Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Sid b7091cf03657c2fe49fb5ec97a96f8c3 Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Radary, fotoradary, lidary i videorejestratory ogólnie - Atrapy fotoradarów
Autor Wiadomość
piterek91
Dziędobry!

Dołączył: 07 Gru 2010
Posty: 2
Skąd: w-wa
Wysłany: 7 Grudzień 2010, 11:57   Atrapy fotoradarów

Witam, jestem nowym użytkownikiem forum i mam kilka pytań.
A mianowicie popatrzyłem na mapę fotoradarów i większość jest oznaczona jako aktywna. Słyszałem, że w Polsce duża część radarów to atrapy, mógłby ktoś wyjaśnić o co chodzi? Czy w tych masztach są urządzenia, czy stoją puste jako straszak.
Drugie pytanie brzmi, czy fotoradar np. z przeciwległego pasa może mi zrobić fotkę od tyłu? Pytanie nr 3 :) Jaki jest mandat jeśli np. coś "przypadkiem" zasłoni tablice rejestracyjną oraz nalepkę na szybie? :)

Najbardziej ciekawi mnie pierwsze pytanie, bo jeżdżę często na trasie W-wa - Częstochowa i dotychczas sądziłem, że tam są puste maszty...

Z góry dzięki za odpowiedź

Edit: Proszę używaj polskich znaków. wk.
 
 
Automobil

Wysłany:    A na mapie nieoznakowane radiowozy policji. I wszystko wiadomo!



 
 
wksek 
Forum Lider


Dołączył: 26 Lut 2009
Pochwał: 284
Posty: 2543
Skąd: Wrocław
Wysłany: 7 Grudzień 2010, 12:19   

Odpowiedź na pyt. 1

Idąc za wiki.
Cytat:
Atrapa (fr. attrape) – makieta, lub przedmiot służący do oszukania obserwatora, imitacja.

Także bez prawa działania.
Druga sprawa, że wielu kierowców prawdziwe maszty uważa za atrapy z racji tego, że akurat w danej chwili nie działają.

Pyt. 2 Tak, może.

Pyt. 3 Idąc za taryfikatorem:
Cytat:
Zakrywanie tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne - 100 zł.
 
 
 
OJCIEC
Wio Łysa!


Dołączył: 20 Mar 2007
Pochwał: 233
Posty: 6674
Skąd: zasadniczo, z Węgorzeskiej
Wysłany: 7 Grudzień 2010, 12:27   

Chętnie odpowiem na pytanie pierwsze.

Otóż to, co na mapie jest oznaczone czerwoną kropką, to prawdziwe MASZTY fotoradarów. Oznacza to, że można do nich włożyć urządzenie rejestrujące (fotoradar), w odróżnieniu od atrap fotoradarów (kropy zielone), które są tylko naśladującym prawdziwe słupy złomem, z założenia niezdolnym do współpracy z fotoradarami. Często są zaspawanymi puszkami bez możliwości wsadzenia do środka choćby palca.

Jednak to, że kropa jest czerwona i oznacza prawdziwy słup nie znaczy, że był on kiedykolwiek wykorzystywany. Niektóre nigdy w życiu nie gościły pracującego wkładu, niektóre nie otrzymały nawet odbioru technicznego. Ponieważ jest to jednak trudne do zweryfikowania, a w niektórych przypadkach po prostu niemożliwe, nie dokonujemy kolejnych rozróżnień na "prawdzie, ale niedziałające", albo "prawdziwe, ale działające bardzo rzadko". Zresztą, bardzo często byłoby to tylko wprowadzaniem w błąd lub stanem rzeczy, który mógłby się zdezaktualizować poza naszą wiedzą.
 
 
wksek 
Forum Lider


Dołączył: 26 Lut 2009
Pochwał: 284
Posty: 2543
Skąd: Wrocław
Wysłany: 7 Grudzień 2010, 12:42   

Zresztą dla Twojej większej informacji, na forum w odpowiednich poddziałach są zdjęcia z opisem miejsc. Często również, znajdują się tam informacje czy ten słup pracował i np. którego dnia to miało miejsce.

Nikt nie zna dnia ani godziny :)

Dla większego przybliżenia, tego co napisał OJCIEC:

Atrapa na wybrzeżu wschodnim - kolor zielony:



Atrapa na Dolnym Śląsku - kolor zielony, bardzo podobna do prawdziwego masztu, który może być w każdej chwili aktywny!



I prawdziwy maszt, ale prawdopodobnie nigdy nie był pełny, choć taką możliwość posiada:

 
 
 
piterek91
Dziędobry!

Dołączył: 07 Gru 2010
Posty: 2
Skąd: w-wa
Wysłany: 7 Grudzień 2010, 14:02   

Dzięki za odpowiedzi.

Mam jeszcze 3 pytania,

1. Z jakiej odległości może mierzyć prędkość videorejestrator?
2. Czy radiowóz, który jedzie ulicą ma prawo mnie zatrzymać jeśli ewidentnie widać, że przekroczyłem prędkość i to znacznie, ale nie mają dokonanego pomiaru?
3. Od nowego roku zmieniają się przepisy co do fotoradarów - ma nie być atrap, to znaczy, że będą polikwidowane puste maszty, czy policja zainstaluje w nich sprzęt?
 
 
wksek 
Forum Lider


Dołączył: 26 Lut 2009
Pochwał: 284
Posty: 2543
Skąd: Wrocław
Wysłany: 7 Grudzień 2010, 14:45   

Ad. 1 Różnie i 50 i 100 metrów, a może i nawet więcej.
Ad. 2 Może Cię zatrzymać w każdym wypadku naruszenia przepisów, z tym że bez nagrania ciężko będzie udowodnić Twoją winę, chyba że znajdą się świadkowie.
Ad. 3 Zobaczymy. Pożyjemy co będzie :) Zależy co na Wiejskiej uznają za atrapy.
 
 
 
piotreg 
Administratore banitore
piotreg


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1546
Posty: 31888
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 7 Grudzień 2010, 15:38   

wksek napisał/a:
Ad. 2 Może Cię zatrzymać w każdym wypadku naruszenia przepisów, z tym że bez nagrania ciężko będzie udowodnić Twoją winę, chyba że znajdą się świadkowie.

Musieliby chyba liczyć na zeznania współpasażera zatrzymanego... :D
 
 
wksek 
Forum Lider


Dołączył: 26 Lut 2009
Pochwał: 284
Posty: 2543
Skąd: Wrocław
Wysłany: 7 Grudzień 2010, 15:50   

Może i tak, ale innej opcji nie ma :D
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Radary, fotoradary, lidary i videorejestratory ogólnie - Atrapy fotoradarów | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group