Forum Mapy Fotoradarów - Strona Główna Antyradary Mapa fotoradarów
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Fotoradary stacjonarne
Autor Wiadomość
delpiero 
Administratore banitore


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 2790
Posty: 8051
Skąd: Gang Albanii
Wysłany: 28 Luty 2011, 15:43   Fotoradary stacjonarne

Cytat:
Fotoradar SM Debrzno "śmietniku"

Straż Miejska w Debrznie wciąż czeka na zgodę na ustawienie stacjonarnych fotoradarów przy drodze krajowej nr 22 w Uniechowie (przy szkole) i Cierzniach (przy świetlicy). W tzw. międzyczasie zmieniły się warunki stawiania masztów i stąd ta zwłoka.

Od początku roku obowiązują zmiany ustawy prawo o ruchu drogowym nakładające m.in. obowiązek oznakowania miejsca prowadzenia kontroli za pomocą fotoradarów i zabraniające rejestrowania wykroczeń na drogach krajowych poza miejscem zabudowanym. Wciąż brakuje jednak rozporządzenia ministra infrastruktury, które ureguluje warunki ustawiania przy drogach nowych stacjonarnych radarów i usuwania z poboczy atrap.

- Wniosek o wydanie zgody na ustawienie stacjonarnych urządzeń rejestrujących w Uniechowie i Cierzniach złożyliśmy jeszcze w ubiegłym roku do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale do 31 grudnia nie wydała ona decyzji i dokumentację przekazała do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, który od nowego roku jest za to odpowiedzialny - mówi Ireneusz Ruszczyk, komendant SM w Debrznie. - Póki nie wejdzie w życie nowe rozporządzenie, nie możliwości wydania pozytywnej decyzji. Musimy czekać.

Projekt rozporządzenia jest na etapie konsultacji społecznych. Proces legislacyjny może potrwać jeszcze nawet kilka miesięcy. Nie czekając na jego zakończenie, w połowie lutego strażnicy z Debrzna rozpoczęli kontrole, używając wkładu do masztu jako fotoradar mobilny (po prostu został on włożony do obudowy nazywanej złośliwie "śmietnikiem").
- Kontrole prowadzimy w miejscach, gdzie planujemy ustawić fotoradar - mówi Ruszczyk. - Gdy stopniały śniegi, kierowcy znów zaczęli szarżować na drogach. Mieszkańcy, dyrektor szkoły i sołtys Uniechowa poprosili nas o kontrolę.

Nowe fotoradary z masztami debrzneńska straż ma od grudnia, jednak do teraz ich nie używała. Nie prowadziła kontroli prędkości od 20 listopada ub.r., gdy musiała oddać firmie wydzierżawiony od niej fotoradar przenośny.
LINK

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
Automobil

Wysłany:    Na laser jammery laserowe, na fotoradary antyradary.sklep.pl. Kierowcy mają do wyboru najlepsze modele - wykrywacze Escort, Valentine One, Noxo, Whistler wyposażone w euro pasma radarów. 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1216
Posty: 28380
Skąd: WROCŁAW
Wysłany: 28 Sierpień 2011, 10:23   

Miejscowość Cierznie - droga K-22 (Człuchów - Jastrowie).

Maszt stoi w centrum miejscowości i celuje w jadących w kierunku Wałcza, ogr. (50) . Sesja zapewne w obie strony. Pod znakiem D-51 nie ma tabliczki "Na odcinku..."
Aktywny 24h na dobę :!: Na pace Multaradar C.

cierznie (1).JPG
Plik ściągnięto 347 raz(y) 1,21 MB

cierznie (2).JPG
Plik ściągnięto 330 raz(y) 1,61 MB

_________________
Mapa fotoradarów/Mapa videopatroli
 
 
andrzej59
Forum Lider


Dołączył: 22 Mar 2009
Pochwał: 310
Posty: 1472
Skąd: Kielce
Wysłany: 28 Sierpień 2011, 10:30   

Stoi na czyjejś posesji :?!: :o
_________________
NIE JEDŹ SZYBCIEJ NIŻ LECI TWÓJ ANIOŁ STRÓŻ!!!
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1216
Posty: 28380
Skąd: WROCŁAW
Wysłany: 28 Sierpień 2011, 10:36   

To teren świetlicy wiejskiej... z tego co pamiętam.
_________________
Mapa fotoradarów/Mapa videopatroli
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1216
Posty: 28380
Skąd: WROCŁAW
Wysłany: 28 Sierpień 2011, 21:19   

