Forum Mapy Fotoradarów

Gdańsk - Fotoradary stacjonarne

Mateusz - 23 Kwiecień 2007, 13:27
Temat postu: Fotoradary stacjonarne
Cytat:
Fotoradary stacjonarne na terenie miasta Gdańsk

Fotoradar Zurad (pasmo K 24,125 GHz)

- ul. Podwale Przedmiejskie, zaraz za skrzyżowaniem z ul. Łąkową, jadąc w kierunku Warszawy /zdemontowany/
- ul. Słowackiego, w połowie drogi między zjazdem z obwodnicy przy IKEA / OBI, a ul. Potokową. Jest tam ładny, długi, kręty i dwupasmowy zjazd z górki /zdemontowany/
- ul. Słowackiego, na wysokości salonu motocyklowego /zdemontowany/
- ul. Słowackiego, na wysokości ul. Zielone Wzgórze /zdemontowany/

Fotoradar Traffipax - reaguje na przejazd na czerwonym świetle (Pętla indukcyjna)

- ul. Elbląska, skrzyżowanie przy szkole samochodowej, w pobliżu toru żużlowego /zdemontowany/
- ul. Grunwaldzka, tuż przed rondem, jadąc od strony Sopotu /zdemontowany/
- ul. Kartuska /zdemontowany/

garny - 30 Maj 2009, 09:45

KWP Gdańsk ogłosiła przetarg na dostawę 4 masztów pod Fotorapida.

->> Klik

wksek - 25 Lipiec 2009, 20:17



Taka zabaweczka straszy przy 3 skrzyżowaniach w Gdańsku jak napisał Mateusz. Dzisiaj mijałem także potwierdzone. ;)

Dodam, że wiara 300 metrów przed skrzyżowaniem jedzie potulnie jak aniołki (głównie GA, GD). Widocznie dało się we znaki!

HT - 4 Październik 2009, 18:58

Cześć.

Na odcinku wyjazd z Obwodnicy Trójmiasta jadąc ulicą Spacerową jest Fotoradar. Nie pamiętam, czy jest on przed minięciem skrzyżowania w kierunku na Zoo.

Czy ten odcinek od Obwodnicy ulicą Spacerową do ZOO jest na terenie zabudowanym, czy nie? Bo tak się zastanawiamy z kolegą. Jechaliśmy około 70 km i nam 2 razy błysnęło. Nie wiemy, czy światła się odbiły, czy też to jest już teren zabudowany. Dałbym sobie głowę uciąć, że ten teren nie jest jako zabudowany, czyli (90) można jechać.

Wiecie, o którym Fotoradarze mówię?

Proszę o Wasze uwagi.

Dzięki.

AV

lukaszr - 5 Październik 2009, 07:21

HT napisał/a:
Czy ten odcinek od Obwodnicy ulicą Spacerową do ZOO jest na terenie zabudowanym, czy nie? Bo tak się zastanawiamy z kolegą. Jechaliśmy około 70 km i nam 2 razy błysnęło. Nie wiemy, czy światła się odbiły, czy też to jest już teren zabudowany. Dałbym sobie głowę uciąć, że ten teren nie jest jako zabudowany, czyli (90) można jechać.

Z tego co pamiętam to cała Spacerowa jest ulicą w granicach miasta Gdańsk czyli jest to teren zabudowany, ale nie pamiętam czy nie stoją tam znaki zwiększające dopuszczalną prędkość. Poza tym przy ZOO na tych zakrętach raczej na pewno jest ograniczenie do 50 km/h, ale niech to potwierdzą osoby, które teraz mieszkają w Gdańsku, bo mogło się coś zmienić od czasów jak tam mieszkałem. :wink:

cookie - 8 Październik 2009, 17:42

Witam,

Dzisiaj też mijałem ten nowy fotoradar na Spacerowej w kierunku Oliwy. Fotoradar ten stoi zaraz przed znakiem teren zabudowany. Jak dla mnie można tam jechać (90) . Dzisiaj miałem tam koło 60km/h (standardowy tłok w godzinach szczytu) i też błysnęło.

