Forum Mapy Fotoradarów
Wykonują solidnie balustrady balkonowe Olsztyn i okolice. Ale na dobrą sprawę, to cała Polska. Do tego zadaszenia, barierki, poręcze, takie rzeczy.

Gm. Debrzno - Fotoradar przenośny

piotreg - 23 Lipiec 2009, 18:08
Temat postu: Fotoradar przenośny
Cytat:
Debrzno. Będzie straż miejska i fotoradar

Od przyszłego roku w gminie Debrzno ma rozpocząć działalność straż miejska. Niemal od razu nowi strażnicy zostaną wyposażeni w fotoradar.

O powstaniu straży w Debrznie mówiono już od dawna, jednak decyzję o jej powołaniu radni podjęli dopiero na ostatniej sesji.

Strażników ma być czterech, a swoją siedzibę będą mieć w ratuszu. Ich służba ma być całodobowa. Koszt powstania Straży Miejskiej w Debrznie szacuje się na około 400 tysięcy złotych. Sam fotoradar w ramach oszczędności samorząd chce wziąć w leasing.

Gdy strażnicy z Debrzna uzbrojeni w fotoradar wyruszą na drogi, jedynym miejscem w powiecie człuchowskim, w którym takiego urządzenia nie ma, będzie sam Człuchów.

Na wszystkich innych odcinkach dróg krajowych nr 22 i 25 lepiej więc przestrzegać ograniczenia prędkości.

LINK

Malina - 8 Sierpień 2009, 21:35
Temat postu: Debrzno
A może łaskawie władze Debrzna zainteresowałyby się losem mieszkańców i wypuściłyby tą straż pod nocne lokale w Debrznie i na osiedla nawiedzane przez użytkowników pewnego lokalu, nie trzeba by wtedy co roku nasadzać nowych drzewek, kosze na śmieci nie walałyby się po ulicach itd. itd. Może od czasu do czasu, jakiś bywalec wiadomego lokalu, zapłacił by za wszystkie dokonywane zniszczenia.
piotreg - 9 Sierpień 2009, 08:35

Ale po co, skoro mogą dbać o bezpieczeństwo jadących. :-)
piotreg - 20 Sierpień 2009, 08:19

Kolejny artykuł potwierdzający ten stan rzeczy:

Cytat:
Straż Miejska powstanie od nowego roku w Debrznie koło Człuchowa

Jest to 3 samorząd w powiecie, po gminie wiejskiej Człuchów i gminie Rzeczenica, który będzie miał taką formację. Zatrudnionych zostanie 4 strażników i kilka osób cywilnych. Straż Miejska ma dbać o porządek w mieście i walczyć z piratami drogowymi. Burmistrz Debrzna Mirosław Burak zapowiada, że fotoradar będzie używany w miejscach gdzie obecnie, najczęściej dochodzi do wypadków. "Są to miejscowości Cierznie, Uniechów i Uniechówek na drodze krajowej nr 22 oraz na drogach loklanych z Debrzna do Barkowa i w kierunku Lipki" – poinformował burmistrz Debrzna. Straż ma patrolować miasto przez całą dobę. Jej funkcjonariusze będą pełnili wspólne służby z policją. Utworzenie Straży Miejskiej w Debrznie będzie kosztowało 400 tysięcy złotych. Później na roczne utrzymanie będzie trzeba wydać około 100 tysięcy rocznie.

LINK

delpiero - 1 Marzec 2010, 15:12

Cytat:
Powiat człuchowski: Straż już powołali, fotoradar... kupią

Kierowcy trzymajcie się za portfele - tak sołtysi z gminy Debrzno (powiat człuchowski) komentowali na piątkowej sesji przyklepanie przez Radę Miejską uchwały o powołaniu Straży Miejskiej.


Awantury na piątkowym posiedzeniu nie było, ale ta trwała przez kilka miesięcy na posiedzeniach komisji przy radzie. Ostatecznie przeciwnicy utworzenia służby, zwanej przez niektórych dzieckiem burmistrza Mirosława Buraka, pozostali w mniejszości i za powołaniem straży zagłosowało 12 z 15 radnych (wstrzymał się Jan Adam Beme, a przeciwni byli Elżbieta Gonia-Lasek i Zdzisław Marek).

Debrzno stało się trzecim samorządem w powiecie, po gminach wiejskich Człuchów i Rzeczenica, który powołał własną służbę. Tym samym po drogach krajowych na terenie powiatu człuchowskiego, czyli "22" (popularna berlinka) oraz "25", fotoradaru będzie się można spodziewać wszędzie, tyko nie w samym Człuchowie. Gmina Debrzno wcześniej planowała fotoradar dla Straży Miejskiej wziąć w leasing, ale ostatecznie zdecydowano o jego zakupie.

- Chcemy, by straż działała całodobowa i żeby strażnicy byli widziani w każdym zakątku gminy. Jednostka nie ma być batem na mieszkańców - zapewnia burmistrz Mirosław Burak.


LINK
piotreg - 1 Marzec 2010, 18:50

Oni tam nie złapią nikogo! Naród będzie jechał przez cały powiat 30 km/h!
delpiero - 4 Czerwiec 2010, 15:11

Cytat:
Komendant Straży Miejskiej: Nasza jednostka jest tu potrzebna

Z Ireneuszem Ruszczykiem, pierwszym komendantem Straży Miejskiej w Debrznie, rozmawia Wojciech Piepiorka.



Proszę się przedstawić naszym Czytelnikom.
Nazywam się Ireneusz Ruszczyk, mam 27 lat. Pochodzę z Sępólna Krajeńskiego. Dwa lata pracowałem jako komendant Straży Gminnej w Kęsowie, gdzie, jak myślę, dałem się poznać z dobrej strony, mimo trudnej roli pełnionej wobec społeczeństwa.

Dlaczego zamienił pan Kęsowo na Debrzno?
Podstawowym argumentem jest to, że to jest nowa jednostka, oddzielna, a w Kęsowie straż działa jako wydział Urzędu Gminy. Tam nie dotyczyła mnie np. księgowość. Tutaj dochodzą te dodatkowe elementy, które pozwolą mi na zebranie większych doświadczeń. Zdecydowała więc moja ambicja. Chciałem coś stworzyć od podstaw. Aspekt finansowy też miał znaczenie, choć nie jest to podstawowa przyczyna mojej decyzji.

Jaki jest pana pomysł na działanie jednostki?

Mój pomysł jest mocno ograniczony liczbą strażników jaką będę dysponował, gdyż cztery etaty z pewnością nie pozwolą na kompleksową realizację wszystkich zadań. Z tego co już zdążyłem się zorientować w rozmowach z radnymi, sołtysami i mieszkańcami, to dużym problemem są wieczorne wybryki młodzieży. Aby zminimalizować to zjawisko, postaramy się połączyć siły z policją i skierować kilka wspólnych patroli nocnych, które z pewnością zaowocują poprawą zachowania nieletnich. Chciałbym jednak zaznaczyć, że zadaniem Straży Miejskiej nie jest wychowywanie młodzieży. My możemy jedynie starać się uświadamiać pewne rzeczy, natomiast za swoje pociechy odpowiadają rodzice. Ponadto w najbliższym okresie sprawdzimy czy wszyscy zobligowani do tego mieszkańcy mają zawarte umowy na wywóz nieczystości. Przyjrzymy się też jak wygląda sprzedaż tytoniu i alkoholu nieletnim i w tym zakresie będziemy z pewnością rygorystyczni wobec sprzedawców. W odległych planach chciałbym utworzyć monitoring miasta i gminy.

Jakie oprócz tego wyznaczacie sobie cele na początek?
Na początek chcemy się rozwinąć. Jesteśmy już za częścią papierkową, teraz przygotowujemy pomieszczenia. Samochód też już na nas czeka. Ogłoszone są już konkursy na stanowiska obsługi i na strażników. Myślę, że potrwa to około miesiąca, zanim zobaczymy pierwszych strażników na patrolach. Chcę, aby Straż Miejska w Debrznie zaczęła pracować pełną parą przed końcem roku szkolnego.

A co z fotoradarem?
Fotoradar postaramy się mieć jeszcze przed wakacjami, tak by w okresie najbardziej wzmożonego ruchu drogowego zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Będziemy korzystać z urządzeń, z których korzystają okoliczne Straże Miejskie i Gminne i nie będzie to zaskoczeniem dla mieszkańców, jak na poboczu pojawi się przysłowiowy "śmietnik". Najważniejsze jednak jest to, że ci którzy jeżdżą przepisowo, nie mają się czego obawiać. A z tego, co wiem, mieszkańcy gminy Debrzno jeżdżą spokojnie i ostrożnie.

Jak będziecie chcieli sobie radzić z negatywnym postrzeganiem straży, właśnie przez pryzmat fotoradaru?
Myślę, że kwestia postrzegania straży przez mieszkańców jest mocno związana z ich świadomością. Już na samym wstępie wielu mieszkańców daje mi do zrozumienia, że ta straż jest tutaj potrzebna. W zasadzie nie spotkałem się jeszcze z negatywną opinią. Myślę, że ludzie dorośli już do tego, że dla utrzymania porządku straż jest tu niezbędna. Takie drobne wykroczenia, jak choćby wyrzucanie w lasach śmieci, nurtują mieszkańców. Policjanci z pewnością znają te problemy, jednakże muszą się skupić na wielu innych zadaniach stawianych przed nimi. Straż Miejska jest tutaj po to, aby dopełnić pracę policji.