I kolejna wieżyczka nabita Multaradarem C - miejscowość Uniechów - droga K-22 (Człuchów - Jastrowie). Na terenie miejscowości znak D-51 bez tabliczki "Na odcinku...".

uniechów (1).JPG
Plik ściągnięto 330 raz(y) 1,08 MB

uniechów (2).JPG
Plik ściągnięto 333 raz(y) 2,05 MB

_________________
Mapa fotoradarów/Mapa videopatroli
 
 
delpiero 
Administratore banitore


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 2790
Posty: 8051
Skąd: Gang Albanii
Wysłany: 24 Marzec 2012, 10:48   

Cytat:
Piratów na motorach namierzy fotoradar i kamera

Strażnicy miejscy z Debrzna zamierzają skuteczniej walczyć z motocyklistami przekraczającymi prędkość, montując na słupkach fotoradarów dodatkowe kamery miejskiego monitoringu. Dzięki temu łatwiej będzie ustalić, kto kierował motocyklem.

O tym, że motocykliści piraci to poważny problem, świadczy chociażby zdjęcie zrobione dziesięć dni temu przez fotoradar w Wierzchowie w gminie Człuchów. Widać na nim yamahę R1, pędzącą przez centrum miejscowości z prędkością 189 kilometrów na godzinę.

- To przejaw kompletnej głupoty - komentuje Krzysztof Bulwan, komendant Straży Gminnej w Człuchowie. - Fotoradar ustawiony jest w pobliżu szkoły, przedszkola i kościoła.

Niewiele trzeba, aby doszło tam do tragedii. Dochodziła godzina 15, pora, gdy dzieci wracają ze szkoły...

Strażnicy przyznają, że ciężko walczyć im z piratami na motocyklach. Niektórzy z nich czują się na tyle bezkarni, że celowo przejeżdżają przed fotoradarami na jednym kole bądź też pokazują środkowy palec przed fotoradarami.

- Zdarza się, że kilka razy zawracają i z ogromną prędkością przejeżdżają koło fotoradaru - mówi Ireneusz Ruszczyk, komendant Straży Miejskiej w Debrznie. - Mieliśmy takich, którzy dawali sobie zrobić w taki sposób blisko dziesięć zdjęć.

Motocykliści czują się pewnie, gdyż z przodu nie mają tablic rejestracyjnych, a te z tyłu są bardzo często zaginane w taki sposób, że dla fotoradarów są niewidoczne. To co niewidoczne dla fotoradaru może jednak wypatrzyć oko kamery...

- Chcemy walczyć z motocyklistami piratami, instalując na masztach fotoradarów dodatkowe kamery miejskiego monitoringu - mówi Ireneusz Ruszczyk. - Można ustawić je w taki sposób, aby łatwiej podejrzeć numery tablic rejestracyjnych. Poza tym dzięki temu będziemy mogli porównać zdjęcie z fotoradaru z tym, co zarejestrowały kamery monitoringu.

Strażnicy z Debrzna zwrócili się już do Głównego Urzędu Miar o wyrażenie zgody na montaż dodatkowych kamerek na fotoradarowych słupach.

- Nie sądzimy, aby taka zgoda była potrzebna, ale aby nikt nie miał wątpliwości, chcemy ją mieć, żeby nikt nie zarzucał nam, że działamy bezprawnie - dodaje komendant debrzeńskich strażników.
LINK

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
andrzej59
Forum Lider


Dołączył: 22 Mar 2009
Pochwał: 310
Posty: 1472
Skąd: Kielce
Wysłany: 24 Marzec 2012, 11:45   

Cytat:
(...) Nie sądzimy, aby taka zgoda była potrzebna, ale aby nikt nie miał wątpliwości, chcemy ją mieć, żeby nikt nie zarzucał nam, że działamy bezprawnie - dodaje komendant debrzeńskich strażników.

Ciekawe od kiedy on taki praworządny :?: :o
_________________
NIE JEDŹ SZYBCIEJ NIŻ LECI TWÓJ ANIOŁ STRÓŻ!!!
 
 
bicker5 
Forum Lider

Dołączył: 17 Mar 2009
Pochwał: 47
Posty: 678
Skąd: Kraków
Wysłany: 24 Marzec 2012, 14:39   

Pan komendant chyba za dużo naoglądał się CSI: Kryminalne zagadki Miami lub czegoś podobnego :o :facepalm: :lol:
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1216
Posty: 28380
Skąd: WROCŁAW
Wysłany: 31 Grudzień 2012, 10:53   

Cytat:
Sąd: Nie było zgody, by stanęły fotoradary gminie Debrzno. Będzie lawina pozwów od kierowców?

