Forum Mapy Fotoradarów

Gm. Prusice - Fotoradary stacjonarne

piotreg - 25 Kwiecień 2009, 10:40
Temat postu: Fotoradary stacjonarne
Cytat:
Fotoradar stacjonarny na terenie miejscowości Prusice

- obwodnica
, na wysokości zjazdu do Obornik Śl., obracany w obie strony, ogr. (70) /zdemontowany/

Maszt ten obsługuje SM Prusice, która ma na stanie Fotorapid C (pasmo K - 24,125 GHz). Maszt jest prawie cały czas na chodzie. Uwaga na "niski próg litości". Szwagier jechał 86/70... i został trafiony.

Poproszę go o udostępnienie fotografii. :-)

viwaro - 10 Maj 2009, 02:21

Mam pyt., czy ten fotoradar błyska w dzień? Czy jest zainstalowany w weekendy? Czy zrobi zdjęcie tyłu pojazdu? Dziś jechałem do Trzebnicy, co prawda spokojnie, ale kompletnie nie kojarzę tego fotoradaru, ani miejsca, więc zachodzi prawdopodobieństwo, że mogłem mieć koło stówki, bo ze zdjęć wynika że jest ładna prosta. Mam obawy, bo po dwóch godzinkach znów go mijałem, gdy wracałem. Czy stoi przed nim niebieska tablica, bo raczej zauważam takowe no i jeszcze jedno - czy można go nie zauważyć? Za odpowiedź dziękuję. Pozdrawiam

ps. Link klikałem, ale nie kojarzę miejsca i dlatego pytam.

jakub - 10 Maj 2009, 11:26

Ten akurat od tyłu krzywdy nie robi. Ponadto, mimo tego, że jak piotreq wyżej napisał jest często używany, skąd wiesz, że akurat był aktywny w momencie Twojego przejazdu? Duża szansa, że akurat nie był. Błysku pewnie też nie widziałeś, bo byś napisał, a ten przeważnie towarzyszy fotkom. Zatem daj sobie spokój, moim zdaniem na 99,9% nic się nie stało :D
viwaro - 10 Maj 2009, 11:34

To fakt, błysku nie widziałem, ale było bardzo słonecznie (godzina - około 9.30 - sobota), a aktywny był prawdopodobnie, bo na CB już 100km wcześniej coś słyszałem, że prawdopodobnie jest, tylko nie mogłem zlokalizować miejsca, w którym stoi, bo nikt nie wiedział, na którym kilometrze on jest i też dlatego go przegapiłem, a w związku z tym, że nie jechałem sam, to w aucie trwały rozmowy, które odwracały uwagę od CB, które było ściszane. Pozdrowionka - i dziękuję za szybkie odpowiedzi.
piotreg - 10 Maj 2009, 15:18

Koleszko...

Maszt jest oznakowany z dwóch stron... :-)

Tutaj macie fotkę - trafili mojego szwagra...

Niska tolerancja...


BluesWings - 10 Maj 2009, 15:27

Chyba trochę przesadzili z tą tolerancją...
Taka ładna droga...
Jak dla mnie to tam spokojnie mogli dać (+20)

piotreg - 10 Maj 2009, 15:40

Chłopie, jaka prosta?
BluesWings - 10 Maj 2009, 15:42

Taka jak na zdjęciach?
10 lat tam nie byłem.

viwaro - 10 Maj 2009, 15:48

Foto z błyskiem było? Szybko przysłali.
piotreg - 11 Maj 2009, 08:03

BluesWings napisał/a:
Taka jak na zdjęciach?
10 lat tam nie byłem.

Tam prostej to może jest 200m :D

viwaro napisał/a:
Foto z błyskiem było? Szybko przysłali.

Nie wiem :-) Przysłali po 4 dniach.

piotreg - 8 Czerwiec 2009, 19:52

W sobotę 6.6.2009 ok. 18 maszt siał w paśmie K :-)
li_bu - 12 Czerwiec 2009, 00:17
Temat postu: Chyba dzis wpadłem
Zawsze tam zwalniałem, ale dziś się coś zamyśliłem. Widziałem błysk, o dziwo jasny biały, a było ciemno. Miałem na liczniku max 80_85km/h, jeżdże spokojnie.
Tak sobie myślałem, czy nie robił zdjęcia kolesiowi za mną, bo dogonił mnie przed samym radarem. Jechał busem.
Napisze jeszcze jak to się skończyło, ale w sumie ciekawa sprawa. Załóżmy, że mój samochód jest znacznie niższy niż bus, który mnie właśnie dogonił. I co wtedy, chwyci mnie czy jego? Z jakiej odległości jest wykonywany pomiar i z jakiej robione zdjęcie?

