Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Sid 006a1ea8ba470d2d1349b820329b86de Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Dura lex sed lex - AUTOCLAMB, czyli prywatna blokada na kole...
Autor Wiadomość
garny 
Forum Lider

Dołączył: 08 Lis 2008
Pochwał: 128
Posty: 1543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21 Styczeń 2010, 19:43   AUTOCLAMB, czyli prywatna blokada na kole...

Temat o parkingach i parkowaniu przez "zdolnych inaczej" już jest.

Ponieważ do tej pory rzadkością były jakieś realne konsekwencje z tego tytułu, postanowiłem oddzielny post założyć.

Otóż dziś zauważyłem lekko naciągane moim zdaniem działania firmy AutoClamb na terenie parkingu przy stacji BP obok Hotelu Wrocław.
A więc po kolei. Ten kto mieszka we Wrocławiu pewnie kojarzy, a jak nie to przybliżę - obok stacji jest spory biurowiec, a parkingi w niedoborze. Więc naród parkuje gdzie się da, również na terenie stacji paliw. Gdy tylko taki Kierowca zaparkuje pojawia się koleżka z AC z blokadą na koła i mamy kłopot...
Na terenie stacji są tabliczki informujące, że parking jest prywatny i że tylko Klienci stacji paliw nie będą mieli blokad, jednak nie wiadomo czy klientem stacji paliw jest tylko ten kto tankuje czy też ten kto zatrzyma się nie przy dystrybutorze, bo chce kupić flaszkę i cygarety...
Generalnie lipa i BP (IMO) straci sporo Klientów, bo pracownicy firmy megachamscy są czego byłem świadkiem, a załoga BP zlewa temat.

Rzuciłem okiem w sieci nt. tej firmy, podobno ich działania są legalne na terenach prywatnych, na Śląsku podobno zasłynęli z blokowania parkujących na kopertach dla niepełnosprawnych (co akurat popieram).
 
 
Automobil

Wysłany:    A może to Cię zainteresuje



 
 
tqmeh 
Forum Lider


Dołączył: 26 Mar 2009
Pochwał: 620
Posty: 3707
Skąd: DZL
Wysłany: 21 Styczeń 2010, 20:28   

Nikt u nas nie widzi tego problemu i dopóki nie zmieni się myślenie, jesteśmy na straconej pozycji!

Dam równie ciekawy przykład:

W Legnicy przy WORD-ie jest około 30 miejsc, a chętnych 3x tyle, miejsca wokoło na zrobienie parkingu nie brakuje, ale po co? Wpadnie SM raz na tydzień, wypisze 20 kwitów i tyle, jest kasa?

TAK się ignoruje blokadę. :wink:
 
 
BlackHawk
Fach-offiec


Dołączył: 16 Mar 2009
Pochwał: 30
Posty: 590
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 21 Styczeń 2010, 21:48   

Ja bym sobie zapewne może i poradził z zamkiem w blokadzie. :P Kilka minut i mam blokadę w bagażniku. :D
 
 
kalex
Jajcarz

Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 127
Posty: 1222
Skąd: Wrocław
Wysłany: 21 Styczeń 2010, 22:02   

Jak to zwykle bywa, ja widzę to dwojako. Stacja i owszem jest prywatna, ALE jakby nie patrzeć stacja benzynowa jest tzw. miejscem użyteczności publicznej - i prawdopodobnie jakby spojrzeć do koncesji na stację benzynową, okazałoby się, że sprawa się komplikuje. Po drugie, co bardziej istotne, firma na pewno łamie prawo. To jest tak jak z parkingiem strzeżonym, nie zapłacisz - co z tego, auta nie mogą ci zatrzymać. Takie mamy niestety prawo, piszę niestety, bo tak naprawdę jak widzę jak szarańcza parkuje to by się przydały bardziej firmy co odholowują i później kasują za wykup.
 
 
garny 
Forum Lider

Dołączył: 08 Lis 2008
Pochwał: 128
Posty: 1543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21 Styczeń 2010, 22:23   

Z obserwacji wynika, że BP ma niewiele z nimi wspólnego, raczej jest to tak, że stacja stacją, a teren w bezpośrednim pobliżu może być kogoś innego. ;)

Znam właściciela/ajenta tego przybytku to się przy okazji dowiem o co biega. :)

Cytat:
Prywatne blokady sieją postrach na sosnowieckich osiedlach


Szymon Sowula z Autoclambu blokuje koło auta stojącego w niedozwolonym miejscu (Fot. Anna Dziedzic)

Sosnowiecka firma Autoclamb blokuje już nie tylko auta kierowcom, którzy bezprawnie zajęli miejsca dla niepełnosprawnych w Centrum Handlowym Plejada, ale podpisali umowy na podobną działalność z kilkunastoma wspólnotami mieszkaniowymi na terenie miasta.