Czy posypie się lawina pozwów od kierowców, zarejestrowanych przez fotoradary w Cierzniach i Uniechowie? Wyrok uniewinniający wobec kierowcy, gdzie jednym z argumentów była wątpliwość co do legalności urządzeń, zapadł przed człuchowskim sądem.

36-letni kierowca otrzymał od strażników miejskich z Debrzna informację, że przekroczył dozwoloną prędkość w Cierzniach i Uniechowie, wraz ze zdjęciami z fotoradaru. Odmówił jednak przyjęcia mandatu i sprawa ostatecznie trafiła do sądu. Obwiniony kierowca w wątpliwość podawał m.in. jakość zdjęcia.

Jednak sędzia, prowadząca sprawę, wyrok uniewinniający dla kierowcy oparła na braku wymaganej zgody na ustawienie fotoradarów.

Wyrok nie jest prawomocny, a komendant Straży w Debrznie zamierza się od niego odwoływać.

- Będziemy pisać apelację do sądu okręgowego - zapowiada komendant Ireneusz Ruszczyk, który teraz czeka na pisemne uzasadnienie wyroku.
Sprawę fotoradarów nagłośniło lubelskie stowarzyszenie Prawo na Drodze jako przykład naruszenia prawa. Komendant SM w Debrznie zapewnia, że fotoradary zostały postawione zgodnie z przepisami. Na dowód przedstawia zezwolenie wydane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowuch i Autostrad z 28 marca 2011 r. Czytamy w nim, że po zapoznaniu się z opinią Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, GDDKiA wyraża zgodę na ustawienie i instalację urządzeń rejestrujących w Uniechowie i Cierzniach. Tymczasem Generalny Inspektor Transportu Drogowego twierdzi, że fotoradary funkcjonują bez koniecznych pozwoleń ze strony inspektoratu.

Zamieszanie jest stąd, że w czasie pomiędzy wystąpieniem o zgodę a instalacją fotoradarów zmieniły się przepisy. Do 30 grudnia 2010 r. organem właściwym do wydawania zezwoleń był Dyrektor Generalny Dróg Krajowych i Autostrad. Ten wydał zgodę w momencie, kiedy obowiązywały już nowe przepisy, zgodnie z którymi decyzję lub uprzednią zgodę powinien wydać GITD. Dlatego prezes stowarzyszenia Prawo na Drodze, Artur Mezglewski, który początkowo winę za błąd przypisywał Straży Miejskiej Debrzno, przygotował i opublikował opinię prawną, w której wskazuje na GDDKiA jako przyczynę całego zamieszania.

- GDDKiA pismem z dnia 17 stycznia 2011 r. przekazała wnioski Komendanta Straży Miejskiej w Debrznie do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gdańsku. Na tym rola GDDKiA winna się kończyć. Ale się nie skończyła. W dniu 9 lutego 2011 r. GDDKiA Oddział w Gdańsku wyraził zgodę na ustawienie znaków D-51 na początku miejscowości Cierznie i Uniechów, na drodze krajowej nr 22, zaś 28 marca 2011 r. ten sam organ wydał zgodę na ustawienie i instalację masztów urządzeń rejestrujących w pasie drogowym. Obie "decyzje" GDDKiA są zdumiewające i wysoce nieprawidłowe - twierdzi w swojej opinii Artur Mezglewski.

Według niego, dyrekcja wydała zgodę na instalację znaku drogowego, którego wzór nie został jeszcze określony w przepisach wykonawczych. Stosowne rozporządzenie Ministra Infrastruktury zostało bowiem wydane dopiero 22 czerwca 2011 roku.

Link
_________________
Mapa fotoradarów/Mapa videopatroli
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1216
Posty: 28380
Skąd: WROCŁAW
Wysłany: 28 Luty 2013, 14:30   

:lol:

Cytat:
Nielegalne fotoradary muszą zniknąć. Czy Debrzno będzie zmuszone oddać pieniądze za mandaty?Dwa fotoradary - ten z Cierzna i z Uniechowa - mają zniknąć z pobocza drogi krajowej nr 22. Taką decyzję wydał właśnie wojewoda Ryszard Stachurski w związku ze skargą Stowarzyszenia Prawo na Drodze. Co mogą zrobić ci, którzy zapłacili za mandat wystawiony na podstawie nielegalnych fotoradarów? Przeczytajcie!

