Forum Mapy Fotoradarów - Strona Główna Antyradary Mapa fotoradarów
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: piotreg
1 Październik 2010, 18:10
Fotoradar przenośny
Autor Wiadomość
delpiero 
Administratore banitore


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 2150
Posty: 6955
Skąd: Gang Albanii
Wysłany: 25 Lipiec 2010, 11:21   

Cytat:
Fotoradar zarabia aż miło – półrocze za blisko 700 tysięcy złotychW Szczecinku pracuje zaledwie jeden fotoradar. Piszemy "zaledwie", bo choćby w sąsiedniej gminie Biały Bór urządzeń polujących na niesfornych kierowców mają aż trzy. Mimo to, miasto nie kupi drugiego urządzenia. Powód? Zdaniem burmistrza, fotoradar ma działać profilaktycznie, a nie łupić kierowców.

Szczecinecki fotoradar zarobił w 2009 roku blisko 2 mln zł. Natomiast w I półroczu tego roku - 681 750 zł. Dla porównania w analogicznym okresie 2009 roku kasa miasta wzbogaciła się z tego tytułu o 7 tys. zł więcej. To kary z tytułu mandatów nałożonych na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość.

Jak wynika z lektury sprawozdania z działalności naszej Straży Miejskiej, fotoradar od 1 stycznia do 30 czerwca br. przepracował 163 dni. W tym czasie przejechało obok niego 479 531 pojazdów, z czego 80 730 przekroczyło dopuszczalną prędkość. Ciekawostką jest fakt, ze próg prędkości, na jaki ustawia się fotoradar to 15 km/h więcej niż obowiązująca w danym miejscu prędkość.

Na koniec ważna informacja dla kierowców, nie tylko "obcych" i przejeżdżających przez Szczecinek. Otóż strażnicy najczęściej stawiali urządzenie przy ul.: Koszalińska-maszt (74 razy) i Pilska (71) oraz przy ul.: Kościuszki, Narutowicza, Sikorskiego i Szczecińska - wszędzie po około 30 razy.
LINK
 
 
Automobil

Wysłany:    Kierowcy mają do wyboru najlepsze modele - wykrywacze Escort, Valentine One, Noxo, Whistler wyposażone w euro pasma radarów. Na laser jammery laserowe, na fotoradary antyradary. 
 
delpiero 
Administratore banitore


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 2150
Posty: 6955
Skąd: Gang Albanii
Wysłany: 5 Październik 2010, 16:57   

Cytat:
Przez miesiąc nie będzie fotoradaru - idzie na przegląd techniczny

Przez przynajmniej miesiąc szczecineccy kierowcy będą mogli jeździć mniej spięci. Powód? Jak nam powiedział Komendant Straży Miejskiej Grzegorz Grondys, fotoradar wymaga legalizacji, dlatego też zmora kierowców idzie na przegląd techniczny do producenta. – Nie znaczy to, by jeździć według zasady „hulaj dusza, piekła nie ma”. Apeluję do naszych kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. To już jesień, zmrok zapada coraz szybciej, nietrudno o wypadek, także z udziałem pieszych. Najlepiej zdjąć nogę z gazu – radzi G. Grondys.
Fotoradar wróci na szczecineckie drogi na początku listopada. Niewykluczone, że producent upora się z przeglądem sprawniej i urządzenie wróci na służbę na pierwszolistopadowy weekend.
LINK
 
 
OJCIEC
Wio Łysa!


Dołączył: 20 Mar 2007
Pochwał: 229
Posty: 6531
Skąd: zasadniczo, z Węgorzeskiej
Wysłany: 5 Październik 2010, 18:33   

A co oni tam będą z nim przez miesiąc robić?!! :shock:
Amerykanie w tydzień robią kompletny remont Abramsa z upgradem do wersji M1A2 - a to jest remont zerujący przebieg! :grin:
_________________
antyradary.sklep.pl
fotoradary.phi.pl
nieoznakowane.phi.pl
 
 
garny 
Forum Lider

Dołączył: 08 Lis 2008
Pochwał: 128
Posty: 1543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 5 Październik 2010, 19:41   

Wysłali pocztą polską paczką ekonomiczną :)
 
 
miś
Zaczyna kumać

Dołączył: 14 Cze 2010
Pochwał: 1
Posty: 126
Skąd: Polska
Wysłany: 13 Październik 2010, 19:47   

Paczka nie idzie miesiąc. Spokojnie, on tak powiedział żeby więcej na ludziach zarobić.
 
 
dżepetto 
Zaczyna kumać

Dołączył: 02 Wrz 2010
Pochwał: 29
Posty: 64
Skąd: Dramburg
Wysłany: 13 Grudzień 2010, 19:32   

Cytat:
Koniec kokosów na fotoradarze w powiecie Szczecinek

Szczecineccy strażnicy miejscy już przekroczyli tegoroczny plan (1,5 mln zł) dochodów z fotoradarowych mandatów. Gdzie im jednak do kolegów z Białego Boru, którzy wyśrubowali krajowy rekord do 7 mln zł.