Fotoradar stoi dokładnie tutaj, na zakręcie przed zabudowaniami:

->> KLIK

piotreg - 8 Październik 2009, 18:35

Rozumiem, że postawili tam maszt pod Zurada?

Stoi przed znakiem teren zabudowany, czyli co? Na wlocie do miasta?
Od której strony?

Błyska? Musi to być pomiar testowy!
Albo np. mogą badać np. natężenie ruchu.

cookie - 8 Październik 2009, 18:54

Dokładnie. Postawili tam maszt - niestety nie wiem pod co. :roll: Nie jestem specjalistą - wygląda dokładnie tak jak ten na Słowackiego. Mija się go po prawej stronie zjeżdżając z obwodnicy w stronę Oliwy - na wlocie do miasta.
lukaszr - 9 Październik 2009, 06:56

cookie napisał/a:
Dokładnie. Postawili tam maszt - niestety nie wiem pod co. :roll: Nie jestem specjalistą - wygląda dokładnie tak jak ten na Słowackiego. Mija się go po prawej stronie zjeżdżając z obwodnicy w stronę Oliwy - na wlocie do miasta.

Może uda Ci się zrobić fotki i wstawić. :wink:

piotreg - 6 Styczeń 2010, 13:22

MisUshatek donosi:
Cytat:
Gdańsk - fotoradar stacjonarny - ul. Jana Pawła II, na wysokości szpitala, ok 200m za stacją LOTOSu.

lukaszr - 6 Styczeń 2010, 15:36

Hehe, czekałem kiedy tam w końcu postawią jakiś FR, a można tam się rozpędzić. :wink:
piotreg - 21 Luty 2010, 15:05

Cytat:
Fotoradar na Spacerowej przystopował kierowców



Na nowiutkim odcinku Spacerowej, gdzie dotychczas można było jeździć dziewięćdziesiątką, pojawił się fotoradar i ograniczenie do 70 km na godz. - To ograniczanie prędkości tylko po to, by fotoradar miał sens - denerwują się kierowcy.

Dotychczas możliwości kierowców wyglądały tak: od Oliwy do leśniczówki w Renuszewie obowiązywało ograniczenie do 50 km na godz., bo według znaków odcinek ten leżał na terenie zabudowanym. Tuż po minięciu leśniczówki w stronę Osowej teren zabudowany się kończył (stoi tam odpowiedni znak) i tym samym kierowców obowiązywała maksymalna prędkość na zwykłych drogach w Polsce - czyli 90 km na godz. W drugim kierunku było identycznie.

- W praktyce mało kiedy można z tej prędkości skorzystać, bo tam się głównie stoi w korkach, ale wcześnie rano czy wieczorem można było parę minut oszczędzić w drodze na lotnisko - mówi pan Edward Kolano z Żabianki. Sytuacja się zmieniła, gdy kilka miesięcy temu kilkaset metrów od leśniczówki w stronę Osowej (a więc poza terenem zabudowanym) stanął fotoradar skierowany obiektywem w kierowców jadących do Oliwy. - A tuż przed nim postawiono ograniczenie do 70 km na godz. - mówi Kolano. - Wygląda to tak, jakby ktoś uznał, że fotoradar się nie sprawdza, bo można legalnie całkiem szybko jeździć, więc wprowadzono ograniczenie. Dzięki temu jest kogo łapać.

Według drogowców cała historia wygląda zupełnie inaczej.

- Zarówno fotoradar w tym miejscu, jak i znak ograniczający prędkość do 70 km na godz. to pomysł policji - tłumaczy Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - I dodajmy, że pomysł bardzo dobry. Na tym odcinku wydarzyło się mnóstwo wypadków, w tym tych najcięższych, z ofiarami śmiertelnymi. My też padamy tam ofiarą pędzących kierowców, którzy regularnie "koszą" nam słupy oświetleniowe. Teraz powinno być bezpieczniej.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Mikołaj - 23 Maj 2010, 22:16

Szykują się nowe fotoradary na obwodnicy Trójmiasta przy modernizowanym węźle Karczemki.

