Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Sid e3fd9bdca5eae691f5bb502829bbbe9e Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Dura lex sed lex - Nieudzielenie informacji o kierującym pojazdem
Autor Wiadomość
PieTrzaK
Forum Lider


Dołączył: 06 Wrz 2010
Pochwał: 472
Posty: 1471
Skąd: Łomża/Białystok
Wysłany: 29 Styczeń 2014, 16:36   

:good:
 
 
Automobil

Wysłany:    A może to Cię zainteresuje



 
 
jojo
Forum Lider

Dołączył: 22 Mar 2010
Pochwał: 64
Posty: 807
Skąd: ES / ETM
Wysłany: 29 Styczeń 2014, 18:34   

PieTrzaK napisał/a:
:facepalm:

I na 100% jak staniesz obok takiego zdjęcia w takiej samej/lepszej jakości to nie da się wykryć żadnego podobieństwa :good:

Co jak co, ale chyba odwrotnie z tym podobieństwem - jeśli się przyznawać to tylko wtedy, gdy ma się 100% pewności. Jeśli pytanie brzmi - czy Pan prowadził auto, a ja ani nie pamiętam, ani mogę stwierdzić na 100%, że to ja jestem na zdjęciu, to zgodnie z prawdą odpowiedź powinna brzmieć - "nie rozpoznaję siebie na zdjęciu, nie pamiętam żebym prowadził to auto w tym i tym momencie". Wszelkie inne odpowiedzi to kłamstwo. Potem się okaże, że jednak znalazł się inny winny, znalazły się na to dokumenty, a na moją winę dowodów żadnych nie było i co - w końcu beknę za fałszywe zeznania. Wiadomo, że można iść na skróty i przyznawać się dla "świętego spokoju", ale to proszenie się o powrót do tych znienawidzonych patologii wśród służb - skoro można karać każdego, kto się przyzna, to po co się starać o lepsze dowody, skoro wystarczy ludzi odpowiednio skutecznie "nakłaniać", jak to robią właśnie <SG> / <SM> .
 
 
 
tqmeh 
Forum Lider


Dołączył: 26 Mar 2009
Pochwał: 620
Posty: 3707
Skąd: DZL
Wysłany: 3 Czerwiec 2014, 17:01   

Cytat:
Straż miejska przegrała w sądzie. Nie ma prawa żądać wskazania sprawcy wykroczenia

Straż miejska przegrała w sądzie. Jeleniogórski sąd uznał, że strażnicy miejscy nie mają prawa, domagać się od właściciela pojazdu, wskazania sprawcy wykroczenia drogowego. Chodzi o automaty, które robią zdjęcie podczas przekroczenia prędkości lub przejazdu na czerwonym świetle.

Sprawa dotyczyła jeleniogórzanina Bartosza Boguckiego, który nie odpowiedział na korespondencję otrzymaną od straży miejskiej w Jeleniej Górze. Strażnicy zwrócili się do niego, po tym jak w lipcu ubiegłego roku automat zrobił zdjęcie citroena, przejeżdżającego na czerwonym świetle przy ul. Sobieskiego w Jeleniej Górze. Auto jest służbowym pojazdem pana Bartosza.

- Ponieważ list dostałem kilka miesięcy po tym zdarzeniu, nie pamiętam, kto tego dnia tamtędy jechał. Samochód mogła prowadzić np. moja żona lub mój wspólnik w interesach. Nie mogłem odpowiedzieć na pytanie straży, ponieważ nie wiem, kto prowadził – tłumaczy jeleniogórzanin.

Straż miejska skierowała sprawę do rejonowego sądu karnego w Jeleniej Górze.
Ten odmówił wszczęcia postępowania i orzekł, że straż miejska ma wprawdzie prawo kontrolowania kierowców lub innych uczestników ruchu.

- Jednak uprawnienia strażników gminnych i miejskich, nie obejmują swym zakresem właścicieli lub posiadaczy pojazdów, jeżeli nie wykazuje się ich sprawstwa. Straż gminna lub miejska nie jest więc uprawniona, do złożenia wniosku o ukaranie właściciela lub posiadacza pojazdu, który nie wykonał obowiązku wskazania, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym miejscu i czasie – czytamy w postanowieniu.