Wszystko jednak wskazuje na to, że maszynka do robienia pieniędzy, w jaką wiele gmin zamieniło fotoradary nieco się przytnie.

- Na koniec października wpływy z mandatów nałożonych przez Straż Miejską, głównie z fotoradarów, wyniosły 1,562 mln zł – mówi Grzegorz Kołomycki, skarbnik szczecineckiego ratusza. Plan na ten rok opiewa na półtora miliona, a na pewno uzbiera się jeszcze 200-300 tysięcy do końca grudnia. Budżet miasta zasili więc kwota zbliżona do ubiegłorocznej (1,851 mln zł).

To jednak przeszło trzy raz mniej niż na zbyt szybko jeżdżących kierowcach zarobią najpewniej strażnicy z Białego Boru. Tamtejszy samorząd wyznaczył im ambitny plan uzbierania 7 mln zł, czyli co czwarta złotówka z białoborskiego budżetu pochodzi z wpływów mandatowych. To absolutny krajowy rekordzista, następne na liście Kęsowo z województwa kujawsko-pomorskiego w tym roku z fotoradarów chce uzyskać 3,5 mln zł.

Wpływy z mandatów nakładanych na piratów drogowych niemal w całości pokrywają utrzymanie SM w Szczecinku, która w ostatnich latach rozrosła się do ponad 30 funkcjonariuszy. Przedstawiciele ratusza zapewniają jednak, że radary nie mają służyć zarabianiu pieniędzy, a poprawie bezpieczeństwa.

– Na utrzymanie SM wydajemy rocznie więcej, bo około 2,4 mln zł – mówi skarbnik G. Kołomycki. – Do tego kończymy wartą około półtora miliona złotych przebudowę dawnej przychodni na osiedlu Zachód na nową komendę Straży.

Samorządowcy muszą się jednak liczyć z ograniczeniem wpływów z tego tytułu. Wszystko przez zmianę przepisów ruchu drogowego, którą już podpisał prezydent. Od nowego roku fotoradarowy biznes czeka rewolucja.

Co się zmieni? Przede wszystkim znikną puste maszty na fotoradary. Teraz nie wiemy, czy jest tam zainstalowane urządzenie i czy pstryknie nam zdjęcie w razie przekroczenia dozwolonej prędkości, czy to tylko "straszak”. Od nowego roku każdy maszt ma działać, a to oznacza, że znikną "pustaki”.

Dla szczecineckiej straży ma to akurat spore znaczenie, bo dysponuje tylko jednym fotoradarem i masztem przy wjeździe do miasta od Koszalina. Albo więc radar zamontuje tam na stałe (a wtedy kierowcy będą wiedzieli, że w całym Szczecinku nie ma – poza policyjnymi "suszarkami” – innych radarów), albo dokupi drugie urządzanie, albo zdemontuje maszt.

To ostatnie jest akurat całkiem możliwe, bo już niebawem fotoradary mają się pojawiać tam, gdzie dochodzi najczęściej do wypadków, a nie tam, gdzie najłatwiej kogoś ukarać. Nowe lokalizacje wskażą statystyki wypadków, a ostateczne miejsce ustawienia radaru ustali Inspekcja Transportu Drogowego po uzgodnieniach z policją.

Poza tym wpływy z mandatów za nadmierną prędkość nie będą już mogły być wydawane przez gminy na dowolny cel, ale jedynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach, remonty i utrzymanie infrastruktury drogowej.