Zaparkowanie auta pod blokiem, gdzie widnieje tabliczka z napisem, że parkowanie jest tam zabronione i parkując bez uzasadnienia zgadzamy się z wniesieniem opłaty 300 zł może skończyć się wypisaniem tzw. obciążenia karnego.

- Znaleźliśmy niszę na rynku usług. Policja i straż miejska nie chcą interweniować na zgłoszenia bezprawnego parkowania na terenach prywatnych. Właściciele byli bezsilni. Mimo że za teren płacą podatki, nie mogli z niego korzystać - mówi Szymon Sowula, współwłaściciel firmy Autoclamb.
Podinsp. Andrzej Gąska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach potwierdza, że interwencje są podejmowane na terenie prywatnym tylko kiedy auta zagrażają bezpieczeństwu lub utrudniają ruch.
- Szlag mnie trafiał, kiedy podjeżdżałem pod dom i musiałem szukać miejsca parkingowego, mimo narysowanej dla mnie koperty. Przecież mam wykupione mieszkanie i przynależą do niego dwa miejsca, a auto stawiałem siedemset metrów dalej, bo moje miejsce notorycznie ktoś blokował - mówi jeden z mieszkańców osiedla Kościelna w Sosnowcu.

Dlatego ofertę Autoclambu przyjęto z otwartymi rękami. Z jej usług skorzystały także wspólnoty na Osiedlu Zamkowa a nawet w Katowicach. Już od piątku samochody z prywatnymi blokadami pojawią się w Bytomiu.

- Rozumiem, że kierowcy nie muszą nas lubić, ale my nie działamy z zaskoczenia. Tabliczka jasno informuje o konsekwencjach parkowania w miejscu niedozwolonym, co jest jednoznaczne ze zgodą na podwyższoną opłatę. Dlatego jestem przekonany, że nie łamiemy prawa - uważa Sowula.
Pomysł działalność ściągnęli z Wielkiej Brytanii. Mieszkając tam przez kilka lat zobaczyli jak radzą sobie firmy i jakie przynosi to pieniądze. - A potrzeby ochrony własności są ogromne - uważa Sowula. Dość powiedzieć, że na niektórych parkingach mieszkańcy brali sprawy we własne ręce. W ubiegłym roku w Starym Sosnowcu jedno z aut zostało ostrzelane z broni pneumatycznej, bo blokowało prywatne miejsce na parkingu.

Siłą firmy jest fakt, że podpisanie z nimi umowy nie powoduje żadnych kosztów u zleceniodawcy. Utrzymują się z pieniędzy od kierowców, którzy złamali zasady obowiązujące na parkingach. Nie zawsze jest to łatwe. W tej chwili w różnych instancjach sądowych jest 400 spraw wytoczonych przez firmę tym, którzy nie chcieli płacić. Wynik sądowych potyczek nie jest jednoznaczny, dlatego aby wzmocnić siłę dowodów, pracownicy zanim założą blokadę, robią dokumentację zdjęciową.

Pozostaje pytanie, gdzie mają parkować ci, którzy nie mają mieszkań własnościowych i nie przysługuje im miejsce parkingowe? Co na to spółdzielnie i miasto, które nie kwapi się z budową nowych parkingów?

- To nie nasz problem. My realizujemy jedynie zlecenie właścicieli nieruchomości zgodnie z zawartą umową - podsumowuje Sowula.

Tak wygląda egzekucja

Można zapłacić wymienioną na tabliczce kwotę 300 złotych gotówką wzywając patrol Autoclambu i odjechać bez przeszkód samochodem. Jeśli kierowca nie ma przy sobie gotówki respektowane jest również dokonanie przelewu na konto firmy w ciągu siedmiu dni. Brak wpłaty niejako z automatu prowadzi do skierowania sprawy do sądu o nakaz zapłaty. Brak zgody na obie formy zapłaty uruchamia kolejną procedurę. Wezwanie na miejsce policji, spisanie notatki i skierowanie sprawy do Sądu Grodzkiego. Od października ubiegłego roku, kiedy firma zaczęła działać aż do dzisiaj nie zdarzyło się, aby ktokolwiek zdecydował się na parkowanie w miejscu zabronionym po raz drugi.