jakub - 12 Czerwiec 2009, 11:00

W sytuacji jak Twoja, że jadą dwa auta za sobą raczej nawet najprostszy radar się nie pomyli. Zakładam, iż widziałeś błysk przez przednią szybę więc niestety...:( Sądzę, że gdyby namierzyli tego z tyłu albo byś nie widział błysku, albo jedynie w lusterku.

Z resztą przeczytaj cały temat od początku do końca i popatrz na zamieszczone zdjęcie właśnie z tego masztu...

piotreg - 12 Czerwiec 2009, 11:00

Bus bezkarnie minął go z prędkością ponad progową. Ty swoją prędkością wyzwoliłeś błysk lampy, a on pozostał bezkarny, bo lampa potrzebuje ok. 3 sek. na naładowanie się.

Z jakiej odległości? Masz przecież zdjęcie kilka postów wyżej!

Jak się to skończyło? Mandatem.

li_bu - 12 Czerwiec 2009, 16:12

jakub napisał/a:
Z resztą przeczytaj cały temat od początku do końca i popatrz na zamieszczone zdjęcie właśnie z tego masztu...


piotreg napisał/a:
Z jakiej odległości? Masz przecież zdjęcie kilka postów wyżej!

Właśnie tak patrzyłem, że zdjęcie jest robione z niewielkiej odległości. Pytając o to miałem na myśli: czy zdjęcie jest robione w prawie w tej samej chwili co pomiar prędkości?
Tak czy inaczej na pewno nie przekroczyłem 90km/h, więc nie jest źle. Kiedyś trzeba dostać ten pierwszy mandat, tzn. jeśli go otrzymam to dam znać.

bicker5 - 12 Czerwiec 2009, 16:25

Jak bus "wisiał" ci na zderzaku to mógł się załapać w kadr i wtedy jest szansa, że ci się upiecze.
piotreg - 12 Czerwiec 2009, 19:39

Marna szansa... musiałby dosłownie się przykleić...
piotreg - 12 Lipiec 2009, 19:16

Ho Ho, maszt w Prusicach został zamalowany :-)

Znowu źli ludzie.

Jeszcze wczoraj był czysty. Stało się to zapewne tej nocy.

piotreg - 16 Sierpień 2009, 20:30

Maszt już dawno umyty, dzisiaj przez cały dzień nieaktywny.
diffumax - 7 Wrzesień 2009, 08:24

Cytat:
Podany w zapytaniu URL /mapa_fotoradarow/fotoradary/prusice.htm nie został odnaleziony na tym serwerze.

Mam szczęście, czy faktycznie nie działa?

piotreg - 7 Wrzesień 2009, 08:35

Dzięki za zwrócenie uwagi. Już jest poprawione i działa...
piotreg - 4 Luty 2010, 12:18

Obiło mi się o uszy, że Gm. Prusice zainwestowała w maszty. Jeżeli nie są jeszcze ustawione, to niebawem ma to - chyba - nastąpić. Miejcie oczy szeroko otwarte, także na drogach powiatowych.
piotreg - 4 Marzec 2010, 15:05

Nie odkryję Ameryki - maszt sieje... coś specjalnie zarejestrowałem i nie ukrywam... jest niespodzianka, wiesz Ojciec? :-)

Wieczorem postaram się wrzuć niezłe kino akcji :-)

OJCIEC - 4 Marzec 2010, 17:10

Już wrzucam popcorn do gara :)
piotreg - 1 Maj 2010, 18:38

Długi weekend, ruch jak cholera, a maszt świeci pustkami...
garny - 6 Lipiec 2010, 20:54

W piątek był aktywny, w poniedziałek rano była obsługa (albo pakowali, albo opróżniali), w obstawie granatowa Octavia Combi Tour, DTR XXXX.
piotreg - 6 Lipiec 2010, 20:57

Raczej pakowali, bo w niedzielę świecił pustkami.
piotreg - 2 Październik 2010, 10:12

Przed chwilą pod maszt podjechał Pan granatową Fiestą, nr rej. DW 3271S i zabrał wkład.
piotreg - 15 Październik 2010, 11:10

Sieje maszcik, oj sieje... i nawet kino akcji będzie :-)
wksek - 15 Październik 2010, 11:11

Sieje mocniutko :)
piotreg - 15 Październik 2010, 12:45

Najświeższe spojrzenie na maszt...
piotreg - 13 Marzec 2011, 20:40

Maszt świeci pustkami już od dłuższego czasu...
wksek - 9 Lipiec 2011, 15:31

Dzisiaj już coś tam jest...