- Uczestniczyliśmy w procesie sądowym jednego z naszych członków, który został namierzony przez fotoradar. Po zapoznaniu się z dokumentacją tego postępowania nabraliśmy poważnych wątpliwości co do tego, czy urządzenia zostały zamontowane zgodnie z prawem. Postanowiliśmy więc zaalarmować wojewodę - tłumaczy ks. Artur Mezglewski, prezes stowarzyszenia, profesor prawa.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Wojewódzkim, ta skarga doprowadziła do przeprowadzenia kontroli w komendzie Straży Miejskiej w Debrznie, która to ustawiła wspomniane urządzenia.

- Wojewoda zlecił ją w ramach uprawnień do nadzoru nad działalnością straży gminnych - informuje Roman Nowak, rzecznik wojewody.

- Kontrola została przeprowadzona przez Komendę Wojewódzką Policji i potwierdziła, że Straż Miejska zainstalowała dwa maszty na podstawie zgody nieuprawnionego organu.

Wojewoda wezwał więc do natychmiastowego usunięcia bezprawnie zainstalowanych urządzeń.

Burmistrz Debrzna, Mirosław Burak, zapowiedział jednak, że zanim podejmie działania, samorząd będzie chciał wyczerpać procedurę odwoławczą. Z decyzją wojewody nie zgadza się sam komendant straży, twierdząc, że został wprowadzony w błąd. Jak więc doszło do montażu kontrowersyjnych fotoradarów?

Z informacji, do jakich dotarliśmy, wynika, że wniosek o montaż fotoradarów Straż Miejska w Debrznie złożyła w listopadzie 2010 r. - zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami - w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA poinformowała jednak, że wstrzymuje się z wydaniem zgody - ze względu na wchodzące z nowym rokiem zmiany w prawie (od 2011 r. zgodę na montaż fotoradarów wydaje wyłącznie Inspekcja Transportu Drogowego). Karol Markowski, zastępca dyrektora gdańskiego oddziału GDDKiA, poinformował też strażników pisemnie, że po zmianie przepisów ich wniosek zostanie przekazany - zgodnie z nowymi zasadami - Inspekcji Transportu Drogowego i to ona będzie odpowiedzialna za jego rozpatrzenie.

Tyle że po czterech miesiącach Markowski wysłał do Debrzna kolejne pismo. 28 marca 2011 roku informuje tamtejszą Straż Miejską, że "w nawiązaniu do wniosku (...) oraz po zapoznaniu się z opinią Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego" gdańska GDDKiA wyraża zgodę na montaż fotoradarów w Uniechowie i Cierznie. To właśnie na ten dokument powołują się od miesięcy debrznieńscy strażnicy.

Jak to możliwe, że trzy miesiące po wejściu w życie nowych przepisów powstał podobny dokument, w dodatku sygnowany przez tego samego urzędnika, który wcześniej uprzedzał o następujących zmianach? Pismo wydaje się tym bardziej zaskakujące, że jeszcze w styczniu 2011 r. GDDKiA zameldowała o przekazaniu wniosku straży - zgodnie z kompetencjami - do ITD, a ta z kolei po kilku tygodniach powiadomiła, że z jego rozpatrzeniem musi zaczekać do przygotowania szczegółowych przepisów.

- Wynikłą sytuację traktuję jako nieporozumienie - mówi dziś sam Markowski. - To że w świetle obowiązujących przepisów nie mieliśmy prawa wydać ostatecznej zgody na lokalizację fotoradarów, jest oczywiste. Wydając naszą zgodę, nie sądziliśmy że Straż Miejska w Debrznie potraktuje ją jako jedynie wystarczający warunek do ich postawienia - tłumaczy wicedyrektor GDDKiA. Twierdzi też, że jego zgodę należy traktować tylko jako opinię wobec planów montażu urządzeń. - Być może nastąpiła niefortunna gra słowna - przyznał w rozmowie z nami.