Źródło

Warszawa kontra Sosnowiec:

Cytat:
Prywatne blokady na koła niezgodne z prawem

Prywatna firma zakłada blokady na koła i kasuje za ich zdjęcie po 180 złotych. Tak jest na osiedlu Słowicza w Piasecznie. - To nielegalne - alarmują policjanci i prawnicy. Niewykluczone, że sprawa trafi do sądu.
- Zostawiliśmy samochody w takich miejscach, żeby nie przeszkadzały w dojeździe straży pożarnej. Nie było także oznaczone, że to miejsce jednego z mieszkańców bloku - mówi Piotr Pawlik, który nieopatrznie zostawił swoje auto na osiedlu w Piasecznie. Tego typu zachowanie jest całkowicie bezprawne i pokrzywdzonemu przysługuje stosowne odszkodowanie.

Po dwóch godzinach na jego kole pojawiła się blokada. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby założyła ją straż miejska albo policja. Okazało się, że blokadę założyła... prywatna firma, działająca na zlecenie wspólnoty mieszkaniowej.

- Warunkiem zdjęcia blokady jest zapłata gotówką człowiekowi, który przyjeżdża z kluczem. Nie ma możliwości zapłacenia przelewem lub w inny sposób - bulwersuje się Pawlik. Zdjęcie blokady kosztuje 180 złotych.

"To łamanie prawa"

Nieoficjalnie mówi się, że zatrudnienie firmy do zakładania blokad na koła to pomysł administracji. Znawcy prawa mówią jednak jasno: to łamanie prawa. - Tego typu zachowanie jest całkowicie bezprawne i pokrzywdzonemu przysługuje stosowne odszkodowanie - twierdzi prawnik Krystyna Krzekotowska.

Potwierdzają to także policjanci. - Tylko policja i straż miejska może zakładać blokady - mówi Wojciech Pasieczny z Wydziału Ruchu Drogowego KSP.

Władze spółdzielni odmówili komentarza reporterowi TVN Warszawa. Prawdopodobnie teraz spółdzielnia będzie musiała tłumaczyć się przed sądem, bo kilka osób już zapowiedziało wejście na drogę prawną.

Źródło

Cytat:
Bez śledztwa w sprawie blokad

Prokuratura Rejonowa w Sosnowcu odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie zakładania blokad na kołach samochodów, które parkują na miejscach dla niepełnosprawnych przed Centrum Handlowym Plejada.

- Według naszej oceny działalność ta nie ma znamion przestępstwa ani oszustwa. Co do tego nie mamy wątpliwości - podkreśla Mirosław Miszuda, zastępca prokuratura rejonowego. - Parking jest terenem prywatnym, na którym miejsca postojowe dla niepełnosprawnych są oznakowane i znajduje się tam informacja, że osoba nieuprawniona do postoju musi uiścić opłatę.

Centrum handlowe w Sosnowcu zawarło umowę z firmą Autoclamb, by poradzić sobie z plagą kierowców notorycznie parkujących na miejscach przeznaczonych dla inwalidów. Autoclamb pobiera 300 złotych za nieuzasadnione zaparkowanie w miejscu dla osoby niepełnosprawnej, wcześniej w aucie takiej osoby blokowane jest koło. Przy postoju dla inwalidy jest tabliczka informująca czym grozi parkowanie bez odpowiednich uprawnień.

Źródło
 
 
tqmeh 
Forum Lider


Dołączył: 26 Mar 2009
Pochwał: 620
Posty: 3707
Skąd: DZL
Wysłany: 21 Styczeń 2010, 22:49   

Podobny temat jest na Statoilu w centrum Legnicy blisko galeria, sąd, szkoła, mało tego, postój taxi i przechowalnia dla busów, mają jeszcze wypożyczalnię przyczep, więc zamieszanie na całego, tylko czekać jak będą tam podobne akcje...

