Forum Mapy Fotoradarów

ZACHODNIOPOMORSKIE - Borne Sulinowo

delpiero - 11 Marzec 2010, 08:18
Temat postu: Borne Sulinowo
Cytat:
Borne Sulinowo: Dostawa urządzenia do pomiaru prędkości i rejestrowania pojazdów przekraczających dozwoloną prędkość wraz z wyposażeniem dla Gminy Borne Sulinowo

Numer ogłoszenia: 66152 - 2010; data zamieszczenia: 10.03.2010

OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - dostawy

(...)
LINK
fottoradarek - 1 Październik 2010, 12:48

Autentyk! Facet jechał w nocy, przekroczył prędkość, fotoradar błysnął i gość wjechał do rowu. Poczytajcie!

Cytat:
Kontrowersje: Fotoradarem po oczach

Kierowca oślepiony w nocy błyskiem fotoradaru ustawionego przez Straż Miejską z Bornego Sulinowa twierdzi, że wpadł przez to do rowu i o mało nie rozjechał rowerzysty.

Do zdarzenia doszło wrześniowego wieczoru w Krągach koło Bornego Sulinowa. Było już ciemno. Drogą przez nieoświetloną wieś jechał osobowym mercedesem Krzysztof Drewnowski z Okonka.

– W pewnym momencie coś błysnęło z boku, i to tak mocno, że na dłuższą chwilę dosłownie oślepłem – mówi. – Zdążyłem jeszcze kątem oka dojrzeć, że skrajem jezdni idzie mężczyzna prowadzący rower. Odbiłem w bok, usłyszałem huk uderzenia i wylądowałem w rowie. W samochodzie krzyk, bo wiozłem kilku pasażerów, na szczęście nikomu nic się nie stało, ale bałem się, że zahaczyłem lusterkiem tego rowerzystę.

Krzysztof Drewnowski, gdy tylko trochę ochłonął, zaczął szukać owego rowerzysty, ale nikogo nie znalazł. – Może był pijany i uciekł? – zastanawia się kierowca. Największe pretensje ma jednak do strażników miejskich. – Nie zaprzeczam, że przekroczyłem dozwoloną prędkość, ale taki fotoradar, którego błysk lampy powoduje oślepienie kierowcy, nie powinien być stawiany w ciemnych miejscach – mówi Krzysztof Drewnowski.

– Prowadzę firmę przewozową, jestem zawodowym kierowcą i wiem, że w nocy radar powinien błyskać na czerwono. Inaczej powoduje zagrożenie w ruchu.

Nasz rozmówca dodaje też, że strażnik i strażniczka z radiowozu nie ruszyli się widząc, że coś się stało. – Sami szukaliśmy tego rowerzysty, a gdy zwróciłem im uwagę to usłyszałem: "a co nas to obchodzi” – opowiada kierowca. Na miejsce wezwano w końcu policję, zjawił się także komendant borneńskiej SM.

– Miejsce ustawienia fotoradaru w Krągach jest uzgodnione z policją, wieś oznakowana przy wjeździe tabliczkami informującymi o radarowej kontroli prędkości, a samo urządzenie sprawne i zalegalizowane – mówi Ryszard Ihnatów, szef SM w Bornem Sulinowie. Dodaje, że nie ma żadnych ograniczeń, aby radar stosować po zmroku.

Według niego kontrole są tam przeprowadzane na prośbę mieszkańców, bo długa prosta w terenie zabudowanym i przy przystanku – a bez chodnika – zachęca kierowców do zbyt szybkiej jazdy. – Wykroczenie tego pana zarejestrowano o godzinie 20.35, jechał z prędkością 99 km/h przy dozwolonej "50” – mówi komendant.

Od tego miejsca wersje wydarzeń obu stron zaczynają się różnić. Straż twierdzi, że auto pana Krzysztofa nie wjechało do rowu, tylko zjechało na pobocze. Kolejne wykroczenie radar zarejestrował kilkanaście minut później i w tym czasie nikt do radiowozu nie pochodził.

