Forum Mapy Fotoradarów Antyradary Sid b4f34acc9d28144ea7ffd8ebeedc8c2e Mapa fotoradarów najpopularniejsze
RejestracjaRejestracja   ZalogujZaloguj   FAQFAQ   SzukajSzukaj


Poprzedni temat «» Następny temat
Dura lex sed lex - W sądzie z policją nie powalczysz!
Autor Wiadomość
delpiero 
Administratore banitore


Dołączył: 20 Lut 2009
Pochwał: 3696
Posty: 9618
Skąd: Gang Albanii
Wysłany: 21 Wrzesień 2010, 09:21   W sądzie z policją nie powalczysz!

Cytat:
W sądzie z policją nie powalczysz!

Chcę podzielić się moim drogowym doświadczeniem kiedy to po raz pierwszy odmówiłem przyjęcia mandatu karnego za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. (*)

Rzecz działa się wczesnym styczniowym porankiem na obrzeżach miasteczka Węgrów. Jak co dzień podążając do pracy wjechałem w teren zabudowany i po chwili dostrzegłem niebieskie światło w lusterkach wstecznych. Okazało się, że jechałem 90km/h i należy mi się 6 pkt karnych oraz mandat 300PLN.

Zaprezentowano mi film, który rzekomo dowodzi mojego przewinienia. Rozmazane auto, filmowane w ciemności, niewidoczna tablica rejestracyjna, widać że hamuje, ale prędkość na ekranie wzrasta. Hmm.... Pomyślałem, że pewnie rejestrator się zepsuł bo przecież nie jechałem 90km/h. Pewnie w tak niskich temperaturach sprzęt szwankuje (było -16 stopni Celsjusza). Poza tym z filmu nie wynikało jednoznacznie, że znajduje się na nim moje auto. Obmarznięte. Trudno odszyfrować markę.

Odmówiłem przyjęcia mandatu, odmówiłem składania zeznań wg pouczenia. Poprosiłem o film. Odmówiono bo podobno tylko na wniosek sądu grodzkiego, do którego z automatu trafiła moja sprawa. Za miesiąc przyszedł pocztą wyrok. W trybie nakazowym sąd sadził 300 zł kary + 80 zł kosztów postępowania.

Złożyłem "sprzeciw". Odbyły się więc 3 rozprawy. O pierwszej wiem tylko z akt. Na drugiej Sąd podjął decyzję o złożeniu wniosku do Policji o odszyfrowanie filmu i przełożył rozprawę do czerwca. Na trzecią rozprawę zjawił się świadek Policjant, który nie pamiętał kiedy zdarzenie miało miejsce, z kim pełnił służbę oraz jakim autem się poruszałem.

Sędzia z przykrością stwierdził, że nagranie z videorejestratora uległo uszkodzeniu i Policja go nie posiada. Miałem zadzwonić następnego dnia i dowiedzieć się jaki został wydany wyrok. Tak też uczyniłem i przez telefon dowiedziałem się, że sędzia uznał moją winę i podtrzymał karę doliczając 130 zł kosztów.

Wniosek o uzasadnienie i dowiaduję się, że mimo braku istotnego dowodu jakim był film jestem winny i cała reszta, którą czytałem z zażenowaniem. O kształtowaniu świadomości prawnej społeczeństwa itp. Przy okazji pomylono moje imię i nazwisko pięciokrotnie.

Apelacja. Odrzucona. Złożona po terminie. Na mój wniosek przywrócony termin do złożenia apelacji, ponieważ zostałem błędnie pouczony o terminie złożenia. Kolejna przyjęta.

Rozprawa apelacyjna we wrześniu. Jedno pytanie, czy mam nowe dowody w sprawie. Nie mam. Po dwudziestu minutach werdykt. Wyrok podtrzymany. W ustnym uzasadnieniu "bo tak". A dokładnie Sędzia Sądu Rejonowego miał prawo przyznać rację jednej ze stron prezentującej skrajne wersje zdarzeń i tak uczynił. Wszystko zgodnie z prawem. Koniec możliwości odwołania. 300zł kary + 130zł kosztów + 80zł kosztów.

Jeżdżę autem osobowym. Codziennie 100km do pracy + wyjazdy wakacyjne. Razem ok. 60 tys.km rocznie. W sumie przejechałem około 1 miliona km za kierownicą. Prawo jazdy mam od 20 lat. Nie posiadam punktów karnych. Chociaż 6 to już chyba po tych 8 miesiącach będę miał.

Na zdjęciach miejsce zdarzenia, teren zabudowany. Czyli znajdujący się "bezwzględnie pomiędzy dwiema białymi tablicami". Za ewentualne oceny mojej osoby dziękuję. Sprawę niech każdy oceni jak uważa.


"Teren zabudowany" na którym doszło do kontroli


"Teren zabudowany" na którym doszło do kontroli
LINK
 
 
Automobil

Wysłany:    A może to Cię zainteresuje



 
 
piotreg 
Administratore banitore
piotreg


Dołączył: 23 Mar 2007
Pochwał: 1550
Posty: 31935
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 21 Wrzesień 2010, 09:27   

Dobre - Policjant nie pamięta jakim autem jechał. A czy przypadkiem KPP Węgrów nie ma tylko jednej kamery :?:
 
 
garny 
Forum Lider

Dołączył: 08 Lis 2008
Pochwał: 128
Posty: 1543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21 Wrzesień 2010, 09:43   

Jakiś bullshit, może warto jakąś brukową prasę zainteresować :) Albo lepiej LINK
Tylko jak wygrasz, to na 100% będziesz musiał zmienić trasę i szerokim łukiem omijać rejon działania tej załogi :)
 
 
tqmeh 
Forum Lider


Dołączył: 26 Mar 2009
Pochwał: 620
Posty: 3707
Skąd: DZL
Wysłany: 22 Wrzesień 2010, 06:27   

Państwo prawa??? Gdzie ja się pytam, skazano gościa BEZ dowodu (nie dotrwał do sprawy, więc może go nie było...). Czyli Policja ma teraz zielone światło: nagranie "zagnie", a wyrok i tak zapada...
Była taka organizacja... NKWD, czy jakoś tak...
Jest też slogan: "Dajcie mi człowieka, a przepis się znajdzie".
 
 
garny 
Forum Lider

Dołączył: 08 Lis 2008
Pochwał: 128
Posty: 1543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22 Wrzesień 2010, 09:29   

Istnieje coś takiego jak kasacja, trzeba się trochę natrudzić, ale to może się udać.
Garść informacji TUTAJ.
 
 
Mikołaj
Dziędobry!

Dołączył: 06 Sty 2010
Pochwał: 12
Posty: 38
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 23 Wrzesień 2010, 22:16   

W tej sprawie aż prosiłoby się o kasację, do wniesienia której uprawniony jest Prokurator Generalny lub Rzecznik Praw Obywatelskich.
 
 
garny 
Forum Lider

Dołączył: 08 Lis 2008
Pochwał: 128
Posty: 1543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23 Wrzesień 2010, 23:31   

Trzeba zatem skrobnąć pisma + posiadaną dokumentację do obu Panów, i czekać na odpowiedź. IMO sprawa do obronienia się, a Miśki liczą, że nie będzie na tyle determinacji, aby zajść tak wysoko, więc warto ich zadziwić.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dura lex sed lex - W sądzie z policją nie powalczysz! | Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group