Forum Mapy Fotoradarów - Strona Główna Antyradary Mapa fotoradarów
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Kamery na skrzyżowaniach
Autor Wiadomość
sibista
Dziędobry!

Dołączył: 07 Maj 2010
Pochwał: 10
Posty: 34
Skąd: Gmina Tuchola
Wysłany: 7 Maj 2012, 14:47   Kamery na skrzyżowaniach

<SM> w Chojnicach przegląda monitoring i kasuje kierowców za przekroczenia.
 
 
Automobil

Wysłany:    antyradary 
 
slawek270
Dziędobry!

Dołączył: 22 Cze 2012
Posty: 1
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 22 Czerwiec 2012, 22:19   Kamera za światłami na obwodnicy Chojnic

Kamera stojąca na skrzyżowaniu, gdzie jest wlot od strony miejscowości Topole, przed miejscowością Rychnowy. Czy ta kamera rejestruje samochody przejeżdżające na czerwonym świetle? Dodam, że nie jest umieszczona nad światłami tylko jakieś 20 metrów za nimi na słupie.
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1216
Posty: 28369
Skąd: WROCŁAW
Wysłany: 23 Czerwiec 2012, 10:26   

Cytat:
Będą mieli coś lepszego niż fotoradar!Na kilku skrzyżowaniach w Chojnicach ma się pojawić system kamer pozwalający na karanie mandatami za wjazd na czerwonym świetle.

Urządzenie, które samo wyłapuje auta jadące niezgodnie z przepisami miałoby trafić na najbardziej newralgiczne krzyżówki, takie jak Tucholska-Gdańska, czy Kościerska-Młodzieżowa-Obrońców Chojnic. Szczególnie w tym drugim miejscu przejazd na czerwonym świetle to praktycznie norma. Dochodzi tu do wielu kolizji i wypadków.

„Nie chodzi nam o zarabianie na kierowcach, a o poprawę bezpieczeństwa”, tłumaczy burmistrz Chojnic Arseniusz Finster.

Na początek systemy kamer miałyby „pilnować” przestrzegania przepisów na trzech skrzyżowaniach. Pod uwagę brane są na pewno Kościerska-Młodzieżowa-Obrońców Chojnic oraz Gdańska-Tucholska. Instalacja na jednym skrzyżowaniu to według włodarza około 80 tysięcy złotych.

Link

Cytat:
Kamery na testach

Na niebezpiecznym skrzyżowaniu w Człuchowie (pomorskie) testowane są nowe kamery. Zarejestrowany przejazd na czerwonym świetle może oznaczać grzywnę i punkty karne. Dwie kamery umieszczone na latarniach rejestrują wjazd i zjazd auta ze skrzyżowania przy wjeździe na chojnicką obwodnicę od strony Człuchowa. To jedno z pięciu miejsc w kraju kontrolowanych przez taki system. Jeśli się sprawdzi, będzie ich więcej.

- Testowane jest urządzenie, które współpracuje ze Strażą Gminną w Człuchowie - mówi Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Czekamy na raport bezpieczeństwa ruchu drogowego za zeszły rok dla dróg krajowych, którymi zarządza GDDKiA. W zależności od jego wyników rozważamy zainstalowanie podobnych urządzeń na kilku niebezpiecznych skrzyżowaniach w województwie pomorskim.

Urządzenia zamontowane zostały w ramach systemu wsparcia bezpieczeństwa na drogach. Jedna kamera rejestruje auto na wjeździe na skrzyżowanie, druga - kilkaset metrów dalej. System generuje zdjęcia i dane podobne jak w przypadku fotoradarów. Straż Gminną w Człuchowie interesują wyłącznie przejazdy „na czerwonym”.

Do testów wybrano skrzyżowanie przy wjeździe na obwodnicę w Człuchowie ze względu na dużą liczbę wypadków, w tym śmiertelnych, do których dochodziło w tym miejscu. Trudno tu zastosować inne środki dyscyplinujące kierowców. Natomiast koszt instalacji system nadzoru czerwonego światła jest stosunkowo niski, a jego możliwości wysokie.

Trwają prace dostosowawcze, aby dane z systemu nadawały się do obróbki i wykorzystania przez system informatyczny. To czas dla kierowców, którzy mogą się „oswoić” z monitoringiem na skrzyżowaniu. Później przejazdy na czerwonym świetle będą karane grzywnami.

Link
_________________
Mapa fotoradarów/Mapa videopatroli
 
 
sibista
Dziędobry!

Dołączył: 07 Maj 2010
Pochwał: 10
Posty: 34
Skąd: Gmina Tuchola
Wysłany: 31 Sierpień 2012, 16:20   

Poszli o krok dalej.

Cytat:
Sypią się mandaty. Powód: monitoring chojnickich ulicWzrosła liczba mandatów wystawianych przez chojnicką straż miejską kierowcom, którzy jadąc przez centrum miasta rozmawiają przez telefon lub nie mają zapiętych pasów.