Cytat:
Rusza budowa Węzła Karczemki: od poniedziałku poważne utrudnienia na obwodnicy

Rusza rozbudowa węzła drogowego na gdańskich Karczemkach. W poniedziałek drogowcy wprowadzą tam ograniczenia w ruchu i zainstalują fotoradary. Zmotoryzowani pojadą 50 km/h. (...)

Źródło

piotreg - 24 Maj 2010, 11:02

Swojego czasu taka sama sytuacja była przy estakadzie Kwiatkowskiego - na czas budowy ustawili tam maszt.
Maciexas - 30 Lipiec 2010, 18:47

Tadam! Od czterech dni mamy dwa nowiutkie fotoradary, jeszcze zaślepione, na Obwodnicy. Postaram się wkleić fotki, bo mieszkam niedaleko to i coś pstryknę.
piotreg - 30 Lipiec 2010, 20:42

O! Dzięki za info. A mógłbyś tak na szybko, nim cykniesz fotki, podać dokładną ich lokalizację, kierunki, w które łapią i ogr. prędkości.
Maciexas - 31 Lipiec 2010, 21:15

Obydwa fotoradary są na ograniczeniu do 70.

LINK

Ten jest skierowany na obwodnicę, jadąc zjazdem nie zrobi nam fotki.

LINK

Zdjęcia wrzucę jak znajdę trochę wolnego czasu.

piotreg - 1 Sierpień 2010, 10:00

Na mapę wrzucam taki opis:

Cytat:
- obwodnica, na wysokości jez. Jasień, jadąc w kierunku Lęborka, ogr. 70 km/h

- obwodnica, zaraz za skrzyżowaniem z ul. Słowackiego, jadąc od strony Lęborka, ogr. 70 km/h

Czy jest on prawidłowy? Czy można je lepiej opisać, na podstawie jakiś charakterystycznych punktów odniesienia w bliskiej okolicy?

Maciexas - 1 Sierpień 2010, 11:00

Tak bym to opisał:

Cytat:
- obwodnica, przed zjazdem na Kartuską i Auchan, jadąc od strony autostrady, ogr. 70 km/h

- obwodnica, zaraz za skrzyżowaniem z ul. Słowackiego, na wysokości IKEI, jadąc w kierunku autostrady, ogr. 70 km/h

piotreg - 1 Sierpień 2010, 11:38

Dzięki. Skopiuje Twoje sugestie słowo w słowo. Brakuje tylko fotek. :twisted:
Maciexas - 1 Sierpień 2010, 13:51

Póki co dam dwie dość słabej jakości dolnego fotoradaru na Słowackiego (naprzeciw salonu motocyklowego)





Edit: Zmniejszyłem fotki, bo nam się forum rozjeżdża. piotreg

Maciexas - 11 Sierpień 2010, 14:07

I proszę bardzo - 11.08 górny fotoradar na Słowackiego aktywny.
Maciexas - 14 Sierpień 2010, 02:13

Dziś ( 13.08 ) znów aktywny, na potwierdzenie tragiczne fotki "zrobione kalkulatorem na zooomie x5237".



- 14.08 znów aktywny
- 17.08 znów aktywny
- 18.08 znów aktywny

tomciog - 17 Sierpień 2010, 11:50

Widzę, że nikt jeszcze nie pisał o nowych skrzynkach na obwodnicy w okolicach zjazdu na Gdańsk Główny? Ostatnio jeszcze nierozdziewiczone.
Maciexas - 17 Sierpień 2010, 11:52

Pisał pisał, ale piotreg jeszcze na mapkę nie wrzucił.
piotreg - 17 Sierpień 2010, 12:16

tomciog napisał/a:
Widzę, że nikt jeszcze nie pisał o nowych skrzynkach na obwodnicy w okolicach zjazdu na Gdańsk Główny? Ostatnio jeszcze nierozdziewiczone.

