Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Sid 94c86803cc31b279c650e7951866c219 Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Dura lex sed lex - Nieudzielenie informacji o kierującym pojazdem
Autor Wiadomość
Zaj007 
Forum Lider


Dołączył: 04 Maj 2012
Pochwał: 76
Posty: 596
Skąd: MI6
Wysłany: 17 Maj 2013, 17:28   

jojo, wiadomo, że błąd pomiaru przewidziany przez producenta jest opisany np. w instrukcji obsługi. Rzecz w tym, że nie jest on uwzględniony w przepisach prawa. W ogóle sposób pomiaru zgodny z instrukcją obsługi, zaleceniami producenta, importera itp. urządzenia nie został uwzględniony ani w ustawie Prawo o ruchu drogowym, ani w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące. Organy administracji publicznej działają na podstawie i w granicach prawa, a nie np.: instrukcji obsługi, tak więc nie ma mocy wiążącej. Po prostu jest czarna dziura w tym miejscu, bo na chłopski rozum wiadomo, że pomiar dokonany niezgodnie z zaleceniami producenta nie powinien stanowić materiału dowodowego, ale - tak, jak napisałem wyżej - prawo w tym temacie milczy.

Natomiast zatwierdzenie typu to decyzja administracyjna, a nie przepisy prawa. Stwierdza tylko, że urządzenie danego typu może być stosowane do pomiaru prędkości. Co dokładniej taka decyzja zawiera, tego nie wiem. Nie zajmowałem się tym. :smile:
 
 
Trucker

Wysłany:    https://gielda.grupadbk.com/przyczepy-i-naczepy/



 
 
jojo
Forum Lider

Dołączył: 22 Mar 2010
Pochwał: 64
Posty: 807
Skąd: ES / ETM
Wysłany: 17 Maj 2013, 18:22   

Ok., dzięki za naprostowanie! :smile:
 
 
 
jontekwielki 
Dziędobry!

Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 19
Skąd: Krakow
Wysłany: 28 Styczeń 2014, 17:40   

Witam. Mam pytanie czy ktoś zna się na fotoradarach i wezwaniach przez straż gminną.
Trochę zakręcona sprawa. Otóż do firmy, w której kiedyś pracowałem przyszło wezwanie ze zdjęciem niemal całkiem zamazanym, czarno-białym, trudnym do rozpoznania. Były szef początkowo wziął to na siebie, ale gdy się zwolniłem powiedział, że wskaże mnie jako kierującego firmowym samochodem. Przysłali, więc wezwanie do mnie bym przyjął mandat bądź wskazał kierującego. Jak myślicie, co najlepiej zrobić? Po pierwsze słyszałem, że straż gminna nie może używać fotoradarów stacjonarnych, a poza tym jeżeli zignoruje pismo, kto wtedy będzie ciągnięty do odpowiedzialności?
 
 
piotreg 
Administratore banitore
piotreg


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1549
Posty: 31912
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 28 Styczeń 2014, 17:55   

Ja Ciebie też witam, jontekwielki. Po pierwsze to szef nie może sobie o tak "o" wskazać Ciebie! Jeśli nie kierowałeś, wskaż kierującego. Dlaczego początkowo szef chciał to wziąć na siebie? :o Bo pewnie to on kierował. Więc wskaż szefa. :D

Jesteś w ogóle wstanie wskazać kierującego? Były w firmie np. karty drogowe?
Która to straż zestrzeliła auto? W jakiej miejscowości?
 
 
jontekwielki 
Dziędobry!

Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 19
Skąd: Krakow
Wysłany: 28 Styczeń 2014, 18:18   

Straż Gminna Nowy Korczyn, trasa 79. Wiem z dokumentów, że to fotoradar FOTORAPID CM. Słyszałem, że takie straże nie mają uprawnień do obsługi fotoradarów stacjonarnych. To był samochód osobowy, a zdjęcia mogę podrzucić Ci na maila, są zupełnie nie do rozpoznania. Samochód firmowy Nissan Juke. Pracowałem tam jako, powiedzmy pracownik fizyczny, nie żaden kierowca, czy też przedstawiciel i nie było żadnych kart, ani żadnych dowodów na to, że ja tym samochodem jeździłem. Czy faktycznie mogę wskazać, może nie jako kierującego, ale jako dysponującego w tym okresie tym pojazdem właśnie szefa? Wiem z doniesień, że on to zrobił złośliwie, bo odszedłem z firmy w jeden dzień po kilku latach pracy. :)
 
 
jojo
Forum Lider

Dołączył: 22 Mar 2010
Pochwał: 64
Posty: 807
Skąd: ES / ETM
Wysłany: 28 Styczeń 2014, 18:42   

Nie przyjmuj mandatu i tyle. Nie jesteś właścicielem auta, więc nie musisz nikogo wskazywać.
 
 
 
jontekwielki 
Dziędobry!

Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 19
Skąd: Krakow
Wysłany: 28 Styczeń 2014, 18:44   

No tak. Ale zalecają odpisać, ale na zwykłej kartce, odręcznie, co nieco utrudni panom pracę. :) Czy zupełnie zignorować i czy wtedy mogą się do mnie pluć jeszcze o coś?