LINK

fotoradar.jpg
Plik ściągnięto 311 raz(y) 34,49 KB

 
 
delpiero 
Administratore banitore


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 2150
Posty: 6955
Skąd: Gang Albanii
Wysłany: 5 Styczeń 2011, 09:06   

Cytat:
Złotodajny fotoradar – blisko 2 mln zł w kasie miastaFotoradar będący na wyposażeniu naszej Straży Miejskiej przynosi solidne dochody dla budżetu miasta. W 2010 roku niepozorne urządzenie pstrykające zdjęcia samochodom zarobiło 1 880 000 złotych! To o 30 tys. zł więcej niż w 2009 roku. – Warto podkreślić, że fotoradar był przez pewien okres wyłączony z funkcjonowania, m.in. ze względu na niskie temperatury powietrza. W minionym roku urządzenie było w "służbie" łącznie przez 285 dni – mówi "TS" Grzegorz Grondys, Komendant Straży Miejskiej w Szczecinku.

W pobliżu naszego fotoradaru przejechało 965 219 pojazdów, z tego dopuszczalną prędkość przekroczyło 161 641. Urządzenie zareagowało (jest ustawiane na przekroczenie dozwolonej prędkości o 15 km/h) i wykonało 19 170 zdjęć. - Ponad 14 tysięcy z nich zostało zakwalifikowanych jako wykroczenia w ruchu drogowym. Z tego tytułu zostało nałożonych 12 630 mandatów – dodaje G. Grondys.

Czy wobec tak obiecujących danych miasto długo będzie się upierać, by nie kupić bądź wydzierżawić drugiego fotoradaru? - Burmistrz będzie przed podjęciem ewentualnej decyzji dotyczącej zakupu czy innej formy użytkowania (np. leasing, wynajem, itp.) drugiego fotoradaru konsultować się z miejskimi radnymi i odpowiednimi komisjami rady – wyjaśnił nam Konrad Czaczyk, rzecznik prasowy ratusza.
Zdradźmy, że najwięcej dni - 151 - fotoradar pracował przy ulicy Pilskiej.
LINK
 
 
delpiero 
Administratore banitore


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 2150
Posty: 6955
Skąd: Gang Albanii
Wysłany: 25 Styczeń 2011, 11:33   

Cytat:
Policja ze Szczecinka przestawi fotoradar strażników

Szczecinecka policja chce, aby straż miejska stawiała fotoradary jedynie w tych miejscach, gdzie jest realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. "Głos” poznał wstępną listę tych miejsc.

Nowe przepisy obowiązujące od nowego roku nakazują strażnikom uzgadniać z policją miejsca, w których mogą stawiać fotoradary. Wymóg taki był już co prawda wcześniej, ale teraz policja ma brać pod uwagę realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, bo do tej pory bywało, że SM chciały stawiać – i stawiały – radary tak, gdzie najłatwiej było "ustrzelić” pirata drogowego.
– Teraz wskazując te miejsca opieramy się na analizie zdarzeń drogowych: wypadków i kolizji wynikających z przekroczenia dozwolonej prędkości – powiedział nam wczoraj Józef Hatała, komendant szczecineckiej policji.
Ponieważ straże z powiatu szczecineckiego na razie nie wystąpiły o uzgodnienie nowych miejsc stawiania radarów, więc komendant sam je zaproponuje.
– Jeżeli strażnicy ich nie zaakceptują, to poproszę o argumentację – komendant Hatała jest jednak pewny swego, bo z policyjnych statystyk jasno wynika, gdzie i z jakich powodów dochodzi do wypadków.

Lada dzień do straży zostaną wysłane nowe propozycje. W samym Szczecinku szykuje się mała rewolucja. Policja chce, aby SM mogła stawiać fotoradar:
- w słupie przy ulicy Koszalińskiej,
- przy Narutowicza (koło straży pożarnej),
- przy Sikorskiego (koło garaży),
- przy Szczecińskiej (koło posesji nr 55),
- przy Piłsudskiego (koło SP1),
- przy Ordona,
- przy Kościuszki (koło dawnego kempingu).

Pojawiają się nowe lokalizacje, ale znika także kilka ulubionych przez strażników – głównie z ulicy Pilskiej i Narutowicza (koło hali Eldy).

– Na Pilskiej będzie pracował słup z fotoradarem obsługiwanym przez Inspekcję Transportu Drogowego, a od czasu do czasu nasz fotoradar – tak komendant policji wyjaśnia zmiany.
Józef Hatała dodaje także, że lista miejsc nie jest ustalona raz na zawsze i co pół roku może być zmieniana, ale tylko, jeżeli będą po temu przesłanki, czyli rosnąca liczba wypadków powodowanych przez kierowców jeżdżących zbyt szybko.
LINK
 
 
delpiero 
Administratore banitore


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 2150
Posty: 6955
Skąd: Gang Albanii
Wysłany: 26 Styczeń 2011, 15:18   

Cytat:
Fotoradar w Szczecinku w zawieszeniu, ale pstryka

Strażnicy miejscy ze Szczecinka dalej korzystają z fotoradaru i robią zdjęcia. Wnioski o ukaranie kierują do sądu.

