Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Sid 5caa6faeb73f66b03b0c5d3618532fae Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Dura lex sed lex - Nieudzielenie informacji o kierującym pojazdem
Autor Wiadomość
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 29 Styczeń 2014, 09:51   

jontek, próbujemy Ci jakoś pomóc i doradzić. Odnoszę jednak wrażenie, że Ty sam sobie tą sytuację komplikujesz! A tak naprawdę brakuje nam tylko jednej najważniejszej kwestii. Czy to Ty prowadziłeś wówczas samochód? Proszę Cię szczerze odpowiedz, bo od tego też będzie uzależniony kierunek, w który pójdziemy...

jontekwielki napisał/a:
Nie! Nie rozpoznaję się i nie pamiętam co wtedy robiłem...

A może jesteś w stanie określić jakie okulary, a raczej oprawki ma kierujący?
Nie sądzę by wydruk tak zepsuł zdjęcie.

Zdjęcie może nie jest najlepszej jakości, co nie zmienia faktu, że wizerunek, który został uwieczniony pozwoli Tobie odpowiedzieć na jedno pytanie - kto prowadził? I proszę Cię nie idź tą drogą - bo wizerunek ze zdjęcia jest po prostu czytelny!

jontekwielki napisał/a:
małymobil napisał/a:
Za 74km/h to jest 100pln i 4 punkty. Oryginał będzie lepszy. Jeśli wnioskujesz, że to Ty, to przyjmij. Jeśli nie, to niech oni się dalej bawią. Tu masz pogląd na to miejsce kilka dni później: Nowy Korczyn

Właśnie oni tacy tani nie są. Każdy gliniarz na drodze zaproponowałby 100, ale oni chcą najmniej 200 lub 250 do 500 kary.

Jak ja to lubię. Zawsze muszą zaproponować te wyższe widełki! A potem się dziwią, że 99,9% społeczeństwa jest zdania, że fotoradary straży miejskich/gminnych służą tylko jako maszynki do nabijania gminnych budżetów. :mad:

Za przekroczenie prędkości o 24 km/h z taryfikatora wynika mandat w kwocie od 100 do 200zł i 4 pkt. karne. Nie mogą nałożyć na Ciebie 250zł albo np. 500! Nie ma czegoś takiego. Max. mandat karny w tej sytuacji to 200zł. Ciebie nie mogą ukarać za niewskazanie kierującego, bo nie jesteś właścicielem pojazdu.
 
 
Automobil

Wysłany:    A może to Cię zainteresuje



 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 29 Styczeń 2014, 10:09   

jontekwielki napisał/a:
Polecam ten artykuł. Notabene napisałem do redaktora i otrzymałem błyskawiczną odpowiedź. Polecam.

Podpisuję się obiema rękoma i obiema nogami za tym by municypalnym odebrać przywilej kontroli ruchu drogowego! W <SM> / <SG> pracują funkcjonariusze nieudacznicy, którzy jedyne co potrafią, to schować się z fotoradarem w krzakach... wszystko oczywiście w imię szeroko pojętego bezpieczeństwa. Dlaczego o tymi napisałem? Bo chcę pokazać jaki mam stosunek do funkcjonariuszy <SM> / <SG> i gminnych fotoradarów. A teraz słów kilka na temat artykułu, który polecasz. :-) Treść w nim zawartą traktuję jako ciekawostkę przyrodniczą, a nie jako cenny poradnik dla obywateli pokrzywdzonych przez "gminne bankomaty". Autor tego artykułu ma niewielką świadomość prawną. Coś, gdzieś mu tam dzwoni, ale jeszcze nie za bardzo ogarnia temacik i tym samym naraża ludzi na pośmiewisko!!! Mało tego, za niezbyt fachową poradę prosi jeszcze o wsparcie finansowe. Ode mnie to co najwyżej może dostać "piątkę" na piwo. :-) Ale nie dlatego, że chce wesprzeć jego portal. Dlatego, że mi go po prostu szkoda.