Na roboczej mapce już wiszą. Dajcie nam jeszcze ze 3-4 dni, bo fotek z wakacji to my mamy full. :-)

Maciexas napisał/a:
Pisał pisał, ale piotreg jeszcze na mapkę nie wrzucił.

A jak tam obiecane fotki :?: :o

Maciexas - 21 Sierpień 2010, 16:50

Podsumowując, policja wystawiając listę o przenośnych fotoradarach aktywowała górny radar na Słowackiego w dniach:

- 11.08
- 13.08
- 14.08
- 17.08
- 18.08
- 19.08

Teraz najprawdopodobniej fotoradar przez miesiąc będzie nieczynny, choć zdarzyło się tak, że mieliśmy fotoradar przez 20dni, ale dziś był nieaktywny.

Mikołaj - 22 Sierpień 2010, 22:44

Sfocić może za to ten dolny, na ograniczeniu do 50 km/h.
Maciexas - 22 Listopad 2010, 18:24

No i gdańska tablica, chyba wzorem polkowickiej, poszła w pierony.
Jakież moje zdziwienie było, gdy porannym tempem 5km/h przejeżdżałem, a tu sama rura.

Maciexas - 21 Marzec 2011, 23:45



Górny fotoradar - ul. Słowackiego, Gdańsk na dzień dzisiejszy:

Bardzo dziwna sytuacja z dzisiaj - przy nigdy nieużytym fotoradarze grzebał Pan zdecydowanie nieumundurowany. Wsadził coś swojego co zdecydowanie nie przypominało żadnej z generacji Fotorapida, oczko było bardzo małe, zdjęcia były robione z bardzo bliskiej odległości, ale telefonem. Niemniej wkładu nie było widać nawet z kilku metrów. Na ostatnich zdjęciach widać antenkę wystającą z obudowy, postawioną na maszcie.
Obstawa to Mondeo widoczne na jednym ze zdjęć oraz (po jakimś czasie) Vito. Blachy NOL i NO. Na Vito reklama firmy budowlanej. Info z CB po 20 minutach od drugiej wizyty przy FR, że zawitała tam również policja. Jechałem Tico, więc detektora nie miałem.

Jeszcze zrobiłem kilka fot aparatem, wrzucę później.

piotreg - 22 Marzec 2011, 07:46

Może to był serwis :?: :o
garny - 22 Marzec 2011, 20:21

A mnie cały czas chodzi po głowie, że oni tam chcą jakiś pilotażowy systemy zdalnego ściągania fotek wdrożyć.
Był zakup sprzętu do transmisji via TETRA, potem jeszcze jedna wzmianka. Antenki do emisji TETROWYCH są bardzo małe - może to jest to.

->> LINK

siffredi - 22 Marzec 2011, 20:25

Kolego, właśnie chciałem pisać, że to najprawdopodobniej TETRA. W TETRZE, patrz ZKM GDAŃSK, jesy krótka antenka (30cm), która ma zasięg całego miasta (ZKM ma nadajnik na "Zieleniaku"). Dlatego trzeba będzie uważać czy po błysku kasjer z <R> nie będzie zapraszał. :)
garny - 22 Marzec 2011, 21:47

Byłby to prototyp. :)
Maciexas - 24 Marzec 2011, 20:58

- ul. Słowackiego na dzień dzisiejszy:

ALBUM

W tym prawdziwek przy motocyklach:


piotreg - 5 Kwiecień 2011, 11:13

Jako ciekawostkę dodam, że Traffipax stojący przy ul. Grunwaldzkiej jest oznakowany w inny sposób. Z takim oznakowaniem spotkałem się pierwszy raz - jest to mała tabliczka z napisem FOTOREJESTRATOR WYKROCZEŃ.

Maciexas, może dałbyś radę zrobić sesję (tabliczka + samo urządzenie).