– Strażnicy sami także nie widzieli, aby coś złego stało się z samochodem, bo od miejsca, w którym stali do miejsca zdarzenia było jakieś 80 metrów i znajdowało się ono za zakrętem – Ryszard Ihnatów tłumaczy podwładnych. Komendant wątpi także, że był jakiś rowerzysta, bo na aucie nie ma śladów kolizji, a cała historia wydaje mu się dziwna. Sugeruje, że kierowca może być bliski przekroczenia pułapu punktów karnych i stąd całe zamieszanie.

– Mam czyste konto punktowe i nie dlatego zgłosiłem sprawę do gazety – odpowiada Krzysztof Drewnowski. – Mocno wszystko przeżyłem, z powodu stresu jestem na zwolnieniu lekarskim, ale przede wszystkim nie może być tak, że straż będzie powodować zagrożenie na drodze błyskającym oślepiająco fotoradarem.

Link

piotreg - 1 Październik 2010, 17:30

Jeżeli był to Fotorapid CM to wszystko możliwe :!:
SpeedControl - 1 Październik 2010, 20:57

Idiotą to jest jedynie kierowca.
jojo - 2 Październik 2010, 01:27

Nie wiem co ten kierowca kombinuje, ale przyznacie chyba, że w przypadku Fotorapidów na statywie błysk "reflektora" jest naprawdę konkretny. Myślę, że wyzwolenie go w nocy, w ciemnym miejscu na 100% oślepi kierowcę na dłuższą chwilę, szczególnie jak akurat będzie patrzył w jego stronę. Nie wiem czy było na forum nagranie z błysku Fotorapida C, ale jak trzeba to mogę gdzieś filmik podrzucić.
garny - 2 Październik 2010, 07:27

Kiedyś zaliczyłem błysk FI w Sycowie, tam jest szeroko i są różne inne źródła światła, ale i tak spowodowało to lekki zawias, który przy prędkości rzędu 100 km/h może dać nieciekawe rezultaty.
Jeżeli koleś wjechał do rowu - to może jakieś oględziny pojazdu lub jeżeli było to dawno, rachunki za naprawę to potwierdzą. A w przypadku gdy tak było, to SM urwałbym jaja, bo w takiej sytuacji powinni natychmiast sprawdzić co się stało.

piotreg - 2 Październik 2010, 08:02

jojo napisał/a:
Nie wiem co ten kierowca kombinuje, ale przyznacie chyba, że w przypadku Fotorapidów na statywie błysk "reflektora" jest naprawdę konkretny. Myślę, że wyzwolenie go w nocy, w ciemnym miejscu na 100% oślepi kierowcę na dłuższą chwilę, szczególnie jak akurat będzie patrzył w jego stronę. Nie wiem czy było na forum nagranie z błysku Fotorapida C, ale jak trzeba to mogę gdzieś filmik podrzucić.

Fotorapid CM to ma dopiero "światełko do nieba" :-) Jeśli masz jakieś filmiki, to dawaj je tutaj :!: Faktem jest, że lampa rzeczywiście daje po gałach :!: Nie dość, że może oślepić, to przede wszystkim może wystraszyć, a to może być przyczyną poważnego wypadku.

garny napisał/a:
Jeżeli koleś wjechał do rowu - to może jakieś oględziny pojazdu lub jeżeli było to dawno, rachunki za naprawę to potwierdzą. A w przypadku gdy tak było, to SM urwałbym jaja, bo w takiej sytuacji powinni natychmiast sprawdzić co się stało.

W takiej sytuacji było od razu wezwać policję, a nie potem po fakcie...

jojo - 3 Październik 2010, 18:05

piotreg napisał/a:
Fotorapid CM to ma dopiero "światełko do nieba" :-) Jeśli masz jakieś filmiki, to dawaj je tutaj :!: Faktem jest, że lampa rzeczywiście daje po gałach :!: Nie dość, że może oślepić, to przede wszystkim może wystraszyć, a to może być przyczyną poważnego wypadku.

