Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Start 120 Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: delpiero
20 Sierpień 2011, 06:41
Gm. Kęsowo - Żalno - DW nr 240 (Chojnice - Tuchola)
Autor Wiadomość
piotreg 
Administratore banitore
piotreg


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1551
Posty: 31940
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 10 Styczeń 2013, 09:51   

Cytat:
Czy straż gminna miała podstawy do funkcjonowania?

Tucholska prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące funkcjonowania straży gminnej w Kęsowie.

Prokuratorzy działają na podstawie zawiadomienia, jakie złożył jeden z kierowców. Ten uważa, że kęsowska straż gminna w ubiegłym roku nie mogła robić zdjęć fotoradarem i wystawiać mandatów, bo taka formacja wtedy nie istniała. Sprawą zajął się również Departament Nadzoru Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Śledczy wszczęli dochodzenie w grudniu. Należy jednak tu wspomnieć, że pierwsze zawiadomienie identycznej treści odrzucili. Uznali drugie, ale dopiero po postanowieniu tucholskiego Sądu Rejonowego, do którego zwrócił się kierowca. Sąd uznał, że są podstawy do zbadania sprawy i uchylił postanowienie prokuratury.

Cytat:
Relacja Anety Czupryniak:

W korespondencji, jaką MSW prowadzi z kierowcą, czytamy m.in., że departament ma obawy, co do podstaw prawnych, na jakich w 2012 r. swoje działania opierała Straż Gminna w Kęsowie.

U podstaw ministerialnego niepokoju leży gminna uchwała. W grudniu 2011 r. radni Kęsowa zdecydowali powołać do życia Straż Międzygminną. Ta formacja miała strzec porządku na terenie Kęsowa i po sąsiedzku także Gostycyna. W ministerialnym Departamencie Nadzoru ustalono, że tym samym moc utraciła gminna uchwała, którą w 2007 roku powołano Straż Gminną w Kęsowie. - A jednak właśnie taką nazwą cały czas posługiwała się ta formacja - mówi kierowca. - To jest rozporządzenie prezesa rady ministrów, które mówi dokładnie, że straże gminne mają używać swojej pełnej nazwy. Nie wolno wprowadzać kierowców w błąd.

Prokuraturę w Tucholi zawiadomił o trzech nieprawidłowościach: niedopełnieniu obowiązków przez wójta Kęsowa, który poprzez utworzenie Straży Międzygminnej działał na szkodę interesu publicznego; o tym, że czynności wobec niego w ub. roku wykonywała osoba podająca się za funkcjonariusza Straży Gminnej w Kęsowie, a także o tym, że wójt Kęsowa poświadczył nieprawdę w piśmie sprzed kilku miesięcy.

Link
 
 
Telematyka

Wysłany:    https://dbkfleetmanagement.com/



 
 
Karr 
Zaczyna kumać

Dołączył: 09 Sty 2013
Pochwał: 15
Posty: 60
Skąd: Studzienice
Wysłany: 10 Styczeń 2013, 13:08   

Do tej publikacji radia weekend wkradł się błąd, ale dobrze, że taka publikacja w ogóle powstała.

W tekście jest:

Cytat:
Prokuraturę w Tucholi zawiadomił o trzech nieprawidłowościach: niedopełnieniu obowiązków przez wójta Kęsowa, który poprzez utworzenie Straży Międzygminnej działał na szkodę interesu publicznego (...)

Powinno być:

Cytat:
Prokuraturę w Tucholi zawiadomił o trzech nieprawidłowościach: niedopełnieniu obowiązków przez wójta Kęsowa, który poprzez niewykonanie uchwały o utworzeniu Straży Międzygminnej działał na szkodę interesu publicznego (...)

Nie wiem dlaczego różne media podają, że problem polegał na działalności Straży Międzygminnej, bo ta miała błędną nazwę, niewystępującą w ustawie o strażach gminnych. Właśnie odwrotnie. Rzecz polega na tym, że wójt nigdy nie utworzył Straży Międzygminnej, choć zgodnie z uchwałą miał taki obowiązek. Myślę, że oprócz wyżej wymienionych zarzutów dojdzie jeszcze zarzut składania fałszywych zeznań przez komendanta straży i wójta.
 
 
piotreg 
Administratore banitore
piotreg


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1551
Posty: 31940
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 10 Styczeń 2013, 13:16   

A wszystko to pewnie w imię tego by wystawić fotoradar i łupić :?: :o
 
 
Karr 
Zaczyna kumać

Dołączył: 09 Sty 2013
Pochwał: 15
Posty: 60
Skąd: Studzienice
Wysłany: 10 Styczeń 2013, 13:38   