Maciexas - 5 Kwiecień 2011, 15:49

Zobaczymy, co da się zrobić. :good:
Maciexas - 12 Maj 2011, 17:55

Fotoradar na Słowackiego na ogr. (50) od 7:00 aktywny.
Maciexas - 7 Czerwiec 2011, 23:43

Jechałem dziś ul. Kartuską w stronę Żukowa i zastanawiałem się, dlaczego nie ma fotoradaru w spisie. Jako że czuję się odpowiedzialny za Gdańską podstronę to teraz dodam opis <FR> .
Do piątku będę w Gdańsku i jeśli czas pozwoli to dodam fotki.

Cytat:
- ul. Kartuska (Kokoszki), wylot w stronę Żukowa koło szkoły, ogr. 50 km/h

piotreg - 8 Czerwiec 2011, 04:49

Masz na myśli Traffipax :?: :o

Jest sama ulica w podstronie...

Maciexas - 8 Czerwiec 2011, 12:24

W Gdańsku są tylko dwa Traffipaxy (na Grunwaldzkiej i Elbląskiej), nie ma na Kartuskiej.
Ten radar, który opisałem to normalny, zuradowski maszt.
Ponadto zdjąłbym opis:
Cytat:
Fotoradar przenośny:
- ul. Kartuska, przy szkole, jadąc od strony centrum

Szkół przy Kartuskiej jest kilka, a cała ulica ma ok. 15km.

Dodatkowo ukazał się artykuł na trojmiasto.pl

Cytat:
Przy ul. Słowackiego będzie mniej fotoradarów

Fotoradary, które do dziś są szare, po nowelizacji rozporządzenia będą musiały zostać przemalowane na kolor żółto-czarny.

Nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury sprawi, że drogowcy będą musieli usunąć dwa spośród trzech fotoradarów z ul. Słowackiego. Gdański ZDiZ wprowadzi jednak inne rozwiązanie wyłapujące rozpędzonych kierowców.

Możliwe, że już tego lata z leśnego odcinka ul. Słowackiego znikną dwa przydrożne fotoradary. Na podpis Ministra Infrastruktury czeka rozporządzanie w sprawie "warunków lokalizacji w pasie drogowym dróg publicznych stacjonarnych urządzeń rejestrujących."

Leśny odcinek ul. Słowackiego nie znajduje się w strefie zabudowy, a zgodnie z nowymi przepisami w obszarze niezabudowanym fotoradary nie mogą być ustawiane w odległości mniejszej niż trzy kilometry od innego stacjonarnego urządzenia rejestrującego prędkość. Drogowcy będą więc zmuszeni usunąć fotoradary.

Inżynierowie ruchu z gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni mają jednak inny sposób na kierowców zbyt szybko pokonujących codziennie ul. Słowackiego. Wspomniane rozporządzenie Ministra Infrastruktury określa bowiem również szczegółowe warunki dotyczące zastosowania odcinkowego pomiaru ruchu.

- Nie mamy wyjścia. Jeśli przepisy wejdą w życie, dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestników ruchu, będziemy musieli wprowadzić nowy system fotoradarowy, który skontroluje średnią prędkość samochodów jadących ul. Słowackiego - mówi Tomasz Wawrzonek, kierownik działu Inżynierii Ruchu z ZDiZ w Gdańsku.

Co na to kierowcy? - Żadna mysz się nie prześliźnie. Owszem system wyłapie szybkich kierowców, ale ukarze tych, którzy nieco się zapomnieli lub zagapili, co uważam za niesprawiedliwe - opowiada pan Wojciech, taksówkarz.

Projekt rozporządzenia zakłada wiele zmian, m.in. lepsze eksponowanie prawdziwych fotoradarów, szczegóły likwidacji atrap, a także zasady ustawiania fotoradarów przez Staż Miejską.