Z powodu braku ministerialnego rozporządzenia do poprawionej ustawy nie bardzo wiadomo, czy strażnicy miejscy mają prawo wystawiać mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości. W Szczecinku na wszelki wypadek nie wystawiają, ale... zdjęcia pstrykają i kierują wnioski o ukaranie do sądu.

Zamieszania z fotaradarami po wejściu w życie znowelizowanego prawa drogowego ciąg dalszy. Niedawno pisaliśmy, jak policja i strażnicy miejscy "twórczo” interpretują przepis, że z naszych dróg powinny zniknąć "pustaki”, czyli słupy bez zamontowanych fotoradarów. Ich zdaniem zniknąć mają jedynie atrapy, czyli słupy pozbawione zasilania, a większość słupów na radary je ma, więc atrapami nie są. I stać mogą. Wątpliwości ma rozstrzygnąć rozporządzenie ministra infrastruktury, ale na razie go nie ma.

Podobnie, jak nie ma rozporządzenia regulującego, w jaki sposób mają być oznakowane miejsca, w których stoją fotoradary. Ustawodawca (w ustępie 4 artykułu 129b prawa drogowego) chciał w ten sposób – i nakładając także obowiązek uzgadniania tych miejsc z policją – ukrócić praktyki "łupienia” kierowców przez straże gminne, które często stawiały radary nie tam, gdzie wymaga tego bezpieczeństwo ruchu, ale tam gdzie łatwo "pstryknąć” kierowców przekraczających dozwoloną prędkość.

Sęk w tym, że rozporządzenia do przepisu wciąż nie ma i szybko nie będzie, bo jego projekt trafił dopiero do uzgodnień międzyresortowych, a uwag – jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna” – jest dużo.

W tej sytuacji strażnicy powinni się wstrzymać z ustawianiem radarów do czasu wydania rozporządzenia. Nie powinni także wystawiać mandatów na podstawie zdjęć wykonanych do tego czasu. Tymczasem w Szczecinku (np. w poniedziałek, 10 stycznia, w godzinach wieczornych fotoradar pracował przy obwodnicy) strażnicy nie odłożyli radaru do magazynu.

Rzecznik ratusza Konrad Czaczyk twierdzi, że Straż Miejska ustawia swój fotoradar na dotychczasowych zasadach, w miejscach, które są uzgodnione z policją. - Miasto jest też dostatecznie oznakowane znakami ostrzegającymi przed fotoradarem – mówi K. Czaczyk.

- Jeśli wejdzie w życie rozporządzenie, które będzie te kwestie jakoś inaczej regulowało, to oczywiście, że SM będzie je spełniać. Jak na razie, straż wystawia mandaty za wykroczenia popełnione przed końcem zeszłego roku. - Za wykroczenia popełnione już w nowym roku nie wystawia mandatów, gdyż w tej sprawie nie ma jeszcze rozporządzenia – przyznaje rzecznik. - Ale kierowania wniosków o ukaranie nikt nie zabronił, jak również nikt nie zabronił strażnikom stać z fotoradarem. Wnioski o ukaranie dopiero będą kierowane Sądu Rejonowego.


LINK
 
 
dżepetto 
Zaczyna kumać

Dołączył: 02 Wrz 2010
Pochwał: 29
Posty: 64
Skąd: Dramburg
Wysłany: 11 Luty 2011, 12:36   

Cytat:
Fotoradary w Szczecinku. Straż kontra policja

Sporne fotoradary w Szczecinku. Strażnikom miejskim w Szczecinku nie podobają się nowe miejsca do stawiania fotoradaru, które wskazuje im policja. Nie chcą się także przenieść z ulic, przy których do tej pory „pstrykali” najwięcej piratów drogowych.

O propozycjach nowych lokalizacji dla fotoradarów, jakie komendant policji w Szczecinku Józef Hatała wysłał strażnikom miejskim, informowaliśmy w „Głosie Koszalińskim” 20 stycznia. Przepisy obowiązujące od nowego roku nakazują bowiem strażnikom uzgadniać z policją miejsca, w których mogą stawiać fotoradary.

– Wskazując te miejsca opieramy się na analizie zdarzeń drogowych: wypadków i kolizji wynikających z przekroczenia dozwolonej prędkości – mówił nam Józef Hatała, który nie doczekawszy się propozycji od strażników wystąpił z własnymi.

