Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Sid 07277dbe08bd954d2ce7e71166d43b29 Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Dura lex sed lex - Mandat za CB?!
Autor Wiadomość
OJCIEC
Wio Łysa!


Dołączył: 20 Mar 2007
Pochwał: 233
Posty: 6675
Skąd: zasadniczo, z Węgorzeskiej
Wysłany: 5 Marzec 2008, 13:04   Mandat za CB?!

Za motofaktami:

Cytat:
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, za korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem grozi 200-złotowy mandat i 2 punkty karne.

Zgodnie z definicją słownikową, telefon to „urządzenie techniczne umożliwiające dwustronną rozmowę na odległość”. Gdyby trzymać się tej definicji, CB-radio można nazwać telefonem i za korzystanie z niego wlepiać mandaty. (...)


Nie ma "letko" Panowie i Panie. Ja już się boję zwykłą bułkę trzymać w ręku w trakcie jazdy.
 
 
Transport

Wysłany:    https://grupadbk.com/



 
 
piotreg 
Administratore banitore
piotreg


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1551
Posty: 31936
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 5 Marzec 2008, 13:43   

Cza Cię zweryfikować tato...

Po pierwsze...200 zł bez punktów - wiem to z autopsji...i...wcale nie oznacza, że zapłaciłem...ale było blisko :D

Druga sprawa...temat został ostatnio podjęty przez program UWAGA (TVN)
Jakiś krawaciarz rzeczywiście powiedział, że nie wolno...

A potem wypowiadali się policjanci...także Ci z samej góry i powiedzieli, że jeszcze się nie zdarzyło, by ktoś dostał mandat, ale na sam koniec padło jedno ciekawe zdanie...za nieprawidłowe korzystanie z CB grozi grzywna 200 zł. Co to znaczy nieprawidłowe? Ostrzeżenie w eterze przed patrolami?
 
 
OJCIEC
Wio Łysa!


Dołączył: 20 Mar 2007
Pochwał: 233
Posty: 6675
Skąd: zasadniczo, z Węgorzeskiej
Wysłany: 5 Marzec 2008, 14:21   

Cza, to cza... ale nie mnie, tylko motofakty :)
 
 
piotreg 
Administratore banitore
piotreg


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1551
Posty: 31936
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 5 Marzec 2008, 15:45   

No to naczelnemu Motofaktów możemy zaśpiewać: "Mamy Cię" :-)
 
 
pewu
Dziędobry!

Dołączył: 04 Mar 2008
Pochwał: 2
Posty: 35
Skąd: Wrocław
Wysłany: 30 Marzec 2008, 22:59   

Czy policja, straż, leśnik posiadający "radiotelefon" też się na to łapie? W końcu też ma gruszkę do której gada!
 
 
aceJacek
Juniore Adminio


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 47
Wysłany: 12 Kwiecień 2008, 21:29   

Nie, oni są chyba ponad prawem. Widziałeś kiedyś policjantów w radiowozie, by mieli zapięte pasy? Ja chyba tylko raz w życiu. Świecą przykładem. :lol:
 
 
 
OJCIEC
Wio Łysa!


Dołączył: 20 Mar 2007
Pochwał: 233
Posty: 6675
Skąd: zasadniczo, z Węgorzeskiej
Wysłany: 23 Kwiecień 2008, 10:21   

Ktoś jednak poszedł po rozum do głowy. Za Onetem:

Cytat:
CB radio w aucie - nie będzie mandatów
'Gazeta Prawna': Media obiegła informacja, że Policja zatrzymuje kierowców, którzy podczas jazdy autem korzystają z CB radia.
Funkcjonariusze jako podstawę wystawienia mandatu podają art. 45 ust 2 pkt 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Przepis ten zabrania korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Jednak prawnicy z Komendy Głównej Policji uznali, że definicji telefonu nie można rozszerzyć na CB radio. Instrukcje te mają zostać wysłane do komend Policji. - Biuro prawne KG Policji stanęło na stanowisku, że przepisy nie zabraniają korzystania w czasie jazdy z urządzeń nadawczo- odbiorczych typu CB radio - mówi komisarz Adam Jasiński z KGP. Wyjaśnia, że analiza definicji technicznych urządzeń wykazała, że CB radio nie może być uznane za telefon. Komisarz Jasiński przyznaje jednak, że bywają nietypowe sytuacje.
 
 
BluesWings
Gość
Ostrzeżeń: 22/5
Wysłany: 24 Luty 2009, 10:04   

Może i można używać cb w aucie, ale po dzisiejszej kontroli wolę w pewnych miejscach podwrocławskich używać gruchy po tajniacku.