Ile takich przewinień miesięcznie notują strażnicy i jak wysokie mandaty nakładają? O tym Michał Drejer:

Chojniccy kierowcy wiedzą o tym doskonale: wiele skrzyżowań w mieście jest monitorowanych. Jednak do tej pory kamery służyły pomocą raczej przy wyjaśnianiu przyczyn kolizji, a nie do polowania na kierowców. Potem przyszła pora na mandaty za przejazd na czerwonym świetle, od czerwca strażnicy wyłapują także kierowców używających podczas jazdy telefonów komórkowych i tych bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

W ciągu trzech miesięcy za oba te wykroczenia pouczyli 22, a mandatami ukarali 52 kierowców. 100 spraw jest jeszcze w toku:

- Byliśmy niejako pozbawieni możliwości do tej pory dokumentowania tego typu wykroczeń, teraz te przypadki, gdzie jest to ewidentne i daje się udowodnić, są przez nas ujawniane i prowadzimy postępowania - tłumaczy komendant Straży Miejskiej w Chojnicach Tadeusz Rudnik. I dodaje, że nasilone karanie nie jest spowodowane próbą łatania dziury w miejskim budżecie:

- Nie zarabiamy tyle, ile kosztuje utrzymanie Straży Miejskiej. Ludzie może tak i myślą, że chcemy załatać dziury. Nie, my chcemy dbać o porządek, chcemy dbać o bezpieczeństwo, chcemy realizować to, co zostało nam przypisane w obowiązkach.

Mandat za używanie telefonu podczas jazdy wynosi 200, a za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa 100 złotych.

Klik
 
 
delpiero 
Administratore banitore


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 2790
Posty: 8046
Skąd: Gang Albanii
Wysłany: 14 Maj 2013, 19:34   

Cytat:
Straż Miejska nie może karać za wykroczenia drogowe zarejestrowane przez monitoring

Straż Miejska nie może wnioskować o ściganie za wykroczenia drogowe, ujawnione dzięki zapisom miejskiego monitoringu, bo nie ma takich uprawnień - wynika z orzeczenia chojnickiego Sądu Rejonowego. Sąd wydał już podobne decyzje w kilkunastu sprawach, a podtrzymał je Sąd Okręgowy. Strażnicy muszą być więc przygotowani na lawinę protestów. To efekt sytuacji w Chojnicach - Od kiedy w czerwcu 2012 r. tamtejszy monitoring został wzbogacony o możliwość wyłapywania nie tylko przejazdów na czerwonym świetle, ale też kierowców, którzy np. rozmawiają przez telefon lub nie mają zapiętych pasów, liczba ujawnionych wykroczeń i mandatów zdecydowanie wzrosła. Mandaty za te wykroczenia wynoszą od 200 do 500 zł. Jednak - jak zauważa Andrzej Mezglewski, prezes Stowarzyszenia Prawo na Drodze, karać za to może wyłącznie policja. Komendant Straży Miejskiej w Chojnicach zamierza wystąpić z wnioskiem do Prokuratora Generalnego o kasację orzeczeń.

Problem leży w różnej interpretacji definicji "urządzenia rejestrującego". Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym to urządzenie ujawniające i zapisujące za pomocą utrwalania obrazów naruszenia przepisów ruchu drogowego. Pytanie - czy monitoring jest takim urządzeniem? Zdaniem Artura Mezglewskiego, prezesa stowarzyszenia "Prawo na drodze" - kamera urządzeniem rejestrującym nie jest, ale już system kontroli przejazdu na czerwonym świetle - tak.
- Cechą istotną tego rodzaju urządzeń jest jednocześnie pełnienie dwóch funkcji: ujawniania naruszeń w ruchu drogowym i rejestrowania ujawnionych naruszeń. Kamery miejskiego monitoringu rejestrują obraz, lecz nie ujawniają wykroczeń - wyjaśnia Mezglewski. - Kamery rejestrują wszystkie zdarzenia - te zgodne z prawem i te, które porządek prawny naruszają.
Jak zauważa Mezglewski, nagranie z monitoringu może stanowić dowód w postępowaniu o wykroczenia drogowe. Jednak straż miejska może wykorzystywać go jedynie w ograniczonym zakresie, określonym w ustawie, np. jazda pod prąd czy złamanie zakazu zatrzymywania się. W przypadku innych wykroczeń oskarżycielem może być tylko policja.
Innego zdania są sam i strażnicy.
- Nie zamierzam komentować wyroków sądu. Jednak twierdzę, że straże gminne mają absolutne prawo do wykorzystywania urządzeń rejestrujących - mówi Krzysztof Bulwan, wiceprefekt Straży Miejskich i Gminnych Województwa Pomorskiego. - Wynika to bezpośrednio z ustawy o strażach. Dodam też, że bezpośrednio uczestniczyłem w pracach legislacyjnych w 2010 r., kiedy sformułowano obecną definicję urządzenia rejestrującego.