Policja chce, aby SM mogła stawiać fotoradar w słupie przy ulicy Koszalińskiej, przy Narutowicza (koło straży pożarnej), przy Sikorskiego (koło garaży), przy Szczecińskiej (koło posesji nr 55), przy Piłsudskiego (koło SP1), przy Ordona, przy Kościuszki (koło dawnego kempingu). Pojawiają się nowe lokalizacje, ale znika także kilka ulubionych przez strażników – głównie z ulicy Pilskiej i Narutowicza (koło hali Eldy).

Co o tym sądzą strażnicy? Jak można się łatwo domyślić, nie są zachwyceni.
– Przy skrzyżowaniu Ordona z Drzymały jest wąziutki chodnik, gdzie postawienie radaru będzie wywoływało konflikty z przechodniami, a z drugiej strony parking, gdzie radar musiałby stanąć za samochodami – dziwi się komendant SM Grzegorz Grondys. – Jaki ma to sens? Auta jadą tu powoli, jest sygnalizacja świetlna, która to wymusza.

Szef strażników niechętnie zabrałby też fotoradar z ulicy Pilskiej. – Policyjny fotoradar w zeszłym roku nie stał tam ani razu – mówi Grzegorz Grondys. Wyjaśnia, że cała zachodniopomorska policja ma trzy takie urządzenia, z czego jedno na stałe w Koszalinie, a drugie w Szczecinie. – W tym miejscu rejestrowaliśmy prędkości rzędu 217 km/h, nierzadko 165 km/h. Jeżeli ktoś twierdzi, że to ulica bezpieczna, to życzę mu powodzenia. Mieszkańcy pobliskich osiedli na pewno się w tej sprawie wypowiedzą, jak wypowiadali się wcześniej.

Komendant SM nie chciałby też ustawiać radaru przy obwodnicy koło straży pożarnej. – Jest to całkowicie bez sensu, można radar ustawić w innym miejscu – mówi Grzegorz Grondys. – Próbuje nam się narzucić lokalizację z góry, a ma to tylko jeden cel: wyeliminować nas z ulic.

– Na Pilskiej będzie pracował słup z fotoradarem obsługiwanym przez Inspekcję Transportu Drogowego, a od czasu do czasu nasz fotoradar – wyjaśniał nam tymczasem szef policji.
Co teraz? Komendant Hatała oczekuje, że strażnicy uzasadnią swoje propozycje, ale on sam zamierza opierać się o statystyki wypadkowe. Z kolei komendant Grondys zamierza w tej sprawie poskarżyć się komendantowi wojewódzkiemu policji.

LINK
 
 
lukaszr
Administratore banitore


Dołączył: 12 Mar 2009
Pochwał: 104
Posty: 2625
Skąd: PL
Wysłany: 11 Luty 2011, 13:30   

Zaczyna się.
_________________
"Kiedy chcesz coś osiągnąć rozejrzyj się dookoła, zastanów się i pomyśl, czego dokładnie chcesz.
Nikt nie dojrzy celu z zamkniętymi oczami. "
 
 
 
OJCIEC
Wio Łysa!


Dołączył: 20 Mar 2007
Pochwał: 229
Posty: 6531
Skąd: zasadniczo, z Węgorzeskiej
Wysłany: 11 Luty 2011, 13:55   

:grin:
_________________
antyradary.sklep.pl
fotoradary.phi.pl
nieoznakowane.phi.pl
 
 
piotreg 
Administratore banitore


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1118
Posty: 26644
Skąd: WROCŁAW
Wysłany: 11 Luty 2011, 14:08   

dżepetto napisał/a:
Komendant SM nie chciałby też ustawiać radaru przy obwodnicy koło straży pożarnej. – Jest to całkowicie bez sensu, można radar ustawić w innym miejscu – mówi Grzegorz Grondys. – Próbuje nam się narzucić lokalizację z góry, a ma to tylko jeden cel: wyeliminować nas z ulic.

Nie no pewnie :!: Zawsze można ustawić radar w takim miejscu, które gwarantuje żniwa non stop - np. bliżej wylotu, coś w okolicy tablicy <KZAB> , gdzie każdy jedzie zdecydowanie szybciej...