Po internecie krążą opowieści, że w Kęsowie maskowaliście fotoradar i wystawialiście go na balkonie jednego z przydrożnych domów...
Balkon to jest niesamowity mit, z którym walczyłem przez cały okres mojej służby w Kęsowie. Słyszałem już różne historie, jednakże źródło tej opowieści jest bardzo prozaiczne, a mianowicie: kierowców drażniło małe czerwone światełko świecące się właśnie na balustradzie balkonu. Jak się okazało, była to antena telewizyjna, która stała się słynna na pół Polski. Technicznie nie da się fotoradaru ustawić zbyt daleko od drogi, zwłaszcza, że miejsce i czas ustawienia takiego urządzenia jest uzgadniany z komendantem powiatowym policji. Swoją drogą pocieszające jest, że na słynnym CB-radiu krążą takie legendy, bo kierowcy Ci zawsze ostrzegają się przed szybką jazdą po terenie gminy Kęsowo, a więc cel jakim było poprawienie bezpieczeństwa na drogach jest osiągany.
LINK
siffredi - 4 Czerwiec 2010, 16:16

Sraty taty **** w kraty. Czyli generalnie czekamy na FR i zaczynamy "pracować w pocie i znoju". Pan Ireneusz zawsze pomocny przy naprawie budżetu. Patrząc na ścieżkę kariery: gmina -> miasto, zaraz zostanie Ministrem Obrony Narodowej albo Finansów.
piotreg - 4 Czerwiec 2010, 20:55

Mnie w zasadzie interesuje jedno - czy nowa jednostka sama ma zarobić na swoją działalność, czy będzie dotowana? Bo jeśli sami będą musieli na siebie zarobić, to wiadomym będzie, że będą jechać z koksem aż miło.
andrzej59 - 5 Czerwiec 2010, 09:04

Tylko patrzeć jak będzie przetarg w Debrznie na "poprawę bezpieczeństwa" - ja już nawet wiem kto go wygra.
piotreg - 5 Czerwiec 2010, 16:55

Pewnie są dogadani z Robotem i przetarg rozpiszą pod Multę.
andrzej59 - 6 Czerwiec 2010, 21:08

Raczej Radarsystem Gdańsk i dzierżawa (Multanovy).
siwywiesiek1 - 15 Czerwiec 2010, 06:19

A może by tak pomyśleć o nowych miejscach pracy, które przynoszą dochód namacalny. Gmina Debrzno jest delikatnie mówiąc zacofana, a ludzie i tak są dość prześladowani.Tu jest bieda aż piszczy. Przestępstwa są, bo nie ma sprawiedliwości, ale sprawiedliwość to utopia. Po prostu następne radary to nic innego jak ściąganie kasy od obywateli, a w tej gminie z biedoty pod pretekstem dbania o zdrowie ludzi.
andrzej59 - 15 Czerwiec 2010, 07:18

Głównie przychód jest od ludzi jadących południe - północ i odwrotnie (wyjazd nad morze), a nie od miejscowych.
piotreg - 15 Czerwiec 2010, 07:54

Miejscowi co najwyżej na dzień dobry zapłacą frycowe. :-) Wieść szybko się rozniesie...
piotreg - 21 Czerwiec 2010, 21:17

Czyżby zaczęli?

Takie zgłoszenie do mapy przyszło:

Cytat:
Imię: MMs xD
mail: do naszej wiadomości
info: Debrzno - fotoradar przenośny - ul. Miodowa, wlot do Debrzna, obok szkoły

delpiero - 22 Czerwiec 2010, 21:56

Cytat:
Fotoradar Straży Miejskiej w Debrznie zniszczony po kolizji

Dziś (22.06) w Myśligoszczy w gminie Debrzno (powiat człuchowski) doszło do kolizji. Osobowe suzuki uderzyło w fotoradar używany przez Straż Miejską w Debrznie.

Według relacji świadków, kobieta kierująca suzuki zjechała na pobocze i uderzyła w ustawiony tam fotoradar, chcąc uniknąć zderzenia z autobusem, którego kierowca wymusił pierwszeństwo przejazdu włączając się do ruchu z drogi podporządkowanej.

Fotoradar rozleciał się na dwie części. Straż Miejska miała go w dzierżawie zaledwie od dwóch dni.

Urządzenie było ubezpieczone.


LINK
piotreg - 22 Czerwiec 2010, 22:01

W tle nieźle zbudowany strażnik... spasiony funkcjonariusz na tle rozbitego fotoradaru... to jest obraz prowincjonalnych straży gminnych!
siffredi - 23 Czerwiec 2010, 07:25

Na zdjęciu widać, że nie dość, że spasiony to jeszcze w mundurze dół dresowy, góra koszula...

A nowy szeryf to się sprzętem nacieszył :)

piotreg - 27 Czerwiec 2010, 07:23

andrzej59 napisał/a:
Raczej Radarsystem Gdańsk i dzierżawa (Multanovy).

Raczej Fotorapid CM :-)

phonemaniac - 22 Listopad 2010, 10:30

Kolejne zakupy?

Cytat:
Ogłoszenie z dnia 2010-11-19

Debrzno: Dostawa przyrządów do pomiaru prędkości i rejestracji pojazdów przekraczających dopuszczalną prędkość wraz z wyposażeniem i instalacją.

Numer ogłoszenia: 330073 - 2010; data zamieszczenia: 19.11.2010

OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - dostawy

(...)

LINK

piotreg - 22 Listopad 2010, 13:24

Tamten pewnie do kasacji, więc czas kupić nowy...
Adamos - 20 Marzec 2011, 16:13

Dodatkowe tablice <FR> doszły w miejscowości Chrząstowo i w Uniechowie - <ZAB>
piotreg - 20 Marzec 2011, 17:23

To Multaradar CM <SG> Debrzno :!:

Czy to nie jest przypadkiem sprawa dla prokuratora :?: :o

Adamos - 23 Marzec 2011, 13:18

Cytat:
Czy to nie jest przypadkiem sprawa dla prokuratora :?: :o

piotreg, zaczynamy walkę z wiatrakami :cool:

Dzisiaj, tj. 23.03. br fotoradary typu "śmietnik" w miejscowości Cierznie w asyście <SG> stojącej na prywatnym podwórku i w Uniechowie (miejsce to samo co w w/w poście, bez <SG> ). W tym czasie w Barkowie robili transfer z fotoradaru stacjonarnego (9-ta rano).

piotreg - 23 Marzec 2011, 21:50

A pobliski Człuchów też robi :?: :o
Adamos - 31 Marzec 2011, 17:53

Człuchów i Debrzno trzaskają ostro. Przypominam o codziennie ładowanym fotoradarze w miejscowości Rychnowy! (gm. Człuchów).
piotreg - 25 Kwiecień 2011, 07:17

Cytat:
Debrzno: Swój mandat możesz sprawdzić na stronie

Elektroniczną Platformę Statusu Wykroczenia uruchomiła Straż Miejska w Debrznie. Ma ją też SM w Człuchowie.

Kierowcy, namierzeni np. przez fotoradary, mogą na niej śledzić losy swojego mandatu - sprawdzić czy został zapłacony, a sprawa zakończona, czy może skierowana została do sądu czy komornika i uzyskać odpowiedź na najczęściej zadawane pytania. To najprawdopodobniej pierwsza taka platforma w Polsce.

Na stronie straży w Debrznie działa od ubiegłej środy. Założył ją sam komendant, który wcześniej pracował jako informatyk. Od kilku dni PSW działa też na stronie Straży gminnej w Człuchowie. Chętne są już też inne straże. - Z jednej strony mamy mnóstwo telefonów, często w błahych sprawach i dwóch naszych pracowników w praktyce nie może skupić się na niczym innym. Z drugiej strony docierają do nas skargi, że bardzo trudno się do nas dodzwonić - mówi Ireneusz Ruszczyk, komendant Straży Miejskiej w Debrznie.

- Najwięcej pytań dotyczy spraw "fotoradarowych". Zauważyliśmy też, że większość pytań się powtarza i np. przy zapytaniu mailowym wystarczy jeden odpowiedni szablon odpowiedzi dla wielu osób. Stąd pomysł, żeby uruchomić platformę w internecie, gdzie takie odpowiedzi będą dostępne. Poza tym problemy z dodzwonieniem się do nas mają także interweniujący mieszkańcy. Na razie trudno jeszcze ocenić, czy dzięki platformie telefonów jest mniej, ale każda osoba, która skorzystała ze strony, uzyskała podstawowe informacje. Wiadomo, że już samo otrzymanie mandatu nie jest przyjemne, po co kierowca ma się jeszcze denerwować, że nie może się dodzwonić...

Źródło

piotreg - 25 Sierpień 2011, 23:07

Straż Gminna z Debrzna już się pozbierała i ma na stanie przynajmniej 3. Multaradary C :!:
A także wysłużonego Golfika, którego przejęli w spadku po kolegach z pobliskiego Człuchowa:



Wracając do pomiaru prędkości, na stałe 2. Multaradary pracują na masztach w miejscowości Cierznie oraz Uniechów. W tym miejscowościach są tylko znaki D-51 (nie ma tabliczki "Na odcinku..."). Dlatego też na drodze K-22 zostaje im tylko jeden punkt - miejscowość Uniechówek. I tutaj pod znakiem D-51 znajdziecie tabliczkę "Na odcinku 400m".

Dzisiaj Multaradar pracował na wylocie w kierunku Wałcza, ogr. (50) .

pstryk - 26 Sierpień 2011, 19:35

Chłopaki działają bez "lampki ostrzegawczej". :lol: Pan Emil nakręci o Was film :!: :lol:
piotreg - 27 Sierpień 2011, 08:39

Pytanie, czy przy takim nasłonecznieniu w ogóle jest sens błyskać lampą :?: :o
Zapewne twarze kierujących i tak były bardzo dobrze widoczne :!:

wksek - 27 Sierpień 2011, 23:18

piotreg napisał/a:
Pytanie, czy przy takim nasłonecznieniu w ogóle jest sens błyskać lampą :?:

Generalnie to pytanie z podobnych do: Czy przy takim nasłonecznieniu w ogóle jest sens jazda na światłach. :lol:

piotreg - 28 Sierpień 2011, 08:29

:facepalm:
delpiero - 21 Wrzesień 2011, 18:55

Cytat:
Debrzno: Fotoradar nawet przed blokiem

W Debrznie wyznaczono odcinki pomiaru prędkości ruchu drogowego, w związku z tym w mieście stanęło 10 niebieskich tablic informacyjnych. Jest to jedyne miasto w powiecie człuchowskim, w którym prowadzone są takie pomiary.

- Mieszkańcy zgłosili potrzebę przeprowadzania pomiaru prędkości nawet na drogach osiedlowych - mówi Ireneusz Ruszczyk, komendant SM w Debrznie. - Zdarza się, że kierowcy przy ograniczeniu 30 km/h jadą nawet 90 km/h.

W Debrznie kontrola prowadzona może być na odcinkach drogi wojewódzkiej, która przebiega przez ulice: Woj. Polskiego, Kościuszki i Harcerską, oraz na całej drodze powiatowej, czyli ul. Miodowej i Niepodległości.