OJCIEC - 9 Lipiec 2011, 16:23

Mi wygląda na fotościemę.
piotreg - 10 Lipiec 2011, 11:52

Maszt gminny - nie ma takiej opcji.
Gdzie, w obiektywie masz śruby :?: :o
Fotorapid :!:

OJCIEC - 10 Lipiec 2011, 12:41

Za szeroki brzeg "obiektywu". Śrubki? Może nie widać, a może ten był klejony :grin:
BluesW. - 11 Lipiec 2011, 14:26

Coś tam jest i strasznie piszczy, zwolnić nie zaszkodzi :D
garny - 21 Lipiec 2011, 08:44

W niedzielę wieczorem też siało.
piotreg - 8 Sierpień 2011, 22:44

A dzisiaj rano nie siało. Także rotują :mrgreen:
piotreg - 18 Październik 2011, 20:28

Kolega Inżynier-Górnik zrobił dzisiaj taką fotkę:
piotreg - 2 Listopad 2011, 11:24

W Prusicach niespodzianka przy okazji akcji "Znicz" - maszt skierowany na jadących od strony Wrocławia :!: Przy okazji w niedzielę ok. 22.00 pięknie siejący...

Oprócz tego na krajowej piątce (w tym czasie) pokutę można było zostawić w następujących punktach:

- Augustowo

- Kawczyn

- Zamysłowo

Co ciekawe, pewniaki (Golina Wlk. i Lipno), na które zawsze przy krajowej piątce można było liczyć, nie siały.

piotreg - 26 Listopad 2011, 10:04

Nabity i nadal patrzy na jadących w kier. Poznania.
piotreg - 15 Styczeń 2012, 10:23

Tak już jakoś na stałe skierowany na jadących w str. Poznania.
garny - 20 Luty 2012, 10:47

Wczoraj ok. 14 pełny, ale wyłączony. Ok. 23 siał, aż miło.

Czy nadal jest on w dyspozycji <SM> czy nastąpiło jakieś przejęcie?

piotreg - 20 Luty 2012, 15:54

garny napisał/a:
Czy nadal jest on w dyspozycji <SM> czy nastąpiło jakieś przejęcie?

Nadal podlega pod <SM> . Wczoraj ok. 19.00 siał.

piotreg - 11 Maj 2012, 20:44

Źle się dzieje w Gm. Prusice. Maszt zdewastowany :!: Więc nie siał dzisiaj...
delpiero - 17 Maj 2012, 21:21

Cytat:
Ukradli fotoradar

Najprawdopodobniej dla żartu lub z chęci zemsty za wysokie mandaty, nieznany jeszcze policji sprawca ukradł fotoradar, który był własnością gminy Prusice.

Do tej nietypowej kradzieży doszło najprawdopodobniej w nocy z 9 na 10 maja. Jak podaje Iwona Mazur, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy, kradzież urządzenia odkryli funkcjonariusze z posterunku w Prusicach 10 maja, około godziny 8 rano. – Czynności w tej sprawie prowadzą policjanci z Prusic, którzy na pewno dołożą wszelkich starań, żeby złapać osoby lub osobę, która ukradła fotoradar – mówi policjantka. Jak przyznaje, po pierwsze urządzenie miało ogromną wartość prewencyjną, ponieważ kierowcy, widząc oznaczenia informujące o kontroli, w zdecydowanej większości zwalniali, po drugie skradziony sprzęt ma dużą wartość finansową: – Sprawcy ukradli urządzenie marki ZURAD, fotorapid CM. To sprzęt wart około 100 tys. zł – podaje I. Mazur.

Kiedy podjechaliśmy na miejsce kradzieży, obok zabezpieczonego już przez policjantów słupka, nie było widać śladów wandalizmu. Wyglądało to tak, jakby ktoś po prostu wyjął całą zawartość skrzynki.