Cytat:
1. Nigdy nie przyjmuj mandatu i nigdy nie odmawiaj jego przyjęcia, gdyż wezwanie mandatem nie jest.

Słuszna uwaga - wezwanie nie jest mandatem. Ale należy pamiętać, że są takie sytuacje, w których nie ma wątpliwości co do tego, że obwiniony wykroczenie popełnił. W takiej sytuacji sąd rejonowy zapewne uzna go winnym i ukarze. Sąd w teorii powinien zasądzić grzywnę zbliżoną do tej, która wynika z taryfikatora, ale wcale nie jest powiedziane, że tak się stanie. Nie ma na to żadnej podstawy prawnej! Max. grzywna jaką może zasądzić Sąd za wykroczenie to 5000zł. Do grzywny należy również dodać koszty postępowania sądowego (zazwyczaj jest to ok. 100zł). Podsumowując: na etapie postępowania mandatowego taryfikator gwarantuje Ci grzywnę, w Twoim przypadku od 100 do 200zł. Czyli masz pewność, że max. grzywna to 200zł. W postępowaniu sądowym musisz się liczyć z tym, że max. grzywna to 5000zł. Nigdy nie wiesz na jakiego sędziego trafisz i jaki wyrok zasądzi.

Cytat:
2. Nie wskazuj bliskich – nie donoś na własną rodzinę, nie musisz. Nie wskazuj nikogo innego jeśli nie masz 100% pewności, że to on kierował, bo możesz odpowiadać karnie za fałszywe oskarżenie (pamiętaj, że nawet gdy pożyczyłeś samochód koledze to mogła prowadzić jego żona). Nie samooskarżaj się, nie musisz. Nie rozpoznawaj się na siłę na zdjęciach, nie musisz. Jako podejrzany możesz bezkarnie kłamać, bo to Twoje konstytucyjne prawo do obrony.

Tutaj obywatel wykazał, że jego świadomość prawna jest po prostu mierna...
Po pierwsze, w sprawie o wykroczenie osoba nie ma statusu podejrzanego. :facepalm: Ma status obwinionego. Podejrzanym to możesz być tylko w sprawie karnej! Autor zapomniał także, że <SM> / <SG> przesłuchują właścicieli pojazdu, którzy siebie nie rozpoznali na zdjęciu w charakterze świadka w sprawie o wykroczenie. W takiej sytuacji uaktywnia się odpowiedzialność karna (art. 233 par. 1 KK) za składanie fałszywych zeznań!!! Kiedy w teorii można kłamać? Kiedy ma się status obwinionego! Czyli, przyznałeś się do popełnionego wykroczenia i skorzystałeś z prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego. Wówczas strażnicy przesłuchają Cię w charakterze obwinionego. I wtenczas składając wyjaśnienia masz prawo w teorii kłamać. Tzn. nie masz takiego prawa. Ale jeśli Tobie przed Sądem zostanie udowodnione, że skłamałeś, to nie można Cię pociągnąć za to do odpowiedzialności karnej!

Cytat:
3. Pamiętaj, że jeśli przysyłają Tobie jako właścicielowi pojazdu, to nie mają prawa Cię ścigać i karać, zanim nie udowodnią, że byłeś kierowcą (sprawcą), bo Straż Miejska może prowadzić postępowanie tylko przeciwko uczestnikowi ruchu drogowego, a właściciel samochodu nim nie jest.

<SM> / <SG> mają uprawnienia do rozliczenia właściciela pojazdu za niewskazanie komu użyczył swoje auto! :facepalm:

Cytat:
4. Nigdy nie odpowiadaj na nadsyłanych drukach, bo są bezprawne (i bardzo ciekawe skąd oni to wzięli). Każde znane mi wezwanie kwalifikuje się do zawiadomienia prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

Dlaczego zatem autor portalu nie pójdzie z tym do prokuratury?