Jadę sobie i nagle za mną niebieskie pudło zaczęło się toczyć :)
Ja jak zwykle wszystko zgodnie z przepisami :)
I nagle sygnał dżwiękowy, flasz w lusterku, no to ich przepuszczam, bo myślę, że pewnie ktoś krowę pasie nie na swoim pastwisku i na interwencje gonią, a oni mnie na pobocze :)

Ubaw po pachy!
-Pan coś pił?
-Nie?
-Jakies używki?

Ja w śmiech i się zaczęło!
Gaśnica, trójkąt, apteczka itp.
A że wszystko się zgadzało, to musieli się do czegoś przyczepić.
I że przez tel. niby widzieli jak gadam...
Niestety mam zestaw głośnomówiący, no to się przewidzieli i to pewnie było cb.

To ja do nich niech piszą mandat, bo nie mam czasu.
To że mam pokazać im deklarację zgodności radyjka!

Ale się zdziwili, jak im wyciągnąłem ze schowka :)

No i pozdrowienia dla kolegów mundurowych, ale na mnie nie zarobili :)

Dali sobie spokój i stwierdzili żebym z tym radiem uważał.
Szczerze, to nie wiem o co chodzi, bo kontroli żadnej nie było po drodze.
 
 
phonemaniac
Videomaniac


Dołączył: 10 Paź 2008
Pochwał: 1317
Posty: 4396
Skąd: WKZ
Wysłany: 24 Luty 2009, 10:43   Re: .

Miśki chyba spragnione były ;) Pewnie jakaś impreza wczoraj wieczorkiem była i ich suszyło więc kombinowali, jak tutaj pragnienie ugasić :P
 
 
 
OJCIEC
Wio Łysa!


Dołączył: 20 Mar 2007
Pochwał: 233
Posty: 6675
Skąd: zasadniczo, z Węgorzeskiej
Wysłany: 24 Luty 2009, 16:10   

Dalsza, pasjonująca część o apteczce wydzielona do nowego wątku: KLIK

:)
 
 
marek216
Dziędobry!

Dołączył: 10 Maj 2009
Posty: 5
Wysłany: 10 Maj 2009, 08:42   

Trzeba było powiedzieć, że deklaracji nie musisz wozić :

->> KLIK <<-

Swoje prawa trzeba znać :P
 
 
BluesWings
Gość
Ostrzeżeń: 22/5
Wysłany: 10 Maj 2009, 08:54   

Cytat:
[...]Istnieje jednak możliwość, że urządzenie typu CB radio znajdujące się w pojeździe może nasunąć podejrzenie policjantowi, iż znajduje się ono w obrocie, choć nie spełnia wymogów formalnych. Zdarzają się przypadki modyfikacji konstrukcji urządzenia oraz dopuszczalnych parametrów pracy.[...]W przypadku pojawienia się uzasadnionych wątpliwości co do użytkowanego sprzętu, naturalnym zachowaniem jest próba zweryfikowania (w miarę możliwości na miejscu kontroli), czy znajdujące się w pojeździe CB radio zostało dopuszczone do obrotu na polskim rynku,[...]W przypadku braku takiego dokumentu, użytkownik może być narażony na konieczność zabezpieczenia urządzenia do czasu wyjaśnienia sprawy. Oznacza to również, że na potrzeby prowadzonego postępowania wyjaśniającego będzie musiał w późniejszym terminie dostarczyć taki dowód celem uniknięcia posądzenia o popełnienie wykroczenia lub nawet przestępstwa.

Chcesz, to nie musisz wozić :)

Ale jeśli policja będzie miała wąpliwości to zatrzyma radio, tak jak zatrzymuje kierowców jeśli mają wątpliwości co do trzeźwości...
Jeśli nie mają alkotestu to mogą ciebie też zatrzymać do wyjaśnienia :)
 
 
delpiero 
Administratore banitore


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 3696
Posty: 9624
Skąd: Gang Albanii
Wysłany: 30 Lipiec 2010, 15:39   

Cytat:
Masz CB radio? Przeczytaj jak uniknąć kłopotów przy spotkaniu z policjantem

Przeczytaj co policyjny prawnicy sądzą o korzystaniu z CB radia.

Komenda Główna Policji stoi na stanowisku, że aktualnie przepisy nie zabraniają kierowcom korzystania z CB radia. Opinia policyjnego biura prawnego może jednak pomóc funkcjonariuszom w kontroli „mobilków”.

No i co, radyjko nie pomogło?