LINK

piotreg - 8 Czerwiec 2011, 14:09

Zróbmy tak - ty walniesz fotkę, ja dokonam aktualizacji na mapie fotoradarów. Pasuje Ci układ :?: :o
Maciexas - 9 Czerwiec 2011, 21:20

Cytat:
- obwodnica, przed zjazdem na Kartuską i Auchan, jadąc od strony autostrady, ogr. 70 km/h

FULL

Maciexas - 9 Czerwiec 2011, 21:22

Cytat:
- obwodnica, zaraz za skrzyżowaniem z ul. Słowackiego, na wysokości IKEI, jadąc w kierunku autostrady, ogr. 70 km/h

FULL

Akurat musiało padać, no ale jest cokolwiek, a z pełnej rozdzielczości coś da się na mapę wyciągnąć.

piotreg - 28 Czerwiec 2011, 21:47

- ul. Elbląska (Traffpiax)

Stoi on na wlocie do miasta, zaraz za salonem Forda, jadąc od strony Elbląga.

piotreg - 28 Czerwiec 2011, 21:50

- ul. Podwale Przedmiejskie, na wysokości Akademii Muzycznej, jadąc w kierunku Warszawy
piotreg - 28 Czerwiec 2011, 21:53

- ul. Spacerowa, wlot do miasta, jadąc od strony obwodnicy trójmiasta
piotreg - 29 Czerwiec 2011, 20:10

- ul. Kartuska, wylot z miasta, jadąc w kierunku Żukowa, ogr. (50)
Maciexas - 25 Lipiec 2011, 10:42

Na ul. Słowackiego pojawiło się coś, co nie jest podobne do niczego publikowanego na naszym forum. Jest to puszeczka ewidentnie z dwiema kamerami powieszona na słupie oświetleniowym i poprzedzona znakiem "REJESTRATOR WYKROCZEŃ". Pogoda jak pod psem, a w aucie skończył mi się przegląd i chwilowo latam skuterem, ale jak poprawią się warunki to cyknę foty.
piotreg - 25 Lipiec 2011, 11:39

:good:
Maciexas - 26 Lipiec 2011, 16:55

"Rejestrator wykroczeń".

Nie sieje to, nie błyska, nie wiem co to jest.

Jak mi ktoś powie co to jest to wyślę mu piwo na maila.

piotreg - 26 Lipiec 2011, 17:51

A ma to na obudowie jakieś logo producenta :?: :o
elektro - 26 Lipiec 2011, 17:52

Chyba kamery zabrakło?
Wygląda jakby czegoś brakowało...

Maciexas - 26 Lipiec 2011, 19:13

Nie zauważyłem, ale nie przyglądałem się temu aż tak dokładnie - ciężko jest zbliżyć się na środek ruchliwej dwupasmówki, nawet zdjęcia robiłem na zoomie x10.
piotreg - 26 Lipiec 2011, 19:20

Przycupnij z prawej strony... może się uda.
A z oryginału nie wyczytasz. :o Spróbuj :!:

Maciexas - 26 Lipiec 2011, 19:54

W słoneczny dzień na max rozdzielczości może by poszło, ale robiłem przy słabym słońcu i 3mpix., więc niezbyt.
piotreg - 26 Lipiec 2011, 20:03

Przy okazji spróbuj ponownie. :twisted:
małymobil - 26 Lipiec 2011, 22:57

To jest kamera. Używają takie u nas do monitorowania przystanków autobusowych. Patrzy się to w jeden punkt i ewentualnie jakiś zoom. Zastanawia mnie tylko poniżej to czarne, co to jest. :o
Maciexas - 26 Lipiec 2011, 23:02

Coś w tym jest - na tym zakręcie jest mnóstwo kolizji/wypadków, może chcą podpatrzeć dlaczego.
małymobil - 26 Lipiec 2011, 23:26

Jutro zrobię zdjęcie potwierdzające. U nas jest z 5-6 sztuk tych kamer i wszystkie skierowane są na przystanki. Samo MZK się tym szczyci. Ale nie wiem czemu na zdjęciach wyżej patrzą na tył aut.
SpeedControl - 27 Lipiec 2011, 08:38

Może czytnik tablic rejestracyjnych... taki sam system jak w Exeo? :o
piotreg - 27 Lipiec 2011, 18:33

Nie sądzę :!: Logo producenta może dać nam odp. na tą zagadkę.
delpiero - 3 Wrzesień 2011, 15:22

Cytat:
Ten fotoradar zarabia 6 tys. zł na godzinę

Gdański ZDiZ ustawił rejestrator wykroczeń, który poluje na auta jadące bezprawnie po buspasie. Uważajcie niefrasobliwi kierowcy, bo to maszynka do wlepiania mandatów.