Ktoś, kto ukradł fotoradar stojący przy drodze krajowej nr 5 przy wjeździe do Prusic i zjeździe na Oborniki Śląskie musiał być bardzo zdesperowany. Trasa drogi krajowej jest bardzo ruchliwa, niektórzy kierowcy po kilka razy w miesiącu płacili mandaty za przekraczanie prędkości. Policja już zapowiedziała, że zbada wszystkie tropy. Najbardziej prawdopodobne wydaje się jednak, że kradzież fotoradaru to zemsta za wystawione mandaty. No, bo po co komu w domu fotoradar?

Policja zapowiada, że będzie szukać złodziei, a burmistrz Prusic zapowiada, że jeśli policja go nie znajdzie, to kupi nowy fotoradar. Przypomnijmy, że w poprzednim roku straż miejska, która użytkowała urządzenie ściągnęła z wystawionych mandatów ponad 100 tys. złotych!

LINK
piotreg - 5 Czerwiec 2012, 15:02

Cytat:
Kontrowersyjny fotoradar

Po naszym ostatnim artykule na temat kradzieży fotoradaru, który fotografował kierowców poruszających się po drodze krajowej nr 5 w Prusicach, na wysokości zjazdu na Oborniki Śląskie, do redakcji NOWej Gazety napisał Czytelnik, który twierdzi, iż fotoradar robił zdjęcia bezprawnie.




W liście do redakcji Czytelnik napisał tak: „Po przeczytaniu w ostatnim numerze NOWej artykułu Pani Joanny o kradzieży fotoradaru w Prusicach, uważam że złodziej podszedł do sprawy od strony prawnej.

Zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 11 lutego 2012 roku – Prawo o ruchu drogowym art. 129b ust. 4 strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz na drogach krajowych w obszarze zabudowanym z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego.

Cała obwodnica m. Prusice na odcinku km 325+700 do km 328+900 nie jest oznakowana znakami D–42 i D–43 wyznaczającymi obszar zabudowany. W ciągu tego odcinka ustawiono jedynie znaki grupy E–17a i E–18a wyznaczające obszar administracyjny danej miejscowości. Ponadto w obrębie skrzyżowania gdzie zainstalowany jest fotoradar obowiązuje ograniczenie prędkości przejeżdżających pojazdów do 70 km/h – ustawione są znaki B–33 dla obu kierunków ruchu.

Sytuacja ta mówi jednoznacznie, że nie jest to obszar zabudowany, a Straż Miejska w Prusicach nadal utrzymuje się z mandatów za przekroczenie prędkości, co jest niezgodne z obowiązującą ustawą. Pozdrawiam Redakcję – Wasz czytelnik.”

O ustosunkowanie się do zarzutów Czytelnika, które przedstawił w powyższym liście poprosiliśmy komendanta Straży Miejskiej w Prusicach, Tomasza Sokołowskiego, który jak się okazało przebywał na urlopie. Na nasze pytania odpowiedział Hubert Olszewski, młodszy inspektor SM.

- Przepisy mówią, że strażnicy gminni, miejscy mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionymi z właściwym miejscowo komendantem powiatowym lub miejskim lub Komendantem Stołecznym Policji - odpowiada strażnik miejski i dodaje: – Zgodnie z powyższym, państwa Czytelnik błędnie interpretuje art. 129b ust. 4, gdyż mówi on o fotoradarach przenośnych, albo zainstalowanych w pojeździe. Zaznaczam, iż nasz fotoradar jest fotoradarem stacjonarnym znajdującym się przy drodze krajowej nr 5. Oznakowano go znakiem D-51 oraz znakiem B-33 w obydwu kierunkach zgodnie z przepisami. Posiadamy na dzień dzisiejszy 37 wyroków skazujących za rok 2012 przez Sąd Rejonowy w Trzebnicy oraz jeden wyrok z Sądu Rejonowego w Kaliszu za wykroczenia w ruchu drogowym, które zarejestrował nasz fotoradar stacjonarny znajdujący się na drodze krajowej nr 5 w miejscowości Prusice. Jest to jeden z głównych argumentów potwierdzający fakt prawości naszych działań oraz prawidłową interpretację przepisów. Ponadto doskonale Państwo wiecie jak często dochodzi do wypadków na odcinku drogi pomiędzy Trzebnicą a Żmigrodem. Zgodnie ze statystykami za lata 2009-2011 na odcinku krajowej „piątki” w gminie Prusice doszło do 61 wypadków, z czego tylko jeden wypadek w miejscu gdzie stoi fotoradar – argumentuje Hubert Olszewski i dodaje, że faktycznie wpływy z mandatów są duże, i za miniony rok wyniosły ponad 1 milion złotych.