Ponadto na drogach gminnych, na ul. Mokotowskiej i Przechodniej. Do tej pory odcinki pomiaru w gm. Debrzno istniały w Cierzniach i Uniechowie, dwa w Myśligoszczy i po jednym w Uniechówku i Strzeczonie.
LINK
piotreg - 21 Wrzesień 2011, 20:25

Pierwsi wpier... się mieszkańcy tych osiedlowych uliczek... :lol:
woju13 - 5 Październik 2011, 19:30


AdiDi - 6 Styczeń 2012, 01:19

Witam Wszystkich Forumowiczów. To mój pierwszy i powitalny post. Uznałem, że czas zabrać głos. :) :idea:

Mianowicie - zwróciłem uwagę na bardzo ciekawy materiał Video (TV BIGOS). :) W jego uzupełnieniu - kilka informacji:

- Uniechówek (miejscowość w gminie Debrzno) z przebiegającą drogą K-22 :)
- Niby jasne... ale - teren zabudowany (w rozumieniu PRD) od niedawna - od kiedy utworzono SG Debrzno :)
- wcześniej tylko oznaczona (miejscowość) znakami informacyjnymi (zielone) i prędkość oznaczona znakami pionowymi do 70 km/h.
- na koniec HIT - na co nikt nie zwrócił uwagi - oznaczony TEREN ZABUDOWANY - to odcinek niecałych 300 m :!:

Żeby dolać "oliwy do ognia"... napiszę jeszcze kilka słów na temat kwalifikacji, jakie posiadają (a raczej nie posiadają) niektórzy Szanowni Panowie, szumnie zwani KOMENDANTAMI SG (nie mylić ze Strażą Graniczną) :) Otóż... gdyby "prześledzić" ich kariery zawodowe, ukończone szkoły (NIE JEDNO lub DWUDNIOWE szkolenia) oraz zweryfikować przygotowanie merytoryczne (np. w zakresie ujawniania i zwalczania, a co najważniejsze ZAPOBIEGANIA wykroczeń (i niekoniecznie tych dot. RUCHU DROGOWEGO), to okazuje się wielu z nich najzwyczajniej w świecie nie nadaje się do tej pracy. Uczą się na pamięć tematyki związanej z tzw. fotoradarami (prawidłowo: urządzenia do samoczynnej rejestracji wykroczeń popełnianych w ruchu drogowym) a na temat np. zabezpieczenia prewencyjnego w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa mieszkańców miasta/gminy nie mają zielonego pojęcia.
Pozdrawiam - po raz pierwszy - zapewne nie ostatni. :)

AdiDi

piotreg - 6 Styczeń 2012, 10:30

AdiDi napisał/a:
Witam Wszystkich Forumowiczów.
To mój pierwszy i powitalny post. Uznałem, że czas zabrać głos :) :idea:

My również witamy w naszych skromnych progach. O zdrowie pytamy.

AdiDi napisał/a:
- Uniechówek (miejscowość w gminie Debrzno) z przebiegającą drogą K-22 :)

Miałem przyjemność - przejeżdżałem, zatrzymałem się i Multaradar sfotografowałem...

AdiDi napisał/a:
- Niby jasne... ale - teren zabudowany (w rozumieniu PRD) od niedawna - od kiedy utworzono SG Debrzno :)
- wcześniej tylko oznaczona (miejscowość) znakami informacyjnymi (zielone) i prędkość oznaczona znakami pionowymi do 70 km/h.
- na koniec HIT - na co nikt nie zwrócił uwagi - oznaczony TEREN ZABUDOWANY - to odcinek niecałych 300 m :!: :!: :!:

Drogą nie zarządza Gmina tylko GDDKiA - więc z pretensjami o oznaczenie tej miejscowości znakami <ZAB> / <KZAB> kieruj się właśnie do GDDKiA. Niewykluczone, że Gmina lobbowała w tej sprawie, ale decydujący głos leżał po stronie Dyrekcji Dróg. Z drugiej strony, mieszkają tam ludzie i z ich punktu widzenia ogr. (50) jest zapewne dobrym rozwiązaniem...

AdiDi napisał/a:
Żeby dolać "oliwy do ognia"... napiszę jeszcze kilka słów na temat kwalifikacji, jakie posiadają (a raczej nie posiadają) niektórzy Szanowni Panowie, szumnie zwani KOMENDANTAMI SG (nie mylić ze Strażą Graniczną) :) Otóż... gdyby "prześledzić" ich kariery zawodowe, ukończone szkoły (NIE JEDNO lub DWUDNIOWE szkolenia) oraz zweryfikować przygotowanie merytoryczne (np. w zakresie ujawniania i zwalczania, a co najważniejsze ZAPOBIEGANIA wykroczeń (i niekoniecznie tych dot. RUCHU DROGOWEGO), to okazuje się wielu z nich najzwyczajniej w świecie nie nadaje się do tej pracy. Uczą się na pamięć tematyki związanej z tzw. fotoradarami (prawidłowo: urządzenia do samoczynnej rejestracji wykroczeń popełnianych w ruchu drogowym) a na temat np. zabezpieczenia prewencyjnego w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa mieszkańców miasta/gminy nie mają zielonego pojęcia.

Umówmy się - zdecydowana większość Straży Gminnych gdyby nie możliwość pracy na fotoradarach w ogóle by nie powstała. Wszyscy o tym wiedzą :!: Trzeba się z tym pogodzić i jeździć tak, aby nie wspierać gminnych budżetów, czyli albo w zgodzie z przepisami (zalecam) albo tak aby nie dać się złapać (skoro już musicie).

Szerokiej i bezpiecznej...

AdiDi - 6 Styczeń 2012, 20:34

Cytat:
My również witamy w naszych skromnych progach. O zdrowie pytamy

Dziękuję - zdrowie póki co - bez uwag. A Wasze zdrowie? :)

Cytat:
Miałem przyjemność - przejeżdżałem, zatrzymałem się i Multaradar sfotografowałem...

Nie Ty jeden :) Ja także mam zdjęcia owego miejsca i urządzenia, ale z racji tego, że znajdują się już one na forum, nie zamieszczam ich po raz drugi (czy nawet kolejny).
Informacyjnie napisałem, jak kto woli - tytułem wstępu. Nie kwestionuję przyjemności zatrzymania i fotografowania... :)

Cytat:
Drogą nie zarządza Gmina tylko GDDKiA - więc z pretensjami o oznaczenie tej miejscowości znakami <ZAB> / <KZAB> kieruj się właśnie do GDDKiA. Niewykluczone, że Gmina lobbowała w tej sprawie, ale decydujący głos leżał po stronie Dyrekcji Dróg. Z drugiej strony, mieszkają tam ludzie i z ich punktu widzenia ogr. (50) jest zapewne dobrym rozwiązaniem...

Nie pisałem z pretensjami. Nie pytałem też kto zarządza drogą (doskonale to wiem), znam też procedury dotyczące oznakowań dróg. Widząc budynki mieszkalne też stwierdzam - tam mieszkają ludzie! Niestety nie wiem czy z drugiej strony czy z tej pierwszej. ;) Punkt widzenia "ludzi" zazwyczaj jest argumentem wykorzystywanym przez różne instytucje. Szkoda tylko, że owi "ludzie" niekoniecznie wiedzą o tym, że mają "taki" punkt widzenia i że jest on w taki, a nie inny sposób wykorzystywany.

Cytat:
Umówmy się - zdecydowana większość Straży Gminnych gdyby nie możliwość pracy na fotoradarach w ogóle by nie powstała. Wszyscy o tym wiedzą :!: Trzeba się z tym pogodzić i jeździć tak, aby nie wspierać gminnych budżetów, czyli albo w zgodzie z przepisami (zalecam) albo tak aby nie dać się złapać (skoro już musicie).

Masz rację w 1000%. Każdy podobno wie o tym, jednak moje słowa skierowałem do Szanownych Czytelników Forum, którzy być może żyją w przeświadczeniu, że Komendanci <SG> to fachowcy "nie z tej ziemi". Oczywiście - są przypadki byłych (emerytowanych zazwyczaj) funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i innych służb lub formacji mundurowych, którzy pełnią funkcje kierownicze w <SG> , niemniej są to sytuacje wyjątkowe.

Cytat:
Szerokiej i bezpiecznej...

Lustereczko dla Ciebie... i dla Wszystkich czytających :)

piotreg - 7 Styczeń 2012, 09:21

AdiDi napisał/a:
Dziękuję - zdrowie póki co - bez uwag. A Wasze zdrowie? :)

Coś mi - q'wa - chrupnęło w lędźwiach...

AdiDi napisał/a:
Nie Ty jeden :) Ja także mam zdjęcia owego miejsca i urządzenia, ale z racji tego, że znajdują się już one na forum, nie zamieszczam ich po raz drugi (czy nawet kolejny).

Gotów - przez moment - byłem pomyśleć, że sobie nimi pokój tapetujesz... :lol:

AdiDi napisał/a:
Masz rację w 1000%. Każdy podobno wie o tym, jednak moje słowa skierowałem do Szanownych Czytelników Forum, którzy być może żyją w przeświadczeniu, że Komendanci <SG> to fachowcy "nie z tej ziemi". Oczywiście - są przypadki byłych (emerytowanych zazwyczaj) funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i innych służb lub formacji mundurowych, którzy pełnią funkcje kierownicze w <SG> , niemniej są to sytuacje wyjątkowe.

Każda branża przeżywa podobne problemy, niemniej z punktu widzenia takiego burmistrza, któremu ten nieudolny - wg Ciebie - komendant <SG> zarobił w przeciągu roku 20 milionów złotych (...)

Kończyć chyba nie muszę... a Panu komendantowi to się chyba solidna premia należy (temu - Twoim zdaniem nieudolnemu) :lol:

AdiDi - 7 Styczeń 2012, 11:43

Cytat:
Coś mi - q'wa - chrupnęło w lędźwiach...

To wal - q'wa - do lekarza... prędziutko! :lol:
PS. interpretujesz "Wy" jako "Ty"? ;) Więc witajcie Towarzyszu, piotreg. Witajcie!
Cytat:
Gotów - przez moment - byłem pomyśleć, że sobie nimi pokój tapetujesz... :lol:

Jestem tradycjonalistą. Piję czystą polską wódkę, jem schabowego i beegees (nie jeżdżę po alkoholu). Pokoju więc tradycyjnie nie oklejam zdjęciami. No, chyba, że to "nowa świecka tradycja"? :lol: Za to oglądając Twoją kolekcję zdjęć na forum, jestem przekonany, że nie tylko masz pokoje wytapetowane, ale i glazurę z naniesionymi fotografiami, że o terakocie nie wspomnę. Oczywiście szacun za ich ilość.
Cytat:
Każda branża przeżywa podobne problemy, niemniej z punktu widzenia takiego burmistrza, któremu ten nieudolny - wg Ciebie - komendant <SG> zarobił w przeciągu roku 20 milionów złotych (...)