Straż miejska przegrała w Sądzie Najwyższym

Sąd rejonowy powołał się również wyrok Sądu Najwyższego z grudnia ub.
roku w podobnej sprawie. W niej także uznano, że straże miejskie i gminne mają prawo karać jedynie za wykroczenia drogowe, a niewskazanie sprawcy takim nie jest. Straż miejska w takich sprawach nie jest uprawnionym oskarżycielem.

Straż miejska zamierza zaskarżyć postanowienie jeleniogórskiego sądu.

- Straży miejska powołując się na rozporządzenie ministra transportu, próbuje wykazać, że ma jednak uprawnienie do karania za niewskazanie sprawcy. Choć rozporządzenie ma niższą rangę niż ustawa, sąd odwoławczy przeanalizuje te przepisy – mówi sędzia Andrzej Wieja, rzecznik jeleniogórskiego sądu.

Według prawnika procedura jest niedoskonała. Sędzia Wieja nie wyklucza, że w różnych sądach w kraju mogą zapadać odmienne orzeczenia w podobnych sprawach.

Jeśli jeleniogórska straż miejska polegnie i w instancji odwoławczej, przygotowuje alternatywny sposób ustalania sprawców wykroczeń drogowych.

- W przypadku, gdy właściciel auta odmówi nam wskazania sprawcy, będziemy przekazywali sprawę do policji. Oni są organem, który na pewno ma prawo składać do sądu wnioski, o ukaranie w takich sytuacjach właściciela pojazdu – mówi Artur Wilimek ze straży miejskiej w Jeleniej Górze.

Link
 
 
kalex
Jajcarz

Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 127
Posty: 1222
Skąd: Wrocław
Wysłany: 3 Czerwiec 2014, 21:04   

Cytat:
W przypadku, gdy właściciel auta odmówi nam wskazania sprawcy, będziemy przekazywali sprawę do policji.

Już widzę radość policjantów. :grin:
 
 
małymobil 
Moderatore

Dołączył: 10 Lis 2010
Pochwał: 1099
Posty: 3312
Skąd: TST/ WWL
Wysłany: 15 Marzec 2019, 18:05   

Odgrzeje trochę temat. Jak to jest teraz z tą inspekcją? Szwagier walczy, bo twierdzi że nie jechał w Stopnicy tyle, ile wskazało urządzenie. Było to na koniec czerwca roku 2018. Teraz dostał po tych ustawowych 180 dniach kolejny quiz. Na pierwszy quiz w lipcu napisał, że to nie jego prędkość i o odbitych znakach, odpisali dopiero teraz i dodali drugi quiz. Czy oni tak mogą? Nie powinni skierować teraz sprawy do sądu? Po jakim czasie się przedawni zdjęcie, bo o ile mnie pamięć nie myli to po roku. I jeszcze pytanie jak wygląda sprawa z prawem jazdy za zdjęcie z fotoradaru?
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 17 Marzec 2019, 09:03   

małymobil napisał/a:
Po jakim czasie się przedawni zdjęcie, bo o ile mnie pamięć nie myli to po roku. I jeszcze pytanie jak wygląda sprawa z prawem jazdy za zdjęcie z fotoradaru?

Wykroczenie przedawnia się po roku, jeśli nie zostały wszczęte czynności w sprawie. W tej sytuacji postępowanie jest na biegu, więc przedawni się dopiero po dwóch latach.
 
 
małymobil 
Moderatore

Dołączył: 10 Lis 2010
Pochwał: 1099
Posty: 3312
Skąd: TST/ WWL
Wysłany: 17 Marzec 2019, 14:12   

Ale czas na wystawienie MKK już upłynął, czyli sprawa powinna trafić do sądu, a tu przyszedł drugi quiz. I teraz odpowiadać na niego, czy czekać na skierowanie sprawy do sądu. Bo szwagier twierdzi, że nie będzie tego płacił. Godzi się na 100 PLN, ale nie na 500 PLN, a tu w każdej opcji ma po 500 PLN.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 18 Marzec 2019, 08:25   

Lepszy każdy mandat niż Sąd.
 
 
bono 
Dziędobry!

Dołączył: 26 Maj 2019
Posty: 3
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 26 Maj 2019, 13:26   

Lepiej przyjąć i mieć z głowy niż chodzić po sądach i wykłócać się, przecież nie dają mandatów bez powodu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dura lex sed lex - Nieudzielenie informacji o kierującym pojazdem | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group