Link

delpiero - 19 Czerwiec 2012, 10:39

Cytat:
Ogłoszenie z dnia 2012-06-18

Prusice: Dostawa przyrządu radarowego oraz masztu wraz z wyposażeniem dodatkowym i oprogramowaniem

Numer ogłoszenia: 207640 - 2012; data zamieszczenia: 18.06.2012
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - dostawy

Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.
Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY
I. 1) NAZWA I ADRES: Gmina Prusice, Rynek 1, 55-110 Prusice, woj. dolnośląskie, tel. 071 3126224, faks 071 3126229.
Adres strony internetowej zamawiającego: www.bip.prusice.pl
Adres strony internetowej, pod którym dostępne są informacje dotyczące dynamicznego systemu zakupów: nie dotyczy
I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO: Administracja samorządowa.

SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
II.1) OKREŚLENIE PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA
II.1.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: Dostawa przyrządu radarowego oraz masztu wraz z wyposażeniem dodatkowym i oprogramowaniem.
II.1.2) Rodzaj zamówienia: dostawy.
II.1.3) Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia: 1. Przedmiotem umowy jest dostawa i instalacja w miejscu wskazanym przez Zamawiającego:
1) fabrycznie nowego przyrządu radarowego, zwanego dalej przyrządem,
2) fabrycznie nowego masztu do przyrządu radarowego, wieżowego lub słupowego zwanego dalej masztem,
wraz z wyposażeniem dodatkowym i oprogramowaniem komputerowym o minimalnych wymaganiach technicznych określonych w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.
(...)
LINK
inżynier - 6 Sierpień 2012, 20:12

Nowy, przerobiony fotoradar na słynnym skrzyżowaniu na obwodnicy Prusic.
huzar24 - 9 Sierpień 2012, 22:41

A do czego ta kamera? Prewencyjnie na złodzieja?
Oznakowali na żółto, ale nic nie siało dzisiaj...

piotreg - 14 Sierpień 2012, 12:53

Cytat:
Fotoradar robi już zdjęcia

Od 10 maja, kiedy to nieznani sprawcy skradli fotoradar znajdujący się przy drodze krajowej nr 5 w Prusicach, na wysokości zjazdu na Oborniki Śląskie, gmina Prusice nie miała fotoradaru. Teraz urządzenie wróciło na swoje miejsce.

Kradzież fotoradaru zgłoszono rankiem 10 maja. Ktoś włamał się do skrzynki i wyjął urządzenie. Na miejscu nie było oznak zniszczenia – ot, jakby ktoś po prostu wyjął fotoradar i oddalił się.

Zaraz po kradzieży burmistrz rozpoczął starania o zakup nowego urządzenia. Jednak fotoradar to drogie urządzenie, dlatego też miasto ogłosiło, zgodnie z procedurą, przetarg. – Otrzymaliśmy dwie oferty sprzedaży, jedną na kwotę 140 tys. zł, a drugą na 190 tys. zł. Wybraliśmy oczywiście tę tańszą. Fotoradar jest właśnie montowany – powiedział nam w piątek Igor Bandrowicz, burmistrz Prusic. Jak dodał, tym razem do kosztownego urządzenia zakupiono również nowoczesną instalację alarmową, tak aby kolejny fotoradar nie zmienił właściciela.

Z naszych informacji wynika, że policji nie udało się odzyskać skradzionego urządzenia, ale jak podkreślają zarówno strażnicy miejscy z Prusic, jak i policjanci, sama obecność tabliczki z informacją, że możliwy jest pomiar prędkości, działa na kierowców, którzy zwalniają. Strażnicy miejscy z Prusic dowodzą, że od czasu kiedy fotoradar pojawił się na drodze krajowej nr 5 w Prusicach, przy zjeździe na Oborniki Śląskie, nie doszło w tym miejscu do żadnego poważniejzego zdarzenia drogowego.

Link

garny - 9 Wrzesień 2012, 23:26

<FR> dostał nową obudowę w kolorze żółtym + dodatkową kamerę, czyli full opcja. Zdjęcia z racji kiepskiego światła nie posiadam (póki co).
garny - 25 Wrzesień 2012, 22:24

Nieco słaba, ale aktualna fota <FR> :
NEOSSS - 20 Październik 2013, 19:25
Temat postu: DK nr 5 gdzieś pomiędzy Wrocławiem a Rawiczem...
Pamiętam tylko tyle, że zdziwiło mnie to urządzenie i ostro sieje w K...