Wymiana zdań prowadzona przez Ciebie jest bezprzedmiotowa. Nie czytasz z uwagą i zrozumieniem moich postów (nie napisałem słowa o jakiejkolwiek "nieudolności"). Zauważ też, że słowa moje skierowałem do "Szanownych Czytelników Forum, którzy być może żyją w przeświadczeniu, że Komendanci <SG> to fachowcy "nie z tej ziemi".
Ty nie żyjesz w takim przeświadczeniu, więc bądź zdrów i się nie martw :mrgreen:
Cytat:
Kończyć chyba nie muszę... a Panu komendantowi to się chyba solidna premia należy (temu - Twoim zdaniem nieudolnemu) :lol:

"Kończ Waść i wstydu oszczędź" jak pisał Wieszcz. Sobie oczywiście oszczędź... gdyż w drugiej części cyt. zdania znowu coś mi insynuujesz. Coś, czego w rzeczy samej - nie napisałem. Reasumując - pozdrawiam i miłego dnia życzę Wszystkim Użytkownikom i Czytelnikom Forum (nie każdy Użytkownik to czytelnik - jak wskazałem powyżej). :wink:

piotreg - 7 Styczeń 2012, 14:39

Tak :!: To ja pójdę... pójdę do tego lekarza :!:
pstryk - 7 Styczeń 2012, 19:38

AdiDi napisał/a:
Za to oglądając Twoją kolekcję zdjęć na forum, jestem przekonany, że nie tylko masz pokoje wytapetowane, ale i glazurę z naniesionymi fotografiami, że o terakocie nie wspomnę. Oczywiście szacun za ich ilość.

No i oglądając wspomniane zdjęcia myślę, że odpowiednie wnioski wyciągasz. :good:

A jak masz swoje to wrzucaj na warsztat - pooglądamy. :twisted:

piotreg - 7 Styczeń 2012, 19:43

pstryk napisał/a:
A jak masz swoje to wrzucaj na warsztat - pooglądamy. :twisted:

Myślę, że kolega szemranych interesów nie będzie wspierał... :lol:

delpiero - 24 Styczeń 2012, 20:31

Cytat:
Debrzno (pow. człuchowski): Za mandat można zapłacić jak za... zakupy w internecie

Komenda Straży Miejskiej w Debrznie znana jest nie tylko ze swojej działalności fotoradarowej, ale i wprowadzanych tu nowinek. W ub.r. komendant stworzył platformę internetową, gdzie zainteresowani mogli śledzić etapy załatwiania swojego mandatu, w komendzie można należność regulować kartą płatniczą. Od kilku dni za fotkę z fotoradaru można zaś też płacić przez internet, jak za zakupy na Allegro.

- Przymiarki trwały pół roku - mówi Ireneusz Ruszczyk, komendant SM w Debrznie. - W piątek wysyłaliśmy już pierwsze zawiadomienia z informacją, że mandaty można regulować przez internet. Popularność samej platformy, szczerze mówiąc, przeszła nawet moje oczekiwania. Jak wynika z danych na 19 stycznia, od kwietnia ubiegłego roku, kiedy zaczęła działać, zarejestrowanych było 74 tys. odwiedzin. Z tego około 25 tysięcy to konkretne logowania, z podaniem właściwego loginu i hasła, czyli osób, które sprawdzały konkretną sprawę.

- Platforma usprawnia pracę, ale też zmniejsza dolegliwość kary dla sprawców wykroczeń - dodaje komendant. - Bo trzeba przecież wypełnić oświadczenie, pójść na pocztę, postać w kolejce, wysłać. Potem co chwilę ktoś wydzwaniał, czy już doszło. Jeśli nawet ktoś płacił przelewem z konta, to często nie zgadzało się nazwisko, nie było numeru sprawy. Często nerwy i stres związane z całą procedurą były większe niż dolegliwość samej kary finansowej.

Teraz większość tych spraw można załatwić, nie wychodząc z domu - sprawdzić, na jakim etapie jest załatwianie mandatu, czy wpłynęły dokumenty, wpłata. - Docelowo przez internet będzie można zaś załatwić wszystko, bo pracujemy właśnie nad możliwością wysłania do nas tą drogą także oświadczenia, na razie trzeba je wysyłać pocztą - mówi Ruszczyk.

Warto dodać, że pomoc techniczną strażnicy mają pod ręką, bo komendant jest z zawodu informatykiem.
LINK
bicker5 - 24 Styczeń 2012, 20:54

:facepalm:
delpiero - 25 Kwiecień 2012, 10:03

Cytat:
Ogłoszenie z dnia 2012-04-24

Debrzno: Dostawa urządzenia rejestrującego (fotoradaru) przeznaczonego do pomiaru prędkości i samoczynnego rejestrowania pojazdów przekraczających dopuszczalną prędkość w ruchu drogowym wraz z niezbędnym wyposażeniem

Numer ogłoszenia: 92541 - 2012; data zamieszczenia: 24.04.2012
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - dostawy

Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.
Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY
I. 1) NAZWA I ADRES: Urząd Miasta i Gminy w Debrznie, ul. Traugutta 2, 77-310 Debrzno, woj. pomorskie, tel. 059 8335366, faks 059 8335351.
Adres strony internetowej zamawiającego: bip.debrzno.pl
I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO: Administracja samorządowa.

SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
II.1) OKREŚLENIE PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA
II.1.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: Dostawa urządzenia rejestrującego (fotoradaru) przeznaczonego do pomiaru prędkości i samoczynnego rejestrowania pojazdów przekraczających dopuszczalną prędkość w ruchu drogowym wraz z niezbędnym wyposażeniem.
(...)
LINK
delpiero - 11 Lipiec 2012, 08:53

Cytat:
Powiat człuchowski: W Debrznie będzie jeszcze więcej fotoradarów

Kierowcy przejeżdżający przez gminę Debrzno muszą uważać jeszcze bardziej niż do tej pory. Strażnicy miejscy z tej miejscowości dostali bowiem do przetestowania nowy fotoradar. Na swoim terenie mają już cztery urządzenia. Dwa z nich to fotoradary stacjonarne. Stoją na berlince w miejscowościach Cierznie i Uniechów. Dwa pozostałe urządzenia są przenośne. Strażnicy mogą stać z nimi w Myśligoszczy, Debrznie, Starym Gronowie, Uniechówku i w Strzeczonie.

- Na pewno fotoradar, który udostępniono nam do przetestowania, będziemy mieli do dyspozycji do końca września - mówi Ireneusz Ruszczyk, komendant Straży Miejskiej w Debrznie. - Jest szansa na to, że okres testów będzie mógł zostać przedłużony, może nawet do końca roku. Będziemy mogli pracować na nim za darmo. Urządzenie jest podobne do tego, którym dysponowaliśmy już wcześniej, w zasadzie jedyna różnica to nowsze oprogramowanie.

Dzisiaj przenośne fotoradary w gminie Debrzno będą ustawione w Strzeczonie, Debrznie i Myśligoszczy - tak przynajmniej wynika z harmonogramu dyżurów.

Powiat człuchowski jest określany często jako zagłębie fotoradarowe. W budżecie gminy Debrzno zaplanowano, że wpływy z mandatów płaconych przez kierowców przekraczających prędkość wyniosą 7 milionów złotych.
LINK
piotreg - 12 Październik 2012, 08:22

Cytat:
DEBRZNO. Mandaty są nieważne?

Znaki ograniczające na ulicy Ogrodowej w Debrznie prędkość do 30 kilometrów na godzinę zostały ustawione samowolnie. Zniknęły w ubiegłym roku, ale fotoradar debrzneńskich strażników zdążył "ustrzelić" kilkunastu kierowców. Czy zgodnie z prawem otrzymali mandaty?



Na krańcach ulicy Ogrodowej stały znaki, które ograniczały dozwoloną prędkość do 30 kilometrów na godzinę. Stały, bo już ich nie ma. Mieszkańcy osiedla przy tej ulicy nie wiedzą kto i kiedy je założył, ani kto i kiedy je zdjął. Kierowcy z kolei zaczęli podejrzewać, że znaki ustawione zostały... niezgodnie z prawem. - Nie wiem, kto postawił te znaki, ale na pewno latem tego roku, gdy budowali tu boczną drogę, to już ich nie było – mówi Irena Trompakais, przewodnicząca rady osiedlowej. Wtóruje jej mieszkający przy ulicy Ogrodowej Damilian Stasiak – Już dawno je zdjęli, ale nie jestem w stanie podać konkretnej daty. W czasie kiedy znaki stały, fotoradar stał tu często. Teraz jakby rzadziej – dodaje.

Link

phonemaniac - 9 Maj 2013, 12:50

Cytat:
Złapał ich fotoradar, mandatu nie zapłacą. Jeśli...

150 kierowców złapanych przez fotoradary w gminie Debrzno w Pomorskiem będzie mogło uniknąć finansowej kary. Warunek: muszą odwiedzić Debrzno w Dzień Dziecka i przejść specjalne symulacje.


Niefinansową karę będzie można odbyć podczas pikniku organizowanego między innymi przez Straż Miejską. Trzeba będzie przejść dwie symulacje: dachowania oraz zderzenia z innym pojazdem, a także odbyć dyscyplinującą rozmowę ze strażnikiem miejskim.

Jest jednak kilka ograniczeń: to musi być pierwsze wykroczenie, do tego jeżdżący ponad 100 kilometrów na godzinę nie mogą liczyć na pobłażliwość. Tak dużych prędkości na pewno nie będziemy umarzać, bo takie świadczą już tylko o piractwie - mówi Ireneusz Ruszczyk, komendant Straży Miejskiej w Debrznie. Dodaje, że decyzję podejmować będzie osobiście strażnik prowadzący rozmowę.

Super pomysł. Co prawda, nie dostałem nigdy zdjęcia z fotoradaru, tak że nie znam tego uczucia, ale takie symulacje chyba będą bardziej pouczające i będą miały lepszy wpływ na to, jak ludzie jeżdżą, niż wyciskanie z nich pieniędzy - mówi o akcji kierowca.