Myślę, ze taka dezinformacja medialna jest "linią obrony" kęsowskiego wójta, który udaje, że nie wie o co chodzi. Wójt skarży się, że czepiają się go za wykonywanie uchwał rady gminy. Nazwał mnie w jakimś wywiadzie "nawiedzonym" i stwierdził, że szkoda czasu z nawiedzonymi rozmawiać. Może jakiś dziennikarz zapytałby wójta, czy sąd w Tucholi też jest według niego nawiedzony, skoro ten sąd zgodził się z moją argumentacją. W każdym razie akt oskarżenia wpłynie do sądu. Nawet, jeśli prokuratura powtórnie "nie wykryje przestępstwa", to będzie prywatny akt oskarżenia. Po ewentualnym drugim umorzeniu będę miał prawo do wniesienia takiego aktu oskarżenia. Podają też w różnych artykułach, że ja się czepiam, bo zostałem dwa razy ukarany przez <SG> Kęsowo. To nie jest prawda, nikt mnie nie ukarał. Usiłowano przesłuchać mnie jako świadka. A od tego do ukarania jeszcze daleko.

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
Uncle
Dziędobry!

Dołączył: 09 Sty 2013
Pochwał: 5
Posty: 14
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 10 Styczeń 2013, 13:47   

Bardzo rozsądnie. Proszę o kontakt na e-mail.
 
 
piotreg 
Administratore banitore
piotreg


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1551
Posty: 31940
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 10 Styczeń 2013, 18:39   

Ładnie kierowcy odwdzięczyli się Panu Wójtowi za tego typu akcje:





Zdjęcia zrobił andrzej59.
 
 
Karr 
Zaczyna kumać

Dołączył: 09 Sty 2013
Pochwał: 15
Posty: 60
Skąd: Studzienice
Wysłany: 11 Styczeń 2013, 12:12   

Witam ponownie,

dostałem wezwanie na Policję, będę przesłuchany jako świadek w sprawie niedopełnienia obowiązków przez wójta Kęsowa, poświadczenia przez niego nieprawdy oraz podawania się przez jakichś osobników za <SG> Kęsowo.
Panowie śledczy dowiedzą się ode mnie przy okazji, że prawdopodobnie popełniono jeszcze następujące przestępstwa opisane w kk:

Cytat:
Art. 235. Kto, przez tworzenie fałszywych dowodów lub inne podstępne zabiegi, kieruje przeciwko określonej osobie ściganie o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne albo w toku postępowania zabiegi takie przedsiębierze, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Wójt nakłamał, że wydał Zarządzenie nr 11/2012 o nadaniu Regulaminu Organizacyjnego dla Straży Gminnej w Kęsowie, a takiego zarządzenia nie ma.

Cytat:
Art. 233. § 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Wójt z komendantem złożyli fałszywe zeznania w sprawie istnienia po 24 lutego 2012r. <SG> Kęsowo. Sąd w Tucholi nazwał to "wyjaśnieniami, które muszą budzić wątpliwości", bo - jak określił sąd - wójt i komendant doskonale wiedzieli, że jest Straż Międzygminna, a nie Straż Gminna. A jak już sąd coś orzekł i to w dodatku prawomocnie, choć dotyczyło to tylko rozpatrzenia zażalenia, to prokuratura czy chce, czy nie, to musi się z tym liczyć. Oczywiście prokuratura sama powinna dojść do tego wszystkiego, ale ja się już przyzwyczaiłem, że oni niechętnie do czegoś dochodzą. Nawet wspomniany sąd w Tucholi opieszałością prokuratury się rozsierdził i nazwał ich działania dosłownie "wyjątkowo niechlujnymi". Nawiasem mówiąc, prokurator czuł chyba, co się w sądzie będzie działo i na rozpatrzenie zażalenia zwyczajnie nie przyszedł. A szkoda, bo miałem wielką ochotę go przepytać. Także ze znajomości paragrafów :wink:

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
piotreg 
Administratore banitore
piotreg


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1551
Posty: 31940
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 11 Styczeń 2013, 15:15   

Jesteś naprawdę zdeterminowany :D
 
 
Karr 
Zaczyna kumać

Dołączył: 09 Sty 2013
Pochwał: 15
Posty: 60
Skąd: Studzienice
Wysłany: 11 Styczeń 2013, 15:55   

Jestem zdeterminowany, wszak powinniśmy stanowić społeczeństwo obywatelskie, może wbrew niektórym organom władzy. :razz:
 
 
Karr 
Zaczyna kumać

Dołączył: 09 Sty 2013
Pochwał: 15
Posty: 60
Skąd: Studzienice
Wysłany: 16 Styczeń 2013, 00:12   

Witam, jak to trzeba pilnować stróżów prawa, żeby nie robili nas w bambuko...

Kiedyś znalazłem na stronie www Policji przechwałkę, jak to kontrolowali "Straż Gminną w Kęsowie, która jest pierwszą w terenie strażą międzygminną". Zapytałem ich więc, czy wiedzą, że kontrolowali straż, której od 24 lutego 2012r. formalnie nie ma, bo od 24 lutego 2012 r. nie ma już podstawy prawnej jej funkcjonowania. Wysmarowali mi w odpowiedzi oficjalne pismo z wszelkimi honorami i pieczęciami, że kontrola dotyczyła czasu, kiedy jeszcze Straży Międzygminnej nie było i sprawdzali tylko dokumenty dotyczące Straży Gminnej z poprzedniego okresu.