[Komentarz dodany przez: phonemaniac: 28 Styczeń 2014, 18:54]
Pisz proszę używając polskiego alfabetu i stosując zasady ortografii oraz interpunkcji. PM
 
 
jojo
Forum Lider

Dołączył: 22 Mar 2010
Pochwał: 64
Posty: 807
Skąd: ES / ETM
Wysłany: 28 Styczeń 2014, 19:11   

A, gotowca dostałeś. :grin: Nie ma tam jakiegoś pouczenia na tym druczku, o co mogą się pluć w przypadku zignorowania? Nie wiem co to za wezwanie, ale w najgorszym razie coś tam bym odpisał, że nie pamiętam, albo, że to na 100% nie ja. Zawsze, w razie grubszej draki, wygląda to lepiej, niż całkowite zignorowanie urzędowego pisma.
 
 
 
jontekwielki 
Dziędobry!

Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 19
Skąd: Krakow
Wysłany: 28 Styczeń 2014, 19:25   

No i chyba tak zrobię. "Coś" odpiszę. :mrgreen:
Dzięki :)
 
 
piotreg 
Administratore banitore
piotreg


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1549
Posty: 31912
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 28 Styczeń 2014, 19:52   

jontekwielki napisał/a:
Straż Gminna Nowy Korczyn, trasa 79. Wiem z dokumentów, że to fotoradar FOTORAPID CM. Słyszałem, że takie straże nie mają uprawnień do obsługi fotoradarów stacjonarnych.

<SG> Nowy Korczyn wali tylko z trójnogu. Przesłali Ci nieczytelne zdjęcie, ale pamiętaj, że Fotorapid CM dobrze ustawiony, wali fotki naprawdę w fajnej rozdzielczości, więc twarz kierującego zapewne jest do "wyciągnięcia". Pod warunkiem, że był dobrze ustawiony.

jontekwielki napisał/a:
To był samochód osobowy, a zdjęcia mogę podrzucić Ci na maila, są zupełnie nie do rozpoznania. Samochód firmowy Nissan Juke. Pracowałem tam jako, powiedzmy pracownik fizyczny, nie żaden kierowca, czy też przedstawiciel i nie było żadnych kart, ani żadnych dowodów na to, że ja tym samochodem jeździłem.

Wrzuć fotkę tutaj. Zamaż jedynie te dane, których nie chcesz upubliczniać.

jontekwielki napisał/a:
Czy faktycznie mogę wskazać, może nie jako kierującego, ale jako dysponującego w tym okresie tym pojazdem właśnie szefa? Wiem z doniesień, że on to zrobił złośliwie, bo odszedłem z firmy w jeden dzień po kilku latach pracy. :)

Czy Ty mogłeś w tym dniu kierować tym autem? Nie odpowiedziałeś mi na to pytanie.

jojo napisał/a:
Nie przyjmuj mandatu i tyle. Nie jesteś właścicielem auta, więc nie musisz nikogo wskazywać.

jojo, nie tak do końca, bo jontekwielki został wskazany przez szefa jako kierujący. :twisted:
 
 
kalex
Jajcarz

Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 127
Posty: 1223
Skąd: Wrocław
Wysłany: 28 Styczeń 2014, 20:20   

A ja powiem tak: nie ma gęby, nie ma sprawcy. Ja bym zeznał, że prowadził szefuncio w tym dniu. <SM> będzie miała dylemat, a sąd powinien sprawę umorzyć.
 
 
jontekwielki 
Dziędobry!

Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 19
Skąd: Krakow
Wysłany: 28 Styczeń 2014, 20:51   

Oczywiście fizycznie mogłem prowadzić ten samochód jak każdy. Ale nie ma na to żadnych dowodów. A przynajmniej ja o nich nie wiem. Nic nie mazałem, bo widać tylko numery, a zdjęcie według mnie jest dramatycznej jakości. Np. załóżmy, że nie odpisze im i co - ukarzą mnie na podstawie informacji jednego człowieka? Albo będą ciągać po sądach, bo ktoś podał moje nazwisko? Co uważacie o zdjęciach? Można po nich określić bez wątpliwości kto to jest?

CAM00479.jpg
Plik ściągnięto 59 raz(y) 169,14 KB

CAM00476.jpg
Plik ściągnięto 52 raz(y) 286,32 KB

 
 
euros 
Czai bazę

Dołączył: 08 Cze 2010
Użytkownik zbanowany
Zakaz pisania
Pochwał: 207
Ostrzeżeń: 4/5
Posty: 453
Skąd: się znamy?
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: 28 Styczeń 2014, 21:05   

Ja tam widzę twarz kierującego. Masz ją powiększoną z boku.
 
 
jontekwielki 
Dziędobry!

Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 19
Skąd: Krakow
Wysłany: 28 Styczeń 2014, 21:12   

I po tym bez wątpienia wskazałbyś kierującego?
 
 
jontekwielki 
Dziędobry!

Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 19
Skąd: Krakow
Wysłany: 28 Styczeń 2014, 21:16   

A co powiesz gdy porównamy do tego?
Zdjęcie ze strony producenta owego fotoradaru.

frapidcm0.jpg
Plik ściągnięto 2986 raz(y) 15,25 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dura lex sed lex - Nieudzielenie informacji o kierującym pojazdem | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group