Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Sid c085be657367db2599ce1c9b4de61e07 Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Radary, fotoradary, lidary i videorejestratory ogólnie - Fotoradary - co warto o nich wiedzieć?
Autor Wiadomość
delpiero 
Administratore banitore


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 3666
Posty: 9577
Skąd: Gang Albanii
Wysłany: 3 Wrzesień 2010, 17:29   Fotoradary - co warto o nich wiedzieć?

Cytat:
Fotoradary – co warto o nich wiedzieć?

Fotoradary to urządzenia, które swoją obecnością wprawiają w złość nie tylko wykwintnych piratów drogowych, ale również kierowców, którzy jeżdżą po prostu nieco dynamiczniej niż przewidują przepisy. Przecież każdemu z nas zdarzy się od czasu do czasu nieco przyśpieszyć, a skutki tego są zwykle nieciekawe.

Fotoradary są bezlitosne, choć w większości przypadku spełniają rolę skarbonek, które poprawiają budżet policji, czy innego ciała państwowego nie wpływając realnie na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Dziś spróbujemy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących tych urządzeń.

Czy fotoradar robi zdjęcie dopiero przy większym przekroczeniu prędkość?

Każdy fotoradar ustawiony jest tak, aby zachował pewną tolerancję przekroczonej prędkości i od razu nie robił zdjęcia. Jadąc od 15 do 30 km/h więcej urządzenie nie zadziała, ale są od tej zasady wyjątki. Straż miejska ma w zwyczaju ustawianie urządzenia tak, żeby wyłapywało wszystkich kierowców, którzy przekroczą dozwoloną prędkość choćby o 5 km/h. Jednak większość fotoradarów ma większy zakres pobłażliwości, bo gdyby każde choć najmniejsze przewinienie było rejestrowane, to policja nie nadążała by z obróbką zdjęć.

Z jak daleka mierzona jest prędkość?

W teorii, urządzenia te mierzą prędkość z odległości 60 metrów, w praktyce ich zasięg to od 10 do 45 metrów. Flash natomiast uaktywnia się przy odległości od kilku do kilkunastu metrów.

Czy na zdjęciu zrobionym przez fotoradar widać naklejkę z numerem rejestracyjnym?

Oczywiście fotoradar może zrobić zdjęcie, z którego policja będzie w stanie odczytać numer rejestracyjny pojazdy na podstawie naklejki. W praktyce jednak jest to trudne do wykonania, ponieważ samochód-ofiara musi być dobrze oświetlony, a samo urządzenie rejestrujące właściwie ustawione.

Czy przed każdym radarem stoi znak ostrzegawczy?

Jak pewnie wielu z nas zdążyło zauważyć przemieszczając się po naszym pięknym, choć dziurawym kraju przepisy ruchu drogowego nie wymagają, aby przed każdym fotoradarem stała tablica ostrzegawcza. Jednak w większości przypadku znak tego typu jest ustawiony w celu zachęcenia kierowców do zwolnienia.

Co jeżeli na zdjęciu zrobionym przez fotoradar nie widać twarzy kierowcy?
Nawet jeśli na zdjęciu nie widać twarzy kierowcy, to właściciel pojazdu zobligowany jest do jego wskazania. Jeżeli jednak urządzenie uchwyci naszą twarz, lub twarz potencjalnego kierowcy to wówczas szansę na uniknięcie mandatu są nikłe.

A co jeśli na zdjęciu nie widać całego auta?

Czasem zdarza się, że na fotografii zrobionej przez fotoradar nie widać całego auta, niestety nawet wtedy policja ma prawo wystawić nam mandat. Uwaga! Warto jednak zawsze w takiej sytuacji poprosić o pokazanie oryginalnego zdjęcia, czasem zdarza się bowiem, że na oryginale widoczne były dwa pojazdy, ale po obróbce graficznej pozostał tylko jeden. Kiedy na zdjęciu widnieją dwa samochody, które uchwycono obok siebie wówczas żaden z kierowców nie może zostać ukarany.

Czy fotoradary mogą być ustawiane w mało widocznych miejscach?

Niestety policja i straż miejsca mogą rozstawiać fotoradary w ukryciu, bo polskie przepisy tego nie zabraniają. Musimy jednak pamiętać, że często tego nie robią, bo nieprawidłowe ulokowanie urządzenie zakłóca jego pracę. Taki proceder jest za to bardzo powszechny u naszych zachodnich sąsiadów.

