Antyradary - Startbanner prawy

strona główna              kontakt               dostawa
Główna  |  Kontakt  |  Dostawa


 RADARY NA WYPOSAŻENIU POLCJI

radar ręczny Rapid 2-KaRadar ręczny

Popularna "suszarka" - najczęściej spotykana broń drogówki. Policjanci są wyposażeni w różne wersje radarów Rapid, K15 oraz Iskra-1. Zasięg pomiarowy wynosi ok. 150 metrów w przypadku aut poruszających się z prędkością ok. 60 km/h, samochody jadące szybciej niż 100 km/h mogą być kontrolowane z odległości około 300 metrów. Dla radaru Iskra-1 odległości te mogą być około dwukrotnie większe. Emisja promieniowania odbywa się tylko w momencie pomiaru i trwa jednorazowo od 0,5 do kilku sekund. Używane pasma: X, K.

FotoradarFotoradar

Na wyposażeniu naszej policji oraz straży miejskiej najczęściej znajdują sie polskie fotoradary FotoRapid firmy ZURAD (pasmo K 24,125 GHz) - mogą być ustawiane na charakterystycznym "trójnogu" lub wkładane do stacjonarnych skrzynek. Rzadziej spotyka się najtrudniejsze chyba do wykrycia czeskie urządzenia Ramet AD9 (Ka 34,00 GHz, sporadycznie 34,30 GHz) - rozstawiane na trójnogu, lub zainstalowane w radiowozach (nie mylić z videorejestratorami), a także szwajcarskie Multanowa (Ka 34,36 GHz). Oba rodzaje mają już także w naszym kraju swoje stacjonarne skrzynki. Są również stacjonarne GATSO (np. w Krakowie, K 24,125 GHz). Proszę pamiętać, że tylko jedna na kilkanaście przydrożnych, stacjonarnych skrzynek jest pełna i czynna, jeśli więc Wasze urządzenie nic nie zasygnalizuje, nie znaczy to że jest niesprawne.
Działanie fotoradaru, w przeciwieństwie do radarów ręcznych, opiera się na stałej emisji wiązki. Pomiar odbywa się z odległości od 7 do 60 metrów (przy najeździe przodem odległość wynikająca z geometrii ustawienia urządzenia do drogi to 7-35 m). W przypadku wykrycia pojazdu przekraczającego dozwoloną prędkość wykonywane jest cyfrowe zdjęcie o wysokiej rozdzielczości. Z racji bardzo małej emisji promieniowania (ok. 0,5 mW lub nawet mniej) urządzenia te są bardzo trudne do wykrycia. Słabsze (starsze lub tańsze) antyradary nie zawsze sobie z nimi radzą. Polecamy także uwadze naszą zawsze aktualną Mapę Fotoradarów.

wideorejestratorVideorejestrator

Często błędnie nazywany videoradarem. W rzeczywistości znakomita większość stosowanych przez polską policję urządzeń dokumentujących wykroczenie przy pomocy kamery video jest po prostu sprzężonych z prędkościomierzem radiowozu. Ponieważ urządzenie nie emituje promieniowania mikrofalowego, jest zupełnie niewykrywalne dla antyradarów. Videorejestrator może dokumentować nie tylko przekroczenia prędkości, ale także inne wykroczenia drogowe. Spis nieoznakowanych pojazdów z videorejestratorami na pokładzie znajdziesz na naszej Mapie Videopatroli.

wideoradarVideoradar

Dosyć świeży na polskich drogach. Połączenie systemów videorejestracji (kamera o niskiej rozdzielczości ze "stopklatką") z radarowym pomiarem prędkości (radar ręczny zamocowany w uchwycie). Maksymalna odległość identyfikacji tablicy rejestracyjnej to 100m. Urządzenie może pracować zarówno w ruchu, jaki i w trybie stacjonarnym, przez przednią, lub tylną szybę samochodu patrolowego. Spotykane są urządzenia produkcji rosyjskiej: Iskra - Video wykorzystujące pistolet radarowy Iskra-1 (pasmo K)

Videoradar stacjonarny

Również spotykany od niedawna. Montowany nad drogą na słupach, lub innych konstrukcjach infrastruktury drogowej. Podobnie jak w videoradarach opisanych powyżej, również jest połączeniem systemów videorejestracji (kamera o niskiej rozdzielczości ze "stopklatką") z radarowym pomiarem prędkości. Urządzenie jest przystosowane do automatycznej kontroli tylko jednego pasa ruchu. Służy także do bieżącej obserwacji ruchu, lub automatycznego wykonywania statystyk jego natężenia. System pozwala na zdalną transmisję zdjęć do patrolu mobilnego lub stacjonarnego centrum kontroli. Wykorzystywane pasmo: K.

lidar - laser policyjnyLaser policyjny

Laser policyjny (lidar) działa na podobnej zasadzie jak radar, jednak zamiast promieniowania mikrofalowego do pomiaru wykorzystuje się wiązkę laserową. Przy pomocy lasera można zmierzyć nawet prędkość pojedynczego auta w gęstym ruchu ulicznym, co nie jest możliwe przy użyciu zwykłego radaru. W chwili obecnej polska policja prowadzi testy lidarów i niewykluczone, że wkrótce będziemy je spotykać na naszych drogach częściej.

« powrót do Antyradary - Strona Główna

 

   Created by ® NeoM