Wcześniej określano je jako automatyczne i samoczynne. Od 31 grudnia 2010 r. każde urządzenie jest po prostu uznawane za rejestrujące.
W 2012 r. do budżetu Chojnic wpłynęło ponad 626 tys. zł za 3058 mandatów. Zdecydowanie najwięcej było związanych z wykroczeniami drogowymi - 2894 na kwotę ponad 607 tys. zł. Wiele z nich to efekt analizy zapisu z monitoringu. Teraz, do czasu rozstrzygnięcia sprawy, wszystkie na nowo zarejestrowane przez system monitoringu wykroczenia drogowe SM będzie przekazywać do realizacji przez policję.

Źródło: www.czluchow.naszemiasto.pl
 
 
sibista
Dziędobry!

Dołączył: 07 Maj 2010
Pochwał: 10
Posty: 34
Skąd: Gmina Tuchola
Wysłany: 9 Czerwiec 2013, 13:21   

Orzeczenie sądu:

Cytat:
POSTANOWIENIE

Dnia 24 kwietnia 2013 r.

Sąd Okręgowy w Słupsku w VI Wydziale Karnym Odwoławczym
w składzie:

Przewodniczący SSO Witold Żyluk

Protokolant st. sekr. sądowy Roksana Rzechtalska

przy udziale oskarżyciela publicznego Komendanta Straży Miejskiej
w C. – T. R.

po rozpoznaniu w sprawie D. P.

obwinionego o wykroczenie z art. 96 § 3 k.w.

zażalenia wniesionego przez oskarżyciela publicznego – Komendanta Straży Miejskiej w C.

na postanowienie Sądu Rejonowego w Chojnicach

z dnia 3 kwietnia 2013 r., sygn. akt II W 1134/13

w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania

na podstawie art. 437 § 1 k.p.k. w zw. z art. 109 § 2 k.p.s.w.

p o s t a n a w i a

utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie.

UZASADNIENIE

Zażalenie jest niezasadne.

W pełni należy zaakceptować stanowisko Sądu Rejonowego w Chojnicach co do tego, że Komendant Straży Miejskiej w C. nie ma uprawnień do złożenia wniosku o ukaranie D. P. o zarzucony mu czyn z art. 96 § 3 k.w., który miał być ujawniony w trakcie prowadzonych czynności wyjaśniających dotyczących czynu z art. 92 § 1 k.w., popełnionego w dniu 8 stycznia 2013 r. w C., polegającego na niestosowaniu się do znaku drogowego B-2.

Zgodnie z art. 17 § 3 k.p.s.w., straż gminna (miejska), jest uprawniona do złożenia wniosku o ukaranie, gdy w zakresie swego działania w tym w trakcie prowadzonych czynności wyjaśniających ujawniła wykroczenie, zaś zakres tego działania w odniesieniu do kontroli ruchu drogowego określony został w art. 129b Prawa o ruchu drogowym. Rację ma Sąd Rejonowy co do tego, że czyn będący przedmiotem wniosku o ukaranie nie jest wykroczeniem w sytuacji gdy Straż Miejska w C. nie była uprawniona do przeprowadzenia czynności wyjaśniających, dotyczącego wykroczenia stwierdzonego na podstawie zapisu monitoringu miejskiego (k.1). Wykroczenie to bowiem nie należy do kategorii określonych w art. 129b ust. 2 pkt 1 lit. a), ani do kategorii określonych w art. 129b ust. 2 pkt 2 Prawa o ruchu drogowym oraz nie zostało ujawnione i zarejestrowane przy użyciu urządzenia rejestrującego w rozumieniu art. 2 pkt 59 cyt. ustawy. Polemizując ze stanowiskiem Sądu Rejonowego skarżący stoi na stanowisku, że jego uprawnienie do prowadzenia czynności wyjaśniających dotyczących wykroczenia wskazanego na k. 1 wynika z zarejestrowania go przez urządzenie rejestrujące wchodzące w skład monitoringu miejskiego, a wobec tego należy ono do kategorii określonych w art. 129b ust. 2 pkt 1 lit. b) Prawa o ruchu drogowym. Prawidłowe jest jednak stanowisko Sądu Rejonowego, że kamery monitoringu miejskiego nie są urządzeniami rejestrującymi dokonującymi ujawnienia i zarejestrowania czynu w rozumieniu art. 129b ust. 2 pkt 1 lit. b) Prawa o ruchu drogowym. Przy tym trafnie Sąd Rejonowy wskazuje, że podstawową cechą urządzenia rejestrującego przeznaczonego do ujawnienia i zarejestrowania czynu jest to, że jego zadziałanie uzależnione jest od zaistnienia zdarzenia, do wykrycia którego takie urządzenie jest skonstruowane. Zatem gdy urządzenia rejestrujące wchodzące w skład monitoringu miejskiego takiej cechy nie mają, to nie mogą, w myśl art. 129b ust. 2 pkt 1 lit. b) Prawa o ruchu drogowym, dokonywać ujawnienia i zarejestrowania czynu. Mogą tylko służyć kontroli ruchu drogowego wykonywanej przez straż gminną (miejską) w takim zakresie w jakim wyznaczony on został w art. 129b ust. 2 pkt 1 lit. a) i w art. 129b ust. 2 pkt 2 Prawa o ruchu drogowym.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak na wstępie.

Link
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group