Na symulacje w Debrznie nie będzie się można wcześniej zapisać. Trzeba po prostu dotrzeć do miasta i ustawić się w kolejce. Chętnych na pewno nie zabraknie. Miesięcznie fotoradary łapią w Debrznie od 500 do 1000 kierowców. Straż miejska podkreśla przy tym, że akcja nie jest adresowana tylko do kierowców z okolic Debrzna.

LINK

piotreg - 9 Maj 2013, 15:09

phonemaniac napisał/a:
(...) a także odbyć dyscyplinującą rozmowę ze strażnikiem miejskim.

:lol:

piotreg - 7 Listopad 2013, 09:45

Po aferze związanej z gminnymi masztami, znowu jest głośno o <SG> Debrzno!

Cytat:
Rozpoczęte procedury zmierzające do referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Debrznie

Wiele wskazuje na to, że może dojść do referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Debrznie. Piotr Multan, były policjant i główny oponent formacji, złożył w środę wniosek o podanie informacji dotyczącej liczby mieszkańców gminy Debrzno uprawnionych do głosowania. Gdy otrzyma te dane, rozpocznie zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum. - To nie jest mój wymysł - mówi Piotr Multan. - Wielu mieszkańców gminy Debrzno prosiło mnie, abym zrobił porządek ze strażą.



Szykuje się pierwsze referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej w powiecie człuchowskim. W jednym z najbardziej usprzętowionych w fotoradary regionów w Polsce funkcjonują cztery podobne formacje. O likwidację tej debrzneńskiej zawalczy Piotr Multan, były policjant, który od dawna toczy spory ze strażnikami. W środę pan Piotr zrobił pierwszy krok w kierunku referendum - złożył wniosek o udostępnienie mu informacji na temat liczby mieszkańców gminy uprawnionych do głosowania.

- W mojej ocenie strażnicy z Debrzna działają niezgodnie z prawem - mów Piotr Multan. - Mam dowody na to, że w niewłaściwy sposób ustawiają urządzenia. Tymczasem minimalna różnica w ustawieniu już powoduje błąd pomiaru. Osobiście byłem świadkiem gdy znajoma z którą jechałem miała na liczniku 55 kilometrów na godzinę, tymczasem dostała mandat z którego wynikała, że jechała w tym miejscu z prędkością 63 km/h.
Debrznianin podkreśla, że do walki ze strażnikami zachęcają go mieszkańcy gminy, którzy prosili go o to aby zabrał się za zorganizowanie referendum.

Link

piotreg - 7 Listopad 2013, 09:49

Cytat:
Główny przeciwnik Straży Miejskiej w Debrznie zatrzymany

Główny przeciwnik Straży Miejskiej w Debrznie zatrzymany przez strażników. Czy inicjator referendum w sprawie rozwiązania Straży Miejskiej w Debrznie kierował samochodem pod wpływem alkoholu, bądź też w stanie nietrzeźwości? Na to pytanie mają odpowiedzieć badania krwi mężczyzny.




Nie zgodził się on bowiem na badanie alkomatem. Smaczku sprawie dodaje fakt, że mężczyzna został zatrzymany przez strażników z Debrzna w dniu gdy powołano komisję, która policzy podpisy złożone przez Piotra Multana pod wnioskiem o referendum.
- W poniedziałek około godziny 21 strażnicy zauważyli podejrzanie poruszający się samochód – opowiada Ireneusz Ruszczyk, komendant Straży Miejskiej w Debrznie. - Gdy samochód zatrzymał się na osiedlowym parkingu i kierowca wysiadł z auta, strażnicy postanowili go zatrzymać, tym bardziej, że wiele wskazywało na to iż mężczyzna był nietrzeźwy. Na miejsce wezwany został patrol policji. Kierowca jednak odmówił badania alkomatem.

Link

inżynier - 13 Listopad 2013, 16:17

15 grudnia naród zdecyduje.
piotreg - 16 Grudzień 2013, 11:43

Cytat:
Straż Miejska w Debrznie zostaje. Referendum nieważne

Referendum w sprawie odwołania Straży Miejskiej w Debrznie nieważne. Do urn wyborczych poszło zbyt mało głosujących. Jak dowiedziało się Radio Weekend - frekwencja wyniosła 23,06%. Do tego, by uznać referendum za ważne zabrakło 511 głosów.

Uprawnionych do głosowania było 7355 mieszkańców. Jak poinformował Radio Weekend sekretarz Gminy Debrzno Andrzej Świderski w niedzielnym (15.12.) głosowaniu udział wzięło natomiast 1696 osób.

Za odwołaniem straży miejskiej opowiedziało się 1534 spośród wszystkich głosujących, co stanowi 90,45% biorących udział w głosowaniu. Przeciwko likwidacji było 127 głosujących.

Żeby referendum było ważne powinno wziąć w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania, czyli 2207 mieszkańców.

Głosy można było oddawać w godzinach od 7:00 do 21:00 w siedmiu wyznaczonych na terenie gminy lokalach wyborczych

Przypomnijmy, że inicjatorzy referendum chcieli odwołać Straż Miejską, bo zarzucają jej nieprawidłowe działanie i nadużycia.

Na początku grudnia podobne referendum odbyło się w gminie Czersk. Ze względu na niską frekwencję również okazało się nieważne.

Sukces - tak wynik referendum w sprawie odwołania Straży Miejskiej w Debrznie komentują jego inicjatorzy. Mówią też, że to jeszcze nie koniec i zapowiadają nawet złożenie protestu wyborczego - Mówi Radiu Weekend jeden z inicjatorów referendum Piotr Multan.

- To ważny sygnał dla mnie - tak o wyniku referendum w sprawie odwołania Straży Miejskiej w Debrznie mówi burmistrz Debrzna Mirosław Burak. Choć referendum jest nieważne, ze względu na niską frekwencję, to za odwołaniem straży opowiedziało się nieco ponad 90% głosujących.

Włodarz gminy na styczeń zapowiada spotkanie z mieszkańcami gminy. Poruszone na nim mają być kwestie ewentualnych zmian w funkcjonowaniu oraz oczekiwań wobec straży miejskiej. Pod lupę burmistrz weźmie też kwestie premiowania oraz wysokości wynagrodzeń strażników. W rozmowie z reporterem Weekend FM zaprzeczył też temu, że urząd utrudniał informowanie społeczeństwa o referendum.

Źródło: www.weekendfm.pl

pablo90 - 27 Maj 2014, 13:55

Mam takie pytanie, orientuje się ktoś na jakim odcinku w mijescowości Cierznie mierzą prędkość? Tzn. jak mówi znak? Bo dostałem fotę, praktycznie 100-150 m od końca wioski.
piotreg - 28 Maj 2014, 15:42

A jak tam się ma słup w Cierzniach? Zdemontowali?
pablo90 - 28 Maj 2014, 16:13

Nie widziałem stacjonarnego fotoradaru, tak samo znaku też nie ma. A wystawili dwa fotoradary w momencie mojej jazdy, jeden na początku wioski, co go zauważyłem w ostatniej chwili. Stał za rowem, w kącie przy płocie posesji prywatnej, a drugiego nawet się nie spodziewałem i walnął mi fotę od tyłu, nawet nie byłbym go wstanie zauważyć, jadąc od Poznania, bo musiał być schowany za rogiem posesji...
piotreg - 30 Maj 2014, 09:31

Coś mi tu nie gra. Nie mogą w jednym czasie na terenie jednej miejscowości ustawić dwa urządzenia, bo po pierwsze musi je dzielić odległość min. 2 km w terenie zabudowanym (dobrze pamiętam?), po drugie muszą być poprzedzone znakiem D-51!
pablo90 - 30 Maj 2014, 20:20

Znak D-51 informujący, że jest kontrola drogowa na odcinku danym był. Dlatego się zdziwiłem, że dostałem zdjęcie, ponieważ pierwszy fotoradar zauważył znajomy przy wlocie do wioski, gdzie zwolniłem i nie miał prawa mnie chwycić, stąd me zdziwienie gdy dostałem pocztę. Ale jak zobaczyłem zdjęcie, odnalazłem je na Maps Google, to musiał być drugi fotoradar, jakieś 100-150 m od zakończenia terenu zabudowanego, i to ten mi strzelił zdjęcie, nawet w lusterku bocznym nie zauważyłem błysku...

Znalazłem, że musi je dzielić co najmniej 500 metrów.

piotreg - 31 Maj 2014, 08:18

Na drogach krajowych <SM> / <SG> mogą mierzyć tylko w terenie zabudowanym.
barteke36 - 5 Sierpień 2014, 22:31
Temat postu: SM Debrzno
Witam. Pewnie już było milion razy na forum, ale zbytnio nie mogę znaleźć.

Ostatnio dostałem zdjęcia z fotoradarów w miejscowości: Uniechówek (droga K-22/214 km/2 słupek) - zdjęcie zrobione o godzinie 15:26:07 i Cierznie (droga K-22/211 km/5 słupek) - zdjęcie zrobione o 15:23:12. Na dwóch pomiarach przekroczone o 15km/h.

Wiem, że na internecie jest pełno spraw związanych z tymi radarami, że robią zdjęcia nielegalnie itp. Czy byłby w stanie ktoś mi pomóc napisać odpowiednie pismo do straży, że są nielegalne te radary i pomiary są złe? Jechałem dostawczym załadowanym samochodem. Niemożliwe, że przez 2 minuty zrobiłem prawie 3 km... z góry dzięki.

kalex - 6 Sierpień 2014, 05:35

Jeżeli chodzi o czas ustawiony w urządzeniu to chyba nie myślisz, że ciecie od puszek stroją zegarki na Hejnał Mariacki. Jeżeli zdjęcia są zrobione od tyłu to możesz powalczyć i raczej wygrać. Jeżeli chcesz oprzeć swoją "obronę" o nielegalność fotoradaru - to zapomnij o karabinach.
czapla - 6 Sierpień 2014, 08:08

W dwie minuty spokojnie zrobisz prawie 3 km. Jeżeli tylko byś jechał 60km/h to w 10 minut zrobisz 10 km. Pewnie jechałeś szybciej niż 60, czego dowodem są zdjęcia. :)
piotreg - 6 Sierpień 2014, 11:46

barteke36, straże miejskie/gminne nastawione głównie na zysk z fotoradarów, a za taką należy uznać <SG> Debrzno, dokładają wszelkich staranności by pomiary odbywały się w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Odcinek pomiarowy zawsze jest w sposób prawidłowy oznakowany, grafik zatwierdzony jest przez właściwego miejscowo komendanta powiatowego policji, więc takie pomiary trudno jest nazwać nielegalnymi. Było trochę kontrowersji odnośnie lokalizacji gminnych fotoradarów stacjonarnych, ale w przypadku fotoradarów przenośnych, ciężko będzie pokusić się o podobne wnioski.