- Skoro pismo, które uzyskaliśmy z GDDKiA nie było ostateczną zgodą, to jak wytłumaczyć to, że ci, którzy powinni ją wydać, przez dwa lata nie odpowiedzieli na nasz wniosek? Dotąd nie uzyskaliśmy żadnej decyzji w tej sprawie z Inspekcji Transportu Drogowego - irytuje się Ireneusz Ruszczyk, komendant Straży Miejskiej w Debrznie.

Generalna Inspekcja Transportu Drogowego nie była w stanie w piątek odnieść się do sprawy. W GITD usłyszeliśmy zapewnienie, że jeszcze w tym tygodniu zostanie nam udzielona odpowiedź.

W 2011 roku, czyli pierwszym roku, gdy zainstalowane zostały maszty z fotoradarami, Debrzno zainkasowało blisko 4,8 mln zł z tytułu mandatów i grzywien. Rok wcześniej suma ta wynosiła "tylko" 1,5 mln zł. Z kolei na 2013 r. władze Debrzna prognozują, że samorząd zbierze z mandatów niemal 2,5 mln zł.

Cytat:
Co możemy zrobić?

Z mec. Łukaszem Isenko, adwokatem, rozmawia Łukasz Kłos

Czy mandat z nielegalnego fotoradaru jest ważny?

Sytuacja nie jest prosta. Przepisy w sprawach o wykroczenia dają niewielką możliwość uchylania kar nałożonych jako mandaty. Kodeks daje ukaranemu 7 dni na zwrócenie się do sądu z wnioskiem o jego uchylenie. Przy tym jedyną przesłanką, jaką może badać sąd, jest to, czy czyn, za który dana osoba została ukarana, stanowi wykroczenie.

Czyli "legalność" fotoradaru nie ma znaczenia?

Jeżeli trzymać się literalnie obowiązujących przepisów, to tak. Jednak w 2007 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż rozpatrując wniosek o uchylenie mandatu, sąd powinien zbadać sprawę w szerszym kontekście, w tym oceniając też dowody oskarżyciela, np. Straż Miejską.

Co może zrobić kierowca, ukarany na podstawie bezprawnego fotorejestratora?
Należy we właściwym miejscowo sądzie rejonowym złożyć wniosek o uchylenie mandatu, w którym opiszemy stan faktyczny, zaznaczając też, że urządzenie rejestrujące postawione zostało bezprawnie. Ostateczne rozstrzygnięcie zależy zawsze od oceny stanu prawnego, jak i faktycznego, dokonanej przez sędziego.

Link
_________________
Mapa fotoradarów/Mapa videopatroli
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1216
Posty: 28380
Skąd: WROCŁAW
Wysłany: 11 Marzec 2013, 14:17   

Cytat:
Wojewoda każe usunąć fotoradary, ale burmistrz walczy jak lewWojewoda pomorski nakazał usunąć dwa fotoradary, które od 2011 roku polują na kierowców w gminie Debrzno. Ale władze gminy wojewody nie posłuchały. - W przyszłym tygodniu odwołamy się od decyzji - zapowiada burmistrz Mirosław Burak.
Chodzi o dwa stacjonarne fotoradary przy drodze krajowej nr 22 w miejscowościach Cierznie i Uniechów.


- Wojewoda wezwał do natychmiastowego usunięcia obu urządzeń, bo zostały ustawione bez wymaganej zgody odpowiedniego organu, czyli Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego - mówi nam Roman Nowak, rzecznik wojewody pomorskiego.

Komendant się odwoła

Oba urządzenia należą do gminy Debrzno (są aktualnie jedynymi, jakie posiada ta gmina). O tym, że mogą być nielegalne, zawiadomili wojewodę w ub. roku przedstawiciele stowarzyszenia "Prawo na Drodze". Obserwowali przed sądem postępowanie dotyczące kierowcy, który odmówił zapłacenia mandatu i doszli do wniosku, że fotoradary zostały zamontowane bezprawnie.

Skarga została potraktowana poważnie i wojewoda - w ramach nadzoru nad działalnością straży gminnych - pod koniec listopada ub. roku zlecił natychmiastową kontrolę. Zakończyła się ona w połowie lutego stwierdzeniem, że straż miejska w Debrznie zainstalowała fotoradary bezprawnie, bo "na podstawie zgody nieuprawnionego organu".

- Zgodę powinna wydać Generalna Inspekcja Transportu Drogowego, a nie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - dodaje Roman Nowak. - Wojewoda wezwał już do natychmiastowego usunięcia bezprawnie zainstalowanych urządzeń.