Na kogo urządzenie przy ul. Podwale Przedmiejskie zobacz na mapie Gdańska poluje? - Na kierowców, którzy poruszają się bezprawnie po buspasie - wyjaśnia Tomasz Wawrzonek, kierownik działu inżynierii ruchu z gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni

- Zdecydowano się ustawić rejestrator, bowiem drogówka nie mogła się uporać z nagminnie łamiącymi przepisy kierowcami - dodaje Wawrzonek.

Jaki jest efekt? W ciągu jednej godziny rejestrator uwiecznia nawet do 60 kierowców! Równa się to z wpływem do budżetu państwa w wysokości 6 tys. zł, bowiem za jazdę po buspasie grozi mandat w wysokości 100 zł i jeden punkt karny.

Miejcie się na baczności!

Rejestrator wykroczeń, inaczej jak większość tego rodzaju urządzeń, nie wykonuje zdjęć przy użyciu lampy błyskowej. Jest to homologowana kamera.
LINK
delpiero - 12 Czerwiec 2014, 20:08

Cytat:
Koniec fałszywych fotoradarów, znikną w ciągu jednej nocy

Szare skrzynki, w których już dawno nie ma rejestratorów prędkości, wciąż straszą kierowców i denerwują mieszkańców. - Ten, kto nie wie, że skrzynka jest pusta, niepotrzebnie hamuje i na drodze robi się niebezpiecznie - mówią kierowcy. - Wstawcie tu fotoradar albo wytnijcie tą okropną puszkę, bo stoi i niszczeje - apelują z kolei mieszkańcy. Drogowcy uspokajają: - Maszty usuniemy w ciągu jednej nocy.

Puste skrzynki stoją w Gdańsku m.in. przy Słowackiego, Spacerowej czy Podwalu Przedmiejskim. W Gdyni szare maszty można spotkać przy Wielkopolskiej i Pułkownika Dąbka. - Od razu widać, kto nie jest stąd. Auta na "obcych blachach" gwałtownie zwalniają przed fotoradarem i tylko stwarzają niebezpieczeństwo, bo oczywiście przestraszeni kierowcy hamują prawie do zera - mówi kierowca z gdyńskiego Pogórza.

"Niech ktoś usunie fotoradary ze Słowackiego, one niczemu nie służą. Na krótkim odcinku mamy co chwilę skrzynkę i co chwilę hamowanie, co tylko zwiększa korki w tym newralgicznym punkcie" - napisał z kolei do naszej redakcji pan Tomek.

Szare maszty przeszkadzają nie tylko kierowcom, denerwują również mieszkańców. - Wydaje mi się, że ta skrzynka stoi tu od zawsze, ale ani razu nie widziałam tu fotoradaru. Powinno się to usunąć, bo niepotrzebnie straszy kierowców i po prostu brzydko wygląda. Stoi i niszczeje - mówi Dorota, mieszkanka Pogórza.

Puszki usuną w ciągu jednej nocy

Puste skrzynki zlokalizowane w Trójmieście należą do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego albo do miasta. - Po 28 czerwca tego roku maszty, które nie będą spełniały wymogów technicznych (czyli m.in. nie będą oznakowane na żółto) nie mogą być używane - mówi Łukasz Majchrzak, naczelnik wydziału analiz Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, GITD. - Nie ma co prawda dokładnie sprecyzowanych przepisów, że maszty trzeba usunąć, ale nasze maszty, których nie planujemy wykorzystywać, zostaną usunięte. W Trójmieście mamy jeden maszt, który znajduje się w Sopocie przy al. Niepodległości 650 i w najbliższym czasie zostanie zlikwidowany. W przypadku masztów zlokalizowanych przy drogach krajowych, proces ich usuwania potrwa do końca sierpnia. Chcemy, żeby ten system był dla kierowców bardziej przejrzysty i żeby docelowo każdy maszt był uzbrojony - wyjaśnia Łukasz Majchrzak.