Celowało w kierunku Rawicza...

kalex - 20 Październik 2013, 22:31

Prusice. W budce Iskra siedzi.
tqmeh - 21 Październik 2013, 09:21

Wygląda jak dłubnięte przez miejscowego sołtysa :wink:
piotreg - 21 Październik 2013, 10:04

kalex napisał/a:
Prusice. W budce Iskra siedzi.

Dziadziunia. To Integra Ba <SM> Prusice.

kalex - 21 Październik 2013, 14:54

To samo. :twisted:
piotreg - 9 Luty 2014, 18:00


piotreg - 30 Kwiecień 2014, 10:24

Żona znajomego poległa - 86km/h jechała. <SM> wzięła przykład z <itd> i nie przesyła zdjęć, tylko informację, że zostało zarejestrowane wykroczenie.
piotreg - 15 Wrzesień 2014, 21:54

:lol:
OJCIEC - 15 Wrzesień 2014, 22:46

D.ebile. A może pijani?
kalex - 16 Wrzesień 2014, 07:41

Walnęli się - tam jest "dozwolona" (70) .
piotreg - 16 Wrzesień 2014, 11:35

Leszku, w przypadku odjazdu w kierunku Leszna, skrzyżowanie odwołuje (70) , więc jest tam już (90) .
wksek - 16 Wrzesień 2014, 14:40

Dokładnie jak pisze piotreg.
wksek - 17 Wrzesień 2014, 11:29

I już media walą:

Cytat:
Mandat od straży miejskiej za 89 km/h na 90 km/h

Straż miejska jest powszechnie nielubiana przez kierowców. Wielu uważa, że nie robią nic pożytecznego i potrafią tylko wypisywać mandaty. Wystawianie mandatu poprawnie jadącemu kierowcy na pewno nie przyczyni się do poprawy ich wizerunku.


W internecie pojawił się skan oświadczenia dotyczącego przyjęcia mandatu za wykroczenie, jakim było przekroczenie prędkości zarejestrowane przez fotoradar. W zasadzie nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że prędkość... nie została przekroczona.
Na samym dole widzimy wzmiankę o wskazaniu radaru – 89 km/h. Zaraz obok znajduje się informacja o dopuszczalnej prędkości na tym odcinku – 90 km/h. Za takie zachowanie ustawodawca (czytamy w oświadczeniu) przewidział mandat w wysokości 0,00 zł i 0 punktów karnych.

Trudno jest uzasadnić wysłanie takiego listu do kierowcy. Można podejść do tego z humorem, ale skoro ktoś przekazuje do wysłania korespondencję takiej treści (nie widzi ewidentnego błędu) to niewykluczone, że za jakiś czas doczekamy się innych pomyłek – np. takich gdzie ktoś nie przekroczy prędkości, a mimo to strażnicy postanowią wystawić mu mandat na konkretną kwotę. O ich różnych pomysłach mieliśmy okazję przekonać się już kilka razy. Świetnym przykładem była sprawa mandatu wystawionego właścicielowi auta, które jechało na lawecie.

Źródło

piotreg - 1 Październik 2014, 10:08

Cytat:
Mandat za 0 zł czyli ocieplenia wizerunku służb porządkowych

Pewien kierowca Skody Fabii przejeżdżał przez Prusice, miejscowość leżącą na trasie Wrocław - Poznań. Jakiś czas później otrzymał od tamtejszej straży miejskiej mandat za przekroczenie prędkości. Jechał 89 km/godz. - na odcinku drogi, gdzie obowiązywało ograniczenie do 90 km/godz.

Z zawiadomienia wynikało, że popełnione wykroczenie to "czyn z artykułu 92a kodeksu wykroczeń", a za "przekroczenie prędkości o 0 km/h" należy zapłacić mandat w wysokości 0 złotych. Ponadto kierowca dowiedział się, że otrzymuje 0 punktów karnych, a w razie odmowy przyjęcia mandatu sprawa zostanie skierowana do sądu.

Internet kpi i pęka ze śmiechu. Komendant Straży Miejskiej w Prusicach tłumaczy, że to zwykła pomyłka. "Wśród 1000 wezwań, które wysyłamy, zawieruszyło się jedno, które pracownik weryfikujący dane z fotoradaru mógł przeoczyć" - wyjaśnia dziennikarzom.

