP Nowy Tomyśl ma sprzężony radar Iskra z videorejestratorem, więc pomiar z pobocza jak najbardziej możliwy.

A co tam słychać w Opalenicy? O odpowiedź poproszę w tym temacie.
 
 
michu 
Forum Lider


Dołączył: 23 Kwi 2010
Pochwał: 135
Posty: 744
Skąd: DSR
Wysłany: 19 Sierpień 2015, 15:54   

Wiedziałem, że odpowiedź eksperta, wujka piotreg, to tylko kwestia czasu. :grin:
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 19 Sierpień 2015, 19:03   

:lol:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dura lex sed lex - Aktualny taryfikator punktów karnych | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group