Oba fotoradary pracują jednak, jakby nic się nie stało.

- Przysługuje nam przecież odwołanie od decyzji wojewody - mówi Mirosław Burak, burmistrz Miasta i Gminy Debrzno. - W przyszłym tygodniu, gdy komendant straży miejskiej wróci z delegacji, to formalnie do wszystkiego ustosunkujemy się na piśmie.

Nieporozumienie?

Bo, zdaniem burmistrza, fotoradary zostały ustawione legalnie.

- W listopadzie 2010 r. wniosek o montaż obu urządzeń został prawidłowo złożony do GDDKiA [jest właścicielem drogi nr 22 - red.]. Poinformowali nas wtedy, że wstrzymują się z wydaniem zgody, bo od 2011 roku wchodzą nowe przepisy i zgodę będzie mogła wydać jedynie Generalna Inspekcja Transportu Drogowego. Zostaliśmy również poinformowani, że nasz wniosek zostanie przekazany do odpowiedniego organu - tłumaczy burmistrz. - Tymczasem cztery miesiące później z gdańskiego oddziału GDDKiA nadeszło oficjalne pismo, z którego wynikało, że... jest jednak zgoda na montaż obu fotoradarów. Jednocześnie nie otrzymaliśmy do tej pory żadnej decyzji z GITD. Jeśli jakiś urzędnik popełnił błąd, to niech on za niego odpowiada. My nie mamy sobie nic do zarzucenia. Karol Markowski, zastępca dyrektora gdańskiego GDDKiA, twierdzi, że doszło do nieporozumienia, bo po zmianie przepisów zgodę GDDKiA "należało traktować jedynie jako opinię wobec planów montażu urządzeń". - My nie mieliśmy już prawa wydać ostatecznej zgody na lokalizację fotoradarów. To oczywiste i władze gminy powinny o tym wiedzieć.

Co będzie dalej? Burmistrz Burak: - Na fotoradary gmina wydała 140 tys. zł. Jeśli GDDKiA zwróci te pieniądze i zapłaci za demontaż urządzeń, to wtedy my je usuniemy, a nasi strażnicy będą łapać piratów drogowych za pomocą fotoradarów przenośnych.

Z pewnością utrata fotoradarów byłaby dla budżetu Debrzna poważnym ciosem. Są bowiem bardzo dochodowe - prognozowany na ten rok zysk z tytułu mandatów za przekraczanie prędkości w tej gminie, to ponad 2 mln zł.

Ogólnopolska kontrola

W całej Polsce na kierowców czyha ponad 550 fotoradarów, z tego 200 należy do straży gminnych, a pozostałe do inspekcji transportu drogowego. Wkrótce - na zlecenie ministra transportu - analizowane będą przez policję wszystkie miejsca, w których usytuowane są fotoradary, a także ich wpływ na wzrost lub spadek liczby wypadków. Jeżeli się okaże, że fotoradar stoi w miejscu bezpiecznym, w którym nigdy nie dochodziło i nie dochodzi do wypadków, to będzie musiał zostać zdemontowany. Według szacunków specjalistów, może to dotyczyć nawet co trzeciego urządzenia.

Link

:mad:
_________________
Mapa fotoradarów/Mapa videopatroli
 
 
delpiero 
Administratore banitore


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 2790
Posty: 8051
Skąd: Gang Albanii
Wysłany: 20 Marzec 2013, 13:49   

Cytat:
Fotoradary przy krajówce zamaskowane czarnymi workami

Czarne worki założone na dwóch fotoradarach w gm. Debrzno świadczą o tym, że Straż Miejska zdecydowała się podporządkować decyzji wojewody Ryszarda Stachurskiego, który zabronił użytkowania masztów przy drodze krajowej nr 22, w Cierzniach i Uniechowie. Zdaniem Inspekcji Transportu Drogowego, fotoradary zostały postawione nielegalnie. Do czasu wyjaśnienia sprawy nie będą one używane. Zdaniem Ireneusza Ruszczyka, komendanta Straży Miejskiej w Debrznie, nie oznacza to jednak braku kontroli prędkości w tym miejscu. Strażnicy zamierzają pracować na urządzeniach mobilnych.