Coś mi tu nie pasowało, więc zwróciłem się do nich z wnioskiem, na zasadzie uzyskania informacji publicznej, o udostępnienie wszelkich materiałów z tamtej kontroli. Mailem się nie zmieściło, wysłali mi pocztą płytkę - 82 strony protokołu (nawiasem mówiąc obraz nędzy, rozpaczy i bałaganu w <SG> Kęsowo). No i wyszło, że za pierwszym razem nałgali, że okres kontroli dotyczył tylko czasu, kiedy działała jeszcze <SG> Kęsowo. Okres kontroli dotyczył także czasu, kiedy powinna była już działać Straż Międzygminna. Istotnym jest, że ten sam funkcjonariusz kontrolował Kęsowo, który potem przygotowywał dla mnie nieprawdziwą informację na temat tej kontroli. Wychodzi na to, że chciał w ten sposób ukryć, że w czasie kontroli nie zauważył naruszenia prawa w postaci funkcjonowania jednostki formalnie nieistniejącej. Wychodzi też na to, że facet kompletnie nie potrafi interpretować ustawy o strażach gminnych.

Cóż było robić. Wysłałem dzisiaj do Komendanta Wojewódzkiego wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, zażądałem wszelkich wyjaśnień, wskazałem, że może policjanci mają braki w wyszkoleniu. Co za kraj. Obywatel musi myśleć nie tylko za siebie, ale jeszcze za ministra, za wojewodę, za prokuratora, za policjanta. Bo, jak obywatel nie będzie myślał za nich wszystkich, to oni bezmyślnie obywatela pogrążą. A podobno państwo ma pełnić rolę służebną przez swoich urzędników, a organa ścigania mają nas bronić. :cool:

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
Karr 
Zaczyna kumać

Dołączył: 09 Sty 2013
Pochwał: 15
Posty: 60
Skąd: Studzienice
Wysłany: 17 Styczeń 2013, 22:41   

Byłem dzisiaj składać zeznania na Policji w wyżej wymienionych sprawach. No i muszę powiedzieć, że spotkałem się z profesjonalizmem. Funkcjonariusz był zorientowany w sytuacji, wcześniej sumiennie czytał akta. Z tego, co mówił, to przesłuchani będą urzędnicy i radni gminni, urzędnicy wojewody, MSW, policjanci z komendy wojewódzkiej. Ciągle też zgłaszają się nowi kierowcy poszkodowani przez <SG> Kęsowo. Ciekawe, że prokurator, który wcześniej z pewnym lekceważeniem traktował sprawę jeszcze przed jej rozpatrzeniem, teraz wszczął nie tylko postępowanie karne, ale także postępowanie administracyjne.

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
piotreg 
Administratore banitore
piotreg


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1551
Posty: 31940
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 19 Styczeń 2013, 19:34   

Upssssss... robi się ciekawie.
 
 
Karr 
Zaczyna kumać

Dołączył: 09 Sty 2013
Pochwał: 15
Posty: 60
Skąd: Studzienice
Wysłany: 20 Styczeń 2013, 00:35   

To chyba nie jest zbyt częste, żeby prokurator wszczynał postępowanie administracyjne, choć ma do tego prawo. Kodeks Postępowania Administracyjnego daje prokuratorowi prawo zwrócenia się do właściwego organu administracji publicznej o wszczęcie postępowania w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem. Skoro w sprawie <SG> Kęsowo coś takiego zrobił, to znaczy, że musiał wskazać jakiś stan niezgodny z prawem. A więc jest tu już jakiś "administracyjny akt oskarżenia" mówiąc w przenośni. Ciekawe więc, co wskazał i komu wskazał, jakiemu organowi administracji publicznej. Ale że postępowanie administracyjne nie ma zazwyczaj klauzuli tajności, więc można zapytać o nie w drodze uzyskania informacji publicznej. I mam właśnie zamiar o taką informację wnieść.
Przy okazji. Gmina Kęsowo w budżecie na 2013 r. planuje mieć dochody z mandatów karnych w wysokości 2.600.000 zł przy całkowitych dochodach własnych w wysokości 5.268.556,05 zł. Zaradni są, trzeba przyznać :wink:
 
 
piotreg 
Administratore banitore
piotreg


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1551
Posty: 31940
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 20 Styczeń 2013, 19:18   

Zakłócasz im spokój :evil:
 
 
robind 
Dziędobry!

Dołączył: 21 Sty 2013
Posty: 1
Skąd: stamtąd
Wysłany: 21 Styczeń 2013, 11:26   Brawo, Karr.

A może warto pomyśleć o pozwie zbiorowym? Co Ty na to?
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Gm. Kęsowo - Żalno - DW nr 240 (Chojnice - Tuchola) | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group