Kluczowe pytanie - fotki, które do Ciebie przyszły są z najazdu czy odjazdu? :o

PS. Fotoradar stacjonarny w miejscowości Cierznie został zdemontowany? :o

barteke36 - 6 Sierpień 2014, 18:05

Jedno zdjęcie jest z odjazdu a drugie z najazdu...
Na tym, gdzie się zbliżam w ogóle nic nie widać, tylko kasze (twarz). Jutro zrobię skan i wrzucę.

euros - 6 Sierpień 2014, 18:46

Straż nie ma prawa żądać wskazania, kto kierował.
piotreg - 7 Sierpień 2014, 12:27

barteke36 napisał/a:
Jedno zdjęcie jest z odjazdu a drugie z najazdu...
Na tym, gdzie się zbliżam w ogóle nic nie widać, tylko kasze (twarz). Jutro zrobię skan i wrzucę.

Tak będzie najlepiej. W przypadku tego z odjazdu, <SG> istotnie nie ma prawa żądać wskazania kierującego. Choć wyroku Sądu nie można traktować na równi z aktem prawnym, a z aktu prawnego wprost nie wynika, że nie mogą żądać. :twisted:

autogaz1984 - 15 Październik 2014, 13:17

Harmonogram pracy <FR> <SM> Debrzno na październik: klik

www.sm.debrzno.pl

autogaz1984 - 3 Listopad 2014, 12:49

Harmonogram pracy <FR> <SM> Debrzno na listopad: klik

www.sm.debrzno.pl

autogaz1984 - 1 Grudzień 2014, 16:28

Harmonogram pracy <FR> <SM> Debrzno na grudzień: klik

www.sm.debrzno.pl

autogaz1984 - 5 Styczeń 2015, 16:23

Harmonogram pracy <FR> <SM> Debrzno na styczeń: klik

www.sm.debrzno.pl

autogaz1984 - 20 Luty 2015, 12:38

Harmonogram pracy <FR> <SM> Debrzno na luty: klik

www.sm.debrzno.pl

autogaz1984 - 6 Marzec 2015, 15:21

Harmonogram <FR> <SM> Debrzno na marzec: klik

www.sm.debrzno.pl

autogaz1984 - 3 Kwiecień 2015, 20:12

Harmonogram <FR> <SM> Debrzno na kwiecień: klik

www.sm.debrzno.pl

autogaz1984 - 2 Maj 2015, 13:32

Harmonogram <FR> <SM> Debrzno na maj: klik

www.sm.debrzno.pl

autogaz1984 - 1 Czerwiec 2015, 18:45

Harmonogram <FR> <SM> Debrzno na czerwiec: klik

www.sm.debrzno.pl

autogaz1984 - 1 Lipiec 2015, 07:52

Harmonogram <FR> <SM> Debrzno na lipiec: klik

www.sm.debrzno.pl

piotreg - 1 Lipiec 2015, 18:40

Czekam na dzień, w którym Sejm zabierze strażom przywilej kontroli ruchu drogowego. A ten dzień jest chyba bliżej niż kiedykolwiek. Zobaczymy, co wówczas... zobaczymy, czy <SM> Debrzno będzie w ogóle komukolwiek potrzebna...
lost - 10 Lipiec 2015, 10:14

<SG> Debrzno tak, jak <SG> Kęsowo ma trudności z poprawnym ustawieniem fotoradaru przenośnego w Uniechówku (10.07.2015 r.).

Cytat:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące.

Rozdział 5
Szczegółowe warunki wykonywania przez strażników gminnych (miejskich) czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem urządzeń rejestrujących
§ 8. Strażnik gminny (miejski) może wykonywać czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego, o których mowa w art. 129b ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. — Prawo o ruchu drogowym, z zachowaniem następujących warunków:
1) przenośne urządzenie rejestrujące albo pojazd z zainstalowanym w nim urządzeniem rejestrującym umieszcza się w widocznym miejscu drogi, w sposób niepowodujący dodatkowego utrudnienia w ruchu innym jego uczestnikom, ponad wynikający z ograniczeń w obowiązującej organizacji ruchu na tej drodze.

piotreg - 10 Lipiec 2015, 12:23

Ale kombinują! :facepalm: Dawniej śmietnik ustawiali tak (na przeciwległym wylocie - kier. Wałcz):





Teraz, w trudnych czasach, muszą wykazać się kunsztem... :facepalm:

Drogi Ustawodawco, apeluję - zabierz im możliwość korzystania z fotoradarów.

lost - 19 Lipiec 2015, 18:44

Poszukiwany, poszukiwana: :banan:
piotreg - 19 Lipiec 2015, 18:59

A lupa? Jak mam to przeczytać?
autogaz1984 - 19 Lipiec 2015, 19:17

piotreg napisał/a:
A lupa? Jak mam to przeczytać?

piotreg, ja przeczytałem i to bez lupy. :razz: :grin:

lost - 23 Lipiec 2015, 11:02

012, zgłoś się, Adrian, allo, allo, koniec leżenia w rajdowoziku. :banan:

Cytat:
Fotoradary nie dla straży. Sprawozdanie z obrad sejmowej Podkomisji



W dniu 21-07-2015 odbyło się kolejne posiedzenie sejmowej Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw: – o zmianie ustawy o straży gminnej, ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (druk nr 2973), – o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 3222).


Na posiedzenie, oprócz członków Podkomisji nadzwyczajnej, przybyli m.in. przedstawiciele Sejmu RP, Ministerstwa Infrastruktury, policji, organizacji społecznych oraz – zapewne z planowaną odsieczą po ustaleniach z poprzedniego posiedzenia podkomisji – komendanci biznesowych straży miejskich i gminnych, m.in. z Człuchowa (gminna i miejska, reprezentowane przez komendantów Bulwana i Mroziewicza), Debrzna i Warszawy, którzy już przed gmachem G, na wejściu i schodach "lobbowali" u poszczególnych posłów za ograniczeniem zmian, np. pozostawieniem w dyspozycji fotoradarów stacjonarnych. W pracach podkomisji uczestniczyli także przedstawiciele Stowarzyszenia Prawo na Drodze. Po rozpoczęciu posiedzenia poseł – sprawozdawca podkomisji nadzwyczajnej Maciej Banaszak przedstawił przebieg dotychczasowych prac związanych z wprowadzeniem zmian w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym oraz Ustawie o Strażach Gminnych. Przewodniczący podkomisji poseł Stanisław Żmijan poddał poszczególne punkty proponowanej noweli (projekt SLD autorstwa posła Macieja Banaszaka, na poprzednim posiedzeniu podkomisja odrzuciła projekt rządowy, zakładający "zabranie" strażom wyłącznie fotoradarów mobilnych) pod ocenę biura legislacyjnego Sejmu oraz Ministerstwa Infrastruktury – oprócz korektorskich poprawek, zgłoszonych przez biuro, projekt zyskał całkowitą aprobatę i poparcie strony rządowej. Po ocenie poszczególne punkty proponowanych zmian zostały poddane pod ocenę komisji i wobec braku zgłoszenia jakichkolwiek uwag projekt został w całości przyjęty.

Uchwalone zmiany przewidują:
– zabranie strażom gminnym/miejskim uprawnień do dokonywania kontroli ruchu drogowego przy pomocy wszelkich automatycznych urządzeń ujawniających i rejestrujących wykroczenia w ruchu drogowym (fotoradary mobilne, przewoźne, stacjonarne czy "czerwone światło")
– przekazanie fotoradarów stacjonarnych wyłącznie do użytkowania przez Inspekcję Transportu Drogowego
– powyższe zmiany mają wejść w życie z dniem 01-01-2016

Na tym obrady zakończono, kolejnym etapem będzie głosowanie uchwalonej Ustawy o zmianach na posiedzeniu Sejmu RP (być może już w piątek 24-07-2015).
Mina komendantów straży po uchwaleniu zmian – BEZCENNA. Po wyjściu z sali, na korytarzu, jeden z nich, podczas rozmowy "na gorąco", wypowiedział zdanie, będące esencją sensu istnienia większości tego typu formacji w Polsce: "Gdyby nam zostawili przynajmniej stacjonarne, to może jakoś byśmy przetrwali".

Link

autogaz1984 - 2 Sierpień 2015, 20:27

Harmonogram <FR> <SM> Debrzno na sierpień: klik

www.sm.debrzno.pl

piotreg - 9 Sierpień 2015, 06:42

Z innej perspektywy rzut okiem na komandosów z Debrzna (fotki z profilu Pana Emila):
autogaz1984 - 29 Wrzesień 2015, 13:13

Harmonogram <FR> <SM> Debrzno na październik: klik

www.sm.debrzno.pl

autogaz1984 - 12 Listopad 2015, 14:59

Harmonogram <FR> <SM> Debrzno na listopad: klik

www.sm.debrzno.pl

piotreg - 9 Styczeń 2016, 09:03

Cytat:
Do piwnic, na aukcje, do muzeum. Fotoradary znikają z polskich dróg

Od 1 stycznia strażnicy gminni oraz miejscy nie mogą już przeprowadzać kontroli fotoradarowej kierowców. Według NIK działania wielu straży podyktowane były chęcią pozyskiwania pieniędzy dla gminy.


Część samorządowców obawia się wzrostu liczby wypadków i niebezpiecznej jazdy kierowców. - Boimy się, że prędkości znowu wzrosną i pojawią się wypadki śmiertelne - mówi burmistrz Deszczna Paweł Tymszan. Policja uspokaja, drogówka oraz Inspekcja Transportu Drogowego będą wciąż używać fotoradarów. Póki co nie przejmą jednak urządzeń straży miejskiej - konieczne jest podłączenie ich do istniejącego systemu.

Prawie 400 fotoradarów strażników trafia do piwnic i magazynów. Część pozostaje zaślepiona na drogach. Burmistrz Debrzna proponuje nowe zastosowanie nieużywanego sprzętu - stworzenie muzeum fotoradarów. Mimo że nie będą robiły już zdjęć na drogach, fotoradary wciąż będą zarabiać.