Jak skutecznie poradzić sobie z radarami?

Sposobów na uniknięcie niespodziewanego spotkania z radarem jest kilka. Pierwszym z nich jest antyradar, którego posiadanie jest legalne, ale używanie już nie. Na rynku są również wszelkiej maści urządzenia zakłócające prace radarów, jednak niestety są one w pełni nielegalne. Dlatego zalecamy zakup nawigacji z funkcją lokalizacji radarów lub CB radia.
LINK
 
 
Automobil

Wysłany:    A może to Cię zainteresuje



 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 4 Wrzesień 2010, 07:26   

Polecają nawigację z POI - niech sobie pojadą do Człuchowa lub Białego Boru - chciałbym zobaczyć ich miny kilka dni później. :lol:
 
 
Zemin
Zaczyna kumać

Dołączył: 17 Sie 2009
Pochwał: 22
Posty: 166
Wysłany: 7 Wrzesień 2010, 19:13   

A co tam czeszą 24h z przenośnych, bo wrzuciłem szukaj i wynika z tego, że masakrę robią. :)
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 8 Wrzesień 2010, 06:48   

Strażnicy gminni w nocy raczej śpią, więc masakra tylko za dnia. :-)
 
 
tomek3232
Dziędobry!

Dołączył: 03 Paź 2010
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 3 Październik 2010, 17:45   

Czy w Polsce wykorzystywane są fotoradary ręczne? Dziś wracając do domu namierzył mnie Pan policjant, ale na szczęście nie zatrzymał (chyba, bo nie patrzyłem). Tylko w tej chwili zastanawiam się czy mógłby to być fotoradar ręczny?
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 3 Październik 2010, 17:59   

Na głupie pytania odpowiadał nie będę :!:
 
 
OJCIEC
Wio Łysa!


Dołączył: 20 Mar 2007
Pochwał: 233
Posty: 6674
Skąd: zasadniczo, z Węgorzeskiej
Wysłany: 3 Październik 2010, 18:33   

Jedynym urządzeniem w Polsce, które spełnia takie kryterium jest TruCam, ale to laser.



 
 
Waldi75 
Dziędobry!

Dołączył: 17 Kwi 2016
Posty: 2
Skąd: Przeworsk
Wysłany: 17 Kwiecień 2016, 16:11   Z jakiej odległości mierzy fotoradar?

Z jakiej odległości mierzy fotoradar? Miałem taką sytuację, że jechałem ok. (80) kiedy fotoradar (w słoneczny dzień) mrugnął na żółto, ale ja do niego miałem jeszcze jakieś 100 m, a czytałem, że na pasie, zaraz przy fotoradarze, robi on zdjęcie dopiero z kilku, max. kilkunastu metrów. Czy mogło mi się słońce czy coś odbić, że zdawało mi się, że mrugnął?
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 18 Kwiecień 2016, 13:47   

delpiero napisał/a:
Z jak daleka mierzona jest prędkość?

W teorii, urządzenia te mierzą prędkość z odległości 60 metrów, w praktyce ich zasięg to od 10 do 45 metrów. Flash natomiast uaktywnia się przy odległości od kilku do kilkunastu metrów.

W rzeczywistości wygląda to tak - wiązka "przecina" drogę pod kątem 22 stopni. Pytanie, w jakiej odległości od krawędzi jezdni stoi pucha...?
 
 
Waldi75 
Dziędobry!

Dołączył: 17 Kwi 2016
Posty: 2
Skąd: Przeworsk
Wysłany: 19 Kwiecień 2016, 15:54   

Fotoradar od krawędzi jezdni jest jakieś 3m, także nie powinien ze zbyt dużej odległości zdjęcia robić. Jestem w 100% pewny, że coś błysnęło w nim, tylko nie wiem, czy robił zdjęcie mi, czy kolesiowi z przodu, ale to też trochę wątpliwe, bo on wyjechał dopiero z CPNU i mial może ze 150 m na rozpęd. :D Jechał Cinquacento, także troche dziwne. :P
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1542
Posty: 31854
Skąd: DWR
Wysłany: 20 Kwiecień 2016, 09:23   

A może ktoś leciał w przeciwną stronę i go z "odjazdu" zrobił. :o
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Radary, fotoradary, lidary i videorejestratory ogólnie - Fotoradary - co warto o nich wiedzieć? | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group