Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Sid b7f993d69718d566229c5d880f2eca58 Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Dura lex sed lex - Aktualny taryfikator punktów karnych
Autor Wiadomość
Sygnettoo 
Forum Lider

Dołączył: 12 Lut 2015
Pochwał: 93
Posty: 370
Skąd: Ten dym?
Wysłany: 14 Wrzesień 2017, 09:59   

Samochodami jeżdżą, a przepisów nie znają. Podstawową zasadą w ruchu drogowym jest obowiązek uczestnika ruchu i innej osoby znajdującej się na drodze, zachowania ostrożności albo - gdy ustawa tego wymaga - szczególnej ostrożności, unikania wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę.

Michu powinien zatem odpowiednio wcześniej sygnalizować zamiar skrętu w lewo oraz obserwować sytuację drogową w lewym lusterku bocznym i lusterku wstecznym. Innymi słowy winien upewnić się, czy w ogóle może w sposób bezpieczny dokonać zmiany kierunku jazdy w sposób, który nie będzie narażał bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Michu, poza włączeniem kierunkowskazu, gdyby nie uczynił zadość powyższym wymogom, naruszając zasady ostrożności w ruchu drogowym i nie zważając na istniejącą sytuację, zmieniłby kierunek jazdy, w następstwie czego zajechałby drogę innemu samochodowi. I został obwiniony o spowodowanie kolizji/wypadku.

Zauważyć należy, że dochodziło do przypadków, w których sąd nie oceniał prawidłowości wykonywania manewru wyprzedzania przez pokrzywdzonego.

Fakturę za poradę prawną prześle na maila.
 
 
Automobil

Wysłany:    Antyradar a szyba atermiczna



 
 
michu 
Forum Lider


Dołączył: 23 Kwi 2010
Pochwał: 135
Posty: 744
Skąd: DSR
Wysłany: 14 Wrzesień 2017, 18:57   

Sygnettoo napisał/a:
I został obwiniony o spowodowanie kolizji/wypadku.

To na skrzyżowaniu można wyprzedzać?

Poruszyłem tą kwestię po seansie i lekturze komentarzy "ekspertów" pod tym filmem: https://polskiedrogi-tv.pl/prawie-w-rowie/
 
 
kalex
Jajcarz

Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 127
Posty: 1222
Skąd: Wrocław
Wysłany: 17 Wrzesień 2017, 17:01   

Był znak, że będzie skrzyżowanie, więc wyprzedzać już nie wolno.

Sygnettoo napisał/a:
Innymi słowy winien upewnić się, czy w ogóle może w sposób bezpieczny dokonać zmiany kierunku jazdy w sposób, który nie będzie narażał bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego.

A wyprzedzający nie powinien? Michu się upewnił - w stosunku do wszystkich PRAWIDŁOWO poruszających się i rozpoczął manewr.
 
 
jojo
Forum Lider

Dołączył: 22 Mar 2010
Pochwał: 64
Posty: 807
Skąd: ES / ETM
Wysłany: 18 Wrzesień 2017, 07:51   

Nie rozsądzając co jest ważniejsze w tej sytuacji przedstawiam inną. Jadę główną drogą, krzyżującą się z podporządkowaną z lewej strony. Na wysokości skrzyżowania lekkie zwężenie prawego pobocza na tyle, że aby je ominąć, wjeżdżam na podwójną ciągłą, lub wręcz na część jezdni przeznaczoną do ruchu w przeciwną stronę. W tym samym czasie po mojej lewej stronie samochód wyjeżdża z podporządkowanej, skręcając w swoje prawo i zahacza mnie dziobem.

Z jednej strony gość, wjeżdżając z podporządkowanej ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa wszystkim kierowcom jadącym główną drogą. Z drugiej strony on jedzie prawidłowo po swoim pasie ruchu i nie wie, że na moim pasie miejsce jest ograniczone tak, że wyjadę na jego część jezdni. A co jeśli nie ma remontu, a ja i tak mam problem ze zmieszczeniem się (lekki łuk w lewo, a ja jadę np. zestawem albo długim autobusem) i muszę najechać na lewą część jezdni. Czyją winę typujemy w takich sytuacjach?
 
 
 
michu 
Forum Lider


Dołączył: 23 Kwi 2010
Pochwał: 135
Posty: 744
Skąd: DSR
Wysłany: 5 Czerwiec 2018, 23:56   

Wyjeżdżając ze strefy zamieszkania na drogę wewnętrzną, włączam się do ruchu? Czy obowiązuje "zasada" prawej ręki?
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 6 Czerwiec 2018, 08:27   

Każdy wyjazd ze strefy jest włączaniem się do ruchu.
 
 
michu 
Forum Lider


Dołączył: 23 Kwi 2010
Pochwał: 135
Posty: 744
Skąd: DSR
Wysłany: 6 Czerwiec 2018, 22:39   

Czyli strefa zamieszkania, jest niżej w "hierarchii" niż droga wewnętrzna. :grin:
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 7 Czerwiec 2018, 09:36   

Mnie kiedyś nauczyli, że każde skrzyżowanie w strefie jest równorzędne, a wyjeżdżając ze strefy zawsze jest ustąp, bo włączasz się do ruchu.
 
 
michu 
Forum Lider


Dołączył: 23 Kwi 2010
Pochwał: 135
Posty: 744
Skąd: DSR
Wysłany: 8 Czerwiec 2018, 00:11   

piotreg napisał/a:
Mnie kiedyś nauczyli, że każde skrzyżowanie w strefie jest równorzędne (...)

No nie do końca. Bo jadąc drogą w strefie ruchu oznaczonej takimi znakami np.:



nie ustępujesz pierwszeństwa, wyjeżdżającym z prawej strony z dróg oznaczonych znakami D-46 czy też D-40.

Przykład z osiedla Gaj: Link.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 8 Czerwiec 2018, 08:43   

michu napisał/a:
Przykład z osiedla Gaj: Link.

Znam to skrzyżowanie. Wg mnie jest równorzędne.
 
 
michu 
Forum Lider


Dołączył: 23 Kwi 2010
Pochwał: 135
Posty: 744
Skąd: DSR
Wysłany: 9 Czerwiec 2018, 00:13   

Mi instruktor powtarzał, że mam na tym skrzyżowaniu pierwszeństwo, przed nadjeżdżającymi z prawej strony.
 
 
michu 
Forum Lider


Dołączył: 23 Kwi 2010
Pochwał: 135
Posty: 744
Skąd: DSR
Wysłany: 17 Czerwiec 2018, 21:07   

Nie tak dawno, jadąc rowerem pod wpływem % traciło się prawo jazdy. Jak jest obecnie? Tylko mandat, a prawko zostaje?
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 18 Czerwiec 2018, 22:16   

Za jazdę w stanie po użyciu alkoholu mandat w przedziale od 300 do 500 zł, a za jazdę wstanie nietrzeźwości mandat 500 zł lub wniosek do Sądu. Prawo jazdy zostaje w portfelu kierującego.
 
 
michu 
Forum Lider


Dołączył: 23 Kwi 2010
Pochwał: 135
Posty: 744
Skąd: DSR
Wysłany: 18 Czerwiec 2018, 23:14   

:good:
 
 
czapla
Świeżak w kasku


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 108
Posty: 1430
Skąd: Żary
Wysłany: 19 Czerwiec 2018, 10:01   

A motorowerem też mogę jeździć nawalony? :idea:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dura lex sed lex - Aktualny taryfikator punktów karnych | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group