Link

Cytat:
Koniec ery fotoradarów straży miejskich i gminnych

Jaki pomysł na zagospodarowanie tych urządzeń mają samorządy?


Od 1 stycznia straże miejskie i gminne tracą uprawnienia do używania fotoradarów i tym samym karania kierowców za przekroczenia prędkości.

Na fotoradarowej mapie Polski mocno wyróżniał się rejon Człuchowa, gdzie prawie każda gmina posiadała jedno lub kilka takich urządzeń.

Co samorządy zamierzają zrobić z niepotrzebnymi już fotoradarami? Relacja Michała Drejera.

Cytat:
Straże gminne z Debrzna, Człuchowa i Rzeczenicy stały się dla wielu kierowców niechlubną wizytówką tych gmin w Polsce. I nic w tym dziwnego, bo każda z wymienionych formacji dysponowała kilkoma fotoradarami i hurtowo wysyłała zdjęcia i mandaty. Jedno urządzenie posiadała także Straż Miejska w Człuchowie. Aktualnie wszystkie te urządzenia stają się jednak bezużyteczne, a włodarze gmin zastanawiają się, co z nimi zrobić.

- Zamierzamy zwrócić się z zapytaniem do ITD czy ewentualnie odkupiło by od nas fotoradar który posiadamy - mówi zastępca burmistrza Człuchowa Maciej Pestka. Inny, bardziej oryginalny pomysł na zagospodarowanie fotoradarów mają władze Debrzna:

- Jednym z takich pomysłów jak można było by wykorzystać taki fotoradary jest muzeum fotoradarów w Debrznie. Być może byłoby to pierwsze muzeum w Polsce poświęcone fotoradarom - mówi burmistrz Debrzna Wojciech Kallas. I dodaje, że jest to na razie tylko koncepcja, która będzie jeszcze przedmiotem dogłębnej analizy.

Już teraz można się chyba jednak pokusić o stwierdzenie, że - z perspektywy kierowców, muzeum fotoradarów na pewno nie będzie takim niewypałem, jakim było używanie tych urządzeń przez gminnych strażników.

Link

piotreg - 18 Styczeń 2016, 11:54

:lol:
euros - 6 Luty 2016, 12:19

Cytat:
Komendant Straży Miejskiej z Debrzna wyłudza pieniądze!

Komendant Straży Miejskiej z Debrzna prowadzi czynności wyjaśniające w sprawach o "wykroczenia fotoradarowe", wysyła do właścicieli pojazdów wezwania oraz nakłada mandaty karne – chociaż z dniem 1 stycznia 2016 r. utracił uprawnienia do prowadzenia postępowań mandatowych oraz przygotowawczych w sprawach o wykroczenia drogowe z art. 92a k.w. (przekroczenie dozwolonej prędkości).

Komendant podstępnie powołuje się na nieobowiązujące przepisy oraz straszy właścicieli pojazdów grzywną w wysokości 5 000 zł, chociaż w postępowaniu mandatowym można nałożyć grzywnę do wysokości 500 zł.

Wezwania dotyczą wykroczeń ujawnionych w 2015 roku. Komendant zamiast przekazać materiały dowodowe Policji, stara się podstępnie i bezprawnie pozyskać środki finansowe na rzecz gminy Debrzno – zapewne na swoje utrzymanie. Tym samym działa na szkodę Skarbu Państwa.

Oto wezwania, jakie po dniu 1 stycznia 2016 r. rozsyła po świecie Komendant Straży Miejskiej w Debrznie:






Link

piotreg - 8 Luty 2016, 07:51

Kiedy przeczytałem powyższy artykuł, od razu przyszło mi do głowy, że reakcja Stowarzyszenia Prawo na drodze może być tylko taka:



Już chyba bardziej rażącego przekroczenia uprawnień nie można sobie wyobrazić.

piotreg - 8 Luty 2016, 07:57

Co było do przewidzenia, Prokuratura już o tym fakcie została powiadomiona:







Co najważniejsze...

Cytat:
Komendant Ruszczyk jako podstawę prawną żądania wskazania osoby kierującej lub użytkownika pojazdu wskazuje art. 78 ust. 4 i 5 oraz 129b ust. 3 pkt 3 Prawa o ruchu Drogowym.

Tymczasem:

a) art. 129b ust. 3 pkt 3 Prawa o ruchu Drogowym z dniem 1 stycznia 2016 r. został uchylony i nie obowiązuje;

b) art. 78 ust. 4 i 5 Prawa o ruchu Drogowym wprawdzie obowiązuje, ale – w związku z uchyleniem art. 129b ust. 3 pkt 3 – nie ma zastosowania do działalności straży gminnych.

http://prawonadrodze.org.pl/

lost - 11 Luty 2016, 15:02

P. komediancie Ruszczyk, proszę wziąć przykład z komendanta Maja, to też może być prowokacja byłych strażników z podległej P. selbschutz. :grin:
lost - 12 Luty 2016, 22:39

Cytat:
Informacja o ocenie stanu prawnego w związku z wejściem w życie w dniu 1 stycznia 2016 r. ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych (Dz. U. 2015 r., poz. 1335).

W związku z wejściem w życie w dniu 1 stycznia 2016 r. przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych (Dz. U. 2015 r., poz. 1335), które odbierają strażom gminnym (miejskim) uprawnienia do kontroli ruchu drogowego z wykorzystaniem urządzeń rejestrujących informuję, że w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, po uzyskaniu stanowiska Ministerstwa Sprawiedliwości, które należy uznać za rozstrzygające, dokonano oceny stanu prawnego odnoszącego się do uprawnień straży gminnych (miejskich) do prowadzenia czynności wyjaśniających oraz występowania przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia ujawnione urządzeniem rejestrującym.

W efekcie analiz uznano, że:
- w przypadkach czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia zakończonych przed 1 stycznia 2016 r. skierowaniem do sądu wniosków o ukaranie, zmiana stanu prawnego z dniem 1 stycznia 2016 r. powinna skutkować całkowitym ustaniem uprawnień oskarżycielskich straży gminnych (miejskich). Ostateczne rozstrzygnięcie w tym zakresie będzie jednak zależało od kierunku wykładni art. 17 § 3 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia obranego w przyszłym orzecznictwie sądowym. Formułowanie wniosków co do przewidywanej w omawianym zakresie linii orzeczniczej jest w chwili obecnej przedwczesne;
- w przypadku spraw w zakresie których nastąpiło jedynie ujawnienie wykroczenia, ale nie zakończono czynności wyjaśniających, na podstawie art. 17 § 1 ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, materiały czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenie powinny być przekazywane Policji, celem prowadzenia dalszych czynności, bowiem w myśl art. 17 § 1 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia: "Oskarżycielem publicznym we wszystkich sprawach o wykroczenia jest Policja, chyba że ustawa stanowi inaczej";
- po 1 stycznia 2016 r. straże gminne (miejskie) nie będą posiadały uprawnień do prowadzenia czynności wyjaśniających, nakładania grzywien w drodze mandatu karnego i kierowania wniosków o ukaranie w sprawach o wykroczenia ujawnione urządzeniami rejestrującymi przed dniem 1 stycznia 2016 r.

Powyższe stanowisko nie stanowi wiążącej interpretacji przepisów prawa.

Ponadto informuję, w MSWiA trwają prace legislacyjne celem nowelizacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz. U. 2003 r. Nr 208, poz. 2026, z późn. zm.) poprzez zmianę § 2 ust. 2, polegającą na wykreśleniu wykroczenia określonego w art. 92a ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. 2015 r. poz. 1094) z katalogu wykroczeń, za które strażnicy mogą nakładać grzywny w drodze mandatów karnych. Z dniem wejścia w życie przedmiotowego rozporządzenia nastąpi utrata przez straże gminne (miejskie) uprawnień do prowadzenia postępowań mandatowych w sprawach o wykroczenia ujawnione za pomocą urządzeń rejestrujących.

Źródło

euros - 13 Luty 2016, 08:55

Cytat:
DEBRZNO. Donieśli na komendanta Ruszczyka

Do Prokuratury Rejonowej w Człuchowie dotarło właśnie doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez komendanta Straży Miejskiej w Debrznie Ireneusza Ruszczyka. Zdaniem donoszących, municypalny nie tylko przekroczył uprawnienia, ale także próbuje wyłudzić pieniądze.




Sprawa jest pokłosiem zmiany Prawa o ruchu drogowym, która to odebrała strażnikom gminnym i miejskim uprawnienia do ujawniania za pomocą fotoradarów przekroczeń prędkości. Po 1 stycznia wszystkie urządzenia rejestrujące należące do mundurowych zostały zmagazynowane i czekają na lepsze dla siebie czasy. Tymczasem już po 1 stycznia ze Straży Gminnej w Debrznie wysyłane są pisma do właścicieli aut, które jeszcze w ubiegłym roku zostały ustrzelone przez fotoradar. - Naszym zdaniem jest działanie niezgodne z prawem. Po 1 stycznia strażnicy nie posiadają już uprawnień do tego, by prowadzić czynności wyjaśniające popełnionego wykroczenia w ruchu drogowym. Nie mogą nakładać grzywien, wnioskować do sądu, bo utracili status oskarżycieli publicznych. Inaczej. Mają takie same uprawnienia jak ja i pani – mówi Piotr Jakubiak, szef regionu pomorsko-mazurskiego Stowarzyszenia Prawo na Drodze.

Jak wysyłanie dokumentów do właścicieli samochodów tłumaczy komendant Straży Miejskiej w Debrznie Iereneusz Ruszczyk? O tym w najnowszym wydaniu gazety (6/250).