W Gdańsku jest siedem szarych masztów. - Zgodnie z rozporządzeniem ministerialnym, do końca czerwca zostaną zdemontowane. Usuniemy je wszystkie, prawdopodobnie w ciągu jednej nocy - zapewnia Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy gdańskiego ZDiZ.

Co stanie się ze skrzynkami w Gdyni? - Demontaż tej na ulicy Wielkopolskiej ma nastąpić po 20 czerwca (a na pewno przed 28), w godzinach nocnych, zajmie to mniej więcej dwie godziny. Prace wykona ZDiZ, puszka trafi do magazynu. Zapytanie o puszkę na płk. Dąbka ZDiZ wysłał do GITD, jeśli oni jej nie przejmą, także ją usuniemy, na zasadach opisanych wyżej - tłumaczy miasto.

Maszty znikną z "krajówek"

W województwie pomorskim skrzynki znikną z miejscowości Wocławy (gmina Cedry Wielkie), z krajowej "22" z miejscowości Czarna Woda, miejscowości Rytel (powiat chojnicki) i Stare Pole (powiat malborski). Na "starej jedynce" nie będzie już masztów w Miłobądzu (powiat tczewski) i Zajączkowie Tczewskim. Z krajowej "55" usunięte zostaną skrzynki z Koniecwałdu (powiat sztumski) i z Nowej Wsi Sztumskiej. Nie będzie również puszki na "20" w Kościerskiej Hucie (powiat kościerski).

Skrzynka ma być żółta

Nowe przepisy dotyczące fotoradarów weszły w życie 1 stycznia 2011 roku. Wtedy nadzór nad infrastrukturą fotoradarową należącą przedtem do policji i GDDKiA przejął Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Nowe przepisy nakazują m.in., żeby każde urządzenie spełniało określone wymogi techniczne. Przede wszystkim obudowa musi być żółta. Poza tym zamontowana na odpowiedniej wysokości (na poboczu lub chodniku, po którym odbywa się ruch pieszych, urządzenie musi być umieszczone na wysokości nie mniejszej niż 2,5 metra licząc od podłoża) i odległości (nie mniejszej niż 1,0 m od krawędzi jezdni, opaski, krawędzi utwardzonego pobocza albo zewnętrznej krawędzi pasa awaryjnego).

- Obecnie mamy 300 fotoradarów, które kupione zostały z funduszy unijnych, dodatkowo wykorzystujemy jeszcze kilka, które otrzymaliśmy od policji i GDDKiA. Chcemy jeszcze dokupić 100 urządzeń, które będą montowane pod koniec tego roku i na początku przyszłego na terenie całego kraju. Razem z Politechniką Gdańską i Politechniką Krakowską przygotowaliśmy zestawienie najbardziej niebezpiecznych miejsc i odcinków i to tam zamontujemy fotoradary - mówi Łukasz Majchrzak.

Gdzie staną nowe maszty? Na razie GITD sporządził jedynie wstępną listę lokalizacji, które jeszcze będą dokładnie sprawdzane i analizowane.

Obecnie w województwie pomorskim działa osiemnaście fotoradarów. Najwięcej, bo aż pięć urządzeń, zamontowanych jest na odcinku Wejherowo - Lębork, na krajowej "szóstce". Fotoradary mamy również na krajowej "20" w Tuchomiu i dwa przed Kościerzyną. Na "22" na trasie Starogard Gdański - Czersk są cztery urządzenia, trzy mamy na "91" na odcinku Tczew - Nowe, również trzy zamontowano na "55", Malbork - Kwidzyn.

Źródło: www.trojmiasto.gazeta.pl

piotreg - 29 Lipiec 2016, 09:40

W Gdańsku wszystkie maszty już dawno zostały zdemontowane. Info podesłał Krzysiek.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group