Brawo komendant KPP Piła.
_________________
Mapa fotoradarów/Mapa videopatroli
 
 
phonemaniac
Videomaniac


Dołączył: 10 Paź 2008
Pochwał: 1211
Posty: 4088
Skąd: WKZ
Wysłany: 21 Luty 2011, 08:21   

Cytat:
Fotoradary nie wpłynęły na wzrost bezpieczeństwa. Pomoże zmiana ustawienia?Mogłoby się wydawać, że życie kierowców w Szczecinku do łatwych nie należy. W ostatnim czasie nasze miasto zdążyło już zasłynąć w ogólnopolskich mediach za sprawą czyhających na kierujących fotoradarów. Te zmyślne, niewielkie urządzenia miały przyczynić się do poprawy jakości bezpieczeństwa w mieście. Wszystko jednak wskazuje na to, że mimo wszelkich starań, tego nadrzędnego celu nie udało się osiągnąć.
W myśl słów komendanta powiatowego policji, Józefa Hatały, który podczas minionej sesji Rady Powiatu został poproszony o wyjaśnienie kilku kwestii, choć fotoradary są wykorzystywane w Szczecinku już od jakiegoś czasu, nie ma danych potwierdzających, że dzięki nim na naszych drogach zrobiło się bezpieczniej. - Stan bezpieczeństwa na drogach nie uległ drastycznej zmianie - zauważył J. Hatała. - Analiza wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary straży miejskiej nie pokazuje, aby w ciągu roku liczba tych wykroczeń się zmieniła. Prędkość to przyczyna 5-10% wypadków.
Czy sytuacja ta ulegnie zmianie, kiedy fotoradary, zgodnie z nowym prawem, będą ustawione w zupełnie innych niż dotąd miejscach? Na razie trudno prognozować. Jak dotąd wszystko wskazuje na to, iż w Szczecinku zarówno komendzie policji, jak i straży miejskiej nie udało się znaleźć kompromisu i wspólnie wytypować miejsca, w których mogłyby stanąć fotoradary. Przypomnijmy, wymóg wspólnego usytuowania urządzeń zaczął obowiązywać od pierwszego stycznia, czyli od momentu wejścia w życie nowej ustawy o ruchu drogowym.

LINK
_________________
Gość - najlepsze w tym forum jest to, że posiada takiego użytkownika jak Gość
 
 
 
małymobil 
Forum Lider

Dołączył: 10 Lis 2010
Pochwał: 256
Posty: 1262
Skąd: TST
Wysłany: 5 Maj 2011, 15:50   

Cytat:
NIK: Straż miejska jak drogówka. Zajmuje się tylko fotoradarami. W ogóle nie dba o bezpieczeństwo mieszkańców.

Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła suchej nitki na straży miejskiej. Jej zdaniem strażnicy zachowują się jak policjanci drogówki: obsługują fotoradary i wystawiają mandaty za wykroczenia komunikacyjne zamiast dbać o bezpieczeństwo mieszkańców.

W latach 2005-2009 straż miejska wykryła o 27 proc. więcej wykroczeń. Problem jednak w tym, że większość z nich dotyczyła ruchu drogowego. W dziedzinie porządku publicznego wzrost ten wyniósł zaledwie 2,7 proc.

W 2005 r. wykroczenia komunikacyjne stanowiły 27,4 proc., a w 2009 r. już 65,2 proc. ogólnej liczby wszystkich ujawnionych wykroczeń - informuje nik.gov.pl.

Większość zarejestrowanych wykroczeń ma związek z zainstalowaniem fotoradarów. Na przykład w Szczecinku po zakupieniu fotoradaru w ciągu dwóch lat wzrost liczby ujawnionych wykroczeń drogowych sięgnął aż o 811 proc.!

Wystawianie mandatów mija się jednak z celem, bowiem brak precyzyjnych przepisów o ich ewidencjonowaniu i egzekwowaniu sprawia, że wiele osób je lekceważy - stąd niska ściągalność.

To, niestety, nie wszystkie problemy, które zauważył NIK podczas kontroli. Okazało się, że strażnicy często są wykorzystywani do prac, które kompletnie nie leżą w zakresie ich ustawowych obowiązków.

Prezydenci i burmistrzowie często utrudniali strażnikom wykonywanie podstawowych obowiązków, zlecając im dodatkowe zadania. Strażnicy musieli np. wyłapywać i zapewniać opiekę bezpańskim psom, pobierać opłaty targowe czy dostarczać posiłki osobom zatrzymanym przez policję, choć są to zadania dla zupełnie innych służb - stwierdza NIK w swoim najnowszym raporcie.

Link
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group