- Fotoradar w Cierzniach został postawiony na wniosek mieszkańców - zaznacza komendant Ruszczyk. - Trzeba podkreślić, że stoi on tuż przy świetlicy wiejskiej w samym centrum wsi, a nie gdzieś "ukryty w krzakach". Zanim go postawiliśmy, miało tu miejsce sporo wypadków. Od kiedy jest, nie odnotowaliśmy tu żadnej kolizji ani wypadku. Kierowcy też jeżdżą dużo wolniej niż przedtem. Dlatego będziemy kontrolować prędkość za pomocą urządzeń mobilnych.

O tym, że fotoradary w tych miejscach są potrzebne, mówi też sołtys Cierzni Maria Ławrów: - Fotoradar w Cierzniach spełnia swoją rolę.
Przed postawieniem fotoradaru zdarzył się tu wypadek drogowy, w którym zginęli ludzie, w tym małe dziecko. Nasi mieszkańcy wciąż pamiętają tę tragedię. Wypadków na razie nie ma, ale kierowcy jeszcze nie przyzwyczaili się zwalniać, wjeżdżając do naszej miejscowości. Fotoradar ciągle jeszcze wyłapuje tych, którzy jeżdżą zbyt szybko. Szczególnie wyraźnie można to zauważyć nocą, gdy flesz lampy błyskowej jest dobrze widoczny.

Od kilku dni flesza nie widać i to nie z powodu nagłego przestrzegania ograniczenia prędkości przez kierowców, ale z powodu wyłączenia fotoradarów. Strażnicy z Debrzna na urządzeniach stacjonarnych pracowali od dwóch lat. Legalność ich postawienia zakwestionował Artur Mezglewski, prezes Stowarzyszenia Prawo na Drodze. Na wniosek stowarzyszenia sprawą zajął się wojewoda; przeprowadzona kontrola potwierdziła, że Straż Miejska zainstalowała dwa maszty na podstawie zgody nieuprawnionego organu. Wniosek o montaż fotoradarów Straż Miejska w Debrznie złożyła pod koniec 2010 r., zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami, do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która poinformowała mundurowych, że wstrzymuje się z wydaniem zgody z powodu nadchodzących zmian w prawie, zgodnie z którymi taką zgodę wydawać będzie wyłącznie Inspekcja Transportu Drogowego.

Karol Markowski, zastępca dyrektora gdańskiego oddziału GDDKiA, poinformował też strażników, że po zmianie przepisów ich wniosek zostanie przekazany Inspekcji Transportu Drogowego. Po czterech miesiącach jednak debrzeńska Straż Miejska otrzymała pismo, informujące o tym, że po zapoznaniu się z opinią Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego GDDKiA wyraża zgodę na montaż fotoradarów. Na podstawie tego dokumentu debrzeńscy strażnicy próbowali kwestionować postanowienie wojewody, ostatecznie jednak zdecydowali się na zawieszenie działalności fotoradarów stacjonarnych.

Źródło: www.dziennikbaltycki.pl

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1216
Posty: 28380
Skąd: WROCŁAW
Wysłany: 20 Marzec 2013, 14:59   

Pan Komendant nie ma teraz wyjścia - plan budżetowy jest zagrożony, musi więc odrobić straty przy użyciu fotoradarów przenośnych. Ciekaw jestem, czy pomiary ten będą legalne. :twisted:
_________________
Mapa fotoradarów/Mapa videopatroli
 
 
losot
[Usunięty]

Użytkownik zbanowany
Zakaz pisania
Ostrzeżeń: 22/5
Wysłany: 15 Czerwiec 2013, 12:08   Walczy jak lew

Wójt walczy jak lew, całkiem niepotrzebnie decyzje już zapadły. :nose:

Debrzno-003.jpg
Plik ściągnięto 218 raz(y) 484,28 KB

 
 
delpiero 
Administratore banitore


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 2790
Posty: 8051
Skąd: Gang Albanii
Wysłany: 23 Lipiec 2013, 08:31   

Cytat:
Sprawa nielegalnych fotoradarów trafiła do rzecznika. Straż Miejska dalej nakłada kary

Rzecznik praw obywatelskich zajął się mandatami wystawionymi przez Straż Miejską w Debrznie. Sprawa ma związek z nielegalnymi fotoradarami w Cierzniach i Uniechowie. Nie działają one już od kilku miesięcy, strażnicy nie odstąpili jednak od postępowań mandatowych wobec wykroczeń ujawnionych na podstawie ich zapisu.

Rzecznik zdecydował się interweniować po piśmie, jakie przesłało pod jego adresem lubelskie Stowarzyszenie Prawo na Drodze.