Wrzuciłem do odp. wątku: KLIK
Mimo sporej odległości matrycę w aparacie konkretnie przepaliło. Aha, z tego co widziałem na zdjęciu (dawne czasy) to i tak tego światła jest za mało by było widać wyraźnie twarz kierującego na drugim pasie (w nocy).
A na tego CeeMa to wypadałoby się gdzieś zaczaić z aparatem tylko, czy będzie coś widać prócz białej plamy? ;)

dżepetto - 29 Listopad 2010, 13:16

Cytat:
Strażnicy z Bornego Sulinowa błyskają fotoradarem po oczach

Błysk fotoradaru strażników miejskich z Bornego Sulinowa znowu oślepił kierowcę, który przekroczył dozwoloną prędkość. I znowu mogło się to źle skończyć, bo w aucie jechała kobieta w zaawansowanej ciąży, a do zdarzenia doszło na mokrej i śliskiej kostce granitowej.

LINK

OJCIEC - 29 Listopad 2010, 13:49

Nie błyskają - bigos się oburza, błyskają - baby w ciąży się stresują. :lol:
jojo - 30 Listopad 2010, 09:55

W dzień niech błyskają, a w nocy niech focą po ciemku. :grin:
OJCIEC - 30 Listopad 2010, 10:05

O, jest jakiś kompromis. :grin:
delpiero - 26 Lipiec 2011, 10:16

Cytat:
Nowy fotoradar w Bornem Sulinowie

Straż Miejska w Bornem Sulinowie wzbogaciła się o nowy fotoradar. Kierowcy, noga z gazu, koniec bezkarnych rajdów po drogach tej gminy.

Wiodące przez las trasy często "nastrajały" do brawury i ułańskiej fantazji. Skrzydeł dodawało poczucie bezkarności, bo przecież póki nikt mnie nie złapie, nie stanie się nic złego.

LINK
piotreg - 26 Lipiec 2011, 14:19

Musisz delpiero poszukać lokalizacji wieżyczki w innych źródłach. :D

Pomóż koledze... :mrgreen:

delpiero - 26 Lipiec 2011, 18:58

Póki co tylko ten serwis zamieścił informację na ten temat.
dżepetto - 26 Wrzesień 2011, 18:38

Cytat:
Borne Sulinowo: ukryty fotoradar już działa


Fotoradar borneńskiej straży miejskiej sprytnie ukryty w zaroślach w Krągach

Fotoradar strażników miejskich z Bornego Sulinowa wrócił na drogi, ale z małym poślizgiem i na razie nie na wszystkie drogi. Nie ma już szans, aby z mandatów za przekroczenie prędkości uzyskać w tym roku zaplanowane pół miliona złotych.

O tym, że fotoradar borneńskich strażników wrócił na drogi w gminie, powiadomił nas jeden z Czytelników. – Przez jakiś czas był spokój, teraz znowu się czają w zaroślach we wsi Krągi – mówi mieszkaniec Bornego Sulinowa. Faktycznie, fotoradar jest ukryty wśród zielska tak, że nie sposób go zauważyć niemal do ostatniej chwili.

Ryszard Ihnatów, komendant SM w Bornem Sulinowie, zapewnia, że wszystko jest zgodne z przepisami: - Fotoradar może stać w zaroślach na poboczu albo nawet poza poboczem, a tak się złożyło, że w tym roku gospodarz w Krągach posiał kukurydzę... - mówi i dodaje, że miejsce jest właściwie oznakowane.

Przyznaje też, że do początku roku kupione w zeszłym roku urządzenie leżało bezczynnie w magazynie, bo wszyscy czekali na rozporządzenia do tzw. ustawy fotoradarowej. Przepisy wykonawcze weszły w życie z początkiem lipca, wtedy też większość straży miejskich i gminnych w Polsce, z powrotem zaczęła używać fotoradarów.

W gminie Borne Sulinowo z uwagi na przeciągające się uzgodnienia z policją i zarządcami dróg, stało się to dopiero w sierpniu. – Na razie możemy stać z radarem przy drogach powiatowych: w Krągach i w Borem Sulinowie przy ulicy Orła Białego i alei Niepodległości koło szkoły – wyjaśnia szef strażników.

Przeciągają się za to formalności dotyczące lokalizacji fotoradaru przy drodze krajowej nr 20. Strażnicy chcieliby łapać piratów drogowych w Śmiadowie, Jeleniu i Łubowie, ale na razie jeszcze nie mogą. – Myślę, że niebawem dopełnimy formalności i fotoradar pojawi się także tam – dodaje R. Ihnatów.