Pozdr.
 
 
wksek 
Forum Lider


Dołączył: 26 Lut 2009
Pochwał: 284
Posty: 2543
Skąd: Wrocław
Wysłany: 21 Styczeń 2010, 22:56   

A to przypadkiem nie jest teren wewnętrzny i wszystkie tego typu akcje muszą być zatwierdzone przez właścicieli? Bo z tego co pamiętam koło Hotelu Wrocław jest tabliczka teren wewnętrzny po obu stronach, przy stacji też.
 
 
 
garny 
Forum Lider

Dołączył: 08 Lis 2008
Pochwał: 128
Posty: 1543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21 Styczeń 2010, 23:11   

Z lektury artykułów wynikają dwie istotne kwestie:

1. Usługi firmy nie kosztują nic (właściciela terenu) - utrzymują się z "haraczu" - stąd wiadoma nadgorliwość.
2. Ustalać opłaty, warunki i inne szczegóły przebywania na terenie prywatnym owszem można - ale prawo do używania blokad mają tylko Miśki i SM, za moment będą używać kajdanek, tonf, "klamek", bo to teren prywatny... Thank God we're in Poland (not in US). :)
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 22 Styczeń 2010, 08:11   

garny, raz w godz. szczytu podjechałem na BP przy Powst. Śl. To, co tam zobaczyłem, skłoniło mnie do odjechania stamtąd natychmiast! Nie dziwię się, że właścicielom tamtego terenu puściły nerwy!!! Mało tego!!! Jestem za!!! Nie może być tak, że podjeżdżam na stację na kawę i nie mam gdzie stanąć, bo "biurowiec" przyjechał do pracy i zablokował cały teren (jakby mogli to by poblokowali dystrybutory paliwa). Bardzo dobrze! Stacja jest dla klientów, a nie dla hołoty!!!

We Wrocławiu na terenie salonu Elcar są tabliczki, że parking jest tylko dla klientów. Ostrzegają, że założą blokadę na koło, a jej zdjęcie będzie właściciela pojazdu kosztowało 150zł.

Popieram także tego typu akcje na terenie hipermarketów!!! Staniesz na miejscu dla Inwalid, oki. Licz się z blokadą auta, a jej zdjęcie powinno kosztować nie 300, a 1000zł!!!
 
 
garny 
Forum Lider

Dołączył: 08 Lis 2008
Pochwał: 128
Posty: 1543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23 Styczeń 2010, 07:06   

Ależ 100% racji masz i się zgadzam:

- gonić tych co parkują na kopertach dla niepełnosprawnych

- jeżeli chodzi o rzeczony parking to również uważam, że jest ok., ale trochę drogo to kosztuje (myślę, że 100 zł byłoby wystarczającą dolegliwością), poza tym IMO włos by im z głowy nie spadł, gdyby informowali że kasują (nie każdy widzi karteczkę/tabliczkę przed stacją - stoi tyłem do wjeżdżających), naród by się przyzwyczaił i jakoś by to miało pozytywniejszy wydźwięk;
- absolutnie nie neguję prawa właściciela terenu do dysponowania nim - ale stacja paliw jest szczególnym rodzajem prywatności - która jest udostępniana klientom - Tu załoga stacji generalnie nie przejmuje się problemami Klientów, a z drugiej strony Kolesie z AC działają z przyczajenia, wyjdziesz po "fajki" i masz klamrę... inna rzecz to czy oni mogą używać blokad, niby teren prywatny, ale jeżeli ma to odniesienie do osób trzecich to chyba nie (parkowanie nie jest takim złem okrutnym i nikczemnym, że trzeba stosować takie sankcje, może za moment będzie zatrzymanie obywatelskie etc. :(
- jeżeli parkują "biurowcy" to uważam, że nie ma przebacz, choć przyznam, że sam nie raz naginam przepisy w tej materii (ale w innej części miasta) i też mam wątpliwości gdy mnie gonią, bo centrum mamy mega biedne w miejsca do parkowania. :)

Generalnie - NIECH GONIĄ, ale Z GŁOWĄ!!!