- Na adres naszego stowarzyszenia napływają informacje od kierowców o nakładanych na nich mandatach za wykroczenia ujawnione w sposób nielegalny - wyjaśnia na stronie internetowej stowarzyszenia jego prezes Artur Mezglewski.

Specjalista w Zespole Prawa Karnego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich Mateusz Woiński wystosował pismo do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Pyta w nim m.in., czy w kwestii nieprawidłowości w debrzeńskiej SM prowadzone było postępowanie administracyjne w celu pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.

Takim podejściem do sprawy zdziwiony jest komendant Straży Miejskiej w Debrznie.

- Nie rozumiem, dlaczego mielibyśmy odstępować od ścigania kierowców, którzy złamali prawo - mówi Ireneusz Ruszczyk, komendant SM w Debrznie. - Kierowca przekroczył prędkość i dał się namierzyć przez urządzenie, które jest sprawne technicznie i zalegalizowane. Równie dobrze prokurator mógłby postawić nam zarzut, dlaczego nie prowadzimy takich postępowań. Prowadzimy więc normalne czynności, kierujemy sprawy do sądu i to on decyduje, co dalej. Przyznam, że wyroki sądów bywają różne, jedne karzą kierowców, inne nie. To może dziwić, ale o wyrokach sądu się nie dyskutuje...

Przypomnijmy, że gdy stowarzyszenie nagłośniło sprawę nielegalności fotoradarów w Uniechowie i Cierzniach, działały one już blisko dwa lata. Zamieszanie wynikło stąd, że w czasie pomiędzy wystąpieniem o zgodę a instalacją fotoradarów zmieniły się przepisy. W stanie prawnym obowiązującym do 30 grudnia 2010 roku organem właściwym do wydawania zezwoleń był dyrektor generalny Dróg Krajowych i Autostrad. Wydał on zgodę w momencie, gdy obowiązywały już nowe przepisy, zgodnie z którymi decyzję lub uprzednią zgodę powinien wydać generalny inspektor transportu drogowego. Gorący spór rozstrzygnął wojewoda pomorski Ryszard Stachurski, który po kontroli w lutym tego roku nakazał fotoradary zdemontować.

Zgodnie z sugestią wojewody, strażnicy złożyli wniosek do ITD o zainstalowanie masztów w tych samych lokalizacjach na nowych zasadach.

- Zasugerowałem, że ITD, która jest nam niechętna, prawdopodobnie się nie zgodzi i ewentualnie będzie chciała postawić w tych miejscowościach swoje urządzenia - mówił po spotkaniu z wojewodą Mirosław Burak, burmistrz Debrzna. - Wojewoda zadeklarował jednak, że będzie mediatorem z inspekcją w tej sprawie.

Na razie sprawa się przeciąga, a strażnicy z gminy Debrzno mają do dyspozycji jedynie fotoradar mobilny.
- Wojewoda obiecał, że maksymalnie tę sprawę przyspieszy. Skutek jest taki, że upłynęły już dwa miesiące i... nic. Miną wakacje, czyli czas, kiedy na drogach jest najbardziej niebezpiecznie, a decyzji nadal nie będzie - przypuszcza Ireneusz Ruszczyk. - Zdemontowaliśmy słupy fotoradarów stacjonarnych, ale nie siedzimy z założonymi rękami. Wyjęliśmy z nich urządzenia i prowadzimy kontrole mobilne. Niestety, teraz musimy robić to, od czego chcieliśmy uciec.

Strażnicy miejscy, którzy mogliby się w tym czasie zajmować kwestiami porządkowymi na terenie gminy, muszą stać przy mobilnym fotoradarze.

Przekroczeń prędkości - jak tłumaczy Ruszczyk - jest dużo, ale generalnie i tak mniej niż w latach ubiegłych. Wydaje się jednak, że jest to ogólny trend, związany z tym, że kierowcy coraz bardziej się uczą jeździć zgodnie z przepisami.
- Widzą charakterystyczne znaki i zwalniają. Wiedzą, że jak jest znak, słupek, jest też kontrola. Pod tym względem fotoradary już zrobiły swoje, a decyzja ITD, by nie było "pustych" masztów, przyniosła pozytywny efekt. Szkoda, że kosztem innych kwestii - kończy Ruszczyk.

Źródło: www.dziennikbaltycki.pl

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group