1000 wezwań z jednego strażniczego fotoradaru? No, ładnie... Ale mniejsza o to. Nam cała sprawa pachnie bowiem dziwnie podejrzanie. Może to jednak nie pomyłka, lecz element planu ocieplenia wizerunku służb porządkowych w Polsce, w którego realizację pilotażowo włączyła się straż miejska w Prusicach?

Policja drogowa, straż miejska, inspekcja transportu drogowego, znają i stosują trzy metody dyscyplinowania kierowców. Po pierwsze: karanie, po drugie: karanie i po trzecie: karanie. Tymczasem każdy pedagog wie, że w procesie wychowania niezbędna jest równowaga.

Owszem, trzeba wymachiwać kijem, ale często sięgać również po marchewkę. Karać sprawców wykroczeń, lecz także nagradzać tych, którzy jeżdżą zgodnie z przepisami. Zgoda, formę nagradzania należałoby jeszcze dopracować, gdyż mandat 0 zł i 0 punktów karnych za przekroczenie prędkości o 0 km/godz. nie jest może rozwiązaniem najszczęśliwszym. Ogólny kierunek uznajemy jednak za słuszny.

"Marchewka" zmieni życie zmotoryzowanych. Dzisiaj przesyłka ze straży miejskiej oznacza wyłącznie kłopoty. Trauma, stres, zapowiedź nieprzewidzianych wydatków. A jak widać, może być inaczej. Otwierasz kopertę, a tam, zamiast mandatu, zdjęcie z fotoradaru, dokumentujące, że w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 70 kilometrów na godzinę, ty jechałeś sześćdziesiątką. Na odwrocie fotki znajdujesz podziękowanie za ostrożną jazdę. Od razu zrobi się przyjemnie na duszy. Jasne, będą pewne koszty (straż miejska w Prusicach, jak zeznał jej komendant, zapłaciła za list do kierowcy Fabii 3,50 zł), ale nie przesadzajmy. Duży kraj w środku Europy stać chyba na taki niewielki w sumie wydatek...

Mamy nadzieję, że inicjatywa jednostki z Prusic zainspiruje Teresę Piotrowską, nową szefową Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Pani minister, czy pamięta pani akcje organizowane przed laty przez policję (a może była to jeszcze milicja obywatelska)? 8 marca funkcjonariusze zatrzymywali na drogach kierujące pojazdami niewiasty, by z okazji Dnia Kobiet wręczyć im kwiatek i pochwalić za jazdę zgodną z przepisami. Miło było? Dlaczego więc nie moglibyśmy wrócić do tego sympatycznego zwyczaju, w dostosowanej do naszych czasów formie...

Uśmiech, przyjazny gest sprzyjają poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego

KLIK

wksek - 24 Grudzień 2014, 16:26

Sieje aż miło. :twisted:
piotreg - 12 Kwiecień 2015, 13:39

Pucha "patrzy" teraz na Wrocław.
piotreg - 25 Maj 2015, 22:03

Schowany w gęstwinie, zwłaszcza z najazdu:
silny1 - 14 Czerwiec 2015, 16:15

W ręce wpadło mi coś takiego:
wglowa - 8 Styczeń 2016, 10:41

Czy ten słynny fotoradar <SM> Prusice jako dobro gminne został już zdjęty? Bo CANARD chyba go nie przejął?
wglowa - 12 Styczeń 2016, 17:11

Wczoraj już na czarno zafoliowany.
piotreg - 3 Luty 2016, 13:21

wglowa napisał/a:
Wczoraj już na czarno zafoliowany.

UMiG Prusice napisał/a:
W odpowiedzi na Państwa wiadomość informujemy, iż fotoradar stacjonarny znajdujący się w Prusicach przy DK nr 5 został zdemontowany, a maszt został owinięty czarną folią. Znaki informacyjne o kontroli fotoradarowej zostały odwrócone. W najbliższym czasie Gmina Prusice planuje przeprowadzić przetarg na sprzedaż fotoradaru oraz masztu.

Kto to kupi teraz? :o

piotreg - 15 Luty 2016, 10:26

wglowa napisał/a:
Wczoraj już na czarno zafoliowany.

Potwierdzam. Nawet "nogę" ofoliowali. :D

piotreg - 28 Sierpień 2016, 18:15

Wycięli chwasta!



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group