Cytat:
5. Straż Miejska musi Ci odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące informacji publicznej, dokumentów na podstawie których proceduje, odnośnie podstaw prawnych czy swoich finansów (budżety gmin, SM, ich przychody i rozchody są jawne) i można to egzekwować przed sądem administracyjnym. Ty nie musisz odpowiadać na żadne dodatkowe pytania, dodatkowe wezwania i udzielać żadnych informacji, jeśli już raz jako podejrzany odmówiłeś złożenia wyjaśnień.

<SM> musi udzielić odpowiedzi. A należy pamiętać, że Straże Miejskie mają na etatach ludzi, którzy udzielają takich odpowiedzi.

Autor zapomniał, że obwiniony lub świadek jest zobowiązany stawić się na każde wezwanie. I wówczas może skorzystać z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo zakończy się grzywną!

Cytat:
6. Nie bój się gróźb (bo zazwyczaj są bezprawne) i nie bój się sądu, w przypadku przegranej sąd zasądza zazwyczaj kwoty na poziomie mandatu, ale przed sądem można wygrać i nic nie zapłacić (coraz więcej takich przypadków). Jeśli jednak ktoś liczy na łatwą wygraną niech pamięta, że walczy z całym systemem który MUSI się bronić, bo chodzi o setki milionów w skali roku i być albo nie być wielu Sotni Zbójów Drogowych zwanych eufemistycznie SM lub SG. Ale moim zdaniem warto, bo ryzyko względnie niewielkie i ryzykując 500 zł. można zostać bohaterem.

No właśnie, Sąd zazwyczaj zasądza kwoty na poziomie mandatu, ale nie masz tego zagwarantowanego. Nie masz na to żadnej podstawy prawnej! W Sądzie nie taryfikatora! W Sądzie są widełki od 20 do 5000zł. Pamiętaj też, że w tzw. sytuacji ewidentnej żaden Sąd Cię nie uniewinni, bo <SM> zapewne będzie apelować.

Cytat:
7. Jeśli otrzymasz wyrok nakazowy jeszcze sprawy nie przegrałeś – zawsze składaj sprzeciw.

Ten "sprzeciw" to się apelacja nazywa. Świetna rada! Po co np. zapłacić <SM> 200zł mandatu, jak można w Sądzie dostać na garba grzywnę, załóżmy optymistycznie również 200zł i 500zł kosztów postępowania sądowego. :lol:

Cytat:
8. W przypadku przegranej przed sądem i ukaraniem was za wykroczenie (niestety sądy są jakie są, często głupie albo uwikłane) nie jesteście umieszczani w żadnych rejestrach skazanych, podobnie jak nie są umieszczane osoby, które zapłaciły mandat.

Odważny gość. Ma świadomość prawną, pisząc, tu cyt. "sądy są jakie są, często głupie albo uwikłane." Ktoś, kto coś takiego napisał nie ma wykształcenia prawniczego...
 
 
jontekwielki 
Dziędobry!

Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 19
Skąd: Krakow
Wysłany: 29 Styczeń 2014, 12:29   

kalex napisał/a:
No to w tej sytuacji odpisz, że to nie ty prowadziłeś. Tym bardziej, że na zdjęciu się nie rozpoznajesz. A jeszcze możesz dopisać, że szef mataczy, bo jesteście w konflikcie. I tyle.

Właśnie to mi zalecają zrobić :)
 
 
PieTrzaK
Forum Lider


Dołączył: 06 Wrz 2010
Pochwał: 472
Posty: 1471
Skąd: Łomża/Białystok
Wysłany: 29 Styczeń 2014, 13:31   

piotreg napisał/a:
Świetna rada! Po co np. zapłacić 200zł mandatu, jak można w Sądzie dostać na garba grzywnę, załóżmy optymistycznie również 200zł i 500zł kosztów postępowania sądowego.

Kto bogatemu zabroni. :mrgreen:
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 29 Styczeń 2014, 13:50   

jontekwielki napisał/a:
Właśnie to mi zalecają zrobić :)

Możesz mi odpowiedzieć na jedno pytanie? Dlaczego ignorujesz moje pytanie? A pytałem o to czy to Ty prowadziłeś auto?
 
 
jontekwielki 
Dziędobry!

Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 19
Skąd: Krakow
Wysłany: 29 Styczeń 2014, 14:11   

Odpowiedziałem gdzieś tam wcześniej, że mogłem go prowadzić, ale nie przypominam sobie żadnego fotoradaru błysku flesza ani tej sytuacji.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 29 Styczeń 2014, 14:15   

To kto jest na zdjęciu?
 
 
jontekwielki 
Dziędobry!

Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 19
Skąd: Krakow
Wysłany: 29 Styczeń 2014, 14:20   

Nie mam pojęcia. Dla mnie jest nieczytelne zupełnie.
 
 
PieTrzaK
Forum Lider


Dołączył: 06 Wrz 2010
Pochwał: 472
Posty: 1471
Skąd: Łomża/Białystok
Wysłany: 29 Styczeń 2014, 14:26   

:facepalm:

I na 100% jak staniesz obok takiego zdjęcia w takiej samej/lepszej jakości to nie da się wykryć żadnego podobieństwa :good:
 
 
jontekwielki 
Dziędobry!

Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 19
Skąd: Krakow
Wysłany: 29 Styczeń 2014, 14:56   

Pewnie co piąty by pasował do zdjęcia tej jakości.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 29 Styczeń 2014, 15:23   

jontekwielki, ciężko się z Tobą gada, dlatego ja kapituluję. Odnoszę wrażenie, że najbardziej pasują Ci rady te najwygodniejsze dla Ciebie. Ale pamiętaj... niekoniecznie zagwarantują Ci finał jakiego byś oczekiwał. Pójdź drogą, którą proponuje Pan z portalu, którego rady dzisiaj rano skomentowałem. Tylko żeby Ci się oranżadą z komunii nie odbiło. A w tej sytuacji ciężko będzie cokolwiek ugrać, bo w kadrze jest tylko jedno auto.

Jestem przekonany, że na zdjęciu rozpoznałeś siebie! Wiesz, że to Ty kierowałeś i teraz grasz głupa, że siebie nie jesteś w stanie rozpoznać. Ale jeżeli sprawa trafi na wokandę, pomoże Tobie rozpoznać siebie przewodniczący składu. :D
 
 
jontekwielki 
Dziędobry!

Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 19
Skąd: Krakow
Wysłany: 29 Styczeń 2014, 15:27   

A jeżeli bez gadania przyjąłbym mandat? Po jakim czasie przedawnia się? I co jeśli nie zapłacę go od razu?
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 29 Styczeń 2014, 15:35   

Jeśli przyjmiesz mandat, sprawa nigdy się nie przedawni. Zostanie ona prawnie zakończona.

Na opłacenie mandatu będziesz miał ustawowo 7 dni, ale wiadomym jest, że mało kto płaci w tym terminie. Jeżeli do końca roku byś go zapłacił, to tak naprawdę nic się nie stanie.

Można tą kwestię załatwić także w "majestacie prawa" - zwrócić się do gminy o rozłożenie mandatu na raty - na pewno odpowiedź będzie pozytywna.
 
 
jontekwielki 
Dziędobry!

Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 19
Skąd: Krakow
Wysłany: 29 Styczeń 2014, 15:41   

Chciałem się upewnić na ile znasz się na tym co piszesz i teraz potwierdziłeś, moje przypuszczenia, że średnio. Poczytaj o ustawie z 66 roku. Nie wiem jaka jest Twoja profesja ale myślę, że nie jesteś obyty w temacie lepiej ode mnie, natomiast odniosłem wrażenie jakbyś pracował w jakichś służbach i na siłę chciał bym mimo wątpliwości potwierdził, iż to ja kierowałem. Pozdrawiam.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 29 Styczeń 2014, 15:43   

Ok. Nie znam się. Dziękuję, przyjąłem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dura lex sed lex - Nieudzielenie informacji o kierującym pojazdem | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group