To pierwsze pytanie, które zadają policjanci po zatrzymaniu auta z długą anteną CB. Teraz drogówka może zwracać uwagę na jeszcze inne sprawy.

Opinia z komendy głównej mówi wprost:

„Należy (…) wyraźnie podkreślić, że o ile sama rozmowa przez CB radio nie jest zabroniona, to w niektórych okolicznościach kierujący, korzystając z CB radia, swoim zachowaniem może przyczynić się do utrudnienia lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym, za co może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.”

Powołują się tutaj na art. 3 ust. 1 kodeksu drogowego, który mówi o tym, że uczestnik ruchu jest obowiązany zachować ostrożność i unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego lub narazić kogokolwiek na szkodę.

Jeśli chcecie odwołać się od mandatu, również może być z tym różnie.

Policyjni prawnicy uważają, że:

„(…) kierowcy, którzy zostali ukarani mandatem karnym za korzystanie w trakcie jazdy z CB radia, nie są uprawnieni do bezwzględnego prawa ubiegania się o uchylenie mandatu karnego, a tym samym zwrotu uiszczonej grzywny. Każdy tego typu przypadek powinien być rozpoznany w trybie indywidualnym (…).”

A pozwolenie na radyjko jest?

Chociaż przepisy nie wymagają już zezwolenia na CB radio. Nie ma też obowiązku posiadania i okazywania na żądanie policji świadectwa homologacji czy deklaracji zgodności takiego urządzenia.

Piszą o tym tak: „Istnieje jednak możliwość, że CB radio znajdujące się w pojeździe może nasunąć podejrzenie, iż znajduje się ono w obrocie, choć nie spełnia wymogów formalnych. Zdarzają się przypadki sprowadzania urządzeń spoza granicy Polski, których parametry pracy nie zawsze są zgodne z polskimi przepisami.”
W przypadku pojawienia się uzasadnionych wątpliwości, co do użytkowanego sprzętu, naturalnym zachowaniem jest próba zweryfikowania (w miarę możliwości na miejscu kontroli), czy znajdujące się w pojeździe CB radio zostało dopuszczone do obrotu na polskim rynku.

Na portalu firmy Samar, badającej polski rynek samochodowy, podpowiadają, że ułatwieniem w takim przypadku będzie okazanie policjantowi świadectwa homologacji lub deklaracji zgodności.

Ostrzegają jednak, że w przypadku braku takiego dokumentu, użytkownik może być narażony na konieczność zabezpieczenia urządzenia do czasu wyjaśnienia sprawy.
LINK
 
 
piotreg 
Administratore banitore
piotreg


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1551
Posty: 31936
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 30 Lipiec 2010, 22:01   

Dajcie mi człowieka, a znajdę na niego paragraf!

To jest doskonały przykład!
 
 
DarioG
Forum Lider


Dołączył: 27 Lis 2009
Pochwał: 77
Posty: 377
Skąd: Głogów
Wysłany: 4 Sierpień 2010, 15:02   

Nie będzie mandatów za CB radio

Cytat:
W związku z wątpliwościami interpretacyjnymi przepisów w zakresie korzystania z CB radia podczas kierowania samochodem, Komenda Główna Policji poinformowała, że aktualnie obowiązujące uregulowania prawne w tym zakresie, nie zabraniają korzystania z takich urządzeń.

Policja przypomina, że zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia Fot. Archiwum 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.) kierującemu pojazdem zabrania się jedynie korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Biuro Prawne KGP przedstawiło pogląd, z którego wynika, iż przepis ten odnosi się tylko i wyłącznie do telefonów komórkowych.

Należy jednak wyraźnie podkreślić, że o ile sama rozmowa przez CB radio nie jest zabroniona, to w niektórych okolicznościach kierujący, korzystając z CB radia, swoim zachowaniem może przyczynić się do utrudnienia lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym, za co może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

W myśl art. 3 ust. 1 kodeksu drogowego uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są zobowiązani zachować ostrożność albo, gdy ustawa tego wymaga, szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić, albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę.

Policja wyjaśnia także, że kierowcy, którzy zostali ukarani mandatem karnym za korzystanie w trakcie jazdy z CB radia, nie są uprawnieni do ubiegania się o uchylenie tego mandatu, a tym samym zwrotu uiszczonej grzywny. Każdy tego typu przypadek powinien być rozpoznany w trybie indywidualnym z uwzględnieniem faktycznych okoliczności i przesłanek uzasadniających nałożenie mandatu.

LINK - Klik
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dura lex sed lex - Mandat za CB?! | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group