PS. A sami pracownicy AC blokują miejsce przy kompresorze. :) Taka mentalność Kalego. :)
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 23 Styczeń 2010, 10:02   

Podjadę tam któregoś dnia z aparatem... zobaczymy, co się tam dzieje.
Będę pykał aż miło.
 
 
tqmeh 
Forum Lider


Dołączył: 26 Mar 2009
Pochwał: 620
Posty: 3707
Skąd: DZL
Wysłany: 23 Styczeń 2010, 10:17   

Witam,

Gdzieś czytałem, że nie można nikomu ograniczać jego swobody tzn. tak jak tu, jedna osoba prywtna (nie mylić z SM) drugiej blokuje auto, podobnie gdy wjedzie mi ktoś na posesję, a ja zamknę bramę na klucz lub zastawię go autam...

Pozdr.
 
 
garny 
Forum Lider

Dołączył: 08 Lis 2008
Pochwał: 128
Posty: 1543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23 Styczeń 2010, 17:38   

Jest pewien postęp - dziś podjechałem na BP - jest więcej tabliczek oraz zmieniła się ich treść - 30 min. można za free jeżeli jest się klientem BP.
Widocznie musiało się zagotować. :) A załogi AC dziś ani słychu ani widu.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 24 Styczeń 2010, 09:58   

Trzeba tam zajrzeć w dzień powszedni w godz. 8:00 - 16:00.
W tym tygodniu na pewno tam podjadę z aparatem.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 26 Styczeń 2010, 13:57   

Jak obiecałem, tak zrobiłem. Podjechałem dzisiaj na ową stację, zainwestowałem 3,99 (cena kawy) i zrobiłem krótkie rozeznanie.
Rzeczywiście, nie ta stacja! W końcu można normalnie zaparkować!!! Już na samym wjeździe na teren stacji zauważyłem tablicę informacyjną.
Stoi ich tam przynajmniej kilka - szkoda, że miejsca niebezpieczne na polskich drogach nie są tak dobrze oznakowane. :-)



Po terenie stacji kręci się kilku dziwnie wyglądających Panów... wyraźnie widać, że węszą, na coś / na kogoś czekają.
Ustawiłem się grzecznie w kolejce. Wchodzi Pan do środka, wyciąga identyfikator i robi krótki wywiad - które auto jest Pana/Pani?
A gdzie dzień dobry - pomyślałem. Ludzie ze strachem w oczach wskazują swoje samochody. Pan się oddala...
Sprowokowałem Panią za kasą... to niezgodne z Konstytucją. Natychmiast rozgorzała się żywa dyskusja. I tak sobie myślę... coś w tym jest! Dlaczego SM nie blokuje / nie wywozi na lawetach aut, które stoją na zakazach?
Bo zablokować / odholować może tylko te, które stwarzają niebezpieczeństwo lub blokują przekazd! Pozostali dostają kwitek za szybę!!!

Wyszedłem na parking z aparatem...
Robię zdjęcia... widzę, że chłopaki z "firmy" nie są zadowoleni. W sumie jest ich czterech. Chłopy w sile wieku...





Nerwowo spoglądają na zegarek... domyślam się, że zapisują sobie godzinę przyjazdu i kiedy minie czas (30min.) natychmiast blokują auto! Raczej tak się dzieje, gdyż dobre pół godziny stało sobie auto, do którego nagle zaczęli się dobierać! I oczywiście zablokowali je!!!
W międzyczasie podszedł do mnie Pan i zaczął wypytywać o aparat! Stwierdził, że nie mogę tu robić zdjęć. Odpowiedziałem, że w takim razie będzie mi musiał założyć blokadę na aparat. Nie miał już żadnych argumentów, kiedy odpowiedziałem Mu, że "samochód żony będę fotografował kiedy mi się to podoba".

Na odchodne zrobiłem ich auto... co ciekawe stanęli w niezbyt fortunym miejscu. Zablokowali klientom kompresor.
Ich mina, kiedy zobaczyli mnie jak robię ich auto, bezcenna.



Tak na koniec słów kilka ode mnie...
Tam trzeba było zrobić porządek i przegonić tą hołotę, ale wydaje mi się, że nie tędy droga. Ludwiku Dorn i Sabo...
Sam osobiście zraziłem się do tej stacji!!! Moja noga tu więcej nie stanie!!!
Myślę, że wielu ich stałych klientów także pojedzie dalej, bo:

- czy ktoś mi unieruchomi auto, kiedy np. nie zapłacę za postój w strefie płatnego parkowania?
- czy Policja wywiezie mnie na lawecie, kiedy stanę na kopercie?

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dura lex sed lex - AUTOCLAMB, czyli prywatna blokada na kole... | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group