Link

lost - 15 Luty 2016, 15:36

Popiół we włosach... :good:
Artykuł o działaniach <SM> w Debrznie zmieścił Tygodnik Człuchowski, któremu pan komendant mgr Ireneusz Ruszczyk udzielił takiej wypowiedzi: "Mogę tylko przeprosić, bo to nie powinno się zdarzyć. Nawet jeśli właściciel samochodu podpisze oświadczenie i nam je odeśle, to my nie podejmiemy już żadnych dalszych czynności".

piotreg - 16 Luty 2016, 11:32

Pan Komendant magister zapomniał, że magister to nie jest tytuł naukowy, więc "Komendant magister" brzmi co najmniej niepoważnie. Ale takich Komendantów magistrów to najwięcej było właśnie w małych, prowincjonalnych strażach "gminno-fotoradarowych". Więc jeśli założyć, że Pan Komendant jest rzeczywiście magistrem, to powinien przede wszystkim ogarniać proste akty prawne, które zaczęły obowiązywać z dniem 1 stycznia 2016 r. Ale Pan Komendant magister nie ogarnął i teraz musi czekać w niepewności co zrobi z tym fantem Prokuratura. Czy Prokurator dopatrzy się braku znamion czynu zabronionego?
piotreg - 11 Marzec 2016, 10:31

W odpowiedzi na powyższe...

Cytat:
Mandaty z fotoradarów gminnych przejęli policjanci. Wezwania nieuchronne



Pracą, której nie dokończyli strażnicy gminni lub miejscy, muszą teraz zająć się policjanci. Żmudna "papierkowa robota" odciąga teraz funkcjonariuszy od codziennych zajęć.


Jeśli jeszcze w ubiegłym roku otrzymaliście zdjęcie z fotoradaru, a strażnicy miejscy lub gminni nie zdążyli zakończyć czynności wyjaśniających, to nie macie co liczyć na to, że nie będziecie musieli zapłacić mandatu. Wszystkie sprawy związane z egzekwowaniem kar za przekroczenie prędkości przejęli bowiem policjanci.

Papierkowa robota

Zmiany są związane z przepisami, które weszły w życie na początku tego roku.

Straże gminne lub miejskie nie mogły już przeprowadzać kontroli ruchu drogowego przy pomocy fotoradarów. Co istotne, 24 grudnia ubiegłego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało stanowisko w sprawie mandatów wystawionych na podstawie zdjęć wykonanych przez te urządzenia. Zgodnie z nowymi wytycznymi, w przypadku spraw, gdy doszło tylko do ujawnienia wykroczenia, ale nie zakończono czynności wyjaśniających, wszystkie materiały powinny być przekazywane policji, która miała kontynuować robotę za strażników miejskich. W skali kraju oznacza to dziesiątki tysięcy tego typu spraw. Czy w tej sytuacji policjanci są w stanie przejąć od straży miejskich i gminnych obowiązki związane z fotoradarami?

Na problem i możliwe sparaliżowanie pracy policjantów wskazywał już między innymi Paweł Olszewski z Platformy Obywatelskiej, były sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju w rządzie PO-PSL. Zwrócił się również z pytaniami dotyczącymi tej sprawy do ministra spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Błaszczaka. My także poprosiliśmy ministerstwo o wyjaśnienia.

MSWiA wyjaśnia

Jak sprawę wytłumaczyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji? Wydział prasowy wyjaśnia, że policja nie przejmuje "obsługi fotoradarów" od straży miejskich.

- Funkcjonariusze prowadzą czynności wyjaśniające, dotyczące wykroczeń ujawnionych do 31 grudnia 2015 roku urządzeniami rejestrującymi, będącymi na wyposażeniu straży gminnych lub miejskich, których straże nie zdążyły zakończyć - tłumaczą przedstawiciele wydziału.

- Jednocześnie informujemy, że projekt zakładający pozbawienie straży miejskich uprawnienia do kontroli ruchu drogowego z wykorzystaniem urządzeń rejestrujących był projektem poselskim. Na etapie prac w Senacie zauważono potrzebę dodania do projektu przepisów przejściowych, które wskazywałyby, że straże gminne lub miejskie będą uprawnione do zakończenia spraw o wykroczenia ujawnione urządzeniem rejestrującym, wszczętych i niezakończonych do 31 grudnia 2015 roku. Senat tej poprawki nie przyjął - poinformowało MSWiA. Tym samym resort, wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości, uzgodniły stanowisko wskazujące między innymi, że sprawy, których straże nie zakończyły, należy przekazać policji, ponieważ "zgodnie z Kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia głównym oskarżycielem w sprawach o wykroczenia jest policja".

Bez dyskusji

Policjanci oficjalnie nie odnieśli się do tego tematu. Po prostu zakasali rękawy, zabrali się do pracy i zaczęli przyporządkowywać wykroczenia do konkretnych kierowców. Nie brakuje jednak głosów, że policja niepotrzebnie została zasypana dodatkową pracą. Rafał Jankowski, wiceszef NSZZ Policjantów w śląskim garnizonie, podkreśla, że strażnicy powinni dokończyć to, co już zaczęli.

- Tymczasem odgórnie założono, że policja przyjmie wszystko. Nikt z nikim tego nie przedyskutował. Żmudna, papierkowa i dodatkowa robota spadła na policjantów z wydziałów prewencji - zaznacza Rafał Jankowski. A policjanci, zamiast pilnować porządku i dbać o bezpieczeństwo, zajęci są "papierkową robotą".

Zmiany w prawie

Od 1 stycznia 2016 roku straże miejskie i gminne nie mogą rejestrować przekroczenia prędkości przez kierowców, ponieważ straciły uprawnienia do posługiwania się fotoradarami. Ta zmiana przepisów kodeksu ruchu drogowego była znana już pół roku wcześniej.

Skąd taka decyzja? Do odebrania fotoradarów strażnikom przyczyniła się między innymi praca Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdziła 24 jednostki straży w latach 2008-2010. Pokontrolne wnioski były takie, że straż miejska coraz bardziej przypomina policję drogową. Zamiast dbać o porządek na ulicach i osiedlach, strażnicy zajmują się przede wszystkim ściganiem kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. Sprzyja temu wzrastająca liczba fotoradarów, których właścicielami są samorządy - wynikało z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Wskazano wówczas, że straże miejskie nie powinny używać mobilnych fotoradarów. NIK uznała, że strażnicy "w wielu wypadkach nie działają na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale przede wszystkim z chęci pozyskiwania pieniędzy do gminnej kasy". NIK zwróciła uwagę, że nie zawsze strażnicy prowadzili kontrole w miejscach uzgodnionych z policją.

Link

lost - 11 Marzec 2016, 10:53

Ciekawe czy POLICJA skorzysta z quizów ABCD czy poprowadzi postępowania zgodnie z KPoW? :roll:
piotreg - 12 Marzec 2016, 10:10

W Policji nikt sobie nie pozwoli na taką partyzantkę. Sprawy trafią do właściwych miejscowo komend powiatowych (miejskich). Właściciele aut dostaną wezwania na przesłuchania. I wówczas będzie inna gadka i na pewno nie będzie takiego cwaniaczenia, jak w korespondencji ze <SG> / <SM> .
lost - 18 Marzec 2016, 14:29

Kreatywne podejście do KPoW szeryfa z Debrzna:

- link
- link

piotreg - 24 Marzec 2016, 13:25

Dzień 22.03.2016 roku przejdzie do historii w gminie - otóż Rada Miejska zdecydowała, że w dniu 30.06.2016 roku <SM> Debrzno zniknie z mapy Straży Miejskich/Gminnych.
lost - 30 Marzec 2016, 14:07

Cytat:
Straż Miejska w Debrznie wkrótce zakończy działalność

Z bólem serca informujemy, że po ciężkiej, długotrwałej i wyczerpującej walce o bezpieczeństwo ruchu drogowego (bo chyba nikt nie podejrzewa, że chodziło o wpływy na rzecz Urzędu Miasta i Gminy w Debrznie), uchwałą Rady Miasta w Debrznie nr 20 z 22-03-2016 r., Straż Miejska w Debrznie dokona żywota 30-06-2016 r.


Uchwała tego typu kolejnej rady miejskiej (gminnej) pokazuje, jaki był sens istnienia tych formacji – biznesowa działalność fotoradarowa. Kiedy maszynki do pasożytowania na kierowcach i właścicielach aut ustawodawca zabrał, to nagle okazało się, że strażnicy stają się zbędnym kosztem, i że nie ma innych zadań, które mogliby realizować. Gdyby obecni posłowie chcieliby jednak przywrócić czarnym formacjom fotopstryki, to trzeba by zmienić ustawę o strażach i nazwać rzecz po imieniu, reaktywując znaną w średniowieczu instytucję "zbója przydrożnego" (grabił na drogach pod miastem, chowając się w zaroślach).

Teraz pan komendant Ruszczyk z przybocznymi został wyproszony z pańskiego dworu. Ale podejrzewamy, że nie zginie – burmistrzowie przecież lubią nagradzać swoich wiernych Toudi’ków. Jest pewnie jakieś stanowisko, gdzie kwalifikacje i doświadczenie pana Irka zostanie wykorzystane – np. w wodociągach (w końcu lał wodę na potęgę w swoich pisemkach) albo komunalnej gospodarce odpadami (nikt, tak jak on, nie zna się na ustawianiu śmietników w krzakach).

Osobom, do których trafiły w ostatnim czasie pisemka, podpisane przez komendanta Ruszczyka, sugerujemy daleko idącą powściągliwość. Czy poczta zdąży, zanim kurz historii pokryje biurka, wciąż jeszcze pełne wezwań i mandatów?

Link

Koniec patologii za przyzwoleniem organów powołanych do ochrony praworządności.

Cytat:
DEBRZNO. Zlikwidowali straż miejską

Jeszcze w marcu czworo pracowników Straży Miejskiej w Debrznie ma dostać wypowiedzenia z pracy. Ostatecznie jednostka zlikwidowana zostanie 30 czerwca. Taką decyzję podjęli we wtorek miejscy radni.




Włodarze gminy wprowadzają kolejne oszczędności. Nie ukrywali wcale, że myślą też o likwidacji straży. W końcu stało się. Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Debrznie rajcy przyjęli uchwałę w sprawie zlikwidowania jednostki. W uzasadnieniu wskazali, że skoro od początku roku strażnicy nie mają uprawnień do korzystania z fotoradarów, to "(...) dalsze funkcjonowanie jednostki w obecnej formie jest nieuzasadnione (...)". Za likwidacją opowiedziało się 12 z 14 obecnych na sali radnych (w sesji nie uczestniczył Piotr Sułkowski). Od głosu wstrzymał się Jan Płaczek. - Kiedyś głosowałem za powołaniem straży i mam do niej sentyment - tłumaczył nam później. Razem z nim rękę podniosła też Elżbieta Mikołajczyk. Gdy w lutym 2010 roku władze gminy tworzyły jednostkę, nie zasiadała ona jeszcze w radzie.

Link


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group