Utraconych dochodów z mandatów za przekroczenie prędkości narobić się już jednak nie da. W tym roku do budżetu Bornego miało wpłynąć z tego tytułu pół miliona złotych. – Na dziś mamy około 100 tys. zł i na pewno planu nie zrealizujemy – mówi komendant SM.

W powiecie szczecineckim wszystkie gminy, które mają swoje straże (nie ma ich tylko gmina wiejska Szczecinek) są wyposażone w fotoradary. W Szczecinku strażnicy mają np. tylko jeden fotoradar (i 1,2 mln zł do "zarobienia"), ale już w niewielkim Białym Borze aż trzy. I pracują one wytrwale. W zeszłym roku "zarobiły" około 7 mln zł. W tym roku zaplanowano 5,5 mln zł i na początek sierpnia założenia budżetowe wykonano w połowie.

Na zakończenie – kuriozum. Bo nie można inaczej nazwać różnego podejścia zarządców dróg do kwestii oznakowania miejsc, w których stoją fotoradary przenośne. Na drogach powiatowych szczecinecki Zarząd Dróg Powiatowych pozwolił tablice informujące o pomiarze prędkości zamontować na stałe. – Uważają, że taka tablica będzie pełnić rolę prewencyjną nawet, jeżeli nie stoi tam radar – mówi R. Ihnatów.

Z kolei w Szczecinku przy drogach krajowych strażnicy przed kontrolą prędkości muszą znak z radarem przykręcić do słupa, a po robocie go odkręcić...

LINK

Fear - 25 Październik 2011, 01:05

Cytat:
Fotoradar już widoczny dla kierowców. Krzaki zostały wycięte



Zarządca drogi w Krągach wyciął chaszcze, w których strażnicy chowali fotoradar. Urządzenie jest widoczne i pstryka mniej zdjęć.

Pod koniec września nasi Czytelnicy poinformowali nas, że borneńska Straż Miejska ponownie zaczęła ustawiać na drogach w gminie fotoradar. Między innymi we wsi Krągi przy powiatowej drodze wiodącej do Bornego Sulinowa. To długi, prosty odcinek, ale w terenie zabudowanym.

Strażnicy radar ustawiali w chaszczach na poboczu w ten sposób, że dla kierowców był on widoczny niemal w ostatniej chwili. Formalnie wszystko jest w porządku: miejsce jest uzgodnione z policją i zarządcą drogi, a kontroli prędkości informują znaki. Mimo to kierowcy skarżyli się, że urządza się na nich "polowania".

Ryszard Ihnatów, komendant SM w Bornem Sulinowie, wyjaśniał nam, że urządzenie pomiarowe ma prawo stać na poboczu, a nawet poza nim. Także w zaroślach. Komendant dodawał, że nie jest winą strażników, że gospodarz na pobliskim polu posiał kukurydzę, która tak urosła.

Pomińmy szczegół, że radar nie stał w kukurydzy, ale na poboczu w zielsku. Nie spodobało się to najwyraźniej także w Powiatowym Zarządzie Dróg w Szczecinku, który po naszym artykule zlecił wyciąć zielska na kilkudziesięciometrowym odcinku wokół miejsca ustawienia fotoradaru. Teraz urządzenie jest widoczne z daleka.

– To nie była nasza inicjatywa, zarządca zrobił to sam – mówi Ryszard Ihnatów, który nie ukrywa, że po "zabiegach agrotechnicznych" w Krągach fotoradar "pstryka" mniej piratów drogowych. Ale – jak zapewnia komendant – ponoć teraz, ci którzy przekraczają przepisy jeżdżą jeszcze szybciej.

– Tak, to my wycięliśmy zielsko na poboczu w Krągach poszerzając w miejscu ustawiania radaru pas, na jakim to zwykle robimy – mówi Włodzimierz Fil, szef szczecineckiego PZD. I dodaje, że zdecydowano się na to, bo "wiele się mówi o walce z chowaniem fotoradarów po śmietnikach i w krzakach".

LINK

autogaz1984 - 20 Wrzesień 2014, 13:00



www.youtube.com

piotreg - 1 Grudzień 2015, 13:28

Game over!

<SM> Borne Sulinowo napisał/a:
Radar był wykorzystywany do 25.11.2015 r.

Pa! :grin:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group